Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2012-02-11
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2012
<<< Värmdöloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Byström
Sollefteå SK
1:51:45.670400
90.2p
2
Bill Impola
Malungs IF
1:51:48.670700
+3.200
90.1p
3
Pär Jonsson
Dala-Järna IK
1:52:41.676000
+56.5500
89.2p
4
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:53:58.683700
+2:13.13200
88.0p
5
Anders Solin
IFK Mora SK
1:54:38.687700
+2:53.17200
87.4p
6
David Frisk
IFK Mora SK
1:54:45.688400
+3:00.17900
87.2p
7
Anders Palmér
Karlslunds IF SF
1:55:30.692900
+3:45.22400
86.5p
8
Håkan Löfström
Årsunda IF
1:55:53.695200
+4:08.24700
86.2p
9
Joakim Engström
IFK Mora SK
1:56:00.695900
+4:15.25400
86.1p
10
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:56:01.696000
+4:16.25500
86.1p
11
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:57:45.706400
+6:00.35900
84.5p
12
Martin Liljemark
SK Bore
1:57:58.707700
+6:13.37200
84.3p
13
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:57:59.707800
+6:14.37300
84.3p
14
Johan Edin
IFK Mora SK
1:58:02.708100
+6:17.37600
84.2p
15
Linus Larsson
Ulricehamns IF
1:58:46.712500
+7:01.42000
83.6p
16
Oscar Persson
SK Bore
1:59:09.714800
+7:24.44300
83.3p
17
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
1:59:21.716000
+7:36.45500
83.1p
18
Tom Ankerstål
Hybo AIK
1:59:45.718400
+8:00.47900
82.8p
19
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
2:01:15.727400
+9:30.56900
81.5p
20
Adam Steen
Falun Borlänge SK
2:02:24.734300
+10:39.63800
80.6p
21
Adam Johansson
IFK Mora SK
2:02:38.735700
+10:53.65200
80.4p
22
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
2:03:36.741500
+11:51.71000
79.6p
23
Asger Fischer Mølgaard
Holte Ski
2:03:38.741700
+11:53.71200
79.6p
24
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
2:03:39.741800
+11:54.71300
79.6p
25
Espen Weltzien Hultgreen
Sundbybergs IK
2:03:41.742000
+11:56.71500
79.6p
26
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
2:03:42.742100
+11:57.71600
79.5p
27
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
2:04:21.746000
+12:36.75500
79.0p
28
Mattias Argårds
IFK Mora SK
2:04:47.748600
+13:02.78100
78.7p
29
Björn Hänninen
Åmots SK
2:04:58.749700
+13:13.79200
78.6p
30
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:05:59.755800
+14:14.85300
77.8p
31
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:06:03.756200
+14:18.85700
77.7p
32
Anders Eriksson
IFK Mora SK
2:06:20.757900
+14:35.87400
77.5p
33
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:06:25.758400
+14:40.87900
77.5p
34
Thomas Stridh
IFK Mora SK
2:06:35.759400
+14:50.88900
77.3p
35
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
2:06:50.760900
+15:05.90400
77.2p
36
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:06:56.761500
+15:11.91000
77.1p
37
Jakob Wallenhammar
Karlslunds IF SF
2:07:19.763800
+15:34.93300
76.8p
38
Claes Theander
Axa SC
2:07:52.767100
+16:07.96600
76.4p
39
Tobias Hansson
IFK Mora SK
2:08:54.773300
+17:09.102800
75.7p
40
Lars Bleckur
IK Jarl Rättvik
2:10:03.780200
+18:18.109700
74.8p
41
Joel Larsson
Göteborgs SK
2:10:05.780400
+18:20.109900
74.8p
42
Peter Jellwert
Karlslunds IF SF
2:10:36.783500
+18:51.113000
74.5p
43
Mattias Carlzon
Borås SK
2:10:59.785800
+19:14.115300
74.2p
44
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:12:34.795300
+20:49.124800
73.1p
45
Björn Madsstuen
Halmstad OK
2:13:14.799300
+21:29.128800
72.7p
46
Carl Olander
OK Landehof
2:14:16.805500
+22:31.135000
72.0p
47
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
2:15:36.813500
+23:51.143000
71.2p
48
Johan Andreasson
Växjö OK
2:15:59.815800
+24:14.145300
70.9p
49
Johan Darnerud
Falu IK
2:16:33.819200
+24:48.148700
70.6p
50
Kim Nilsson
Töcksfors IF
2:16:36.819500
+24:51.149000
70.6p
51
Magnus Jansson
Brudpiga RK
2:18:57.833600
+27:12.163100
69.1p
52
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:19:07.834600
+27:22.164100
69.0p
53
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:19:12.835100
+27:27.164600
69.0p
54
Martin Johnson
Sundbybergs BK
2:19:35.837400
+27:50.166900
68.8p
55
Rickard Bergengren
Björnstorps IF
2:20:09.840800
+28:24.170300
68.4p
56
Magnus Hårdén
Älvdalens IF SK
2:20:29.842800
+28:44.172300
68.2p
57
Anton Östlin
Björkfors GOIF
2:20:32.843100
+28:47.172600
68.2p
58
Henrik Thomson
OK Kåre
2:20:52.845100
+29:07.174600
68.0p
59
Johan Kanto
Nitro Nobels Personalklubb
2:21:50.850900
+30:05.180400
67.5p
60
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:22:15.853400
+30:30.182900
67.2p
61
Anders Näslund
Svegs IK
2:22:18.853700
+30:33.183200
67.2p
62
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:22:26.854500
+30:41.184000
67.1p
63
Gustaf Pettersson
Björnstorps IF
2:22:39.855800
+30:54.185300
67.0p
64
Kalle Björkman
Arboga SK
2:22:51.857000
+31:06.186500
66.9p
65
Nils Dahlqvist
Storviks IF
2:23:27.860600
+31:42.190100
66.6p
66
Jakob Minell
Axa SC
2:23:44.862300
+31:59.191800
66.4p
67
Erik Geijer
Yuppie Ski Club
2:24:32.867100
+32:47.196600
66.0p
68
Erik Axelsson
Simlångsdalens IF
2:24:43.868200
+32:58.197700
65.9p
69
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:24:53.869200
+33:08.198700
65.8p
70
Stefan Wiklund
Trosabygdens OK
2:25:34.873300
+33:49.202800
65.4p
71
Robert Korsman
Hällbybrunns IF
2:25:53.875200
+34:08.204700
65.3p
72
Johan Ånger
Hällefors SK
2:26:04.876300
+34:19.205800
65.2p
73
Karl Bergman
Brudpiga RK
2:26:05.876400
+34:20.205900
65.2p
74
Erik Brittus
Sågmyra SK
2:26:06.876500
+34:21.206000
65.1p
75
Markus Wiklund
Karlslunds IF SF
2:26:23.878200
+34:38.207700
65.0p
76
Simon Hodler
Naturbruksgym IF Älvdalen
2:27:06.882500
+35:21.212000
64.6p
77
Fredrik Erixon
Djurgårdens IF Af
2:27:11.883000
+35:26.212500
64.6p
78
Oscar Claeson
Yuppie Ski Club
2:27:45.886400
+36:00.215900
64.3p
79
Robert Jonsson
Åf SK
2:28:00.887900
+36:15.217400
64.2p
80
Erik Rosenborg
Nacka Värmdö SK
2:28:04.888300
+36:19.217800
64.1p
81
Andreas Henriksson
Lekvattnets SK
2:28:27.890600
+36:42.220100
63.9p
82
Ivan Hedlund
Nitro Nobels Personalklubb
2:28:42.892100
+36:57.221600
63.8p
83
Jonas Böhlmark
IFK Mora SK
2:28:48.892700
+37:03.222200
63.8p
84
Lasse Samuelsson
Bålsta SK
2:28:50.892900
+37:05.222400
63.7p
85
Andreas Konring
Danmark
2:28:54.893300
+37:09.222800
63.7p
86
Magnus Walther
Hybo AIK
2:29:28.896700
+37:43.226200
63.4p
87
Linus Studeny
Sundbybergs IK
2:29:30.896900
+37:45.226400
63.4p
88
Andreas Hermansson
IFK Mora SK
2:29:34.897300
+37:49.226800
63.4p
89
Björn Äng
Ikj Haninge
2:29:49.898800
+38:04.228300
63.2p
90
Jim Sohlman
Karlslunds IF SF
2:29:52.899100
+38:07.228600
63.2p
91
Mattias Björklund
Hofors Aif
2:29:56.899500
+38:11.229000
63.2p
92
Thomas Tellåsen
Sisu Forshaga SK
2:30:15.901400
+38:30.230900
63.0p
93
Martin Lasu
Fmv-Sport
2:30:30.902900
+38:45.232400
62.9p
94
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:30:30.902900
+38:45.232400
62.9p
95
Johan Davidsson
Tranemo IF
2:30:38.903700
+38:53.233200
62.8p
96
Jonas Ahlrik
Tidaholm SOK Sisu
2:31:37.909600
+39:52.239100
62.4p
97
Johan Sjöberg
Sågmyra SK
2:32:53.917200
+41:08.246700
61.8p
98
Adam Olovsson
IK Trasten
2:32:54.917300
+41:09.246800
61.8p
99
Lars Eriksson
IFK Mora SK
2:33:00.917900
+41:15.247400
61.7p
100
Henrik Bysell
Orsa SK
2:33:05.918400
+41:20.247900
61.7p
101
Tomas Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:33:43.922200
+41:58.251700
61.4p
102
Anders Olovsson
IK Trasten
2:34:25.926400
+42:40.255900
61.0p
103
Simon Karlsson
Karlslunds IF SF
2:34:39.927800
+42:54.257300
60.9p
104
Olof Daniels
Orsa SK
2:34:41.928000
+42:56.257500
60.9p
105
Krister Sandström
Karlslunds IF SF
2:35:00.929900
+43:15.259400
60.8p
106
Einar Bodström
Stockholm
2:35:37.933600
+43:52.263100
60.5p
107
Olof Karlsson
IFK Mora SK
2:35:45.934400
+44:00.263900
60.4p
108
Jerker Karls
IK Jarl Rättvik
2:35:53.935200
+44:08.264700
60.4p
109
Simon Börjeson
Axa SC
2:36:11.937000
+44:26.266500
60.2p
110
Erik Sjögren
Sveaskogs IF
2:36:18.937700
+44:33.267200
60.2p
111
Daniel Bysell
Orsa SK
2:36:24.938300
+44:39.267800
60.1p
112
Magnus Wallin
Strängnäs SK
2:36:47.940600
+45:02.270100
60.0p
113
Mattias Johansson
IFK Lidingö SOK
2:36:53.941200
+45:08.270700
59.9p
114
Johan Svensson
Grycksbo IF OK
2:38:17.949600
+46:32.279100
59.3p
115
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:38:24.950300
+46:39.279800
59.3p
116
Björn Börjesson
Trollhättans SOK
2:38:44.952300
+46:59.281800
59.1p
117
Arvid Boman
Väse SK
2:38:55.953400
+47:10.282900
59.0p
118
Fredrik Källgren
Astrazeneca IF
2:39:00.953900
+47:15.283400
59.0p
119
Ola Stering
Orsa SK
2:39:54.959300
+48:09.288800
58.6p
120
Victor Johansson
Korsnäs IF SK
2:40:05.960400
+48:20.289900
58.5p
121
Johan Mesterton
Orsa SK
2:40:18.961700
+48:33.291200
58.4p
122
Per Laggar
Orsa SK
2:40:55.965400
+49:10.294900
58.2p
123
Olof Bergström
Axa SC
2:41:10.966900
+49:25.296400
58.1p
124
Fredrik Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:41:21.968000
+49:36.297500
58.0p
125
Andreas Pollack
Falu IK
2:41:38.969700
+49:53.299200
57.9p
126
Elias Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:41:45.970400
+50:00.299900
57.8p
127
Stefan Lundh
Axa SC
2:42:03.972200
+50:18.301700
57.7p
128
Oskar Fherm-jakobsson
Hybo AIK
2:42:13.973200
+50:28.302700
57.6p
129
Aaron Scott
Skeriol IF
2:42:17.973600
+50:32.303100
57.6p
130
Jon Ahlmark
Falu IK
2:42:20.973900
+50:35.303400
57.6p
131
Staffan Holmgren
Team Mediemerah
2:43:17.979600
+51:32.309100
57.2p
132
Klas Sundberg
Nacka Värmdö SK
2:44:20.985900
+52:35.315400
56.8p
133
Per Holenmark
Dalregementets IF
2:44:25.986400
+52:40.315900
56.7p
134
Tobias Danielsson
OK Stigen
2:44:31.987000
+52:46.316500
56.7p
135
Daniel Aspelin
Domnarvets GOIF
2:44:37.987600
+52:52.317100
56.7p
136
Gustaf Folke
Stockholm
2:45:00.989900
+53:15.319400
56.5p
137
Erik Falk
Axa SC
2:45:25.992400
+53:40.321900
56.3p
138
Jonas Klahr
Orsa SK
2:45:34.993300
+53:49.322800
56.3p
139
Magnus Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
2:45:45.994400
+54:00.323900
56.2p
140
Björn Persson
Orsa SK
2:46:18.997700
+54:33.327200
56.0p
141
Erik Jonasson
Älvros IK
2:46:33.999200
+54:48.328700
55.9p
142
Hugo Brink
Hudiksvalls IF
2:47:12.1003100
+55:27.332600
55.7p
143
Joakim Bergfors
IK Stern
2:47:12.1003100
+55:27.332600
55.7p
144
Jakob Junker
Tunafors SK
2:47:22.1004100
+55:37.333600
55.6p
145
Viktor Dehner
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:47:48.1006700
+56:03.336200
55.4p
146
Andreas Timfält
IFK Mora SK
2:48:18.1009700
+56:33.339200
55.2p
147
Stefan Haag
Hagfors SF
2:49:33.1017200
+57:48.346700
54.8p
148
Tommy Torwald
Nacka Värmdö SK
2:49:47.1018600
+58:02.348100
54.7p
149
Henrik Eriksson
Årsunda IF
2:50:00.1019900
+58:15.349400
54.6p
150
Carl Pers
IFK Mora SK
2:50:03.1020200
+58:18.349700
54.6p
151
Fredrik Jansson
Team Mediemerah
2:51:17.1027600
+59:32.357100
54.1p
152
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
2:51:36.1029500
+59:51.359000
54.0p
153
Tomas Nilsson
Grycksbo IF OK
2:51:41.1030000
+59:56.359500
54.0p
154
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
2:52:46.1036500
+1:01:01.366000
53.6p
155
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
2:53:26.1040500
+1:01:41.370000
53.4p
156
Jonas Pers
IFK Mora SK
2:53:31.1041000
+1:01:46.370500
53.3p
157
Marko Stugbäck
Gävle SK
2:53:41.1042000
+1:01:56.371500
53.3p
158
Martin Svensson
Björkfors GOIF
2:54:01.1044000
+1:02:16.373500
53.2p
159
Gustaf Plars
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:56:20.1057900
+1:04:35.387400
52.4p
160
Peter Tudén
Lekeryd-Svarttorps SK
2:56:40.1059900
+1:04:55.389400
52.2p
161
Victor Jerker
Järfälla SK
2:57:06.1062500
+1:05:21.392000
52.1p
162
Andreas Glansborg
Axa SC
2:57:15.1063400
+1:05:30.392900
52.0p
163
Ted Hagansbo
Axa SC
2:57:46.1066500
+1:06:01.396000
51.9p
164
Daniel Hartman
Ufk
2:57:49.1066800
+1:06:04.396300
51.9p
165
Petter Skåret
Vang IL
2:58:12.1069100
+1:06:27.398600
51.7p
166
Philip Gottlieb
Djurgårdens IF Af
2:58:50.1072900
+1:07:05.402400
51.5p
167
Rasmus Björk
Falun
2:59:08.1074700
+1:07:23.404200
51.4p
168
Jonas Hagberg
Domnarvets GOIF
3:01:36.1089500
+1:09:51.419000
50.6p
169
Markus Ingelsson
Storvreta IK
3:03:24.1100300
+1:11:39.429800
50.1p
170
Erik Häggberg
Brudpiga RK
3:05:53.1115200
+1:14:08.444700
49.3p
171
Daniel Karlsson
Sya SK
3:06:21.1118000
+1:14:36.447500
49.2p
172
Niklas Lindberg
Axa SC
3:06:25.1118400
+1:14:40.447900
49.1p
173
Per Johan Wickman
Tierps IF
3:07:16.1123500
+1:15:31.453000
48.9p
174
David Bergman
Brudpiga RK
3:07:29.1124800
+1:15:44.454300
48.8p
175
Andreas Holmgren
Team Mediemerah
3:10:14.1141300
+1:18:29.470800
48.0p
176
Petter Sundin
Strängnäs-Malmby OL
3:11:27.1148600
+1:19:42.478100
47.7p
177
Anders Olsson
Hagfors SF
3:11:37.1149600
+1:19:52.479100
47.6p
178
Ulf Runum
Gnosjö FK
3:15:31.1173000
+1:23:46.502500
46.6p
179
Fredrik Hammar
Anderstorps OK
3:15:34.1173300
+1:23:49.502800
46.5p
180
Tobias Persson
Falun Borlänge SK
3:16:34.1179300
+1:24:49.508800
46.3p
181
Anders Flodberg
Järpens SK
3:17:47.1186600
+1:26:02.516100
46.0p
182
Marcus Berndt
IFK Mora SK
3:20:29.1202800
+1:28:44.532300
45.3p
183
Christian Harding
Yuppie Ski Club
3:20:49.1204800
+1:29:04.534300
45.2p
184
Jacob Lindstam
Gymnastik Och Idrottshögskolans IF
3:21:16.1207500
+1:29:31.537000
45.1p
185
Jonas Axelsson
Oskarström
3:21:32.1209100
+1:29:47.538600
45.0p
186
Simon Wallin
Rembo IK
3:24:47.1228600
+1:33:02.558100
44.2p
187
Magnus Töndevold
Nacka Värmdö SK
3:38:59.1313800
+1:47:14.643300
41.0p
188
Kristian Nilsson
Team Mediemerah
3:48:06.1368500
+1:56:21.698000
39.2p
189
Joakim Gaardsdal
Gnosjö FK
4:44:39.1707800
+2:52:54.1037300
30.7p
-
Olle Arnesson
Storådalens SK
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Axelsson
Årsunda IF
23:59:58.8639700
-
-
Jonatan Junker
Tunafors SK
23:59:58.8639700
-
-
Maxi Klaus
SC Ofterschwang
23:59:58.8639700
-
-
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Wallin
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-