Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Canmore Masstart
2012-12-13
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Canmore Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tim Tscharnke
SV Biberau
41:14.247380
96.8p
2
Sjur Røthe
Voss IL
41:19.247860
+4.380
96.6p
3
Tobias Angerer
SC Vachendorf
41:20.247960
+5.480
96.5p
4
Evgeniy Belov
Russian Federation
41:21.248000
+6.520
96.5p
5
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
41:23.248250
+8.770
96.4p
6
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
41:24.248310
+9.830
96.3p
7
Andrey Larkov
Russian Federation
41:27.248690
+13.1210
96.1p
8
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
41:28.248730
+13.1250
96.1p
9
Emil Jönsson
IFK Mora SK
41:31.249040
+16.1560
96.0p
10
Petter Eliassen
Byåsen IL
41:32.249110
+17.1630
95.9p
11
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
41:35.249400
+20.1920
95.8p
12
Eldar Rønning
Skogn IL
41:37.249600
+22.2120
95.7p
13
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
41:46.250500
+31.3020
95.3p
14
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
41:48.250770
+33.3290
95.1p
15
Alexander Utkin
Russian Federation
41:53.251210
+38.3730
94.9p
16
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
41:54.251360
+39.3880
94.9p
17
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
41:59.251840
+44.4360
94.6p
18
Nikolay Chebotko
Cska
42:03.252280
+49.4800
94.4p
19
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
42:04.252330
+49.4850
94.4p
20
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
42:13.253290
+59.5810
93.9p
21
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
42:24.254390
+1:10.6910
93.4p
22
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
42:26.254520
+1:11.7040
93.4p
23
Anton Lindblad
Sollefteå SK
42:27.254650
+1:12.7170
93.3p
24
Len Valjas
Team Hardwood
42:35.255430
+1:20.7950
93.0p
25
Nikolay Khokhryakov
Dinamo Kiev
42:35.255460
+1:20.7980
92.9p
26
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
42:38.255710
+1:23.8230
92.8p
27
Fabio Pasini
CS Esercito
42:40.255900
+1:25.8420
92.7p
28
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
42:41.256070
+1:26.8590
92.7p
29
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
42:41.256090
+1:27.8610
92.7p
30
Eugeniy Dementiev
Dinamo Kiev
42:42.256160
+1:27.8680
92.6p
31
Mark Starostin
Kazakstan
42:58.257790
+1:44.10310
91.9p
32
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
43:03.258270
+1:48.10790
91.7p
33
Christophe Perrillat Collomb
Douanes Grand-Bornand
43:07.258630
+1:52.11150
91.5p
34
John Kristian Dahl
Strindheim IL
43:09.258860
+1:54.11380
91.4p
35
Sergey Cherepanov
Kazakstan
43:33.261280
+2:19.13800
90.4p
36
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
43:34.261380
+2:20.13900
90.3p
37
Martin Johansson
Mora
43:35.261490
+2:21.14010
90.3p
38
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
43:37.261650
+2:22.14170
90.2p
39
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
43:38.261730
+2:23.14250
90.2p
40
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
43:42.262160
+2:27.14680
90.0p
41
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
43:46.262500
+2:31.15020
89.8p
42
Denis Volotka
Kazakstan
44:11.265070
+2:56.17590
88.8p
43
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
44:12.265130
+2:57.17650
88.7p
44
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
44:23.266210
+3:08.18730
88.3p
45
Carl Quicklund
Östersunds SK
44:27.266620
+3:12.19140
88.1p
46
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
44:29.266890
+3:15.19410
88.0p
47
David Greer
Whitehorse Cross Country S.c
44:31.267090
+3:17.19610
87.9p
48
David Norris
Montana State University Ski Team
44:34.267300
+3:19.19820
87.8p
49
Brian Mckeever
Foothills Nordic Ski Club
44:36.267530
+3:21.20050
87.7p
50
Andrew Pohl
New Zealand
45:13.271260
+3:58.23780
86.2p
51
Michael Sinnott
Sun Valley Ski Education Fnd
45:23.272240
+4:08.24760
85.9p
52
Matthew Phillip Gelso
Sun Valley Ski Education Fnd
45:23.272250
+4:08.24770
85.9p
53
Brent Mcmurtry
Foothills Nordic Ski Club
45:24.272370
+4:09.24890
85.8p
54
Frederic Touchette
Nordique Mont ST Anne
45:27.272670
+4:12.25190
85.7p
55
Matthew Edward Liebsch
Usa
45:32.273180
+4:18.25700
85.5p
56
Callum Watson
Cooma Ski Club
45:34.273310
+4:19.25830
85.4p
57
Nils Koons
New Zealand
45:53.275210
+4:38.27730
84.7p
58
Patrick Stewart-jones
Nakkertok Ski Club
45:53.275270
+4:38.27790
84.7p
59
Andrew Newell
Stratton Mountain School
45:54.275340
+4:39.27860
84.7p
60
Christopher Hamilton
Big Thunder Nordic Ski Club
45:54.275360
+4:39.27880
84.7p
61
Leonid Vinogradov
Russian Federation
46:45.280420
+5:30.32940
82.8p
62
Michael Somppi
Lappe Nordic Ski Club
47:44.286310
+6:29.38830
80.7p
63
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
47:44.286340
+6:29.38860
80.7p
-
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
23:59:58.8639700
-
-
David Hofer
C.S Carabinieri
23:59:58.8639700
-
-
Pål Golberg
Gol IL
23:59:59.8639800
-
-
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
28:58.173740
87.8p
2
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
29:12.175180
+14.1340
87.0p
3
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
29:26.176560
+28.2720
86.4p
4
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
29:28.176710
+29.2870
86.3p
5
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
29:28.176750
+30.2910
86.3p
6
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
29:29.176800
+30.2960
86.2p
7
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
29:30.176920
+31.3080
86.2p
8
Virginia DE Martin Topranin
Forestale
29:35.177490
+37.3650
85.9p
9
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
29:42.178180
+44.4340
85.6p
10
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
29:49.178880
+51.5040
85.2p
11
Mariya Guschina
Sputnik
29:54.179300
+55.5460
85.0p
12
Olga Rotcheva
The Rochev S Club
29:59.179840
+1:01.6000
84.8p
13
Irina Khazova
Dinamo Kiev
30:07.180650
+1:09.6810
84.4p
14
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
30:09.180860
+1:11.7020
84.3p
15
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
30:10.180970
+1:12.7130
84.2p
16
Anna Haag
IFK Mora SK
30:17.181610
+1:18.7770
83.9p
17
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
30:21.182010
+1:22.8170
83.7p
18
Julia Tikhonova
Vitiaz
30:23.182290
+1:25.8450
83.6p
19
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
30:27.182670
+1:29.8830
83.4p
20
Ragnhild Haga
Heming IL
30:28.182700
+1:29.8860
83.4p
21
Anastasia Slonova
Kazakstan
30:28.182750
+1:30.8910
83.4p
22
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
30:31.183070
+1:33.9230
83.2p
23
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
30:31.183080
+1:33.9240
83.2p
24
Marina Matrossova
Kazakstan
30:32.183190
+1:34.9350
83.2p
25
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
30:39.183860
+1:41.10020
82.9p
26
Tatyana Ossipova
Kazakstan
30:45.184400
+1:46.10560
82.6p
27
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
30:47.184660
+1:49.10820
82.5p
28
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
30:48.184740
+1:50.10900
82.5p
29
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
30:50.184980
+1:52.11140
82.4p
30
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
30:52.185120
+1:53.11280
82.3p
31
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
30:57.185660
+1:59.11820
82.1p
32
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
31:01.186010
+2:02.12170
81.9p
33
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
31:06.186530
+2:07.12690
81.7p
34
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
31:17.187680
+2:19.13840
81.2p
35
Rosie Brennan Park
City Nordic Ski Club
31:31.189080
+2:33.15240
80.5p
36
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
31:37.189640
+2:39.15800
80.3p
37
Stefanie Boehler
SC Ibach
31:40.189900
+2:41.16060
80.2p
38
Brittany Webster
Highlands Trailblazers
31:40.189960
+2:42.16120
80.2p
39
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
31:41.190020
+2:42.16180
80.1p
40
Bettina Gruber
Sas-Klubben
31:43.190290
+2:45.16450
80.0p
41
Yelena Kolomina
Zska
31:55.191430
+2:56.17590
79.5p
42
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
31:55.191480
+2:57.17640
79.5p
43
Sophie Caldwell
Dartmouth Ski Team
31:59.191800
+3:00.17960
79.4p
44
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
31:59.191880
+3:01.18040
79.4p
45
Michiko Kashiwabara
Waseda University
32:39.195850
+3:41.22010
77.7p
46
Anne-marie Comeau
Nordique Mont ST Anne
32:42.196180
+3:44.22340
77.6p
47
Chelsea Holmes
Sun Valley Ski Education Fnd
32:47.196610
+3:48.22770
77.4p
48
Emily Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
32:50.196930
+3:51.23090
77.3p
49
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
32:50.196980
+3:52.23140
77.3p
50
Caitlin Patterson
University OF Vermont Ski Team
32:51.197070
+3:53.23230
77.2p
51
Frederique Vezina
Nordique Mont ST Anne
33:00.197990
+4:02.24150
76.9p
52
Julia Ransom
Canmore Nordic Ski Club
33:09.198870
+4:11.25030
76.5p
53
Elin Mohlin
Sollefteå SK
33:23.200220
+4:24.26380
76.0p
54
Annika Hicks
Canmore Nordic Ski Club
33:31.201030
+4:32.27190
75.7p
55
Amanda Ammar
Canmore Nordic Ski Club
33:31.201080
+4:33.27240
75.7p
56
Kate Brennan
Kanada Cross Country Ski Club
33:39.201860
+4:41.28020
75.4p
57
Dahria Beatty
Whitehorse Cross Country S.c
34:05.204430
+5:06.30590
74.4p
58
Alana Thomas
Team Hardwood
34:32.207100
+5:33.33260
73.4p
59
Alysson Marshall
Larch Hills
34:47.208650
+5:49.34810
72.9p
60
Zoe Roy
Banff Ski Runners
35:38.213710
+6:39.39870
71.1p
61
Marlis Kromm
Foothills Nordic Ski Club
36:01.216070
+7:03.42230
70.3p
62
Heidi Widmer
Foothills Nordic Ski Club
38:16.229500
+9:17.55660
66.2p
-
Martina Chrastkova
SK Nove Mesto Na Morave
23:59:58.8639700
-
-
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
23:59:59.8639800
-
-
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
23:59:59.8639800
-
-
Elisa Brocard
CS Esercito
23:59:59.8639800
-