Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kläpparännet
2013-01-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Annika Löfström
Årsunda IF
2:01:16.727500
73.4p
2
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:10:34.783300
+9:18.55700
67.3p
3
Kristina Roberto
Karlslunds IF SF
2:13:38.801700
+12:22.74100
65.5p
4
Liv Kalström
Nacka Värmdö SK
2:29:43.898200
+28:27.170600
57.5p
5
Caroline Ström
Tierps IF
2:33:54.923300
+32:38.195700
55.8p
6
Ann-Mari Silfver
IK Rex
2:36:01.936000
+34:45.208400
54.9p
7
Anna Widell
Bondsjöhöjdens IK
2:37:27.944600
+36:11.217000
54.3p
8
Karin Runesson
Vemdalens IF
2:40:21.962000
+39:05.234400
53.2p
9
Erika Sundin
Hybo AIK
2:42:54.977300
+41:38.249700
52.3p
10
Ann Christine Kihlström
Axa SC
2:47:47.1006600
+46:31.279000
50.6p
11
Sandra Svensk
Axa SC
2:47:56.1007500
+46:40.279900
50.5p
12
Maria Rydhult
Svegs IK
3:09:17.1135600
+1:08:01.408000
44.2p
13
Helena Persson
Gävle SK
3:10:55.1145400
+1:09:39.417800
43.8p
14
Eva Sandkvist
Ramsjö SK
3:13:40.1161900
+1:12:24.434300
43.1p
15
Karin Sandkvist
Hybo AIK
3:13:41.1162000
+1:12:25.434400
43.1p
16
Jannika Broomé
Seb IF
3:14:14.1165300
+1:12:58.437700
43.0p
17
Eva Sundgren
Brottby SK
3:36:59.1301800
+1:35:43.574200
38.1p
18
Maria Halvarsson
Svegs IK
3:43:02.1338100
+1:41:46.610500
37.0p
-
Johanna Junker
Tunafors SK
23:59:58.8639700
-
-
Anna Dahlgren
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Petra Nordh
Segersta OK
23:59:58.8639700
-
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jimmie Johnsson
Axa SC
1:43:39.621800
88.4p
2
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:44:20.625900
+41.4000
87.7p
3
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:44:20.625900
+41.4000
87.7p
4
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:44:22.626100
+43.4200
87.7p
5
Klas Nilsson
Bodens SK
1:44:32.627100
+53.5200
87.5p
6
Martin Rosvall
Lycksele IF
1:45:47.634600
+2:08.12700
86.3p
7
Anton Järnberg
Hudiksvalls IF
1:45:55.635400
+2:16.13500
86.2p
8
Henrik Alm
Idre SK
1:47:27.644600
+3:48.22700
84.7p
9
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
1:47:28.644700
+3:49.22800
84.7p
10
Pär Jonsson
Dala-Järna IK
1:47:28.644700
+3:49.22800
84.7p
11
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
1:47:28.644700
+3:49.22800
84.7p
12
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
1:47:38.645700
+3:59.23800
84.5p
13
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:47:43.646200
+4:04.24300
84.4p
14
Lars Suther
Lima IF
1:47:52.647100
+4:13.25200
84.3p
15
Eric Simonsson
Landöns IF
1:49:10.654900
+5:31.33000
83.1p
16
Björn Hänninen
Högbo GOIF
1:51:30.668900
+7:51.47000
81.0p
17
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
1:55:11.691000
+11:32.69100
77.9p
18
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
1:55:11.691000
+11:32.69100
77.9p
19
Patrik Wikström
Dorotea IF
1:56:20.697900
+12:41.76000
77.0p
20
Fredrik Lybeck
Hudiksvalls IF
1:56:21.698000
+12:42.76100
77.0p
21
Mats Carlberg
Karlslunds IF SF
1:56:22.698100
+12:43.76200
77.0p
22
David Berg
Bodsjöböle SK
1:56:42.700100
+13:03.78200
76.8p
23
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
1:59:56.719500
+16:17.97600
74.3p
24
Anders Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:00:39.723800
+17:00.101900
73.8p
25
Elis Weslien
Nybro Ski
2:00:42.724100
+17:03.102200
73.8p
26
Robert Nordström
Jättendals IF
2:00:45.724400
+17:06.102500
73.7p
27
Björn Lystedt
Storvreta IK
2:00:46.724500
+17:07.102600
73.7p
28
Mats Mattes
Edsbyns SK
2:01:07.726600
+17:28.104700
73.5p
29
Jonas Böhlmark
IFK Mora SK
2:01:25.728400
+17:46.106500
73.3p
30
Mats Norman
Stockholms RK
2:01:46.730500
+18:07.108600
73.0p
31
Christer Jonsson
Östersunds SK
2:02:15.733400
+18:36.111500
72.7p
32
Pär Larsson
Hybo AIK
2:02:15.733400
+18:36.111500
72.7p
33
Martin Ekberg
Axa SC
2:03:47.742600
+20:08.120700
71.6p
34
Andreas Pettersson
Bodsjöböle SK
2:06:11.757000
+22:32.135100
70.0p
35
Jörgen Lind
Edsbyns SK
2:06:57.761600
+23:18.139700
69.5p
36
Auvo Dufva
Åsarna IK
2:07:16.763500
+23:37.141600
69.3p
37
Lennart Romin
Gävle SK
2:07:37.765600
+23:58.143700
69.1p
38
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:07:42.766100
+24:03.144200
69.1p
39
Johan Qviberg
Yuppie Ski Club
2:08:08.768700
+24:29.146800
68.8p
40
Ulrik Schäfer
Spöland Vännäs IF
2:08:39.771800
+25:00.149900
68.5p
41
Erik Dahlqvist
Storviks IF
2:08:51.773000
+25:12.151100
68.3p
42
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:09:18.775700
+25:39.153800
68.1p
43
Björn Anundsson
Domnarvets GOIF
2:09:26.776500
+25:47.154600
68.0p
44
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:09:41.778000
+26:02.156100
67.8p
45
Mikael Svensson
Carnegie IF
2:10:18.781700
+26:39.159800
67.5p
46
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
2:10:43.784200
+27:04.162300
67.2p
47
Magnus Karlsson
Häverödals IF
2:10:54.785300
+27:15.163400
67.1p
48
Pelle Olsson
Njutångers IF
2:11:02.786100
+27:23.164200
67.0p
49
Nils Dahlqvist
Storviks IF
2:11:51.791000
+28:12.169100
66.5p
50
Kjell Lindroth
Högbo GOIF
2:12:17.793600
+28:38.171700
66.3p
51
Birger Edvinsson
Hybo AIK
2:12:43.796200
+29:04.174300
66.0p
52
Stefan Englund
Gävle SK
2:14:26.806500
+30:47.184600
65.1p
53
Mikael Ungh
Edsbyns SK
2:14:35.807400
+30:56.185500
65.0p
54
Henrik Ejderholm
Tjällmo-Godegårds OK
2:14:51.809000
+31:12.187100
64.8p
55
Nils Ullberg
Dala XC Ski Team
2:15:04.810300
+31:25.188400
64.7p
56
Magnus Gisselman
Granbergs Ais
2:15:13.811200
+31:34.189300
64.6p
57
Johan Bäck
Dala XC Ski Team
2:16:17.817600
+32:38.195700
64.1p
58
Christer Grenedal
Delsbo IF
2:16:40.819900
+33:01.198000
63.8p
59
Ralf Andersson
Hotings IF
2:17:09.822800
+33:30.200900
63.6p
60
Anders Johansson
Vallsta SK
2:17:11.823000
+33:32.201100
63.6p
61
Mats Kring
Njutångers IF
2:17:31.825000
+33:52.203100
63.4p
62
Robert Foss
Fet SK
2:17:34.825300
+33:55.203400
63.4p
63
Kristofer Backmark
Delsbo IF
2:17:43.826200
+34:04.204300
63.3p
64
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:17:58.827700
+34:19.205800
63.2p
65
Rolf Fasth
Hybo AIK
2:18:13.829200
+34:34.207300
63.0p
66
Daniel Eriksson
Hudiksvalls IF
2:18:44.832300
+35:05.210400
62.8p
67
Alexander Jansa
Ludvika Kommun IF
2:19:05.834400
+35:26.212500
62.6p
68
Christer Hördell
Ikj Haninge
2:20:55.845400
+37:16.223500
61.6p
69
Lars Pettersson
Hudiksvalls IF
2:21:21.848000
+37:42.226100
61.4p
70
Mikael Rönnlund
Ockelbo SK
2:21:33.849200
+37:54.227300
61.3p
71
Björn Haglund
Hybo AIK
2:22:10.852900
+38:31.231000
61.0p
72
Erik Islén
Falu IK
2:23:58.863700
+40:19.241800
60.1p
73
Mikael Sandberg
Alnö SK
2:24:24.866300
+40:45.244400
59.9p
74
Niklas Sydow
Yuppie Ski Club
2:24:33.867200
+40:54.245300
59.9p
75
Ulf Thelin
Rejlers IF
2:24:41.868000
+41:02.246100
59.8p
76
Anders Strömnes
Enköpings Aif
2:25:26.872500
+41:47.250600
59.5p
77
Jonas Karlsson
Sundbybergs IK
2:26:05.876400
+42:26.254500
59.2p
78
Karl Johan Norell
Rehns BK
2:26:17.877600
+42:38.255700
59.1p
79
Christian Hadenius
Sundbybergs IK
2:28:01.888000
+44:22.266100
58.3p
80
Freddy Tengberg
Göteborgs SK
2:28:03.888200
+44:24.266300
58.3p
81
Martin Myhrberg
Ockelbo SK
2:28:07.888600
+44:28.266700
58.2p
82
Bengt Olsson
Njutångers IF
2:28:22.890100
+44:43.268200
58.1p
83
Hans Andersson
Rehns BK
2:28:25.890400
+44:46.268500
58.1p
84
Ola Engelbrekts
Hudiksvalls IF
2:28:34.891300
+44:55.269400
58.0p
85
Per Sjöstrand
Hybo AIK
2:28:49.892800
+45:10.270900
57.9p
86
Tommy Selin
Söderhamns SK
2:29:19.895800
+45:40.273900
57.7p
87
Stefan Bohm
Delsbo IF
2:29:31.897000
+45:52.275100
57.6p
88
Pär Sundkvist
Rehns BK
2:29:37.897600
+45:58.275700
57.6p
89
Hansa Näsman
Hybo AIK
2:30:38.903700
+46:59.281800
57.1p
90
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:31:12.907100
+47:33.285200
56.9p
91
Stefan Sundberg
Bergeforsens SK
2:31:21.908000
+47:42.286100
56.8p
92
Per Wellert
IFK Mora SK
2:32:51.917000
+49:12.295100
56.2p
93
Ola Norrlander
Vemdalens IF
2:33:03.918200
+49:24.296300
56.1p
94
Fredrik Eljas
Dala XC Ski Team
2:33:14.919300
+49:35.297400
56.0p
95
Lars Lundin
IK Rex
2:34:31.927000
+50:52.305100
55.5p
96
Leif Hasselqvist
Edsbyns SK
2:35:02.930100
+51:23.308200
55.3p
97
Lars Pettersson
Gräftåvallens SK
2:35:08.930700
+51:29.308800
55.3p
98
Anders Norberg
Hudiksvalls IF
2:35:42.934100
+52:03.312200
55.0p
99
Johan Ståhlberg
Axa SC
2:36:06.936500
+52:27.314600
54.9p
100
Alexander Bergenudd
Hybo AIK
2:36:14.937300
+52:35.315400
54.8p
101
Andreas Avedal
Axa SC
2:36:43.940200
+53:04.318300
54.6p
102
Urban Östlund
Alnö SK
2:37:23.944200
+53:44.322300
54.4p
103
Mattias Jonsson
Hudiksvalls IF
2:37:55.947400
+54:16.325500
54.2p
104
Mikael Sundberg
Söderhamns SK
2:39:18.955700
+55:39.333800
53.6p
105
Viktor Henriksson
Yuppie Ski Club
2:39:49.958800
+56:10.336900
53.4p
106
Erik Eriksson
Svegs IK
2:39:51.959000
+56:12.337100
53.4p
107
Andreas Glansborg
Axa SC
2:39:57.959600
+56:18.337700
53.4p
108
Lennart Berglund
Forsa OK
2:40:06.960500
+56:27.338600
53.3p
109
Kimmo Mustonen
Rehns BK
2:40:13.961200
+56:34.339300
53.3p
110
Daniel Myrgren
Njutångers IF
2:40:56.965500
+57:17.343600
53.0p
111
Jimmy Andersson
Axa SC
2:41:17.967600
+57:38.345700
52.9p
112
Stefan Olofsson
Atlas Copco IF
2:42:45.976400
+59:06.354500
52.3p
113
Mats Sundin
Hudiksvalls IF
2:42:56.977500
+59:17.355600
52.3p
114
Göran Corander
Peab Fritid
2:43:05.978400
+59:26.356500
52.2p
115
Henrik Steinholtz
Seb IF
2:45:00.989900
+1:01:21.368000
51.5p
116
Olle Östlund
Uppsala SLK
2:47:17.1003600
+1:03:38.381700
50.8p
117
Anders Johansson
Näsvikens IK
2:47:22.1004100
+1:03:43.382200
50.7p
118
Peter Hägg
Segersta OK
2:47:56.1007500
+1:04:17.385600
50.5p
119
Allan Everum
Stockholms City Thriathlon Clun
2:50:37.1023600
+1:06:58.401700
49.7p
120
Peter Hultberg
Peab Fritid
2:53:19.1039800
+1:09:40.417900
48.8p
121
Fredrik Lundkvist
Hotings IF
2:53:56.1043500
+1:10:17.421600
48.6p
122
Erik Lantz
Axa SC
2:59:49.1078800
+1:16:10.456900
46.8p
123
Jonas Broström
Högbo GOIF
3:00:18.1081700
+1:16:39.459800
46.7p
124
Fredrik Wahlin
Axa SC
3:02:58.1097700
+1:19:19.475800
45.9p
125
Morten Werner
Friskis och Svettis
3:04:08.1104700
+1:20:29.482800
45.6p
126
Andreas Bergh
Hybo AIK
3:08:25.1130400
+1:24:46.508500
44.5p
127
Tom Robérts
Enebybergs IF
3:08:50.1132900
+1:25:11.511000
44.4p
128
Richard Silén
Hybo AIK
3:09:27.1136600
+1:25:48.514700
44.2p
129
Ove Jonsson
Granbergs Ais
3:10:46.1144500
+1:27:07.522600
43.9p
130
Anders Lantz
Axa SC
3:11:57.1151600
+1:28:18.529700
43.6p
131
Sune Lunneskog
Axa SC
3:12:18.1153700
+1:28:39.531800
43.5p
132
Jerome Uliana
Atlas Copco IF
3:14:49.1168800
+1:31:10.546900
42.9p
133
Ulf Jonsson
Hybo AIK
3:16:04.1176300
+1:32:25.554400
42.6p
-
Per-Anders Östberg
Landöns IF
23:59:58.8639700
-
-
Markus Björklin
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Toivo Ollonen
Rehns BK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Taflin
Atlas Copco IF
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Johansson
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
-
Tom Ankerstål
Rehns BK
23:59:58.8639700
-
-
Ingemar Jönsson
Järfälla SK
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Forslin
Forsa IF
23:59:58.8639700
-
-
Per-erik Ervasti
Högbo GOIF
23:59:58.8639700
-
-
Niclas Bärj
Rehns BK
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Bergman
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Vading
IK Rex
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Frida Larsson
Magra IS
1:38:18.589700
42.9p
H 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
David Larsson
Hudiksvalls IF
1:01:52.371100
68.1p
2
Andreas Mårtensson
Gävle SK
1:05:47.394600
+3:55.23400
64.1p
3
Pär Björk
Bjuråkers GOIF
1:05:50.394900
+3:58.23700
64.0p
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emma Bergman
IK Rex
1:02:09.372800
67.8p
2
Elin Östlund
Alnö SK
1:24:18.505700
+22:09.132800
50.0p
3
Carina Widblad
Tierps IF
1:29:36.537500
+27:27.164600
47.0p
4
Anna Ågren
Hybo AIK
1:30:14.541300
+28:05.168400
46.7p
5
Carina Wahlund
Högbo GOIF
1:30:30.542900
+28:21.170000
46.6p
6
Catharina Broman
Hybo AIK
1:30:31.543000
+28:22.170100
46.5p
7
Diana Åhlén
Gävle SK
1:39:34.597300
+37:25.224400
42.3p
8
Gun Broman
Hybo AIK
1:51:43.670200
+49:34.297300
37.7p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Berggren
Järvsö IF
1:04:24.386300
65.4p
2
Rikard Larsson
Hudiksvalls IF
1:08:06.408500
+3:42.22100
61.9p
3
Torleif Bakke
Hybo AIK
1:15:09.450800
+10:45.64400
56.1p
4
Olle Björk
Hybo AIK
1:23:16.499500
+18:52.113100
50.6p
5
Jonas Broman
Hybo AIK
1:38:23.590200
+33:59.203800
42.8p