Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Rogla
2011-12-17
Deltävling i
World Cup 2012
<<< World Cup Milano Sprint
World Cup Rogla Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
42:42.256170
96.9p
2
Dario Cologna
SC Val Mustair
42:42.256190
+0
96.9p
3
Alexey Poltoranin
Kazakstan
42:43.256290
+1.20
96.9p
4
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
42:44.256340
+1.70
96.8p
5
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
42:44.256390
+2.120
96.8p
6
Evgeniy Belov
Russian Federation
42:48.256770
+6.500
96.6p
7
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
42:49.256840
+6.570
96.6p
8
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
42:50.256960
+7.690
96.5p
9
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
42:51.257050
+8.780
96.5p
10
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
42:51.257090
+9.820
96.5p
11
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
42:55.257480
+13.1210
96.3p
12
Stanislav Volzhentsev
Rochevykh
42:57.257640
+14.1370
96.2p
13
Tobias Angerer
SC Vachendorf
42:57.257660
+14.1390
96.2p
14
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
42:59.257830
+16.1560
96.1p
15
Valerio Checchi
Forestale
42:59.257840
+16.1570
96.1p
16
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
42:59.257850
+16.1580
96.1p
17
Eldar Rønning
Skogn IL
43:00.257980
+18.1710
96.1p
18
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
43:01.258000
+18.1730
96.1p
19
Anders Södergren
Östersunds SK
43:01.258010
+18.1740
96.1p
20
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
43:02.258100
+19.1830
96.0p
21
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
43:03.258230
+20.1960
96.0p
22
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
43:03.258280
+21.2010
95.9p
23
Simen Oestensen
Fossum IF
43:04.258370
+22.2100
95.9p
24
Andrew Newell
Stratton Mountain School
43:06.258540
+23.2270
95.8p
25
Martin Jaks
Dukla Liberec
43:07.258660
+24.2390
95.7p
26
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
43:09.258870
+27.2600
95.7p
27
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
43:19.259860
+36.3590
95.2p
28
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
43:20.259900
+37.3630
95.2p
29
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
43:20.259920
+37.3650
95.2p
30
Petter Eliassen
Byåsen IL
43:23.260250
+40.3980
95.0p
31
Dmitriy Japarov
Russian Federation
43:28.260790
+46.4520
94.8p
32
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
43:41.262090
+59.5820
94.2p
33
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
43:43.262210
+1:00.5940
94.1p
34
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
43:56.263500
+1:13.7230
93.5p
35
Thomas Bing
Rhöner Wsv
43:59.263830
+1:16.7560
93.4p
36
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
44:00.263970
+1:18.7700
93.3p
37
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
44:02.264120
+1:19.7850
93.3p
38
Denis Volotka
Kazakstan
44:20.265920
+1:37.9650
92.5p
39
Mathias Wibault
Chamonix
44:21.266080
+1:39.9810
92.4p
40
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
44:22.266170
+1:40.9900
92.4p
41
Tim Tscharnke
SV Biberau
44:22.266170
+1:40.9900
92.4p
42
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
44:27.266650
+1:44.10380
92.2p
43
Akira Lenting
Waseda University
44:28.266790
+1:46.10520
92.1p
44
Petr Sedov
Russian Federation
44:30.266930
+1:47.10660
92.0p
45
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
44:31.267030
+1:48.10760
92.0p
46
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
44:35.267490
+1:53.11220
91.8p
47
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
44:37.267630
+1:54.11360
91.7p
48
Sergey Cherepanov
Kazakstan
44:38.267730
+1:55.11460
91.7p
49
Jonas Dobler
SC Traunstein
44:41.268090
+1:59.11820
91.6p
50
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
44:45.268480
+2:03.12210
91.4p
51
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
44:46.268590
+2:04.12320
91.3p
52
Toni Livers
Gardes Frontière
44:48.268730
+2:05.12460
91.3p
53
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
44:52.269140
+2:09.12870
91.1p
54
Lars Flora
Apu Nordic Ski Center
44:53.269220
+2:10.12950
91.1p
55
Masaya Kimura
Gifu Hino Motors
45:12.271100
+2:29.14830
90.3p
56
Giovanni Gullo
G.S Fiamme Gialle
45:39.273850
+2:56.17580
89.2p
57
Raido Rankel
Võrumaa Spordiliit
45:55.275440
+3:12.19170
88.5p
58
Kouhei Shimizu
Hokkaido Ski Team
46:04.276370
+3:22.20100
88.2p
59
Bastien Poirrier
Emhm - Markstein Ranspach
46:12.277100
+3:29.20830
87.9p
60
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
46:16.277500
+3:33.21230
87.7p
61
Mariusz Michalek
Nks Trojwies Beskidzka
46:42.280150
+3:59.23880
86.7p
62
Alexis Jeannerod
Pontarlier
46:44.280330
+4:01.24060
86.6p
63
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
46:54.281310
+4:11.25040
86.3p
64
Callum Watson
Nsw Ski Association
47:41.286000
+4:58.29730
84.5p
-
Sjur Røthe
Voss IL
23:59:58.8639700
-
-
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
23:59:58.8639700
-
-
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
23:59:58.8639700
-
-
Manuel Hirner
SC Saalfelden
23:59:58.8639700
-
-
Eeri Vahtra
Karupesa Team
23:59:58.8639700
-
-
Algo Karp
Skiclub Viljandi
23:59:59.8639800
-