Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åkulla ski Maraton
2012-02-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Majken Johansson Henæs
Anderstorps OK
2:15:52.815100
65.1p
2
Annelie Markinhuhta
FK Friskus Varberg
2:45:32.993100
+29:40.177900
50.8p
3
Marie Louise Nilsson
SK Hylte
2:47:35.1005400
+31:43.190200
50.0p
4
Susanne Gedda
SK Hylte
2:51:44.1030300
+35:52.215100
48.6p
5
Kristina Franzén
OK Nackhe
2:54:49.1048800
+38:57.233600
47.5p
6
Therese Wahlgren
Tranemo IF
2:57:29.1064800
+41:37.249600
46.7p
7
Sofie Dahlblom
SK Hylte
3:03:01.1098000
+47:09.282800
45.0p
8
Catharina Klavberg
FK Friskus Varberg
3:23:34.1221300
+1:07:42.406100
39.6p
9
Ann-ki Pålbrink
OK Gynge
3:27:35.1245400
+1:11:43.430200
38.7p
10
Jenny Karlsson
FK Friskus Varberg
3:38:36.1311500
+1:22:44.496300
36.5p
11
Lena Fällgren
Burseryds IF
3:45:10.1350900
+1:29:18.535700
35.2p
12
Sara Ericsson
Simlångsdalens IF
3:54:40.1407900
+1:38:48.592700
33.6p
-
Ginger Johansson
SK Hylte
23:59:58.8639700
-
-
Jennic Elmèn
FK Friskus Varberg
23:59:58.8639700
-
-
Eivor Johansson
Navåsens FK
23:59:59.8639800
-
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Troels Lunn
København SK
2:02:34.735300
74.5p
2
Roger Bolin
FK Finn
2:05:11.751000
+2:37.15600
72.4p
3
Mads Rosenkilde
København SK
2:05:15.751400
+2:41.16000
72.4p
4
Lars E Boldt
København SK
2:05:16.751500
+2:42.16100
72.4p
5
Martin Knuuttila
Göteborgs Polismäns IF
2:06:18.757700
+3:44.22300
71.6p
6
Christian Nilsson
OK Löftan
2:06:32.759100
+3:58.23700
71.4p
7
Tobias Thorsson
IK Trenne
2:07:33.765200
+4:59.29800
70.7p
8
Oskar Sagne
Fjärås AIK
2:07:45.766400
+5:11.31000
70.5p
9
Niclas Hansson
Burseryds IF
2:09:15.775400
+6:41.40000
69.4p
10
Dan Nilsson
IK Trenne
2:09:43.778200
+7:09.42800
69.1p
11
Henrik Persson
OK Nackhe
2:10:12.781100
+7:38.45700
68.8p
12
Kiril Aleksov Ahtarovski
København SK
2:11:08.786700
+8:34.51300
68.1p
13
Magnus Dahlblom
SK Hylte
2:11:30.788900
+8:56.53500
67.9p
14
Erik Axelsson
Simlångsdalens IF
2:11:38.789700
+9:04.54300
67.8p
15
Thomas Hebsgaard
København SK
2:12:18.793700
+9:44.58300
67.4p
16
Peter Bernroth
Burseryds IF
2:12:30.794900
+9:56.59500
67.2p
17
Kenneth Rolling
Halmstad OK
2:12:56.797500
+10:22.62100
66.9p
18
Anders Karlsson
OK Nackhe
2:13:18.799700
+10:44.64300
66.7p
19
Mats Uddbäck
FK Finn
2:13:40.801900
+11:06.66500
66.5p
20
Jan Svernhage
IF Rigor
2:13:57.803600
+11:23.68200
66.3p
21
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:15:20.811900
+12:46.76500
65.4p
22
Thomas Bolmgren
Gnosjö FK
2:15:27.812600
+12:53.77200
65.3p
23
Simon Nilsson
Vindrarps SK
2:16:03.816200
+13:29.80800
65.0p
24
Henrik Dellborg
IK Stern
2:16:14.817300
+13:40.81900
64.9p
25
Urban Broms
FK Friskus Varberg
2:16:21.818000
+13:47.82600
64.8p
26
Johan Larsson
Falkenbergs OK
2:16:23.818200
+13:49.82800
64.8p
27
Mattias Carlsson
IK Trenne
2:16:51.821000
+14:17.85600
64.5p
28
Rickard Svensson
Simlångsdalens IF
2:17:28.824700
+14:54.89300
64.1p
29
Rasmus AX
Boxholm-Ekeby SK
2:18:40.831900
+16:06.96500
63.4p
30
Christian Anderberger
FK Finn
2:18:40.831900
+16:06.96500
63.4p
31
Mårten Svensson
Simlångsdalens IF
2:18:48.832700
+16:14.97300
63.3p
32
Alexander Dellborg
IK Stern
2:19:39.837800
+17:05.102400
62.8p
33
David Martinsson
Kungsäters IF
2:20:36.843500
+18:02.108100
62.3p
34
Stefan Melby
Ringhals IF
2:20:40.843900
+18:06.108500
62.3p
35
Thomas Wollentz
Halmstad Garnisons IF
2:20:54.845300
+18:20.109900
62.1p
36
Nils-Arvid Olofsson
Eslövs FK
2:22:01.852000
+19:27.116600
61.5p
37
Ove Thorsson
IK Trenne
2:22:33.855200
+19:59.119800
61.2p
38
Fredrik Hallberg
OK Reftele
2:23:21.860000
+20:47.124600
60.8p
39
Per Thunberg
Burseryds IF
2:23:50.862900
+21:16.127500
60.5p
40
Bengt Olsson
OK Gynge
2:25:51.875000
+23:17.139600
59.5p
41
Brian Qvortrup
København SK
2:26:15.877400
+23:41.142000
59.3p
42
Björn Petersson
Göteborgs Polismäns IF
2:26:20.877900
+23:46.142500
59.2p
43
Arne Johansson
OK Löftan
2:26:57.881600
+24:23.146200
58.9p
44
Michael Johansson
IK Stern
2:27:01.882000
+24:27.146600
58.9p
45
Fredrik Rosberg
Frösö IF
2:27:31.885000
+24:57.149600
58.6p
46
Andreas Karlsson
SK Hylte
2:27:32.885100
+24:58.149700
58.6p
47
Jörgen Eriksson
Ätrans IF
2:28:28.890700
+25:54.155300
58.1p
48
Christoffer Fornander
FK Finn
2:28:38.891700
+26:04.156300
58.1p
49
Karl Andersson
Axa SC
2:29:54.899300
+27:20.163900
57.4p
50
Olof Johansson
OK Löftan
2:30:00.899900
+27:26.164500
57.4p
51
Mikael Johansson
OK Nackhe
2:30:09.900800
+27:35.165400
57.3p
52
Ronny Bengtsson
Tormestorps IF
2:30:47.904600
+28:13.169200
57.0p
53
Petter Skoglund
Lerums SOK
2:30:58.905700
+28:24.170300
56.9p
54
Jörgen Nilsson
FK Åsen
2:31:57.911600
+29:23.176200
56.5p
55
Thomas Henry OZ Sandvik
København SK
2:32:12.913100
+29:38.177700
56.4p
56
Jan Nilsson
OK Nackhe
2:32:24.914300
+29:50.178900
56.3p
57
Håkan Franzén
OK Nackhe
2:32:25.914400
+29:51.179000
56.3p
58
Jerker Fritzell
SK Hylte
2:33:48.922700
+31:14.187300
55.6p
59
Roger Runebrant
Burseryds IF
2:35:14.931300
+32:40.195900
55.0p
60
Jesper Bengtsson
Simlångsdalens IF
2:35:14.931300
+32:40.195900
55.0p
61
Mattias Mattson
Skillingaryds FK
2:35:50.934900
+33:16.199500
54.7p
62
Stellan Christiansson
OK Gynge
2:36:26.938500
+33:52.203100
54.5p
63
Daniel Svensson
IK Trasten
2:36:38.939700
+34:04.204300
54.4p
64
Emil Johansson
Ringhals IF
2:36:47.940600
+34:13.205200
54.3p
65
Urban Thorsson
Ätrans IF
2:36:48.940700
+34:14.205300
54.3p
66
Lennart Larsson
Vapnö IF
2:37:34.945300
+35:00.209900
54.0p
67
Roger Hagström
Seb IF
2:38:29.950800
+35:55.215400
53.6p
68
Niclas Lygner
IK Stern
2:38:47.952600
+36:13.217200
53.5p
69
Thomas Caspersson
IK Trenne
2:39:14.955300
+36:40.219900
53.3p
70
Anders Klavberg
FK Friskus Varberg
2:39:37.957600
+37:03.222200
53.1p
71
Mattias Skärbäck
OK Nackhe
2:39:38.957700
+37:04.222300
53.1p
72
Linus Bladh
Tormestorps IF
2:39:56.959500
+37:22.224100
53.0p
73
Daniel Ivarsson
Krogsereds IK
2:40:22.962100
+37:48.226700
52.8p
74
Anders Besterman
IK Trenne
2:40:37.963600
+38:03.228200
52.7p
75
Rolf Bernroth
Burseryds IF
2:40:56.965500
+38:22.230100
52.6p
76
Andéas Håkansson
Axa SC
2:41:06.966500
+38:32.231100
52.5p
77
Claes Adolfsson
Gnosjö FK
2:41:07.966600
+38:33.231200
52.5p
78
Jakob Lindkvist
Helsingborgs SOK
2:42:13.973200
+39:39.237800
52.1p
79
Axel Olsson
OK Gynge
2:42:26.974500
+39:52.239100
52.0p
80
Rikard Junblad
Simlångsdalens IF
2:45:08.990700
+42:34.255300
50.9p
81
Henrik Wallin
Krogsereds IK
2:45:39.993800
+43:05.258400
50.8p
82
Magnus Johnson
FK Friskus Varberg
2:45:57.995600
+43:23.260200
50.6p
83
Michael Edberg
SK Hylte
2:46:08.996700
+43:34.261300
50.6p
84
Anders Persson
Tormestorps IF
2:46:59.1001800
+44:25.266400
50.3p
85
Henrik Karlsson
Kungsäters IF
2:47:28.1004700
+44:54.269300
50.1p
86
Jonas Carlsson
OK Reftele
2:47:28.1004700
+44:54.269300
50.1p
87
Peter Svensson
OK Reftele
2:47:31.1005000
+44:57.269600
50.1p
88
Hannes Persson
Skanska IF
2:48:22.1010100
+45:48.274700
49.8p
89
Öyvind Berggren
Tormestorps IF
2:50:52.1025100
+48:18.289700
48.9p
90
Claes Flinck
IF Rigor
2:50:53.1025200
+48:19.289800
48.9p
91
Juhani Tarsalainen
IF Rigor
2:51:02.1026100
+48:28.290700
48.8p
92
Jerker Petersson
OK Gynge
2:51:16.1027500
+48:42.292100
48.7p
93
Ulf Johansson
SK Hylte
2:51:35.1029400
+49:01.294000
48.6p
94
Olof Nilson
Hästhult AIK
2:51:40.1029900
+49:06.294500
48.6p
95
Thomas Najvik
FK Åsen
2:51:57.1031600
+49:23.296200
48.5p
96
Dennis Good
SK Hylte
2:53:00.1037900
+50:26.302500
48.1p
97
Per-Olof Ivarsson
Krogsereds IK
2:53:56.1043500
+51:22.308100
47.8p
98
Håkan Gedda
SK Hylte
2:54:13.1045200
+51:39.309800
47.7p
99
Jan-olof Jonasson
FK Finn
2:54:25.1046400
+51:51.311000
47.7p
100
Bjarne Emilsson
Kungsäters IF
2:54:45.1048400
+52:11.313000
47.6p
101
Tormod Trommestad
IF Rigor
2:55:13.1051200
+52:39.315800
47.4p
102
Andreas Lundgren
IK Stern
2:55:54.1055300
+53:20.319900
47.2p
103
Johan Almqvist
OK Landehof
2:55:58.1055700
+53:24.320300
47.2p
104
Mikael Rydström
OK Löftan
2:56:11.1057000
+53:37.321600
47.1p
105
John Davidsson
IK Stern
2:56:27.1058600
+53:53.323200
47.0p
106
Torbjörn Nordgren
Torestorps IF
2:56:36.1059500
+54:02.324100
47.0p
107
Otto Pedersen
OK Gynge
2:56:48.1060700
+54:14.325300
46.9p
108
Lars Ryttberg
Tockarps IK
2:57:06.1062500
+54:32.327100
46.8p
109
Gary Ahlberg
OK Gläntan
2:57:21.1064000
+54:47.328600
46.7p
110
Patrik P Perslow
FK Finn
2:58:27.1070600
+55:53.335200
46.4p
111
Per-Olof Johansson
Vindrarps SK
2:58:33.1071200
+55:59.335800
46.3p
112
Jan-Anders Eliasson
OK Nackhe
2:59:31.1077000
+56:57.341600
46.0p
113
Mattias Persson
Gnosjö FK
2:59:45.1078400
+57:11.343000
46.0p
114
Jan Ragnarsson
IF Rigor
3:01:21.1088000
+58:47.352600
45.5p
115
Frederic Gard
Oskarströms OK
3:01:31.1089000
+58:57.353600
45.4p
116
Sven Persson
Simlångsdalens IF
3:01:44.1090300
+59:10.354900
45.4p
117
Olle Wallman
Burseryds IF
3:02:28.1094700
+59:54.359300
45.1p
118
Dan Bengtsson
Axa SC
3:02:49.1096800
+1:00:15.361400
45.0p
119
Rikard Lund
FK Åsen
3:03:35.1101400
+1:01:01.366000
44.8p
120
Daniel Ilvered
IK Stern
3:03:40.1101900
+1:01:06.366500
44.8p
121
Martin Sagne
Fjärås AIK
3:03:41.1102000
+1:01:07.366600
44.8p
122
Björn Severinsson
Ringhals IF
3:04:00.1103900
+1:01:26.368500
44.7p
123
Mats Sandsjö
Ringhals IF
3:04:20.1105900
+1:01:46.370500
44.6p
124
Günter Andreasson
Skivarps Motorklubb
3:04:53.1109200
+1:02:19.373800
44.4p
125
Rolf Thorsson
Ätrans IF
3:05:16.1111500
+1:02:42.376100
44.3p
126
Leif Nordefjäll
IF Rigor
3:06:21.1118000
+1:03:47.382600
44.0p
127
Daniel Johansson
Kungsäters IF
3:06:27.1118600
+1:03:53.383200
44.0p
128
Mikael Folkesson
Öxabäcks Vinter-IK
3:06:37.1119600
+1:04:03.384200
43.9p
129
Lars Wiklund
IK Stern
3:08:49.1132800
+1:06:15.397400
43.3p
130
Nisse Otterdahl
OK Nackhe
3:09:24.1136300
+1:06:50.400900
43.2p
131
Anders Brelind
Horreds SK
3:09:35.1137400
+1:07:01.402000
43.1p
132
Patrik Fallbring
OK Alehof
3:09:44.1138300
+1:07:10.402900
43.1p
133
Magnus Darin
Härlövs IF
3:10:30.1142900
+1:07:56.407500
42.9p
134
Tapio Koppelo
Anderstorps OK
3:10:31.1143000
+1:07:57.407600
42.9p
135
Bo-Göran Svensson
Falkenbergs OK
3:11:12.1147100
+1:08:38.411700
42.7p
136
Lars-Göran Andreasson
Volvo IF
3:11:37.1149600
+1:09:03.414200
42.6p
137
Roland Persson
Treby IF
3:12:07.1152600
+1:09:33.417200
42.4p
138
Peter Larsson
OK Nackhe
3:12:27.1154600
+1:09:53.419200
42.4p
139
Christan Axelsson
Simlångsdalens IF
3:12:55.1157400
+1:10:21.422000
42.2p
140
Magnus Nilsson
Vindrarps SK
3:15:04.1170300
+1:12:30.434900
41.7p
141
Torbjörn Elmèn
FK Friskus Varberg
3:15:15.1171400
+1:12:41.436000
41.6p
142
Claes Ceveryd
Axa SC
3:16:39.1179800
+1:14:05.444400
41.3p
143
Johnny Skoogh
Oskarströms OK
3:16:52.1181100
+1:14:18.445700
41.2p
144
Niklas Millberg
Tormestorps IF
3:18:16.1189500
+1:15:42.454100
40.9p
145
Martin Karlsson
OK Gläntan
3:18:18.1189700
+1:15:44.454300
40.9p
146
Mikael Nygren
Axa SC
3:18:44.1192300
+1:16:10.456900
40.8p
147
Anders Sjöberg
OK Reftele
3:18:49.1192800
+1:16:15.457400
40.8p
148
Claes Åkerberg
Krogsereds IK
3:19:58.1199700
+1:17:24.464300
40.5p
149
Peter Larsson
OK Gläntan
3:20:54.1205300
+1:18:20.469900
40.3p
150
Marcus Åsgärde
Södra IF
3:21:23.1208200
+1:18:49.472800
40.1p
151
Mads Mourier
Slagelse Skiklub
3:21:33.1209200
+1:18:59.473800
40.1p
152
Erik Magnusson
Axa SC
3:21:51.1211000
+1:19:17.475600
40.0p
153
Lasse Mårtensson
Krogsereds IK
3:22:16.1213500
+1:19:42.478100
39.9p
154
Torbjörn Persson
OK Alehof
3:24:59.1229800
+1:22:25.494400
39.3p
155
Hans Reschke
OK Lindena
3:25:19.1231800
+1:22:45.496400
39.2p
156
Morgan Börjesson
Ringhals IF
3:27:23.1244200
+1:24:49.508800
38.8p
157
Andreas Fredin
Tormestorps IF
3:28:02.1248100
+1:25:28.512700
38.6p
158
Christer Bengtsson
Ringhals IF
3:29:21.1256000
+1:26:47.520600
38.4p
159
Martin Ekmarck
Simlångsdalens IF
3:29:33.1257200
+1:26:59.521800
38.3p
160
Peter Jacobsson
Göteborgs SK
3:30:20.1261900
+1:27:46.526500
38.1p
161
Anders Jonasson
Göteborgs Polismäns IF
3:30:25.1262400
+1:27:51.527000
38.1p
162
Marcus Andersson
Axa SC
3:31:24.1268300
+1:28:50.532900
37.9p
163
Kenneth Andersson
Anderstorps OK
3:32:01.1272000
+1:29:27.536600
37.8p
164
Lennart Persson
Burseryds IF
3:32:03.1272200
+1:29:29.536800
37.8p
165
Anders Olsson
Simlångsdalens IF
3:32:15.1273400
+1:29:41.538000
37.7p
166
Magnus Andersson
OK Nackhe
3:33:24.1280300
+1:30:50.544900
37.5p
167
Peter D Jensen
København SK
3:33:50.1282900
+1:31:16.547500
37.4p
168
Lars-Åke Johansson
Skivarps Motorklubb
3:37:02.1302100
+1:34:28.566700
36.8p
169
Kenneth Nygren
Axa SC
3:37:05.1302400
+1:34:31.567000
36.8p
170
Martin Andersson
SOK Träff
3:38:02.1308100
+1:35:28.572700
36.6p
171
Roy Johansson
OK Skogsvargarna
3:38:18.1309700
+1:35:44.574300
36.5p
172
Olof Dickson
Krogsereds IK
3:40:31.1323000
+1:37:57.587600
36.1p
173
Jim West
København SK
3:40:54.1325300
+1:38:20.589900
36.0p
174
Folke Schough
Krogsereds IK
3:41:08.1326700
+1:38:34.591300
36.0p
175
Jesper Weng
Helsingörs SOK
3:42:22.1334100
+1:39:48.598700
35.8p
176
Kjell Harrysson
Krogsereds IK
3:43:52.1343100
+1:41:18.607700
35.5p
177
Sebastian Magnusson
Ringhals IF
3:44:55.1349400
+1:42:21.614000
35.3p
178
Jan Nilsson
Treby IF
3:45:35.1353400
+1:43:01.618000
35.2p
179
Lars Lehmann
København SK
3:47:51.1367000
+1:45:17.631600
34.8p
180
Anders Schough
Krogsereds IK
3:49:06.1374500
+1:46:32.639100
34.5p
181
Ingemar Loeb
Volvo IF
3:51:49.1390800
+1:49:15.655400
34.1p
182
Emil Kröyer
Danmark
3:51:56.1391500
+1:49:22.656100
34.1p
183
Markus Hölbling
IK Jarl Rättvik
3:52:55.1397400
+1:50:21.662000
33.9p
183
Martin Asklöf
Axa SC
3:54:07.1404600
+1:51:33.669200
33.7p
184
Ludwig Lars Nielsen
Helsingörs SOK
3:55:57.1415600
+1:53:23.680200
33.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
185
Björn Johansson
Vindrarps SK
3:57:32.1425100
+1:54:58.689700
33.1p
186
Lars Kvarnvik
Gnosjö FK
4:00:12.1441100
+1:57:38.705700
32.7p
187
Karl Högström
Simlångsdalens IF
4:00:59.1445800
+1:58:25.710400
32.6p
188
Magnus Åkersson
Vindrarps SK
4:02:15.1453400
+1:59:41.718000
32.4p
189
Emil Göransson
FK Finn
4:02:20.1453900
+1:59:46.718500
32.4p
190
Bengt Gard
Oskarströms OK
4:09:21.1496000
+2:06:47.760600
31.3p
191
Rasmus Brøndum
København SK
4:09:47.1498600
+2:07:13.763200
31.3p
192
Dennis Christensen
GF Skiklub
4:12:36.1515500
+2:10:02.780100
30.9p
193
Troels Östergaard
Danmark
4:13:46.1522500
+2:11:12.787100
30.7p
194
Ingvar Nilsson
Gnosjö FK
4:26:33.1599200
+2:23:59.863800
29.1p
195
Martin Reimers
Danmark
4:26:36.1599500
+2:24:02.864100
29.1p
196
Ola Persson
Lugi SK
4:26:54.1601300
+2:24:20.865900
29.0p
197
Thomas Hansen Cort
København SK
4:33:01.1638000
+2:30:27.902600
28.3p
198
Ulrich Hansen Cort
København SK
4:33:01.1638000
+2:30:27.902600
28.3p
199
Dan Clausen
Helsingörs SOK
4:35:53.1655200
+2:33:19.919800
28.0p
200
Nicolai Sorensen
København SK
4:51:28.1748700
+2:48:54.1013300
26.3p
201
Jimmy Carlbom
OK Gläntan
4:53:41.1762000
+2:51:07.1026600
26.1p
-
Magnus Johansson
OK Löftan
23:59:58.8639700
-
-
Hans Pettersson
IF Rigor
23:59:58.8639700
-
-
Samuel Börjesson
OK Löftan
23:59:58.8639700
-
-
Markus Näslund
IK Stern
23:59:58.8639700
-
-
Hans Dal Pedersen
Høwi Skiklub
23:59:58.8639700
-
-
Rolf Hansson
FK Finn
23:59:58.8639700
-
-
Mads Mortensen
København SK
23:59:58.8639700
-
-
Björn Palmqvist
Väst Alpin SK
23:59:58.8639700
-
-
Kenneth Schonning Olsson
København SK
23:59:58.8639700
-
-
Christian Madsen
Helsingörs SOK
23:59:59.8639800
-
-
Morten Thomsen Spronge
Dansk Telemark Forum
23:59:59.8639800
-
-
Peter Thomsen
Dansk Telemark Forum
23:59:59.8639800
-
-
Johan Björling
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Ola Nordlund
Simlångsdalens IF
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Lundblad
IF Rigor
23:59:59.8639800
-
-
Johan Birgersson
Vångabergets SLK
23:59:59.8639800
-
-
Jörgen Olson
Horreds SK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Öberg
IK Stern
23:59:59.8639800
-