Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Kuusamo
2012-12-01
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Kuusamo Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
21:52.131180
98.3p
2
Petter JR Northug
Strindheim IL
21:59.131860
+6.580
97.7p
3
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
22:00.131970
+7.690
97.7p
4
Sjur Røthe
Voss IL
22:05.132420
+12.1140
97.3p
5
David Hofer
C.S Carabinieri
22:08.132730
+15.1450
97.0p
6
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
22:09.132840
+16.1560
97.0p
7
Chris Andre Jespersen
Byåsen IL
22:11.133050
+18.1770
96.8p
8
Dario Cologna
SC Val Mustair
22:12.133110
+19.1830
96.7p
9
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
22:14.133380
+22.2100
96.5p
10
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
22:21.134020
+28.2740
96.0p
10
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
22:21.134020
+28.2740
96.0p
12
Curdin Perl
Bernina Pontresina
22:21.134070
+28.2790
96.0p
13
Lukas Bauer
Dukla Liberec
22:23.134250
+30.2970
95.9p
14
Pål Golberg
Gol IL
22:24.134380
+32.3100
95.8p
15
Alexey Poltoranin
Kazakstan
22:27.134620
+34.3340
95.6p
16
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
22:27.134650
+34.3370
95.5p
17
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
22:28.134750
+35.3470
95.5p
17
Evgeniy Belov
Russian Federation
22:28.134750
+35.3470
95.5p
19
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
22:30.134990
+38.3710
95.3p
20
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
22:33.135260
+40.3980
95.1p
21
Nikolay Chebotko
Cska
22:34.135380
+42.4100
95.0p
22
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
22:37.135660
+44.4380
94.8p
23
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
22:38.135750
+45.4470
94.7p
23
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
22:38.135750
+45.4470
94.7p
25
Emil Jönsson
IFK Mora SK
22:38.135780
+46.4500
94.7p
26
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
22:39.135840
+46.4560
94.6p
27
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
22:42.136120
+49.4840
94.4p
28
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
22:42.136150
+49.4870
94.4p
29
Tobias Angerer
SC Vachendorf
22:43.136250
+50.4970
94.3p
30
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
22:43.136260
+50.4980
94.3p
31
Ales Razym
Dukla Liberec
22:43.136290
+51.5010
94.3p
32
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
22:46.136500
+53.5220
94.1p
33
Tim Tscharnke
SV Biberau
22:46.136570
+53.5290
94.1p
34
Toni Livers
Gardes Frontière
22:47.136680
+55.5400
94.0p
35
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
22:50.136970
+57.5690
93.8p
36
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
22:53.137250
+1:00.5970
93.6p
37
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
22:55.137440
+1:02.6160
93.5p
38
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
22:56.137540
+1:03.6260
93.4p
39
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
22:56.137580
+1:04.6300
93.3p
40
Dmitriy Japarov
Russian Federation
22:57.137620
+1:04.6340
93.3p
41
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
22:58.137760
+1:05.6480
93.2p
42
Remo Fischer
Arve Mols
23:01.138060
+1:08.6780
93.0p
43
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
23:01.138070
+1:08.6790
93.0p
44
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
23:03.138230
+1:10.6950
92.9p
45
Fabio Pasini
CS Esercito
23:04.138310
+1:11.7030
92.8p
46
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
23:04.138370
+1:11.7090
92.8p
47
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
23:04.138380
+1:12.7100
92.8p
48
Jiri Magal
Dukla Liberec
23:06.138570
+1:13.7290
92.6p
49
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
23:07.138610
+1:14.7330
92.6p
50
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
23:08.138710
+1:15.7430
92.5p
51
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
23:09.138890
+1:17.7610
92.4p
52
Denis Volotka
Kazakstan
23:10.138960
+1:17.7680
92.3p
53
Eldar Rønning
Skogn IL
23:11.139010
+1:18.7730
92.3p
54
Michail Semenov
Belarus
23:12.139120
+1:19.7840
92.2p
55
Jonas Baumann
Tambo Splügen
23:13.139260
+1:20.7980
92.1p
56
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
23:14.139300
+1:21.8020
92.1p
57
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:14.139350
+1:21.8070
92.1p
58
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
23:20.139990
+1:28.8710
91.6p
59
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:21.140010
+1:28.8730
91.6p
60
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
23:22.140110
+1:29.8830
91.5p
61
Sergey Cherepanov
Kazakstan
23:22.140160
+1:29.8880
91.5p
62
Martin Johansson
Mora
23:24.140320
+1:31.9040
91.4p
63
Mathias Wibault
Chamonix
23:25.140400
+1:32.9120
91.3p
64
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
23:25.140440
+1:32.9160
91.3p
65
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
23:26.140570
+1:33.9290
91.2p
66
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
23:27.140640
+1:34.9360
91.2p
67
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
23:27.140690
+1:35.9410
91.1p
68
Anti Saarepuu
Skiclub Voru
23:29.140860
+1:36.9580
91.0p
69
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
23:30.140960
+1:37.9680
90.9p
70
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
23:31.141010
+1:38.9730
90.9p
71
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
23:31.141070
+1:38.9790
90.9p
72
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
23:33.141280
+1:41.10000
90.7p
73
Roman Furger
Schattdorf
23:37.141620
+1:44.10340
90.5p
74
Valerio Checchi
Forestale
23:38.141700
+1:45.10420
90.4p
75
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
23:38.141770
+1:45.10490
90.4p
76
Mark Starostin
Kazakstan
23:39.141810
+1:46.10530
90.3p
77
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:39.141880
+1:47.10600
90.3p
78
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
23:41.142050
+1:48.10770
90.2p
79
Marco Muehlematter
Nordischer SC Oberhasli
23:46.142500
+1:53.11220
89.9p
80
Sergei Dolidovich
Belarus
23:46.142580
+1:54.11300
89.8p
81
Len Valjas
Team Hardwood
23:48.142740
+1:55.11460
89.7p
82
Simeon Hamilton
Sun Valley Ski Education Fnd
23:54.143320
+2:01.12040
89.3p
83
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
23:54.143330
+2:01.12050
89.3p
84
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
23:55.143480
+2:03.12200
89.2p
85
Arvis Liepins
K
23:57.143650
+2:04.12370
89.1p
86
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
24:00.143990
+2:08.12710
88.9p
87
Teodor Peterson
Åsarna IK
24:01.144070
+2:08.12790
88.8p
88
Sylvan Ellefson
Ski Snowboard Club Vail
24:03.144200
+2:10.12920
88.7p
89
Matias Strandvall
IF Minken
24:07.144610
+2:14.13330
88.5p
90
Vitaliy Shtun
Colos
24:07.144620
+2:14.13340
88.5p
91
Andrew Newell
Stratton Mountain School
24:12.145120
+2:19.13840
88.1p
92
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
24:12.145160
+2:19.13880
88.1p
93
Josef Wenzl
SC Zwiesel
24:18.145760
+2:25.14480
87.7p
94
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
24:20.145970
+2:27.14690
87.6p
95
Raido Rankel
Võrumaa Spordiliit
24:22.146110
+2:29.14830
87.5p
96
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
24:24.146320
+2:31.15040
87.4p
97
Aliaksandr Voranau
Belarus
24:24.146330
+2:31.15050
87.3p
98
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
24:25.146430
+2:32.15150
87.3p
99
Alexander Lasutkin
Belarus
24:28.146730
+2:35.15450
87.1p
100
Ruslan Perekhoda
Ukraina
24:40.147900
+2:47.16620
86.4p
101
Siim Sellis
Sportclub Valgjarve
24:41.148080
+2:49.16800
86.2p
102
Toni Ketelae
IF Minken
25:02.150190
+3:10.18910
84.9p
103
Niklas Colliander
Vantaan Hihtoseura
25:04.150360
+3:11.19080
84.8p
104
HU Zhou
China
25:09.150860
+3:16.19580
84.5p
105
Vicenc Vilarrubla
C.E.F.U.c
25:19.151880
+3:27.20600
83.9p
106
Antti Häkämies
Anjalan Liitto
25:30.152930
+3:37.21650
83.3p
107
Qinghai Sun
China
25:45.154470
+3:52.23190
82.4p
-
Rok Trsan
Tsk Valkarton Logatec
23:59:59.8639800
-
-
Roddy Darragon
27e Bca Grand Bornand
23:59:59.8639800
-
-
Oeystein Pettersen
Lillomarka SK
23:59:59.8639800
-
-
Nikolay Morilov
Tyumen
23:59:59.8639800
-
-
John Kristian Dahl
Strindheim IL
23:59:59.8639800
-
-
Gleb Retivykh
Russian Federation
23:59:59.8639800
-
-
Alexey Petukhov
Russian Federation
23:59:59.8639800
-
-
Kalle Lassila
Vetelin Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Eirik Brandsdal
Kjelsås IL
23:59:59.8639800
-
-
Nikita Kriukov
Sdusor 81
23:59:59.8639800
-