Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Kuusamo Pursuit
2012-12-02
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Quebec >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Jaktstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
41:38.249730
97.6p
2
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
41:39.249870
+1.40
97.5p
3
Alexey Poltoranin
Kazakstan
41:41.250070
+3.240
97.5p
4
Dario Cologna
Val Müstair
41:46.250510
+7.680
97.3p
5
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
41:59.251840
+21.2010
96.9p
6
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
42:00.251970
+22.2140
96.8p
7
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
42:02.252180
+24.2350
96.8p
8
Dmitriy Japarov
Russian Federation
42:02.252190
+24.2360
96.8p
9
Emil Jönsson
IFK Mora SK
42:08.252730
+30.2900
96.6p
10
Evgeniy Belov
Russian Federation
42:09.252860
+31.3030
96.6p
11
Pål Golberg
Gol IL
42:10.252980
+32.3150
96.5p
12
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
42:11.253070
+33.3240
96.5p
13
Sjur Røthe
Voss IL
42:13.253200
+34.3370
96.5p
14
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
42:15.253490
+37.3660
96.4p
15
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
42:23.254250
+45.4420
96.1p
16
Nikolay Chebotko
Cska
42:44.256350
+1:06.6520
95.5p
17
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
42:58.257740
+1:20.7910
95.1p
18
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
43:13.259210
+1:34.9380
94.6p
19
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
43:15.259430
+1:37.9600
94.5p
20
Tim Tscharnke
SV Biberau
43:16.259570
+1:38.9740
94.5p
21
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
43:17.259670
+1:39.9840
94.5p
22
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
43:17.259690
+1:39.9860
94.5p
23
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
43:18.259780
+1:40.9950
94.4p
24
Lukas Bauer
Dukla Liberec
43:20.259970
+1:42.10140
94.4p
25
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
43:31.261070
+1:53.11240
94.0p
26
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
43:33.261240
+1:55.11410
94.0p
27
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
43:37.261640
+1:59.11810
93.9p
28
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
43:39.261810
+2:00.11980
93.8p
29
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
43:41.262020
+2:02.12190
93.8p
30
Sergey Cherepanov
Kazakstan
43:42.262140
+2:04.12310
93.7p
31
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
43:44.262340
+2:06.12510
93.7p
32
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
43:45.262440
+2:07.12610
93.6p
33
Michail Semenov
Belarus
43:46.262560
+2:08.12730
93.6p
34
Eldar Rønning
Skogn IL
43:46.262570
+2:08.12740
93.6p
35
Curdin Perl
Bernina Pontresina
43:46.262580
+2:08.12750
93.6p
36
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
43:50.262920
+2:11.13090
93.5p
37
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
43:54.263340
+2:16.13510
93.4p
38
Tobias Angerer
SC Vachendorf
44:03.264250
+2:25.14420
93.1p
39
Ales Razym
Dukla Liberec
44:05.264460
+2:27.14630
93.0p
40
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
44:11.265010
+2:32.15180
92.9p
41
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
44:14.265360
+2:36.15530
92.8p
42
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
44:16.265520
+2:37.15690
92.7p
43
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
44:17.265650
+2:39.15820
92.7p
44
Denis Volotka
Kazakstan
44:18.265720
+2:39.15890
92.7p
45
Jiri Magal
Dukla Liberec
44:22.266130
+2:44.16300
92.6p
46
Fabio Pasini
CS Esercito
44:25.266430
+2:47.16600
92.5p
47
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
44:25.266460
+2:47.16630
92.5p
48
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
44:44.268360
+3:06.18530
91.9p
49
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
44:51.269090
+3:13.19260
91.7p
50
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
44:55.269470
+3:17.19640
91.6p
51
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
44:58.269720
+3:19.19890
91.5p
52
Toni Livers
Gardes Frontière
45:12.271130
+3:34.21300
91.1p
53
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
45:17.271660
+3:39.21830
91.0p
54
Jonas Baumann
Tambo Splügen
45:26.272500
+3:47.22670
90.8p
55
Remo Fischer
Arve Mols
45:27.272610
+3:48.22780
90.7p
56
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
45:28.272790
+3:50.22960
90.7p
57
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
45:30.272930
+3:52.23100
90.6p
58
Mathias Wibault
Chamonix
45:30.272940
+3:52.23110
90.6p
59
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
45:31.273040
+3:53.23210
90.6p
60
Mark Starostin
Kazakstan
45:38.273710
+3:59.23880
90.4p
61
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
45:41.274040
+4:03.24210
90.3p
62
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
45:45.274480
+4:07.24650
90.2p
63
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
45:46.274570
+4:08.24740
90.2p
64
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
45:46.274580
+4:08.24750
90.2p
65
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
45:52.275150
+4:14.25320
90.0p
66
Teodor Peterson
Åsarna IK
45:53.275230
+4:15.25400
90.0p
67
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
45:56.275580
+4:18.25750
89.9p
68
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
46:05.276440
+4:27.26610
89.7p
69
Marco Muehlematter
Nordischer SC Oberhasli
46:21.278060
+4:43.28230
89.2p
70
Martin Johansson
Mora
46:43.280200
+5:04.30370
88.7p
71
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
46:48.280780
+5:10.30950
88.5p
72
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
47:00.281920
+5:21.32090
88.2p
73
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
47:00.281980
+5:22.32150
88.2p
74
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
47:11.283050
+5:33.33220
87.9p
75
Alexander Lasutkin
Belarus
47:19.283890
+5:41.34060
87.7p
76
Toni Ketelae
IF Minken
47:23.284200
+5:44.34370
87.6p
77
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
47:25.284400
+5:46.34570
87.6p
78
Vitaliy Shtun
Colos
47:27.284630
+5:49.34800
87.5p
79
Niklas Colliander
Vantaan Hihtoseura
47:43.286200
+6:04.36370
87.1p
80
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
47:51.287020
+6:12.37190
86.9p
81
Raido Rankel
Võrumaa Spordiliit
47:55.287400
+6:16.37570
86.8p
82
Siim Sellis
Sportclub Sparta
48:06.288520
+6:27.38690
86.5p
83
Sylvan Ellefson
Ski Snowboard Club Vail
48:32.291140
+6:54.41310
85.8p
84
Ruslan Perekhoda
Ukraina
50:12.301140
+8:34.51310
83.4p
-
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
23:59:58.8639700
-
-
HU Zhou
China
23:59:58.8639700
-
-
Aliaksandr Voranau
Belarus
23:59:58.8639700
-
-
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
23:59:58.8639700
-
-
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
23:59:58.8639700
-
-
Andrew Newell
Stratton Mountain School
23:59:58.8639700
-
-
David Hofer
C.S Carabinieri
23:59:59.8639800
-
-
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
23:59:59.8639800
-
-
Anti Saarepuu
Skiclub Voru
23:59:59.8639800
-
-
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Roman Furger
Schattdorf
23:59:59.8639800
-
-
Simeon Hamilton
Sun Valley Ski Education Fnd
23:59:59.8639800
-
-
Valerio Checchi
Forestale
23:59:59.8639800
-
-
Matias Strandvall
IF Minken
23:59:59.8639800
-
-
Len Valjas
Team Hardwood
23:59:59.8639800
-
-
Sergei Dolidovich
Belarus
23:59:59.8639800
-
-
Josef Wenzl
SC Zwiesel
23:59:59.8639800
-
-
Arvis Liepins
Riga Ski Club Lva
23:59:59.8639800
-
-
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
23:59:59.8639800
-
-
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
23:59:59.8639800
-