Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 4 - Skiathlon
2012-01-01
Deltävling i
Tour de Ski 2012
<<< Tour de Ski 8 - Distance
Tour de Ski 5 - Distance >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
20km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
50:27.302630
97.1p
2
Dario Cologna
SC Val Mustair
50:27.302660
+0
97.1p
3
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
50:27.302690
+0
97.1p
4
Marcus Hellner
Gellivare SK
50:28.302780
+1.50
97.1p
5
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
50:29.302800
+1.70
97.1p
6
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
50:29.302890
+2.160
97.0p
7
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
50:32.303120
+4.390
97.0p
8
Martin Jaks
Dukla Liberec
50:32.303130
+5.400
97.0p
9
Curdin Perl
Bernina Pontresina
50:33.303240
+6.510
96.9p
10
Christophe Perrillat
Douanes Grand-Bornand
50:33.303280
+6.550
96.9p
11
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
50:34.303320
+6.590
96.9p
12
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
50:34.303330
+7.600
96.9p
13
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
50:35.303460
+8.730
96.9p
14
Tobias Angerer
SC Vachendorf
50:36.303590
+9.860
96.8p
15
Lukas Bauer
Dukla Liberec
50:37.303640
+10.910
96.8p
16
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
50:38.303780
+11.1050
96.8p
17
Thomas Bing
Rhöner Wsv
50:41.304030
+14.1300
96.7p
18
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
50:41.304090
+14.1360
96.7p
19
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
50:46.304560
+19.1830
96.5p
20
Tim Tscharnke
SV Biberau
50:54.305350
+27.2620
96.3p
21
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
50:55.305460
+28.2730
96.3p
22
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
50:56.305590
+29.2860
96.2p
23
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
50:57.305680
+30.2950
96.2p
24
Valerio Checchi
Forestale
50:58.305710
+30.2980
96.2p
25
Lars Nelson
Åsarna IK
50:58.305720
+30.2990
96.2p
26
Eldar Rønning
Skogn IL
50:58.305730
+31.3000
96.2p
27
Sergei Dolidovich
Belarus
50:58.305790
+31.3060
96.2p
28
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
51:00.305940
+33.3210
96.1p
29
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
51:01.306070
+34.3340
96.1p
30
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
51:02.306100
+34.3370
96.1p
31
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
51:08.306700
+40.3970
95.9p
32
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
51:08.306750
+41.4020
95.9p
33
Dmitriy Japarov
Russian Federation
51:15.307410
+47.4680
95.7p
34
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
51:34.309320
+1:06.6590
95.1p
35
Sjur Røthe
Voss IL
51:37.309620
+1:09.6890
95.0p
36
Fabio Pasini
CS Esercito
51:40.309930
+1:13.7200
94.9p
37
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
51:43.310270
+1:16.7540
94.8p
38
Emil Jönsson
Årsunda IF
51:59.311870
+1:32.9140
94.4p
39
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
52:00.311900
+1:32.9170
94.4p
40
Teodor Peterson
Åsarna IK
52:12.313140
+1:45.10410
94.0p
41
Jonas Dobler
SC Traunstein
52:13.313250
+1:46.10520
94.0p
42
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
52:15.313460
+1:48.10730
93.9p
43
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
52:16.313540
+1:49.10810
93.9p
44
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
52:23.314250
+1:56.11520
93.7p
45
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
52:24.314370
+1:57.11640
93.7p
46
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
52:29.314830
+2:02.12100
93.5p
47
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
52:34.315360
+2:07.12630
93.4p
48
Jiri Magal
Dukla Liberec
52:41.316000
+2:13.13270
93.2p
49
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
52:42.316140
+2:15.13410
93.2p
50
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
52:43.316200
+2:15.13470
93.1p
51
Philipp Marschall
Rhoener Wsv Dermbach
52:49.316810
+2:21.14080
93.0p
52
Michail Semenov
Belarus
52:55.317460
+2:28.14730
92.8p
53
Nikolay Chebotko
Cska
52:59.317840
+2:32.15110
92.7p
54
David Hofer
C.S Carabinieri
53:00.317940
+2:33.15210
92.7p
55
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
53:01.318000
+2:33.15270
92.6p
56
Nikolay Morilov
Saturn
53:07.318690
+2:40.15960
92.5p
57
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
53:08.318780
+2:41.16050
92.4p
58
Algo Karp
Skiclub Viljandi
53:08.318780
+2:41.16050
92.4p
59
Remo Fischer
Arve Mols
53:11.319030
+2:44.16300
92.4p
60
Fulvio Scola
G.S Fiamme Gialle
53:12.319190
+2:45.16460
92.3p
61
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
53:15.319460
+2:48.16730
92.2p
62
Fabrizio Clementi
C.S Carabinieri Sez.Sci
53:16.319520
+2:48.16790
92.2p
63
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
53:21.320090
+2:54.17360
92.1p
64
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
53:23.320210
+2:55.17480
92.0p
65
Petter Eliassen
Byåsen IL
53:25.320430
+2:58.17700
92.0p
66
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
53:47.322650
+3:20.19920
91.4p
67
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
53:51.323020
+3:23.20290
91.3p
68
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
53:55.323450
+3:28.20720
91.2p
69
Mathias Wibault
Chamonix
53:56.323590
+3:29.20860
91.1p
70
Eeri Vahtra
Karupesa Team
53:57.323680
+3:30.20950
91.1p
71
Alexander Lasutkin
Belarus
54:09.324850
+3:42.22120
90.8p
72
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
54:13.325240
+3:46.22510
90.7p
73
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
54:14.325320
+3:46.22590
90.7p
74
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
54:21.326030
+3:54.23300
90.5p
75
Simeon Hamilton
Sun Valley Ski Education Fnd
54:40.327920
+4:12.25190
90.0p
76
Alexey Petukhov
Russian Federation
54:40.327930
+4:13.25200
90.0p
77
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
55:06.330520
+4:38.27790
89.3p
78
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
55:16.331560
+4:49.28830
89.0p
79
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
55:17.331680
+4:50.28950
89.0p
80
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
55:24.332370
+4:57.29640
88.8p
81
Timo Simonlatser
Skiclub Tamsalu Ao
55:24.332370
+4:57.29640
88.8p
82
Mariusz Michalek
Nks Trojwies Beskidzka
55:52.335150
+5:25.32420
88.1p
83
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
56:09.336810
+5:41.34080
87.7p
84
Nikita Kriukov
Sdusor 81
56:23.338280
+5:56.35550
87.3p
85
Josef Wenzl
SC Zwiesel
56:37.339650
+6:10.36920
87.0p
86
Kein Einaste
Joulu Skiclub
57:05.342420
+6:37.39690
86.3p
87
Roman Furger
Schattdorf
57:41.346020
+7:13.43290
85.5p
88
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
57:42.346120
+7:14.43390
85.5p
-
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
23:59:58.8639700
-
-
Harald Wurm
Wsv Vomp
23:59:58.8639700
-
-
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
23:59:59.8639800
-
-
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
23:59:59.8639800
-
-
Andrew Newell
Stratton Mountain School
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
27:16.163500
88.3p
2
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
27:17.163660
+1.60
88.2p
3
Therese Johaug
Nansen IL
27:17.163680
+1.80
88.2p
4
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
27:51.167030
+35.3430
86.6p
5
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
28:01.168030
+45.4430
86.1p
6
Charlotte Kalla
IFK Tärendö
28:01.168060
+45.4460
86.1p
7
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
28:01.168090
+45.4490
86.1p
8
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
28:02.168140
+46.4540
86.0p
9
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
28:11.169050
+55.5450
85.6p
10
Marthe Kristoffersen
Varden Il,
28:14.169310
+58.5710
85.5p
11
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
28:16.169590
+1:00.5990
85.3p
12
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
28:17.169640
+1:01.6040
85.3p
13
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
28:17.169670
+1:01.6070
85.3p
14
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
28:18.169720
+1:02.6120
85.3p
15
Stefanie Boehler
SC Ibach
28:20.169970
+1:04.6370
85.2p
16
Anna Haag
IFK Mora SK
28:24.170330
+1:08.6730
85.0p
17
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
28:26.170580
+1:10.6980
84.9p
18
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
28:29.170850
+1:13.7250
84.8p
19
Julia Ivanova
Saturn
28:30.170910
+1:14.7310
84.7p
20
Heidi Weng
IL I Bul
28:40.171930
+1:24.8330
84.3p
21
Polina Medvedeva
Russian Federation
28:40.171950
+1:24.8350
84.2p
22
Yelena Kolomina
Zska
28:41.172010
+1:25.8410
84.2p
23
Anouk Faivre Picon
Pontarlier
28:41.172050
+1:25.8450
84.2p
24
Virginia DE Martin Topranin
C S Forestale Dello Stato
28:42.172120
+1:26.8520
84.2p
25
Natalia Korosteleva
Saturn
28:42.172150
+1:26.8550
84.2p
26
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
28:43.172250
+1:27.8650
84.1p
27
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
28:44.172380
+1:28.8780
84.0p
28
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
28:56.173570
+1:40.9970
83.5p
29
Laure Barthelemy
Emhm - Pays Rochois
28:59.173860
+1:43.10260
83.4p
30
Anastasia Dotsenko
Russian Federation
28:59.173880
+1:43.10280
83.4p
31
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
29:06.174560
+1:50.10960
83.1p
32
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
29:09.174840
+1:53.11240
82.9p
33
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
29:11.175070
+1:55.11470
82.8p
34
Eva Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
29:17.175600
+2:01.12000
82.6p
35
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
29:17.175600
+2:01.12000
82.6p
36
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
29:21.176060
+2:05.12460
82.4p
37
Julia Tikhonova
Vitiaz
29:23.176210
+2:07.12610
82.3p
38
Coraline Hugue
Emhm - Embrun
29:29.176820
+2:13.13220
82.1p
39
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
29:32.177180
+2:16.13580
81.9p
40
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
29:38.177780
+2:22.14180
81.6p
41
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
29:40.177920
+2:24.14320
81.6p
42
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
29:43.178220
+2:27.14620
81.5p
43
Natalia Matveeva
Dinamo Kiev
29:47.178630
+2:31.15030
81.3p
44
Elisa Brocard
CS Esercito
29:47.178690
+2:31.15090
81.2p
45
Tatyana Ossipova
Kazakstan
29:48.178710
+2:32.15110
81.2p
46
Oxana Yatskaya
Cska Semipalatinsk
29:48.178750
+2:32.15150
81.2p
47
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
29:53.179220
+2:37.15620
81.0p
48
Barbara Jezersek
Tsk Merkur Kranj
29:53.179230
+2:37.15630
81.0p
49
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
30:04.180310
+2:48.16710
80.6p
50
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
30:04.180340
+2:48.16740
80.5p
51
Mariya Guschina
Sputnik
30:07.180650
+2:51.17050
80.4p
52
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
30:07.180650
+2:51.17050
80.4p
53
Hanna Brodin
Åsarna IK
30:20.181920
+3:04.18320
79.9p
54
Ivana Janeckova
Ski Klub Jablonec Nad Nisou
30:38.183750
+3:22.20150
79.1p
55
Vesna Fabjan
Tsk Merkur Kranj
30:46.184540
+3:30.20940
78.8p
56
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
30:54.185370
+3:38.21770
78.5p
57
Veronica Cavallar
G.S Fiamme Gialle
31:02.186100
+3:46.22500
78.2p
58
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
31:06.186530
+3:50.22930
78.0p
59
Ilaria Debertolis
G.S. Fiamme Oro
31:08.186700
+3:52.23100
78.0p
60
Marina Matrossova
Kazakstan
31:09.186870
+3:53.23270
77.9p
61
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
31:25.188400
+4:09.24800
77.3p
62
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
31:28.188700
+4:12.25100
77.2p
63
Triin Ojaste
Karupesa Team
31:50.190910
+4:34.27310
76.3p
64
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
32:23.194240
+5:07.30640
75.1p
65
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
32:56.197570
+5:40.33970
73.9p
-
Ewelina Marcisz
Halicz Ustryke Dolne
23:59:58.8639700
-
-
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
23:59:59.8639800
-
-
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
23:59:59.8639800
-
-
Lucia Anger
SC Oberstdorf
23:59:59.8639800
-