Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 2
2012-12-30
Deltävling i
Tour de Ski 2013
<<< Tour de Ski 7
Tour de Ski 3 >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Jaktstart
1
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
39:47.238600
98.6p
2
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
39:47.238610
+0
98.6p
3
Petter JR Northug
Strindheim IL
39:53.239250
+6.550
98.4p
4
Dario Cologna
Val Müstair
39:53.239270
+6.570
98.4p
5
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
39:54.239370
+7.670
98.4p
6
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
40:07.240650
+20.1950
97.9p
7
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
40:16.241540
+29.2840
97.7p
8
Lukas Bauer
Dukla Liberec
40:28.242720
+41.4020
97.3p
9
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
40:34.243370
+47.4670
97.1p
10
Johan Olsson
Åsarna IK
40:46.244550
+59.5850
96.7p
11
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
40:49.244870
+1:02.6170
96.6p
12
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
40:50.244990
+1:03.6290
96.6p
13
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
40:53.245270
+1:06.6570
96.5p
14
Alexey Poltoranin
Kazakstan
41:11.247080
+1:24.8380
96.0p
15
Martin Jaks
Dukla Liberec
41:12.247130
+1:25.8430
95.9p
16
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
41:12.247140
+1:25.8440
95.9p
17
Dmitriy Japarov
Russian Federation
41:13.247280
+1:26.8580
95.9p
18
Curdin Perl
Bernina Pontresina
41:15.247460
+1:28.8760
95.8p
19
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
41:16.247540
+1:29.8840
95.8p
20
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
41:23.248260
+1:36.9560
95.6p
21
Andrey Larkov
Russian Federation
41:24.248330
+1:37.9630
95.6p
22
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
41:24.248370
+1:37.9670
95.6p
23
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
41:28.248720
+1:41.10020
95.5p
24
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
41:30.248990
+1:43.10290
95.4p
25
Michail Semenov
Belarus
41:32.249120
+1:45.10420
95.3p
26
Tobias Angerer
SC Vachendorf
41:42.250100
+1:55.11400
95.0p
27
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
41:42.250140
+1:55.11440
95.0p
28
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
41:42.250150
+1:55.11450
95.0p
29
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
41:43.250250
+1:56.11550
95.0p
30
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
41:43.250290
+1:56.11590
95.0p
31
Simen Haakon Oestensen
Fossum IF
41:44.250380
+1:57.11680
95.0p
32
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
41:45.250470
+1:58.11770
94.9p
33
Len Valjas
Team Hardwood
41:46.250590
+1:59.11890
94.9p
34
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
41:52.251110
+2:05.12410
94.7p
35
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
41:52.251160
+2:05.12460
94.7p
36
David Hofer
C.S Carabinieri
42:03.252280
+2:16.13580
94.4p
37
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
42:05.252410
+2:18.13710
94.4p
38
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
42:08.252750
+2:21.14050
94.3p
39
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
42:10.252950
+2:23.14250
94.2p
40
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
42:22.254170
+2:35.15470
93.8p
41
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
42:23.254230
+2:36.15530
93.8p
42
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
42:23.254240
+2:36.15540
93.8p
43
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
42:23.254270
+2:36.15570
93.8p
44
Valerio Checchi
Forestale
42:26.254590
+2:39.15890
93.7p
45
Emil Jönsson
IFK Mora SK
42:27.254640
+2:40.15940
93.7p
46
Fulvio Scola
G.S Fiamme Gialle
42:27.254690
+2:40.15990
93.7p
47
Toni Livers
Gardes Frontière
42:30.254960
+2:43.16260
93.6p
48
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
42:31.255010
+2:44.16310
93.6p
49
Ales Razym
Dukla Liberec
42:31.255080
+2:44.16380
93.6p
50
Remo Fischer
Arve Mols
42:34.255310
+2:47.16610
93.5p
51
Sergei Dolidovich
Belarus
42:34.255350
+2:47.16650
93.5p
52
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
42:34.255360
+2:47.16660
93.5p
53
Jiri Magal
Dukla Liberec
42:36.255530
+2:49.16830
93.4p
54
Jonas Dobler
SC Traunstein
42:45.256470
+2:58.17770
93.2p
55
Snorri Einarsson
Tromsø SK
42:46.256550
+2:59.17850
93.2p
56
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
42:50.256900
+3:03.18200
93.1p
57
Martin Johansson
Mora
42:56.257500
+3:09.18800
92.9p
58
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
42:58.257710
+3:11.19010
92.8p
59
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
43:00.257920
+3:13.19220
92.8p
60
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
43:04.258350
+3:17.19650
92.6p
61
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
43:05.258430
+3:18.19730
92.6p
62
Daniel Heun
Skg Gersfeld
43:06.258550
+3:19.19850
92.6p
63
Mathias Wibault
Chamonix
43:11.259030
+3:24.20330
92.4p
64
Fabio Pasini
CS Esercito
43:13.259210
+3:26.20510
92.4p
65
Artem Zhmurko
Lokomotiv
43:18.259790
+3:31.21090
92.2p
66
Nikolay Chebotko
Cska
43:22.260170
+3:35.21470
92.1p
67
Vitaliy Shtun
Colos
43:23.260250
+3:36.21550
92.1p
68
Algo Karp
Skiclub Viljandi
43:24.260330
+3:37.21630
92.1p
69
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
43:24.260360
+3:37.21660
92.1p
70
Alexander Lasutkin
Belarus
43:32.261150
+3:45.22450
91.9p
71
Fabrizio Clementi
C.S Carabinieri
43:37.261690
+3:50.22990
91.7p
72
Lucas Boegl
SC Gaissach
43:47.262690
+4:00.23990
91.4p
73
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
44:07.264610
+4:20.25910
90.9p
74
Andrew Newell
Stratton Mountain School
44:08.264700
+4:21.26000
90.9p
75
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
44:10.264960
+4:23.26260
90.8p
76
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
44:21.266020
+4:34.27320
90.5p
77
Jonas Baumann
Tambo Splügen
44:21.266030
+4:34.27330
90.5p
78
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
44:26.266530
+4:39.27830
90.4p
79
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
44:33.267240
+4:46.28540
90.2p
80
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
44:56.269530
+5:09.30830
89.6p
81
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
45:01.270050
+5:14.31350
89.4p
82
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
45:24.272330
+5:37.33630
88.8p
83
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
45:32.273180
+5:45.34480
88.6p
84
Martin Stockinger
SU Boehmerwald
45:56.275540
+6:09.36840
88.0p
85
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
45:58.275750
+6:11.37050
88.0p
86
Alexandr Malyshev
Kazakstan
46:00.275970
+6:13.37270
87.9p
87
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
46:02.276150
+6:15.37450
87.9p
88
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
46:09.276850
+6:22.38150
87.7p
89
Roman Furger
Schattdorf
46:35.279490
+6:48.40790
87.0p
90
Anton Lindblad
Sollefteå SK
46:46.280530
+6:59.41830
86.7p
91
Paul Goalabre
Queyras
46:50.280920
+7:03.42220
86.7p
92
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
47:13.283240
+7:26.44540
86.1p
93
Roddy Darragon
27e Bca Grand Bornand
47:24.284310
+7:37.45610
85.8p
94
Ruslan Perekhoda
Ukraina
47:39.285870
+7:52.47170
85.4p
95
Martin Moeller
Danmark
49:47.298610
+10:00.59910
82.5p
-
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:59:59.8639800
-
-
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-