Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Kuusamo
2011-11-26
Deltävling i
World Cup 2012
<<< World Cup Milano Sprint
World Cup Kuusamo >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
21:49.130810
99.2p
2
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
22:12.133190
+23.2280
96.7p
3
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
22:19.133820
+30.2910
96.1p
4
Dario Cologna
SC Val Mustair
22:20.133980
+31.3070
95.9p
5
Chris Andre Jespersen
Byåsen IL
22:22.134110
+33.3200
95.8p
6
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
22:24.134370
+35.3460
95.5p
7
Johan Olsson
Åsarna IK
22:25.134410
+36.3500
95.5p
8
David Hofer
C.S Carabinieri
22:26.134580
+37.3670
95.3p
9
Remo Fischer
Arve Mols
22:28.134750
+39.3840
95.2p
10
Lukas Bauer
Dukla Liberec
22:30.134960
+41.4050
94.9p
11
Sjur Røthe
Voss IL
22:31.135030
+42.4120
94.9p
11
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
22:31.135030
+42.4120
94.9p
13
Petr Sedov
Russian Federation
22:32.135130
+43.4220
94.8p
14
Tobias Angerer
SC Vachendorf
22:34.135320
+45.4410
94.6p
15
Martin Jaks
Dukla Liberec
22:36.135560
+47.4650
94.4p
16
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
22:40.135990
+51.5080
93.9p
17
Evgeniy Belov
Russian Federation
22:41.136010
+52.5100
93.9p
18
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
22:48.136740
+59.5830
93.2p
19
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
22:49.136840
+1:00.5930
93.1p
20
Jiri Magal
Dukla Liberec
22:50.136960
+1:01.6050
93.0p
21
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
22:52.137140
+1:03.6230
92.8p
22
Alexey Poltoranin
Kazakstan
22:53.137230
+1:04.6320
92.8p
23
Curdin Perl
Bernina Pontresina
22:55.137420
+1:06.6510
92.6p
24
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
22:57.137660
+1:08.6750
92.4p
25
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
22:57.137670
+1:08.6760
92.3p
26
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
22:57.137680
+1:08.6770
92.3p
27
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
23:01.138000
+1:11.7090
92.0p
27
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
23:01.138000
+1:11.7090
92.0p
29
Toni Livers
Gardes Frontière
23:01.138020
+1:12.7110
92.0p
30
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
23:01.138080
+1:12.7170
92.0p
31
Eldar Rønning
Skogn IL
23:02.138100
+1:12.7190
91.9p
32
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
23:02.138180
+1:13.7270
91.9p
33
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
23:03.138230
+1:14.7320
91.8p
34
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
23:04.138310
+1:15.7400
91.8p
35
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
23:05.138450
+1:16.7540
91.6p
36
Valerio Checchi
Forestale
23:05.138480
+1:16.7570
91.6p
37
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
23:06.138560
+1:17.7650
91.5p
38
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
23:07.138610
+1:18.7700
91.5p
39
Anders Södergren
Östersunds SK
23:11.139010
+1:22.8100
91.1p
40
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
23:11.139030
+1:22.8120
91.1p
41
John Kristian Dahl
Strindheim IL
23:14.139390
+1:25.8480
90.8p
42
Dominik Landertinger
Hsv Hochfilzen
23:17.139630
+1:28.8720
90.6p
43
Dietmar Noeckler
G.S Fiamme
23:17.139680
+1:28.8770
90.5p
44
Nikolay Morilov
Saturn
23:18.139740
+1:29.8830
90.5p
45
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
23:18.139760
+1:29.8850
90.4p
46
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
23:19.139800
+1:29.8890
90.4p
47
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
23:20.139910
+1:31.9000
90.3p
48
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
23:21.140070
+1:32.9160
90.2p
49
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
23:22.140190
+1:33.9280
90.1p
50
Sergei Dolidovich
Belarus
23:25.140430
+1:36.9520
89.8p
51
Christophe Perrillat
Douanes Grand-Bornand
23:27.140600
+1:37.9690
89.7p
52
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
23:27.140610
+1:38.9700
89.7p
53
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:29.140810
+1:40.9900
89.5p
54
Alexander Lasutkin
Belarus
23:30.140920
+1:41.10010
89.4p
55
Len Valjas
Team Hardwood
23:31.141020
+1:42.10110
89.3p
56
Philipp Marschall
Rhoener Wsv Dermbach
23:33.141220
+1:44.10310
89.2p
57
Pietro Piller Cottrer
C.S Carabinieri
23:34.141320
+1:45.10410
89.1p
58
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
23:34.141350
+1:45.10440
89.0p
59
Nikolay Chebotko
Cska
23:36.141550
+1:47.10640
88.9p
60
Sergey Cherepanov
Kazakstan
23:37.141690
+1:48.10780
88.7p
61
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
23:39.141820
+1:50.10910
88.6p
62
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
23:39.141860
+1:50.10950
88.6p
63
Pepene Paul Constantin
Cs Dinamo Bucuresti
23:40.141950
+1:51.11040
88.5p
64
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
23:40.141980
+1:51.11070
88.5p
65
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
23:41.142090
+1:52.11180
88.4p
66
Oystein Pettersen
Lillomarka SK
23:42.142110
+1:53.11200
88.4p
67
Akira Lenting
Waseda University
23:42.142160
+1:53.11250
88.3p
68
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
23:43.142200
+1:53.11290
88.3p
69
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
23:43.142220
+1:54.11310
88.3p
70
Fulvio Scola
G.S Fiamme Gialle
23:43.142230
+1:54.11320
88.3p
71
Michail Semenov
Belarus
23:43.142290
+1:54.11380
88.2p
72
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
23:44.142360
+1:55.11450
88.2p
73
Ivan Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
23:49.142800
+1:59.11890
87.8p
74
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:51.143000
+2:01.12090
87.6p
75
Teemu Harkonen
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:51.143070
+2:02.12160
87.6p
76
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
23:51.143080
+2:02.12170
87.6p
77
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
23:52.143110
+2:03.12200
87.5p
78
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
23:55.143430
+2:06.12520
87.3p
79
Lars Nelson
Åsarna IK
23:56.143530
+2:07.12620
87.2p
80
Bastien Poirrier
Emhm - Markstein Ranspach
23:58.143750
+2:09.12840
87.0p
81
Yuichi Onda
Arc Communications Ski Team
24:01.144070
+2:12.13160
86.7p
82
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
24:02.144140
+2:13.13230
86.7p
83
Drew Goldsack
Rocky Mountain Racers
24:10.144930
+2:21.14020
86.0p
84
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
24:10.144970
+2:21.14060
86.0p
85
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors
24:11.145060
+2:22.14150
85.9p
86
Lars Flora
Apu Nordic Ski Center
24:11.145070
+2:22.14160
85.9p
87
Renato Pasini
Forestale
24:12.145130
+2:23.14220
85.9p
88
Jesper Modin
Piteå Elit SK
24:12.145190
+2:23.14280
85.8p
89
Raido Rankel
Võrumaa Spordiliit
24:14.145300
+2:24.14390
85.7p
90
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
24:15.145410
+2:26.14500
85.7p
91
Timo Simonlatser
Skiclub Tamsalu Ao
24:15.145430
+2:26.14520
85.6p
92
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
24:17.145600
+2:27.14690
85.5p
93
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
24:18.145720
+2:29.14810
85.4p
94
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
24:19.145860
+2:30.14950
85.3p
95
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
24:23.146200
+2:33.15290
85.0p
95
Algo Karp
Skiclub Viljandi
24:23.146200
+2:33.15290
85.0p
97
Kein Einaste
Joulu Skiclub
24:23.146220
+2:34.15310
85.0p
98
Pierre Guedon
Karellis
24:24.146330
+2:35.15420
84.9p
99
Veselin Tsinzov
Bulgaria
24:24.146350
+2:35.15440
84.9p
100
Andrew Newell
Stratton Mountain School
24:29.146820
+2:40.15910
84.5p
101
Juha Matti Mikkolainen
Valkeakosken Haka
24:29.146830
+2:40.15920
84.5p
102
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
24:30.146970
+2:41.16060
84.4p
103
Teodor Peterson
Åsarna IK
24:31.147020
+2:42.16110
84.4p
104
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
24:31.147040
+2:42.16130
84.4p
105
Petrica Hogiu
Csi Vatra Dornei
24:33.147250
+2:44.16340
84.2p
106
Alexey Petukhov
Russian Federation
24:36.147550
+2:47.16640
84.0p
107
Mikko Koutaniemi
Vuokatti Ski Team Kainuu
24:38.147720
+2:49.16810
83.8p
108
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
24:39.147800
+2:49.16890
83.8p
109
Lasse Paakkonen
Oulun Hiihtoseura
24:49.148810
+3:00.17900
83.0p
110
Ruslan Perekhoda
Ukraina
25:00.149960
+3:11.19050
82.2p
111
Denis Volotka
Kazakstan
25:02.150160
+3:13.19250
82.0p
112
Matias Strandvall
IF Minken
25:08.150750
+3:19.19840
81.6p
113
Mariusz Michalek
Nks Trojwies Beskidzka
25:09.150840
+3:20.19930
81.5p
114
Martti Vuokatti Jylhae
Vuokatti Ski Team Kainuu
25:16.151560
+3:27.20650
81.0p
115
Aliaksandr Voranau
Belarus
25:27.152620
+3:38.21710
80.2p
116
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
25:41.154000
+3:51.23090
79.3p
117
Anton Gafarov
Ugra Svsm 2
25:46.154520
+3:57.23610
78.9p
118
Arvis Liepins
Riga Ski Club Lva
26:07.156600
+4:17.25690
77.5p
119
Ivan Burgov
Alexander Logistics
27:24.164390
+5:35.33480
72.7p
-
Christoph Eigenmann
Gardes Frontière
23:59:59.8639800
-
-
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
23:59:59.8639800
-
-
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
23:59:59.8639800
-
-
Eirik Brandsdal
Kjelsås IL
23:59:59.8639800
-
-
Nikita Kriukov
Sdusor 81
23:59:59.8639800
-