Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Kuusamo
2012-12-01
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Kuusamo Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
12:02.72190
91.2p
2
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
12:25.74460
+22.2170
88.0p
3
Yulia Tchekaleva
Severstal
12:27.74640
+24.2350
87.8p
4
Therese Johaug
Nansen IL
12:30.74950
+27.2660
87.3p
5
Heidi Weng
IL I Bul
12:31.75060
+28.2770
87.2p
6
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
12:36.75530
+33.3240
86.6p
7
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
12:40.75900
+37.3610
86.1p
8
Martine Hagen EK
IL I Bul
12:43.76260
+40.3970
85.6p
9
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
12:44.76390
+42.4100
85.5p
10
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
12:45.76430
+42.4140
85.4p
11
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
12:46.76580
+43.4290
85.2p
12
Jessica Diggins
Central Region I
12:49.76810
+46.4520
84.9p
13
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
12:50.76900
+47.4610
84.8p
14
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
12:53.77220
+50.4930
84.4p
15
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
12:53.77230
+50.4940
84.4p
16
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
12:54.77350
+51.5060
84.2p
17
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
12:55.77420
+52.5130
84.2p
18
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
12:56.77560
+53.5270
84.0p
19
Barbara Jezersek
Tsk Merkur Kranj
12:59.77830
+56.5540
83.6p
20
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
12:59.77890
+57.5600
83.6p
21
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
13:04.78310
+1:01.6020
83.1p
22
Irina Khazova
Dinamo Kiev
13:04.78390
+1:02.6100
83.0p
23
Julia Ivanova
Saturn
13:05.78430
+1:02.6140
82.9p
24
Coraline Hugue
Emhm - Embrun
13:06.78550
+1:03.6260
82.8p
25
Mariya Guschina
Sputnik
13:08.78710
+1:05.6420
82.6p
26
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
13:09.78830
+1:06.6540
82.4p
27
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
13:10.78900
+1:07.6610
82.4p
28
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
13:10.78990
+1:08.6700
82.3p
28
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
13:10.78990
+1:08.6700
82.3p
28
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
13:10.78990
+1:08.6700
82.3p
31
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
13:11.79040
+1:08.6750
82.2p
32
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
13:12.79110
+1:09.6820
82.1p
33
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
13:14.79340
+1:11.7050
81.8p
34
Celine Brun Lie
Njård
13:14.79380
+1:11.7090
81.8p
34
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
13:14.79380
+1:11.7090
81.8p
36
Anastasia Slonova
Kazakstan
13:15.79440
+1:12.7150
81.7p
37
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
13:15.79460
+1:12.7170
81.7p
38
Anouk Faivre Picon
Pontarlier
13:16.79530
+1:13.7240
81.6p
39
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
13:16.79540
+1:13.7250
81.6p
40
Daria Gaiazova
Rocky Mountain Racers
13:19.79880
+1:16.7590
81.2p
41
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
13:19.79890
+1:17.7600
81.2p
42
Tatyana Ossipova
Kazakstan
13:20.79950
+1:17.7660
81.1p
43
Polina Medvedeva
Russian Federation
13:21.80010
+1:18.7720
81.1p
44
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
13:22.80110
+1:19.7820
80.9p
45
Virginia DE Martin Topranin
C S Forestale Dello Stato
13:24.80330
+1:21.8040
80.7p
46
Stefanie Boehler
SC Ibach
13:24.80340
+1:21.8050
80.7p
47
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
13:25.80490
+1:23.8200
80.5p
48
Vesna Fabjan
Tsk Merkur Kranj
13:26.80550
+1:23.8260
80.4p
49
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
13:27.80680
+1:24.8390
80.3p
50
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
13:28.80780
+1:25.8490
80.2p
51
Ekaterina Rudakova
Belarus
13:30.80920
+1:27.8630
80.0p
52
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
13:31.81080
+1:28.8790
79.8p
53
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
13:32.81110
+1:29.8820
79.8p
54
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
13:34.81380
+1:31.9090
79.5p
55
Maria Grundvall
IK Kronan
13:36.81500
+1:33.9210
79.4p
56
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
13:37.81660
+1:34.9370
79.2p
57
Dandan Man
China
13:37.81690
+1:35.9400
79.2p
58
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
13:38.81740
+1:35.9450
79.1p
59
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
13:38.81770
+1:35.9480
79.1p
60
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
13:38.81790
+1:36.9500
79.1p
61
Marina Matrossova
Kazakstan
13:39.81860
+1:36.9570
79.0p
62
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
13:40.81970
+1:37.9680
78.9p
63
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
13:42.82100
+1:39.9810
78.7p
64
Chandra Crawford
Canmore Nordic Ski Club
13:42.82110
+1:39.9820
78.7p
64
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
13:42.82110
+1:39.9820
78.7p
66
Manon Locatelli
Maudre
13:42.82130
+1:39.9840
78.7p
67
Doris Trachsel
Plasselb
13:42.82190
+1:40.9900
78.6p
68
Li Hongxue
China
13:44.82330
+1:41.10040
78.5p
69
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
13:44.82380
+1:41.10090
78.4p
70
Xin Li
China
13:45.82440
+1:42.10150
78.4p
71
Triin Ojaste
Karupesa Team
13:45.82480
+1:42.10190
78.3p
72
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
13:46.82540
+1:43.10250
78.2p
73
Tetyana Antypenko
Ukraina
13:48.82710
+1:45.10420
78.1p
74
Yelena Kolomina
Zska
13:48.82720
+1:45.10430
78.1p
75
Michiko Kashiwabara
Waseda University
13:48.82750
+1:45.10460
78.0p
76
Veronica Cavallar
G.S Fiamme Gialle
13:49.82800
+1:46.10510
78.0p
77
Alena Sannikova
Belarus
13:49.82810
+1:46.10520
78.0p
78
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
13:50.82920
+1:47.10630
77.8p
79
Kateryna Grygorenko
Ukraina
13:54.83340
+1:51.11050
77.4p
80
Silja TARVONEN
Kangasniemen Kalske
13:56.83510
+1:53.11220
77.2p
81
Alysson Marshall
Larch Hills
13:56.83590
+1:54.11300
77.1p
82
Linn Sömskar
IFK Umeå
14:01.84040
+1:58.11750
76.7p
83
Antoniya Grigorova-burgova
Alexander Logistics
14:02.84110
+1:59.11820
76.6p
84
Laura Orgue
Cefuc
14:03.84210
+2:00.11920
76.5p
85
Teodora Malcheva
Alexander Logistics
14:04.84340
+2:01.12050
76.4p
86
Piret Pormeister
Sportclub Sparta
14:07.84670
+2:04.12380
76.0p
87
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
14:10.84970
+2:07.12680
75.7p
88
Ann-mary Aehtaevae
Team Kallesport
14:23.86290
+2:21.14000
74.4p
89
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
14:35.87420
+2:32.15130
73.3p
-
Valiantsina Kaminskaya
Belarus
23:59:59.8639800
-
-
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
23:59:59.8639800
-
-
Natalia Korosteleva
Tyumen
23:59:59.8639800
-
-
Marina Piller
Forestale
23:59:59.8639800
-
-
Perianne Jones
Nakkertok Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Anastasia Dotsenko
Russian Federation
23:59:59.8639800
-
-
Evgenia Shapovalova
Uralets
23:59:59.8639800
-