Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup Östersund Free
2013-01-06
Deltävling i
Scandinavian Cup 2012
<<< Scandinavian Cup Inari
Scandinavian Cup Madona >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Norway
32:55.197440
94.4p
2
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
33:14.199300
+18.1760
93.5p
3
Chris Andre Jespersen
Norway
33:15.199460
+20.1920
93.4p
4
Kristian Rennemo Tettli
Norway
33:35.201440
+40.3900
92.4p
5
Ronny Andre Hafsaas
Norway
33:53.203200
+57.5660
91.6p
6
Lars Nelson
Åsarna IK
33:54.203320
+58.5780
91.6p
7
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
34:03.204210
+1:07.6670
91.1p
8
Mathias Rundgreen
Norway
34:03.204230
+1:07.6690
91.1p
9
Tore Berdal Bjørseth
Norway
34:05.204490
+1:10.6950
91.0p
10
Eirik Lorentsen
Norway
34:08.204700
+1:12.7160
90.9p
11
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
34:12.205110
+1:16.7570
90.7p
12
Kari Varis
Finland
34:14.205300
+1:18.7760
90.6p
13
Oeystein Pettersen
Norway
34:14.205350
+1:19.7810
90.6p
14
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
34:16.205550
+1:21.8010
90.5p
15
Anders Rennemo Tettli
Norway
34:16.205560
+1:21.8020
90.5p
16
Mads Ek Stroem
Norway
34:17.205690
+1:22.8150
90.5p
17
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
34:17.205690
+1:22.8150
90.5p
18
Hans Christer Holund
Norway
34:21.206010
+1:25.8470
90.3p
19
Rune Malo Oedegaard
Norway
34:24.206370
+1:29.8830
90.2p
20
Oeyvind Gloeersen
Norway
34:25.206420
+1:29.8880
90.1p
21
Daniel Stock
Norway
34:26.206520
+1:30.8980
90.1p
22
Hallvard Loefald
Norway
34:30.206980
+1:35.9440
89.9p
23
Eirik Kurland Olsen
Norway
34:31.207080
+1:36.9540
89.8p
24
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
34:32.207100
+1:36.9560
89.8p
25
Simen Andreas Sveen
Norway
34:34.207350
+1:39.9810
89.7p
26
Emil Iversen
Norway
34:37.207630
+1:41.10090
89.6p
27
Martin Andersen
Norway
34:37.207680
+1:42.10140
89.6p
28
Haakon Ramstad
Norway
34:38.207700
+1:42.10160
89.6p
29
Martin Nyenget Loewstroem
Norway
34:38.207720
+1:42.10180
89.6p
30
Jussi Simula
Finland
34:40.207930
+1:44.10390
89.5p
31
Kristian Hammer Riseth
Norway
34:41.208060
+1:46.10520
89.4p
32
Sami Lahdemaki
Finland
34:42.208100
+1:46.10560
89.4p
33
Magnus Engström
Stockviks SF
34:42.208190
+1:47.10650
89.3p
34
Morten Harjo Pettersen
Norway
34:44.208370
+1:49.10830
89.3p
35
Carl Quicklund
Östersunds SK
34:45.208410
+1:49.10870
89.2p
36
Johnny Gode
Stöde IF
34:45.208430
+1:49.10890
89.2p
37
Daniel Myrmæl Helgestad
Norway
34:48.208740
+1:53.11200
89.1p
38
Eirik Telebond
Norway
34:50.208910
+1:54.11370
89.0p
39
Rolf Einar Jensen
Norway
34:50.208950
+1:55.11410
89.0p
40
Eeri Vahtra
Estonia
34:54.209390
+1:59.11850
88.8p
41
Vetle Thyli
Norway
34:59.209830
+2:03.12290
88.6p
42
Markus Westgaard Johansen
Norway
35:00.209920
+2:04.12380
88.6p
43
Petter Rinde Oeverland
Norway
35:05.210440
+2:10.12900
88.4p
44
Jonas Austmo Kolstad
Norway
35:11.211080
+2:16.13540
88.1p
45
Bjoern Thomas Nygaard
Norway
35:12.211110
+2:16.13570
88.1p
46
Perttu Hyvarinen
Finland
35:12.211160
+2:17.13620
88.0p
47
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
35:14.211340
+2:19.13800
88.0p
48
Simon Hallström
Idre SK
35:16.211510
+2:20.13970
87.9p
49
Martin Bergström
Piteå Elit SK
35:16.211560
+2:21.14020
87.9p
50
Mads Madsgaard Granrud
Norway
35:17.211600
+2:21.14060
87.9p
51
Arvid Forss
Åsarna IK
35:18.211700
+2:22.14160
87.8p
52
Morten Eide Pedersen
Norway
35:18.211750
+2:23.14210
87.8p
53
Juho Mikkonen
Finland
35:19.211840
+2:24.14300
87.7p
54
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
35:19.211860
+2:24.14320
87.7p
55
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
35:23.212270
+2:28.14730
87.6p
56
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
35:31.213070
+2:36.15530
87.2p
57
Johan Riseth Hammer
Norway
35:34.213340
+2:39.15800
87.1p
58
Martti Vuokatti Jylhae
Finland
35:35.213400
+2:39.15860
87.1p
59
Daniel Svensson
IFK Mora SK
35:36.213550
+2:41.16010
87.0p
60
Ole Marius Bach
Norway
35:39.213800
+2:43.16260
86.9p
61
Hans Petter Lykkja
Norway
35:40.213900
+2:44.16360
86.9p
62
Stian Lilleeng Sverdrup
Norway
35:41.214000
+2:45.16460
86.8p
63
Thomas Albertsen Dahlén
Norway
35:41.214050
+2:46.16510
86.8p
64
Robin Norum
IFK Umeå
35:42.214160
+2:47.16620
86.8p
65
Karl-Johan Westberg
Borås SK
35:43.214250
+2:48.16710
86.7p
66
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
35:54.215370
+2:59.17830
86.3p
67
Halvor Thoner Korboel
Norway
35:56.215580
+3:01.18040
86.2p
68
Lasse Paakkonen
Finland
36:01.216090
+3:06.18550
86.0p
69
Martin Hammer
Norway
36:03.216290
+3:08.18750
85.9p
70
Eivind Bakkene
Norway
36:05.216420
+3:09.18880
85.8p
71
Topi Kuorelahti
Finland
36:06.216570
+3:11.19030
85.8p
72
Peeter Kummel
Estonia
36:09.216830
+3:13.19290
85.7p
73
Antti Lampinen
Finland
36:09.216870
+3:14.19330
85.6p
74
Adam Steen
Falun Borlänge SK
36:10.216920
+3:14.19380
85.6p
75
Morten Vannebo
Norway
36:10.216960
+3:15.19420
85.6p
76
Kent Ove Clausen
Norway
36:10.216970
+3:15.19430
85.6p
76
Markus Ottosson
IFK Umeå
36:10.216970
+3:15.19430
85.6p
78
Sindre Sætre Hammerlund
Norway
36:13.217220
+3:17.19680
85.5p
79
Simon Persson
IFK Umeå
36:14.217380
+3:19.19840
85.4p
80
Janne Mononen
Finland
36:15.217460
+3:20.19920
85.4p
81
Erik Silfver
Lucksta IF
36:17.217650
+3:22.20110
85.3p
82
Oscar Lund
IF Hallby SOK
36:21.218030
+3:25.20490
85.2p
83
Einar Flaktveit Moxnes
Norway
36:21.218070
+3:26.20530
85.2p
84
Erlend Skippervik Saetre
Norway
36:21.218070
+3:26.20530
85.2p
85
Tomas Northug
Norway
36:23.218290
+3:28.20750
85.1p
86
Reinar Aaland
Norway
36:24.218380
+3:29.20840
85.0p
87
Arvis Liepins
Latvia
36:25.218430
+3:29.20890
85.0p
88
Kalle Koistinen
Finland
36:27.218610
+3:31.21070
84.9p
89
Lars Stenseth
Norway
36:28.218770
+3:33.21230
84.9p
90
Aanund Lid Byggland
Norway
36:29.218860
+3:34.21320
84.8p
91
Marius Caspersen Falla
Norway
36:32.219120
+3:36.21580
84.7p
92
Brynjar Leo Kristinsson
Island
36:35.219490
+3:40.21950
84.6p
93
Morten Priks
Estonia
36:36.219570
+3:41.22030
84.6p
94
Andreas Myran Steen
Leksvik IL
36:38.219720
+3:42.22180
84.5p
95
Johan Edin
IFK Mora SK
36:39.219810
+3:43.22270
84.5p
96
Jim Åhl
Bodens SK
36:39.219870
+3:44.22330
84.4p
97
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
36:40.219930
+3:44.22390
84.4p
98
Johan Häggström
Kalix SK
36:40.219950
+3:45.22410
84.4p
99
Robert Slotins
Latvia
36:42.220130
+3:46.22590
84.3p
100
Henrik Bakke
Norway
36:45.220400
+3:49.22860
84.2p
101
Joergen Grav
Norway
36:45.220460
+3:50.22920
84.2p
102
Paal Troean Aune
Norway
36:53.221290
+3:58.23750
83.9p
103
Marcus Schei Wiseth
Norway
36:55.221420
+3:59.23880
83.8p
104
Carl Olander
IK Stern
36:56.221550
+4:01.24010
83.8p
105
Haakon Hjelstuen
Norway
36:57.221690
+4:02.24150
83.7p
106
Rasmus Svenningsson
IFK Umeå
36:58.221710
+4:02.24170
83.7p
107
Jens Andersson
Kalix SK
36:59.221810
+4:03.24270
83.7p
108
Gustav Nordström
Gävle SK
37:00.221920
+4:04.24380
83.6p
109
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
37:04.222350
+4:09.24810
83.5p
110
Markus Leijon
IFK Mora SK
37:04.222390
+4:09.24850
83.4p
111
Hampus Lindblom
Åsarna IK
37:06.222500
+4:10.24960
83.4p
112
Johan Lövgren
Vännäs SK
37:07.222650
+4:12.25110
83.3p
113
Emil Lagergren
Tynderö IK
37:11.223020
+4:15.25480
83.2p
114
Timo Simonlatser
Estonia
37:11.223060
+4:16.25520
83.2p
115
Patrik Tallbom
Östersunds SK
37:12.223110
+4:16.25570
83.2p
116
Niklas Niska
Bodens SK
37:13.223230
+4:17.25690
83.1p
117
Matias Strandvall
Finland
37:14.223320
+4:18.25780
83.1p
118
Heikki Korpela
Finland
37:16.223520
+4:20.25980
83.0p
119
Marko KILP
Estonia
37:17.223600
+4:21.26060
83.0p
120
Stian Stærkeby Jelstad
Norway
37:18.223730
+4:22.26190
82.9p
121
Oscar Bergström
IFK Mora SK
37:21.224090
+4:26.26550
82.8p
122
Odd Erlend Berg Hansen
Norway
37:22.224140
+4:27.26600
82.8p
123
Christian Westgaard
Norway
37:23.224260
+4:28.26720
82.7p
124
Sindre Palm Odberg
Norway
37:25.224410
+4:29.26870
82.7p
125
Kein Einaste
Estonia
37:25.224430
+4:29.26890
82.7p
126
Johan Martinsson
IFK Skövde SK
37:26.224550
+4:31.27010
82.6p
127
Daniel Nordebo
Bodens SK
37:26.224570
+4:31.27030
82.6p
128
David Frisk
IFK Mora SK
37:28.224730
+4:32.27190
82.6p
129
Ronny Wedin
Norbergs SK
37:28.224740
+4:33.27200
82.5p
130
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
37:29.224890
+4:34.27350
82.5p
131
Janari Rajas
Estonia
37:30.224960
+4:35.27420
82.5p
132
Eno Vahtra
Estonia
37:31.225050
+4:36.27510
82.4p
133
Anton Karlsson
Åsarna IK
37:35.225480
+4:40.27940
82.3p
134
Erik Oskarsson
Sorsele SK
37:39.225810
+4:43.28270
82.1p
135
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
37:49.226880
+4:54.29340
81.7p
136
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
37:50.226910
+4:54.29370
81.7p
137
Pavels Ribakovs
Latvia
38:06.228590
+5:11.31050
81.1p
138
Joacim Lindstedt
Sundbybergs IK
38:17.229600
+5:21.32060
80.7p
139
Adrian Bergström
Bodens SK
38:17.229670
+5:22.32130
80.7p
140
Andreas Oskarsson
IFK Umeå
38:30.230900
+5:34.33360
80.3p
141
Jesse Smith
Usa
38:40.231900
+5:44.34360
79.9p
142
Olegs Andrejevs
Latvia
38:41.232010
+5:45.34470
79.9p
143
Tobias Nilsson
IFK Umeå
38:44.232330
+5:48.34790
79.8p
144
Oskar Sjolund
Finland
39:01.234000
+6:05.36460
79.2p
145
Eirik Nordvik
Norway
39:01.234030
+6:05.36490
79.2p
146
David Sjögren
Töcksfors IF
39:07.234630
+6:11.37090
79.0p
147
David Nordström
IFK Umeå
39:27.236640
+6:32.39100
78.3p
148
Johannes Ringsby
Töcksfors IF
39:29.236800
+6:33.39260
78.2p
149
Andre Jakobsson
Östersunds SK
39:32.237130
+6:36.39590
78.1p
150
Mattias Argårds
IFK Mora SK
39:39.237810
+6:43.40270
77.9p
151
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
39:56.239580
+7:01.42040
77.3p
152
Andre Larsson
Svegs IK
40:03.240230
+7:07.42690
77.1p
153
Vegard Kvam
Norway
40:07.240680
+7:12.43140
76.9p
154
Jesper Nelin
Hestra IF
40:11.241030
+7:15.43490
76.8p
155
Petter Toraas Halseth
Norway
40:33.243240
+7:38.45700
76.1p
-
John Flodin
Hestra IF
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Frodahl
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Per Olav Oedegaard Holm
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Simen Lanes
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Espen Kveli
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Anders Svanebo
Stockviks SF
23:59:58.8639700
-
-
Joergen Braathen
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Ronny Fredrik Ansnes
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Anton Svensson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Saevar Birgisson
Island
23:59:59.8639800
-
-
Even Berg Langseth
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Svelander
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
jr Karstein Johaug
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Vidar Undebakke
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Torstein Oestnor
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Sondre Oldervoll
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Ola Fines Berg
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Anders Solin
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Oevsthus Bakkejord
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Torjus BOERSHEIM
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Ole-henrik Kabbe
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Emil Nyeng
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Byström
Sollefteå SK
23:59:59.8639800
-
-
Ristomatti Hakola
Finland
23:59:59.8639800
-
-
Per Kristian Nygård
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Mikko Koutaniemi
Finland
23:59:59.8639800
-
-
Didrik Toenset
Byåsen IL
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Dyrhaug
Norway
23:59:59.8639800
-