Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kläpparännet
2012-01-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Annika Löfström
Årsunda IF
2:04:08.744700
72.8p
2
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:13:13.799200
+9:05.54400
67.1p
3
Petra Nilsson
Åsarna IK
2:14:29.806800
+10:21.62000
66.4p
4
Anna Åberg
Ikj Haninge
2:33:26.920500
+29:18.175700
57.1p
5
Caroline Ström
Tierps IF
2:33:41.922000
+29:33.177200
57.0p
6
Anna Svärdström
Enebybergs IF
2:37:59.947800
+33:51.203000
55.3p
7
Kristina Bergstrand
Söders SOL Tyresö
2:38:13.949200
+34:05.204400
55.2p
8
Ann-Mari Silfver
IK Rex
2:47:39.1005800
+43:31.261000
51.7p
9
Anna Lundin
Rehns BK
2:58:45.1072400
+54:37.327600
48.2p
10
Ilse Wicherts
Strängnäs SK
3:07:33.1125200
+1:03:25.380400
45.7p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
1:46:11.637000
87.4p
2
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:46:12.637100
+1
87.4p
3
Lars Suther
IFK Mora SK
1:46:13.637200
+2.100
87.4p
4
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:46:34.639300
+23.2200
87.1p
5
David Frisk
IFK Mora SK
1:47:02.642100
+51.5000
86.6p
6
Tom Ankerstål
Hybo AIK
1:49:35.657400
+3:24.20300
84.2p
7
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:50:07.660600
+3:56.23500
83.7p
8
Linus Larsson
Ulricehamns IF
1:51:35.669400
+5:24.32300
82.4p
9
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:55:38.693700
+9:27.56600
79.1p
10
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
1:55:42.694100
+9:31.57000
79.0p
11
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
1:55:48.694700
+9:37.57600
78.9p
12
Erik Johansson
Tranemo IF
1:55:48.694700
+9:37.57600
78.9p
13
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
1:55:58.695700
+9:47.58600
78.8p
14
Andreas Lundblad
Ulricehamns IF
1:56:45.700400
+10:34.63300
78.2p
15
Niclas Bärj
Hybo AIK
1:56:46.700500
+10:35.63400
78.2p
16
Erik Ohlström
IK Rex
1:57:28.704700
+11:17.67600
77.6p
17
Anders Widegren
Mälarö SOK
1:59:01.714000
+12:50.76900
76.4p
18
Johan Myhr
Nacka Värmdö SK
1:59:28.716700
+13:17.79600
76.1p
19
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:00:06.720500
+13:55.83400
75.6p
20
Björn Hänninen
Åmots SK
2:01:01.726000
+14:50.88900
75.0p
21
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
2:01:42.730100
+15:31.93000
74.5p
22
Kristian Tufvesson
IK Rex
2:01:43.730200
+15:32.93100
74.5p
23
David Berg
Bodsjöböle SK
2:01:49.730800
+15:38.93700
74.4p
24
Ulf Tingström
Ikj Haninge
2:02:09.732800
+15:58.95700
74.2p
25
Mattias Elg
Spikbodarnas IK
2:02:21.734000
+16:10.96900
74.0p
26
Lennart Holmström
IF Åland
2:02:22.734100
+16:11.97000
74.0p
27
Mandus Andersson
IK Rex
2:02:42.736100
+16:31.99000
73.8p
28
Johan Flynning
Södertälje IF
2:02:45.736400
+16:34.99300
73.7p
29
Håkan Degselius
Svegs IK
2:03:53.743200
+17:42.106100
72.9p
30
Jan Östlund
Valbo Aif
2:04:03.744200
+17:52.107100
72.8p
31
Andreas Pettersson
Bodsjöböle SK
2:04:24.746300
+18:13.109200
72.6p
32
Pär Larsson
Hybo AIK
2:05:24.752300
+19:13.115200
71.9p
33
Lennart Romin
Gävle SK
2:07:01.762000
+20:50.124900
70.9p
34
Robert Nordström
Jättendals IF
2:08:39.771800
+22:28.134700
69.8p
35
Erik Dahlqvist
Storviks IF
2:08:43.772200
+22:32.135100
69.8p
36
Martin Larsson
Hudiksvalls IF
2:08:57.773600
+22:46.136500
69.6p
37
Mattias Fransson
Klungan
2:09:23.776200
+23:12.139100
69.4p
38
Björn Lystedt
Storvreta IK
2:09:30.776900
+23:19.139800
69.3p
39
Anders Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:09:35.777400
+23:24.140300
69.3p
40
Magnus Björk
IK Rex
2:10:32.783100
+24:21.146000
68.7p
41
Sören Sundberg
Högbo GOIF
2:10:42.784100
+24:31.147000
68.6p
42
Andreas Degerfeldt
Sundbybergs IK
2:10:43.784200
+24:32.147100
68.6p
43
Magnus Burling
Täby IS SK
2:11:51.791000
+25:40.153900
67.9p
44
Mathias Svärd
Gävle SK
2:12:42.796100
+26:31.159000
67.4p
45
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:13:16.799500
+27:05.162400
67.1p
46
Henrik Holmberg
Sundbybergs IK
2:13:47.802600
+27:36.165500
66.8p
47
Mats Kring
Njutångers IF
2:14:27.806600
+28:16.169500
66.4p
48
Anders Näslund
Svegs IK
2:15:10.810900
+28:59.173800
66.0p
49
Nils Dahlqvist
Storviks IF
2:15:24.812300
+29:13.175200
65.8p
50
Hans Sundberg
Ikj Haninge
2:15:30.812900
+29:19.175800
65.8p
51
Magnus Johansson
Mälarö SOK
2:15:37.813600
+29:26.176500
65.7p
52
Stefan Bergkvist
Högbo GOIF
2:16:04.816300
+29:53.179200
65.5p
53
Christer Hördell
Ikj Haninge
2:16:25.818400
+30:14.181300
65.3p
54
Pelle Olsson
Njutångers IF
2:16:29.818800
+30:18.181700
65.3p
55
Magnus Gisselman
Granbergs Ais
2:16:33.819200
+30:22.182100
65.2p
56
Mikael Wikström
Högbo GOIF
2:16:39.819800
+30:28.182700
65.2p
57
Stig Orre
IF Åland
2:16:47.820600
+30:36.183500
65.1p
58
Per Ove Torstensson
IFK Hedemora SK
2:17:03.822200
+30:52.185100
64.9p
59
Andreas Jankarls
Stockholms RK
2:18:59.833800
+32:48.196700
63.9p
60
Björn Näslund
Svegs IK
2:19:00.833900
+32:49.196800
63.9p
61
Björn Äng
Ikj Haninge
2:19:03.834200
+32:52.197100
63.9p
62
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:19:18.835700
+33:07.198600
63.7p
63
Magnus Karlsson
Häverödals IF
2:19:53.839200
+33:42.202100
63.4p
64
David Ragnarsson
Brunflo IF
2:20:00.839900
+33:49.202800
63.4p
65
Jonas Larsson
Östersunds SK
2:22:28.854700
+36:17.217600
62.1p
66
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:23:01.858000
+36:50.220900
61.9p
67
Jerker Sundin
Delsbo IF
2:24:59.869800
+38:48.232700
60.9p
68
Stefan Englund
Gävle SK
2:26:31.879000
+40:20.241900
60.2p
69
Björn Steffen
Hybo AIK
2:26:49.880800
+40:38.243700
60.1p
70
Hans Ottesten
Brottby SK
2:27:26.884500
+41:15.247400
59.8p
71
Pontus Löfving
Gävle SK
2:27:29.884800
+41:18.247700
59.7p
72
Magnus Elwin
Axa SC
2:27:46.886500
+41:35.249400
59.6p
73
Anders Taflin
Atlas Copco IF
2:28:19.889800
+42:08.252700
59.4p
74
Leif Tynong
Tullinge SK
2:30:51.905000
+44:40.267900
58.2p
75
Stefan Persson
Åmots SK
2:33:25.920400
+47:14.283300
57.1p
76
Jörgen Hallgren
Segersta OK
2:33:29.920800
+47:18.283700
57.1p
77
Leif Hasselqvist
Edsbyns SK
2:33:42.922100
+47:31.285000
57.0p
78
Mattias Forslin
Forsa IF
2:33:44.922300
+47:33.285200
57.0p
79
Torbjörn Vading
Sunnersta Aif
2:33:47.922600
+47:36.285500
57.0p
80
Ola Svärd
Ockelbo SK
2:36:08.936700
+49:57.299600
56.0p
81
Franz Hellberg
Ski Bike Run-sports Club
2:38:40.951900
+52:29.314800
55.0p
82
Kristofer Klefbohm
SOK Viljan
2:40:18.961700
+54:07.324600
54.4p
83
Göran Corander
Täby OK
2:40:19.961800
+54:08.324700
54.4p
84
Lars Lundin
IK Rex
2:40:23.962200
+54:12.325100
54.4p
85
Marko Stugbäck
Gävle SK
2:40:29.962800
+54:18.325700
54.3p
86
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
2:46:18.997700
+1:00:07.360600
52.2p
87
Björn Eriksen
Lerdala IF
2:47:13.1003200
+1:01:02.366100
51.9p
88
Christer Pettersson
Gävle SK
2:48:33.1011200
+1:02:22.374100
51.4p
89
Nils-Erik Nilsson
Vallsta SK
2:49:02.1014100
+1:02:51.377000
51.3p
90
Anders Winblad
Söders SOL Tyresö
2:49:40.1017900
+1:03:29.380800
51.1p
91
Lars Pettersson
Gräftåvallens SK
2:51:54.1031300
+1:05:43.394200
50.3p
92
Niklas Ulander
Årsunda IF
2:53:29.1040800
+1:07:18.403700
49.8p
93
Mattias Jonsson
Årsunda IF
2:54:36.1047500
+1:08:25.410400
49.5p
94
Henrik Lundin
Hybo AIK
2:55:13.1051200
+1:09:02.414100
49.3p
95
Erik Eriksson
Svegs IK
2:55:13.1051200
+1:09:02.414100
49.3p
96
Magnus Johansson
Hybo AIK
3:07:58.1127700
+1:21:47.490600
45.6p
97
Per Ola Gustavsson
Ramsjö SK
3:09:17.1135600
+1:23:06.498500
45.2p
98
Stefan Arvidsson
Hybo AIK
3:17:43.1186200
+1:31:32.549100
43.1p
99
Peter Hägg
Segersta OK
3:18:05.1188400
+1:31:54.551300
43.0p
-
Robert Ohlström
IK Rex
23:59:58.8639700
-
-
Thomas Stridh
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Erling Arvidsson
Hybo AIK
23:59:58.8639700
-
-
Rikard Larsson
Hudiksvalls IF
23:59:58.8639700
-
-
Nichlas Aldén
Enebybergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Joel Nyberg
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Erik Rosenborg
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Ola Persson
Lugi SK
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Blom
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Berg
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Michael Skoglund
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Jonsson
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Birger Edvinsson
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johanna Skalman
Hudiksvalls IF
1:13:14.439300
58.1p
2
Johanna Cavallin
Valbo Aif
1:14:24.446300
+1:10.6900
57.2p
H 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Markus Persson
Bjuråkers GOIF
57:37.345600
73.9p
2
Per Bennermo
Hybo AIK
59:32.357100
+1:55.11400
71.5p
3
Jonathan Kasche
Tunafors SK
1:00:27.362600
+2:50.16900
70.4p
4
Johan Nilsson
Edsbyns SK
1:00:30.362900
+2:53.17200
70.3p
5
Isac Holmström
IF Åland
1:03:37.381600
+6:00.35900
66.9p
6
Johannes Lundberg
IFK Hedemora SK
1:05:57.395600
+8:20.49900
64.5p
7
Jonas Ingard
IK Rex
1:09:15.415400
+11:38.69700
61.5p
8
Emil Bennermo
Hybo AIK
1:10:32.423100
+12:55.77400
60.3p
9
Pär Björk
Bjuråkers GOIF
1:10:36.423500
+12:59.77800
60.3p
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emma Bergman
IK Rex
1:03:38.381700
66.9p
2
Elin Axlund
Hudiksvalls IF
1:09:43.418200
+6:05.36400
61.0p
3
Magdalena Mattes
Edsbyns SK
1:12:37.435600
+8:59.53800
58.6p
4
Lina Larsson
Hybo AIK
1:13:50.442900
+10:12.61100
57.6p
5
Lisa Skoglund
Hudiksvalls IF
1:13:57.443600
+10:19.61800
57.5p
6
Anna Lena Blomdahl
Hybo AIK
1:15:26.452500
+11:48.70700
56.4p
7
Erika Sundin
Hybo AIK
1:17:59.467800
+14:21.86000
54.6p
8
Helena Johansson
Ericsson IK
1:36:34.579300
+32:56.197500
44.1p
9
Karin Winblad
Skogsluffarnas OK
1:37:13.583200
+33:35.201400
43.8p
10
Anna Winblad
Skogsluffarnas OK
1:38:27.590600
+34:49.208800
43.2p
11
Karin Nygård-skalman
Hudiksvalls IF
1:44:52.629100
+41:14.247300
40.6p
12
Anna Bryngelsson
Forsa OK
1:56:53.701200
+53:15.319400
36.4p
-
Evelina Johansson
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hansa Näsman
Hybo AIK
1:11:33.429200
59.5p
2
Thomas Johansson
Ikj Haninge
1:12:34.435300
+1:01.6000
58.6p
3
Jan-Olov Jonsson
Strömsbergs IF
1:13:58.443700
+2:25.14400
57.5p
4
Kristofer Lundberg
Långshyttans AIK SK
1:15:01.450000
+3:28.20700
56.7p
5
Torleif Bakke
Hybo AIK
1:16:16.457500
+4:43.28200
55.8p
6
Hans Lundberg
Skellefteå SK
1:16:43.460200
+5:10.30900
55.5p
7
Mats Sundin
Hudiksvalls IF
1:18:00.467900
+6:27.38600
54.6p
8
Daniel Karlberg
Enhörna IF
1:19:24.476300
+7:51.47000
53.6p
9
Östen Jansson
IK Droppen
1:26:53.521200
+15:20.91900
49.0p
10
Björne Eriksson
Hybo AIK
1:40:16.601500
+28:43.172200
42.4p