Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2013-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jerry Ahrlin
Team Xtra Personel
1:53:39.681850
89.8p
2
Jörgen Aukland
Team Xtra Personell
1:54:08.684710
+28.2760
89.3p
3
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:54:10.684900
+30.2950
89.2p
4
Peo Svahn
Boxholm Ekeby Ski
1:58:59.713880
+5:20.31930
84.5p
5
Pår Jonsson
Dala Järna IK
2:00:41.724000
+7:01.42050
83.0p
6
David Frisk
IFK Mora
2:03:55.743420
+10:15.61470
80.2p
7
Emil Brindberg
Vansbro AIK
2:03:57.743660
+10:18.61710
80.2p
8
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
2:05:05.750440
+11:25.68490
79.3p
9
Tobias Hansson
IFK Mora SK
2:05:40.753990
+12:01.72040
78.8p
10
Samuel Norlen
IK Stern
2:05:52.755110
+12:12.73160
78.6p
11
Robert Eriksson
Björkfors Goif
2:06:43.760270
+13:04.78320
77.9p
12
Viktor Elfven
IF Hagen Skidor
2:10:05.780460
+16:26.98510
75.4p
13
Erik Johansson
Tranemo IF
2:10:29.782820
+16:49.100870
75.1p
14
Andreas Blom
Grava SK
2:10:50.784930
+17:10.102980
74.8p
15
Tobias Johansson
Axa Sports Club
2:11:05.786440
+17:25.104490
74.7p
16
Erik Ohlström
IK Rex
2:12:28.794710
+18:48.112760
73.7p
17
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:12:28.794760
+18:49.112810
73.7p
18
Andreas Nilsson
IK Stern
2:13:44.802370
+20:05.120420
72.8p
19
Niklas Dahlgren
IK Stern
2:14:07.804690
+20:28.122740
72.5p
20
Anders Ericsson
Granbergsdals IF
2:14:17.805640
+20:37.123690
72.4p
21
Niklas Wassborg
Töcksfors IF
2:15:37.813630
+21:57.131680
71.5p
22
Jacob Halvarsson
Karlslunds IF
2:15:49.814880
+22:10.132930
71.4p
23
Jacob Börjesson
Lima IF
2:16:37.819610
+22:57.137660
70.9p
24
Jonas Böhlmark
IFK Mora SK
2:17:25.824440
+23:45.142490
70.4p
25
Magnus Hårdèn
Älvdalens IF
2:18:35.831450
+24:56.149500
69.6p
26
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:18:51.833040
+25:11.151090
69.5p
27
Daniel Björndahl
Kungälvs OK
2:18:56.833560
+25:17.151610
69.4p
28
Pontus Rygh
Ulricehamns IF
2:19:01.834080
+25:22.152130
69.4p
29
Johan Bäckman
IFK Lidingö SOK
2:19:21.836060
+25:42.154110
69.1p
30
David Hellberg
Sågmyra SK
2:19:29.836860
+25:50.154910
69.1p
31
Peter Gustafsson
Team Esplanad
2:20:48.844780
+27:09.162830
68.3p
32
Kent Lundvall
Häverödals SK
2:22:20.853910
+28:40.171960
67.4p
33
Sven Haga
IK Jarl
2:22:40.855910
+29:00.173960
67.2p
34
Kalle Jansson Riis
Malungs IF
2:22:49.856860
+29:10.174910
67.1p
35
Daniel Netz
Göteborgs SK
2:22:59.857830
+29:19.175880
67.0p
36
Henric Johansson
OK Tyr
2:23:51.863030
+30:11.181080
66.5p
37
Måns Sunesson
Sellnäs IF
2:23:58.863720
+30:18.181770
66.4p
38
Jonas Eriksson
Laxå OK
2:24:03.864200
+30:23.182250
66.4p
39
Björn Svernhage
IF Rigor
2:24:06.864550
+30:27.182600
66.3p
40
Simon Hansen
IK Fryken
2:24:38.867740
+30:58.185790
66.0p
41
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:25:46.874500
+32:06.192550
65.4p
42
Viktor Johansson
Sundbybergs IK
2:25:47.874670
+32:08.192720
65.4p
43
Andreas Kvist
IK Stern
2:26:21.878070
+32:42.196120
65.1p
44
Adrian Hörnqvist
Vansbro AIK
2:27:35.885410
+33:55.203460
64.4p
45
Hampus Rinne
IK Rex
2:27:38.885730
+33:58.203780
64.4p
46
Johan Sandgren
Malungs Skidklubb
2:28:09.888820
+34:29.206870
64.1p
47
Anders Örnberg
Filipstads SF
2:28:19.889890
+34:40.207940
64.0p
48
Pär Wallberg
Arvika IS
2:28:52.893130
+35:12.211180
63.7p
49
Patrik Larsson
Brudpiga RK
2:29:04.894380
+35:25.212430
63.6p
50
Christian EK
Sälens IF
2:29:24.896300
+35:44.214350
63.5p
51
Anders Frykblom
Set Sail Fitness
2:29:38.897710
+35:58.215760
63.3p
52
Johan Holm
Frosta Multisport
2:29:38.897760
+35:59.215810
63.3p
53
Tobias Bromander
Tidaholms SOK Sisu
2:30:27.902690
+36:48.220740
62.9p
54
Viktor Henriksson
Sunne Slf
2:31:19.907820
+37:39.225870
62.5p
55
Björn Börjesson
Trollhättans SOK
2:31:48.910720
+38:08.228770
62.2p
56
Claes Edberg
Fryksdalens Sparbank
2:32:29.914860
+38:50.232910
61.9p
57
Kenth Persson
Brandsbols SK
2:32:51.917070
+39:12.235120
61.7p
58
Erik Karlsson Landèn
IK Stern
2:33:05.918490
+39:26.236540
61.6p
59
Ragnar Johansson
IFK Västerås SK
2:34:14.925300
+40:34.243350
61.0p
60
Peter Nilsson
Björneborgs SK
2:34:20.925990
+40:41.244040
61.0p
61
Viktor Kolberg
Set Sail Fitness
2:35:07.930660
+41:28.248710
60.6p
62
Anders Skjetne
Team Berger Norge
2:36:22.938140
+42:42.256190
60.0p
63
Thomas Silverberg
Axa Sports Club
2:36:31.939020
+42:51.257070
60.0p
64
Johan Sjöberg
Sågmyra SK
2:36:41.940070
+43:02.258120
59.9p
65
Patrik Ljungberg
Axa Sportclub
2:37:21.944020
+43:41.262070
59.6p
66
Andreas Nilsson
Markaryds IK
2:37:44.946340
+44:04.264390
59.4p
67
Emil Tengvall
Göteborgs SK
2:40:23.962240
+46:43.280290
58.2p
68
David Kleman
Täby OK
2:40:33.963220
+46:53.281270
58.1p
69
Max Bergström
Skeriol IF
2:40:52.965110
+47:12.283160
58.0p
70
Erik Lindkvist
Sjövalla FK
2:41:21.968060
+47:42.286110
57.8p
71
Michael Larsson
Säffle SK
2:41:24.968330
+47:44.286380
57.8p
72
Vidar Faxen
IK Stern
2:41:36.969530
+47:56.287580
57.7p
73
Markus Ottosson
OK Landehof
2:42:23.974270
+48:44.292320
57.3p
74
Jacob Matses
Nås IF
2:42:27.974600
+48:47.292650
57.3p
75
Alfred Björback
IK Stern
2:42:33.975270
+48:54.293320
57.3p
76
Carl Alfred Fack
Ställbergs IK
2:42:34.975320
+48:54.293370
57.3p
77
Albin Theander/gransten
Leksands SK
2:43:34.981340
+49:54.299390
56.8p
78
Simon Bjurèn
Sågmyra SK
2:43:53.983240
+50:13.301290
56.7p
79
Robert Johansson
Täby OK
2:44:07.984650
+50:28.302700
56.6p
80
Viktor Renäng
Set Sail Fitness
2:44:32.987130
+50:52.305180
56.4p
81
Jens Hermansson
IK Stern
2:44:41.988050
+51:02.306100
56.4p
82
Erik Lundqvist
Sellnäs IF
2:46:00.995990
+52:21.314040
55.8p
83
Henrik Nilsson
Malungs Skidklubb
2:46:01.996040
+52:21.314090
55.8p
84
Andreas Brandell
Ryda SK
2:46:24.998350
+52:45.316400
55.7p
85
Tommie Andersson
Ekshärads SF
2:47:08.1002700
+53:28.320750
55.4p
86
Niclas Andersson
Ekshärads SF
2:47:44.1006330
+54:04.324380
55.2p
87
Anders Adler
Axa Sports Club
2:47:53.1007290
+54:14.325340
55.1p
88
Andreas Svennman
IFK Helsingborg
2:48:38.1011710
+54:58.329760
54.8p
89
Johan Myrman
Arvika IS
2:48:59.1013850
+55:20.331900
54.7p
90
Anders Jansson
Täby OK
2:49:08.1014730
+55:28.332780
54.6p
91
Daniel Eriksson
Malungs IF
2:49:28.1016710
+55:48.334760
54.5p
92
Victor Bryntesson
Malungs IF
2:49:37.1017610
+55:57.335660
54.4p
93
Johan Stålberg
Axa Sports Club
2:49:45.1018420
+56:05.336470
54.4p
94
Klas Andersson
IK Stern
2:49:52.1019100
+56:12.337150
54.3p
95
Henrik Brolin
Sunne
2:50:15.1021450
+56:36.339500
54.2p
96
Anders Stenström
Örlings SK
2:50:17.1021650
+56:38.339700
54.2p
97
Fredrik Gustafsson
Karlslunds IF
2:50:20.1021900
+56:40.339950
54.2p
98
Eric Johansson
Jönköpings OK
2:50:39.1023880
+57:00.341930
54.0p
99
Ola Norrlandder
Vemdalens IF
2:51:15.1027460
+57:36.345510
53.8p
100
Ali Hamadani
Falu IK
2:54:39.1047840
+1:00:59.365890
52.6p
101
Joakin Grönqvist
Axa Sportclub
2:55:33.1053260
+1:01:54.371310
52.2p
102
Jerker Karlsson
Säffle SK
2:55:40.1053910
+1:02:00.371960
52.2p
103
Johan Haltorp
Malungs IF
2:56:56.1061590
+1:03:17.379640
51.8p
104
David Ståhlberg
Gävle SK
2:57:03.1062280
+1:03:24.380330
51.7p
105
Mar Håkman
Stora Tuna IK
2:57:07.1062650
+1:03:28.380700
51.7p
106
Jonatan Hedin
IFK Helsingborg
2:57:17.1063610
+1:03:37.381660
51.6p
107
Filip Fischer
Malungs Slalomklubb
2:57:42.1066150
+1:04:03.384200
51.5p
108
Johan Håhansson
Wedevågs IF
2:58:03.1068210
+1:04:23.386260
51.4p
109
Fredrik Olsson
Skogarnas SK
2:59:07.1074630
+1:05:27.392680
51.0p
110
Tommy Reuter
Säffle SK
2:59:10.1074940
+1:05:30.392990
51.0p
111
Sven Kvick
Yttermalungs IK
2:59:17.1075680
+1:05:38.393730
51.0p
112
Martin Ottosson
Västerviks OK
2:59:22.1076160
+1:05:43.394210
50.9p
113
Sef Mees Eriksson
Skattunge SK
2:59:23.1076240
+1:05:43.394290
50.9p
114
Mathias Bergsten
Skattunge SK
2:59:24.1076380
+1:05:45.394430
50.9p
115
Johan Halfarsson
Rättvik
3:00:04.1080300
+1:06:24.398350
50.7p
116
Dan Lilja
IFK Halmstad
3:00:07.1080600
+1:06:27.398650
50.7p
117
Kim Busk Madsen
Brudpiga RK
3:00:29.1082830
+1:06:49.400880
50.6p
118
Tim Olsson
Stenhults IF
3:01:35.1089450
+1:07:56.407500
50.2p
119
Joel Flygare
Sälens IF
3:03:54.1103300
+1:10:14.421350
49.5p
120
Namnlös 3
Brännebrona SK
3:04:04.1104340
+1:10:24.422390
49.4p
121
Peter Wallin
IFK Kiruna
3:04:40.1107970
+1:11:01.426020
49.2p
122
David Danielsson
Sunne Slf
3:06:09.1116880
+1:12:30.434930
48.8p
123
Johan Jonsson
Sidensjö IK
3:06:28.1118780
+1:12:49.436830
48.7p
124
Henrik Sundell
I2 IF Karlstad
3:06:30.1118980
+1:12:51.437030
48.6p
125
Patrik Olsson
Axa Sports Club Stockh
3:09:02.1134180
+1:15:23.452230
47.9p
126
Mikael Karlsson
Säffle Skj
3:11:49.1150820
+1:18:09.468870
47.1p
127
Lenne Jonsson
Storvik IF
3:12:42.1156170
+1:19:03.474220
46.8p
128
Emanuel Danielsson
Bortans IK
3:14:24.1166340
+1:20:44.484390
46.3p
129
Johannes Rydström
Ekshärads SF
3:14:28.1166760
+1:20:49.484810
46.3p
130
Daniel Tenn Hägersten
Axa Sports Club
3:14:52.1169120
+1:21:12.487170
46.2p
131
Fredrik Lundberg
Gillberga SK
3:20:18.1201780
+1:26:39.519830
44.8p
132
Andreas Saine Granlund
Korsnäs IF
3:21:03.1206250
+1:27:24.524300
44.6p
133
Tommy Augustsson
Östmarks IF
3:22:22.1214190
+1:28:43.532240
44.2p
134
Anders Vall
Östansjö SK
3:25:15.1231470
+1:31:36.549520
43.5p
135
Joel Sjökvist
IK Stern
3:25:18.1231740
+1:31:38.549790
43.5p
136
Erik Carlsson
Wedevågs IF
3:28:21.1250070
+1:34:42.568120
42.8p
137
Henrik Bjurström
Malungs SLK
3:31:06.1266540
+1:37:26.584590
42.1p
138
Max Thomas Furuseth
Magnor UL
3:31:44.1270350
+1:38:05.588400
42.0p
139
Karl Ljungqvist
Malungs IF
3:32:55.1277470
+1:39:16.595520
41.7p
140
Christer Flood
Grava SK
3:33:11.1279090
+1:39:32.597140
41.7p
141
Christian Bjernér
IFK Mora SK
3:36:16.1297510
+1:42:36.615560
41.0p
142
Jonas Nilsson
Sisu Forshaga
3:36:52.1301180
+1:43:13.619230
40.8p
143
Herman Richthoff
Dalarnas Försäkringsbolag IF
3:39:59.1319850
+1:46:20.637900
40.2p
144
Daniel Hult
Säffle SK
3:40:58.1325700
+1:47:18.643750
40.0p
145
Per Nilsson
Axa Sportclub
3:45:25.1352480
+1:51:46.670530
39.1p
146
Johan Ängnas
Gimo SK
3:51:10.1386960
+1:57:31.705010
38.0p
147
Tommy Jacksson
Dalarnas Försäkringsbolag IF
3:52:59.1397850
+1:59:20.715900
37.6p