Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Kuusamo
2011-11-27
Deltävling i
World Cup 2012
<<< World Cup Milano Sprint
World Cup Davos >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Jaktstart
1
Therese Johaug
Nansen IL
27:51.167040
90.0p
2
Marit Bjørgen
Rognes IL
28:00.167910
+8.770
89.5p
3
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
28:16.169540
+25.2400
88.6p
4
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
28:43.172200
+51.5060
87.3p
5
Anna Haag
IFK Mora SK
28:50.172960
+59.5820
86.9p
6
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
28:52.173100
+1:00.5960
86.8p
7
Marthe Kristoffersen
Varden Il,
28:53.173240
+1:02.6100
86.8p
8
Charlotte Kalla
IFK Tärendö
28:55.173470
+1:04.6330
86.6p
9
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
28:59.173810
+1:07.6670
86.5p
10
Polina Medvedeva
Russian Federation
29:01.174040
+1:10.6900
86.4p
11
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
29:17.175680
+1:26.8540
85.5p
12
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
29:19.175800
+1:27.8660
85.5p
13
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
29:24.176350
+1:33.9210
85.2p
14
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
29:26.176510
+1:34.9370
85.1p
15
Alevtina Tanygina
Russian Federation
29:26.176530
+1:34.9390
85.1p
16
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
29:27.176620
+1:35.9480
85.1p
17
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
29:28.176720
+1:36.9580
85.0p
18
Heidi Weng
IL I Bul
29:28.176730
+1:36.9590
85.0p
18
Valentina Novikova
Russian Federation
29:28.176730
+1:36.9590
85.0p
20
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
29:30.176900
+1:38.9760
85.0p
21
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
29:30.176930
+1:38.9790
84.9p
22
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
29:31.177020
+1:39.9880
84.9p
23
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
29:33.177210
+1:41.10070
84.8p
24
Julia Ivanova
Saturn
29:33.177280
+1:42.10140
84.8p
25
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
29:39.177870
+1:48.10730
84.5p
26
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
29:42.178180
+1:51.11040
84.3p
27
Natalia Korosteleva
Saturn
29:43.178220
+1:51.11080
84.3p
28
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
29:43.178250
+1:52.11110
84.3p
29
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
29:45.178440
+1:54.11300
84.2p
30
Anastasia Slonova
Kazakstan
29:47.178620
+1:55.11480
84.1p
31
Anastasia Dotsenko
Russian Federation
29:48.178700
+1:56.11560
84.1p
32
Sara Lindborg
Östersunds SK
29:49.178890
+1:58.11750
84.0p
33
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
29:53.179270
+2:02.12130
83.8p
34
Stefanie Boehler
SC Ibach
29:58.179760
+2:07.12620
83.6p
35
Virginia DE Martin Topranin
C S Forestale Dello Stato
29:58.179780
+2:07.12640
83.6p
36
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
30:01.180020
+2:09.12880
83.5p
37
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
30:01.180080
+2:10.12940
83.5p
38
Doris Trachsel
Plasselb
30:03.180200
+2:11.13060
83.4p
39
Yelena Kolomina
Zska
30:08.180720
+2:16.13580
83.2p
40
Laura Rohtla
Alpi Skiclub
30:13.181250
+2:22.14110
82.9p
41
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
30:18.181780
+2:27.14640
82.7p
42
Seraina Boner
Tg Huetten
30:19.181820
+2:27.14680
82.7p
43
Anastasia Kazakul
Russian Federation
30:19.181890
+2:28.14750
82.6p
44
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
30:20.181990
+2:29.14850
82.6p
45
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
30:24.182320
+2:32.15180
82.4p
46
Laure Barthelemy
Emhm - Pays Rochois
30:29.182830
+2:37.15690
82.2p
47
Marina Matrossova
Kazakstan
30:31.183050
+2:40.15910
82.1p
48
Coraline Hugue
Emhm - Embrun
30:37.183680
+2:46.16540
81.8p
49
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
30:38.183730
+2:46.16590
81.8p
50
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
30:38.183750
+2:47.16610
81.8p
51
Svetlana Nikolaeva
Saturn
30:38.183780
+2:47.16640
81.8p
52
Anouk Faivre Picon
Pontarlier
30:39.183830
+2:47.16690
81.8p
53
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
30:43.184210
+2:51.17070
81.6p
54
Chandra Crawford
Canmore Nordic Ski Club
30:45.184490
+2:54.17350
81.5p
55
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
30:50.184950
+2:59.17810
81.3p
56
Perianne Jones
Nakkertok Ski Club
30:55.185480
+3:04.18340
81.0p
57
Silvia Rupil
G.S Fiamme Gialle
30:55.185490
+3:04.18350
81.0p
58
Barbara Jezersek
Tsk Merkur Kranj
30:56.185520
+3:04.18380
81.0p
59
Oxana Yatskaya
Cska Semipalatinsk
31:00.185930
+3:08.18790
80.8p
60
Hanna Brodin
Åsarna IK
31:03.186200
+3:11.19060
80.7p
61
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
31:08.186770
+3:17.19630
80.5p
62
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
31:10.186910
+3:18.19770
80.4p
63
Elisa Brocard
CS Esercito
31:13.187270
+3:22.20130
80.3p
64
Melissa Gorra
CS Esercito
31:21.188060
+3:30.20920
79.9p
65
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
31:32.189110
+3:40.21970
79.5p
66
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
31:46.190550
+3:55.23410
78.9p
67
Alysson Marshall
Larch Hills
31:48.190760
+3:57.23620
78.8p
68
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
31:51.191010
+3:59.23870
78.7p
69
Ewelina Marcisz
Halicz Ustryke Dolne
31:59.191810
+4:07.24670
78.4p
70
Piret Pormeister
Sportclub Sparta
32:05.192460
+4:14.25320
78.1p
71
Monika Gyorgy
Cs Dinamo Bucuresti
32:14.193320
+4:22.26180
77.7p
72
Ann-mary Aehtaevae
Team Kallesport
32:18.193760
+4:27.26620
77.6p
73
Sylwia Jaskowiec
Azs Awf Katowice
32:28.194770
+4:37.27630
77.2p
74
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
32:36.195580
+4:45.28440
76.8p
75
Tanja Kauppinen
Leppävirran Viri
33:00.197940
+5:09.30800
75.9p
-
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
23:59:58.8639700
-
-
Maria Grundvall
IK Kronan
23:59:59.8639800
-
-
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
23:59:59.8639800
-
-
Triin Ojaste
Karupesa Team
23:59:59.8639800
-
-
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Marina Piller
Forestale
23:59:59.8639800
-
-
Irina Khazova
Dinamo Kiev
23:59:59.8639800
-
-
Vesna Fabjan
Tsk Merkur Kranj
23:59:59.8639800
-
-
Daria Gaiazova
Rocky Mountain Racers
23:59:59.8639800
-
-
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
23:59:59.8639800
-
-
Natalia Matveeva
Dinamo Kiev
23:59:59.8639800
-