Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Gällivare
2012-11-24
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Kuusamo Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
30:37.183600
98.4p
2
Alexey Poltoranin
Kazakstan
30:45.184490
+8.790
98.0p
3
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
30:48.184710
+11.1010
97.9p
4
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
31:07.186620
+30.2920
96.9p
5
Sjur Røthe
Voss IL
31:08.186710
+31.3010
96.9p
6
Sergei Dolidovich
Belarus
31:11.187020
+34.3320
96.7p
7
Petter JR Northug
Strindheim IL
31:12.187140
+35.3440
96.7p
8
Evgeniy Belov
Russian Federation
31:12.187190
+35.3490
96.7p
9
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
31:18.187710
+41.4010
96.4p
10
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
31:21.188000
+44.4300
96.3p
11
Curdin Perl
Bernina Pontresina
31:22.188150
+45.4450
96.2p
12
David Hofer
C.S Carabinieri
31:22.188170
+45.4470
96.2p
13
Lukas Bauer
Dukla Liberec
31:24.188340
+47.4640
96.1p
14
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
31:24.188360
+47.4660
96.1p
15
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
31:27.188610
+50.4910
96.0p
16
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
31:27.188630
+50.4930
96.0p
17
Roman Furger
Schattdorf
31:33.189290
+56.5590
95.7p
18
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
31:42.190150
+1:05.6450
95.3p
19
Dario Cologna
SC Val Mustair
31:43.190220
+1:06.6520
95.2p
20
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
31:43.190270
+1:06.6570
95.2p
21
Michail Semenov
Belarus
31:44.190370
+1:07.6670
95.2p
22
Tim Tscharnke
SV Biberau
31:45.190420
+1:08.6720
95.1p
23
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
31:45.190430
+1:08.6730
95.1p
24
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
31:45.190490
+1:08.6790
95.1p
24
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
31:45.190490
+1:08.6790
95.1p
26
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
31:46.190560
+1:09.6860
95.1p
27
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
31:47.190660
+1:10.6960
95.0p
28
Martin Johansson
Mora
31:48.190770
+1:11.7070
95.0p
29
Lars Nelson
Åsarna IK
31:51.191000
+1:14.7300
94.9p
30
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
31:52.191130
+1:15.7430
94.8p
31
Johan Olsson
Åsarna IK
31:54.191390
+1:17.7690
94.7p
32
John Kristian Dahl
Strindheim IL
31:55.191490
+1:18.7790
94.6p
33
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
31:58.191740
+1:21.8040
94.5p
34
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
31:59.191820
+1:22.8120
94.5p
35
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
32:00.191990
+1:23.8290
94.4p
36
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
32:01.192060
+1:24.8360
94.4p
37
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
32:04.192340
+1:27.8640
94.3p
38
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
32:04.192390
+1:27.8690
94.2p
39
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
32:06.192570
+1:29.8870
94.2p
40
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
32:07.192600
+1:30.8900
94.1p
41
Petter Eliassen
Byåsen IL
32:10.192950
+1:33.9250
94.0p
42
Anders Gloeersen
Rustad IL
32:10.192990
+1:33.9290
94.0p
43
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
32:12.193110
+1:35.9410
93.9p
44
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
32:12.193120
+1:35.9420
93.9p
45
Thomas Bing
Rhöner Wsv
32:12.193190
+1:35.9490
93.9p
46
Remo Fischer
Arve Mols
32:13.193200
+1:36.9500
93.9p
47
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
32:15.193400
+1:38.9700
93.8p
48
Martin Fourcade
Nordic 66
32:15.193410
+1:38.9710
93.8p
49
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
32:16.193560
+1:39.9860
93.7p
50
Nikolay Chebotko
Cska
32:20.193940
+1:43.10240
93.5p
51
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
32:20.193970
+1:43.10270
93.5p
52
Toni Livers
Gardes Frontière
32:24.194310
+1:47.10610
93.4p
53
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
32:28.194740
+1:51.11040
93.2p
54
Paul Constantin Pepene
Cs Dinamo Bucuresti
32:32.195170
+1:55.11470
93.0p
55
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
32:34.195360
+1:57.11660
92.9p
56
Anders Jonsson
Stockviks SF
32:36.195510
+1:59.11810
92.8p
57
Ales Razym
Dukla Liberec
32:36.195530
+1:59.11830
92.8p
58
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
32:38.195730
+2:01.12030
92.7p
59
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
32:41.196070
+2:04.12370
92.6p
60
Dmitriy Japarov
Russian Federation
32:46.196520
+2:09.12820
92.4p
61
Jiri Magal
Dukla Liberec
32:51.197000
+2:14.13300
92.2p
62
Valerio Checchi
Forestale
32:52.197190
+2:15.13490
92.1p
63
Simeon Hamilton
Sun Valley Ski Education Fnd
32:53.197230
+2:16.13530
92.1p
64
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
32:53.197260
+2:16.13560
92.1p
65
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
32:54.197390
+2:17.13690
92.0p
66
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
32:55.197450
+2:18.13750
92.0p
67
Markus Ottosson
IFK Umeå
33:03.198270
+2:26.14570
91.6p
68
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
33:09.198810
+2:32.15110
91.4p
69
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
33:09.198870
+2:32.15170
91.4p
70
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
33:12.199160
+2:35.15460
91.2p
71
Carl Quicklund
Östersunds SK
33:18.199770
+2:41.16070
91.0p
72
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
33:20.199930
+2:43.16230
90.9p
73
Anders Svanebo
Stockviks SF
33:21.200030
+2:44.16330
90.9p
74
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
33:23.200260
+2:46.16560
90.8p
75
Bastien Poirrier
Emhm - Markstein Ranspach
33:25.200420
+2:48.16720
90.7p
76
Sylvan Ellefson
Ski Snowboard Club Vail
33:30.200920
+2:53.17220
90.5p
77
Marco Muehlematter
Nordischer SC Oberhasli
33:30.200950
+2:53.17250
90.5p
78
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
33:33.201240
+2:56.17540
90.4p
79
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
33:36.201530
+2:59.17830
90.2p
80
Vitaliy Shtun
Colos
33:37.201600
+3:00.17900
90.2p
81
Anton Lindblad
Sollefteå SK
33:38.201710
+3:01.18010
90.2p
82
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
33:38.201720
+3:01.18020
90.2p
83
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
33:42.202180
+3:05.18480
90.0p
84
Mark Starostin
Kazakstan
33:48.202770
+3:11.19070
89.7p
85
Rok Trsan
Tsk Valkarton Logatec
33:52.203170
+3:15.19470
89.6p
86
Alexander Lasutkin
Belarus
33:55.203440
+3:18.19740
89.5p
87
Aleksey Ivanov
Belarus
33:57.203600
+3:20.19900
89.4p
88
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
34:01.204030
+3:24.20330
89.2p
89
Gleb Retivykh
Russian Federation
34:20.205950
+3:43.22250
88.4p
90
Petrica Hogiu
Csi Vatra Dornei
34:22.206150
+3:45.22450
88.4p
91
Eeri Vahtra
Karupesa Team
34:42.208130
+4:05.24430
87.6p
92
Ioseba Rojo
Alpino Uzturre
34:51.209000
+4:14.25300
87.2p
93
Arvis Liepins
K
34:57.209610
+4:20.25910
87.0p
94
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
35:01.210040
+4:24.26340
86.8p
95
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
35:05.210400
+4:28.26700
86.7p
96
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
36:03.216230
+5:26.32530
84.5p
-
Tobias Angerer
SC Vachendorf
23:59:59.8639800
-