Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World-Cup Kuusamo
2011-11-25
Deltävling i
World Cup 2012
<<< World Cup Milano Sprint
World Cup Kuusamo >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
1.4km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Teodor Peterson
Åsarna IK
2
Nikita Kriukov
Russian Federation
3
Oystein Pettersen
Norway
4
Eirik Brandsdal
Norway
5
Len Valjas
Team Hardwood
6
Anssi Pentsinen
Jaemsaenkosken Ilves
7
Jesper Modin
Piteå Elit SK
8
Nikolay Chebotko
Kazakstan
9
Alexey Petukhov
Russian Federation
10
Ilia Chernousov
Russian Federation
11
Dario Cologna
Switzerland
12
Timo Simonlatser
Estonia
13
Peeter Kummel
Estonia
14
Lasse Paakkonen
Finland
15
Anton Gafarov
Russian Federation
16
Petter JR Northug
Norway
17
Eldar Rønning
Skogn IL
18
Alexander Legkov
Russian Federation
19
Andrew Newell
Usa
20
Ola Vigen Hattestad
Norway
21
Matias Strandvall
IF Minken
22
Axel Teichmann
Tyskland
23
Evgeniy Belov
Russian Federation
24
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
25
Kein Einaste
Komatsu Forest SC
26
Sami Jauhojaervi
Finland
27
Cyril Miranda
Frankrike
28
Yuichi Onda
Eiko Seminar
29
Renato Pasini
Italy
30
Franz Goering
Tyskland
31
Jean Marc Gaillard
Frankrike
32
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
33
Ville Nousiainen
Finland
34
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
35
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
36
Martti Vuokatti Jylhae
Ski Team Kainuu
37
Raido Rankel
Saku Skiclub
38
Johan Olsson
Åsarna IK
39
Algo Karp
Skiclub Viljandi
40
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
41
Martin Jaks
Czech Republic
42
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
43
Peter Mlynar
Tj v Tatry
44
Tord Asle Gjerdalen
Norway
45
Alexey Poltoranin
Kazakstan
46
Finn Haagen Krogh
Norway
47
Aliaksandr Voranau
Belarus
48
John Kristian Dahl
Strindheim IL
49
Ondrej Horyna
Czech Republic
50
Andy Kuehne
Tyskland
51
Curdin Perl
Switzerland
52
Ari Luusua
North Adventure
53
Marcus Hellner
Gellivare SK
54
Giorgio DI Centa
Italy
55
Sergey Cherepanov
Kazakstan
56
Devon Kershaw
Ona-Wa-Su
57
Ivan Bilosyuk
Ukraina
58
Maurice Manificat
Frankrike
59
Lukas Bauer
Czech Republic
60
Hiroyuki Miyazawa
Japan
61
Tobias Angerer
Tyskland
62
Petr Sedov
Russian Federation
63
Mikko Koutaniemi
Lahden Hiihtoseura
64
Dietmar Noeckler
Italy
65
Fulvio Scola
Italy
66
Pierre Guedon
Frankrike
67
Denis Volotka
Kazakstan
68
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
69
Maxim Vylegzhanin
Russian Federation
70
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
70
Jens Filbrich
Tyskland
72
Alexander Lasutkin
Belarus
73
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
74
Christoph Eigenmann
Switzerland
75
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
76
Jussi Simula
Nakkilan Vire
77
Lars Nelson
Åsarna IK
78
Aivar Rehemaa
Estonia
79
Michail Semenov
Belarus
80
Bastien Poirrier
Frankrike
81
David Hofer
Italy
82
Kris Freeman
Usa
83
Juha Matti Mikkolainen
Valkeakosken Haka
84
Ruslan Perekhoda
Ukraina
85
Sjur Røthe
Norway
86
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
87
Drew Goldsack
Canada
88
Chris Andre Jespersen
Byåsen IL
89
Mariusz Michalek
Azs Awf Katowice
90
Christophe Perrillat
Frankrike
91
Graham Nishikawa
Canada
92
Keishin Yoshida
Japan
93
Teemu Harkonen
Vuokatti Ski Team Kainuu
94
Akira Lenting
Japan
95
Andreas Katz
Tyskland
96
Anders Södergren
Sweden
97
Roland Clara
Italy
98
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors
99
Tom Reichelt
Tyskland
100
Ivan Babikov
Canada
101
Veselin Tsinzov
Bulgaria
102
Lars Flora
Usa
103
Myroslav Bilosyuk
Ukraina
104
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
105
Pietro Piller Cottrer
Italy
106
Philipp Marschall
Tyskland
107
Robin Duvillard
Frankrike
108
Jiri Magal
Czech Republic
109
Remo Fischer
Switzerland
110
Arvis Liepins
Latvia
111
Kevin Sandau
Canada
112
Martin Bajcicak
Slovakia
113
Sergey Mikayelyan
Armenia
114
Sergei Dolidovich
Belarus
115
Toni Livers
Switzerland
116
Valerio Checchi
Italy
117
Dominik Landertinger
Austria
118
Vytautas Strolia
Lithuania
119
Ivan Burgov
Bulgaria
120
Noah Hoffman
Usa
121
Nikolay Morilov
Russian Federation
122
Tad Elliott
Usa
123
Paul Constantin Pepene
Romania
124
Petrica Hogiu
Romania
-
Dusan Kozisek
Czech Republic
-
Simeon Hamilton
Usa
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Marit Bjørgen
Norway
2
Charlotte Kalla
IFK Tärendö
3
Vibeke W Skofterud
Norway
4
Kikkan Randall
Usa
5
Anne Kylloenen
Finland
6
Natalia Matveeva
Russian Federation
7
Katerina Smutna
Austria
8
Therese Johaug
Norway
9
Katja Visnar
Slovakia
10
Hanna Brodin
Åsarna IK
11
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
12
Nicole Fessel
Tyskland
13
Justyna Kowalczyk
Poland
14
Daria Gaiazova
Skielite
15
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
16
Alena Prochazkova
Slovakia
17
Anastasia Dotsenko
Russian Federation
18
Aino-Kaisa Saarinen
Finland
19
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
20
Celine Brun Lie
Njård IL
21
Mona-lisa Malvalehto
Finland
22
Chandra Crawford
Canada
23
Katrin Zeller
Tyskland
24
Julia Ivanova
Russian Federation
25
Vesna Fabjan
Slovakia
26
Natalia Korosteleva
Russian Federation
27
Polina Medvedeva
Russian Federation
28
Denise Herrmann
Tyskland
29
Kerttu Niskanen
Finland
30
Triin Ojaste
Estonia
31
Stefanie Boehler
Tyskland
32
Piret Pormeister
Estonia
33
Anna Haag
Sweden
34
Elisa Brocard
Italy
35
Svetlana Nikolaeva
Russian Federation
36
Ingvild Flugstad Östberg
Norway
37
Doris Trachsel
Switzerland
38
Maria Grundvall
Finland
39
Barbara Jezersek
Slovakia
40
Valentina Novikova
Russian Federation
41
Ann-mary Aehtaevae
Finland
42
Aurore Jean
Frankrike
43
Ida Sargent
Usa
44
Perianne Jones
Canada
45
Alevtina Tanygina
Russian Federation
46
Marthe Kristoffersen
Norway
47
Sadie Bjornsen
Usa
48
Sara Lindborg
Östersunds SK
49
Riikka Sarasoja-lilja
Finland
50
Alysson Marshall
Canada
51
Laura Rohtla
Sportclub Someru
52
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
53
Laura Ahervo
Finland
54
Anastasia Kazakul
Russian Federation
55
Anastasia Slonova
Kazakstan
56
Riitta-liisa Roponen
Finland
57
Seraina Boner
Switzerland
58
Virginia DE Martin Topranin
Italy
59
Laure Barthelemy
Frankrike
60
Heidi Weng
Norway
61
Oxana Yatskaya
Kazakstan
62
Yelena Kolomina
Kazakstan
63
Maria Rydqvist
Sweden
64
Irina Khazova
Russian Federation
65
Kristin Størmer Steira
Norway
66
Anouk Faivre Picon
Frankrike
67
Jennie Öberg
Sweden
68
Coraline Hugue
Frankrike
69
Maija Hakala
Haemeenlinnan Hiihtoseura
70
Holly Brooks
Usa
71
Ewelina Marcisz
Poland
72
Masako Ishida
Japan
73
Valentina Shevchenko
Ukraina
74
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Norway
75
Tanja Kauppinen
Finland
76
Melissa Gorra
Italy
77
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
78
Monika Gyorgy
Romania
79
Sylwia Jaskowiec
Poland
79
Monique Siegel
Tyskland
81
Marina Matrossova
Kazakstan
82
Maryna Antsybor
Ukraina
83
Silvia Rupil
Italy
84
Paulina Maciuszek
Poland
85
Elizabeth Stephen
Usa
86
Marjaana Pitkaenen
Puijon Hiihtoseura
87
Debora Agreiter
Italy
88
Ingrida Ardisauskaite
Lithuania
89
Marina Piller
Italy
90
Antoniya Grigorova-burgova
Bulgaria