Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2009-01-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Rosvall
Lycksele IF
1:54:21.686000
77.2p
2
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
1:55:01.690000
+40.3900
76.7p
3
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
1:55:04.690300
+43.4200
76.6p
4
Peter Sjölin
Kraftstaven Ski Team Förening
1:56:47.700600
+2:26.14500
75.2p
5
Johan Lintzén
Luleå Gjutarens IF
1:57:27.704600
+3:06.18500
74.7p
6
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
1:57:38.705700
+3:17.19600
74.6p
7
Christian Grannas
Vörå IF
2:00:23.722200
+6:02.36100
72.5p
8
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:00:34.723300
+6:13.37200
72.4p
9
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
2:00:50.724900
+6:29.38800
72.2p
10
Johan Samuelsson
SK Järven
2:00:57.725600
+6:36.39500
72.1p
11
Thomas Svensson
I 19 IF
2:01:53.731200
+7:32.45100
71.4p
12
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
2:01:56.731500
+7:35.45400
71.4p
13
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:02:11.733000
+7:50.46900
71.2p
14
Thomas Säthegren
F 21 IF
2:03:33.741200
+9:12.55100
70.2p
15
Andreas Nilsson
F 21 IF
2:04:29.746800
+10:08.60700
69.6p
16
Ulf Karlsson
Hortlax SK
2:04:46.748500
+10:25.62400
69.4p
17
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
2:05:07.750600
+10:46.64500
69.2p
18
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:05:12.751100
+10:51.65000
69.1p
19
Martin Norberg
Kuivakangas SK
2:05:45.754400
+11:24.68300
68.8p
20
David Berg
Bodsjöböle SK
2:05:48.754700
+11:27.68600
68.7p
21
Mats Westin
Sävast Ski Team IF
2:05:57.755600
+11:36.69500
68.6p
22
Fredrik Malmström
Sävast Ski Team IF
2:06:31.759000
+12:10.72900
68.2p
23
Björn Rudlund
Björna IF
2:08:52.773100
+14:31.87000
66.7p
24
Jens Carlevi
Studentidrott
2:08:56.773500
+14:35.87400
66.7p
25
Arvi Ailinpieti
Alatornion Pirkat
2:09:41.778000
+15:20.91900
66.2p
26
Ingemar Enberg
F 21 IF
2:09:55.779400
+15:34.93300
66.1p
27
Petter Jon Harila
Polarstjernen IL
2:10:57.785600
+16:36.99500
65.5p
28
Lars-Olof Haapalahti
Bergnäsets AIK
2:12:03.792200
+17:42.106100
64.8p
29
Simon Lindehag
Strömnäs GIF
2:12:54.797300
+18:33.111200
64.3p
30
Per-Erik Nilsson
Norsjö SK
2:14:58.809700
+20:37.123600
63.1p
31
Hans Turtola
Råneå SK
2:15:20.811900
+20:59.125800
62.9p
32
Johan Scott
Aapua IF
2:15:52.815100
+21:31.129000
62.6p
33
Leif Hedman
SK Järven
2:16:20.817900
+21:59.131800
62.4p
34
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:16:31.819000
+22:10.132900
62.3p
35
Anders Nejdsäter
Telia IF, Luleå
2:17:44.826300
+23:23.140200
61.6p
36
Alexander Sundström
Strömnäs GIF
2:17:51.827000
+23:30.140900
61.6p
37
Per-Anders Forsman
Vörå IF
2:17:56.827500
+23:35.141400
61.5p
38
Lars Johansson
Morjärvs SK
2:18:02.828100
+23:41.142000
61.5p
39
Jan Svanberg
Intersport IF
2:18:07.828600
+23:46.142500
61.4p
40
Jimmy Engström
Skellefteå SK
2:18:14.829300
+23:53.143200
61.4p
41
Mikael Stenqvist
I 19 IF
2:18:21.830000
+24:00.143900
61.3p
42
Ilari Seppälä
Finland
2:18:37.831600
+24:16.145500
61.2p
43
Hans Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
2:18:52.833100
+24:31.147000
61.0p
44
Lars Pettersson
Skellefteå SK
2:19:31.837000
+25:10.150900
60.7p
45
Simon Tornberg
Pajala IF
2:20:17.841600
+25:56.155500
60.3p
46
Patrik Stenberg
Luleå Polisen
2:20:33.843200
+26:12.157100
60.2p
47
Johan Nilimaa
Gellivare SK
2:20:52.845100
+26:31.159000
60.0p
48
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:21:17.847600
+26:56.161500
59.8p
49
Ulf Lundqvist
Arjeplogs SK
2:21:19.847800
+26:58.161700
59.8p
50
Petter Larsson
Strömnäs GIF
2:22:03.852200
+27:42.166100
59.4p
51
Tobias Marklund
Hortlax SK
2:22:57.857600
+28:36.171500
59.0p
52
Mikael Norberg
Kuivakangas SK
2:23:36.861500
+29:15.175400
58.7p
53
Jörgen Oscarsson
Storumans IK
2:23:38.861700
+29:17.175600
58.6p
54
Sven-Erik Fjellberg
Jsk Kiruna
2:24:18.865700
+29:57.179600
58.3p
55
Pär Carlsson
Skellefteå SK
2:24:36.867500
+30:15.181400
58.2p
56
Roland Arvidsson
Luleå Gjutarens IF
2:25:33.873200
+31:12.187100
57.7p
57
Marcus Burström
Byske SK
2:25:58.875700
+31:37.189600
57.5p
58
Tore Orädd
Vidsels IK
2:26:22.878100
+32:01.192000
57.4p
59
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:26:25.878400
+32:04.192300
57.3p
60
Sören Isaksson
OK Vargen
2:27:26.884500
+33:05.198400
56.9p
61
Roger Bergman
Hortlax SK
2:27:50.886900
+33:29.200800
56.7p
62
Johan Lahti
Bergnäsets AIK
2:27:57.887600
+33:36.201500
56.6p
63
Krister Efverström
Strömnäs GIF
2:29:16.895500
+34:55.209400
56.1p
64
Magnus Spett
IFK Kiruna
2:29:26.896500
+35:05.210400
56.0p
65
Lennart Hannu
Lkab FF
2:29:27.896600
+35:06.210500
56.0p
66
Bror Olofsson
Soppero Sameförening
2:29:56.899500
+35:35.213400
55.8p
67
Christer Martinsson
Granhults IK
2:29:57.899600
+35:36.213500
55.8p
68
Magnus Lundgren
No Club
2:30:16.901500
+35:55.215400
55.6p
69
Lennart Nilsson
Vattenfalls IF Luleå
2:30:36.903500
+36:15.217400
55.5p
70
Fredrik Isaksson
Korpklubben Nja
2:31:01.906000
+36:40.219900
55.3p
71
David Englund
Studentidrott
2:31:03.906200
+36:42.220100
55.3p
72
Tryggve Melin
Finland
2:31:27.908600
+37:06.222500
55.1p
73
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:31:33.909200
+37:12.223100
55.1p
74
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:31:57.911600
+37:36.225500
54.9p
75
Peter Johansson
Markens IF
2:32:18.913700
+37:57.227600
54.8p
76
Anders Magnusson
Göteborgs SK
2:32:44.916300
+38:23.230200
54.6p
77
Tony Sorsa
Lahnajärvi SIF
2:32:46.916500
+38:25.230400
54.6p
78
Daniel Lindström
Falu IK
2:33:19.919800
+38:58.233700
54.3p
79
Ingemar Sundström
OK Renen
2:34:22.926100
+40:01.240000
53.9p
80
Fredrik Engström
Vattenfalls IF Trollhättan
2:35:25.932400
+41:04.246300
53.5p
81
Henry Barsk
Övertorneå IF
2:35:53.935200
+41:32.249100
53.3p
82
Mikael Lövgren
OK Renen
2:36:52.941100
+42:31.255000
52.9p
83
Lars Eriksson
Luleå Kommun
2:37:14.943300
+42:53.257200
52.8p
84
Håkan Lundberg
Skellefteå SK
2:38:14.949300
+43:53.263200
52.4p
85
Tomas Pettersson
Bergnäsets AIK
2:38:52.953100
+44:31.267000
52.1p
86
Jim Niemi
Sunderby SK
2:39:04.954300
+44:43.268200
52.0p
87
Robert Nymo
Bodens SK
2:39:06.954500
+44:45.268400
52.0p
88
Tobias Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:39:39.957800
+45:18.271700
51.8p
89
Jan Ryrland
Jsk Kiruna
2:40:04.960300
+45:43.274200
51.7p
90
Esbjörn Berglund
OK Vargen
2:40:18.961700
+45:57.275600
51.6p
91
Tomas Öman
F 21 IF
2:40:56.965500
+46:35.279400
51.4p
92
Jonas Nilsson
OK Renen
2:41:04.966300
+46:43.280200
51.3p
93
Roger Elimä
Strömnäs GIF
2:41:28.968700
+47:07.282600
51.2p
94
Greger Berglund
Norsjö SK
2:41:29.968800
+47:08.282700
51.1p
95
Kjell Arne Arnsen
Bodö
2:41:30.968900
+47:09.282800
51.1p
96
Börje Öhman
Övertorneå IF
2:41:32.969100
+47:11.283000
51.1p
97
Östen Sundberg
OK Vargen
2:41:55.971400
+47:34.285300
51.0p
98
Ola Lindström
Norsjö SK
2:42:33.975200
+48:12.289100
50.8p
99
John Lindberg
Piteå Elit SK
2:42:53.977200
+48:32.291100
50.6p
100
Pär Fahlman
Vattenfalls IF
2:42:55.977400
+48:34.291300
50.6p
101
Bengt Ranneberg
Sunderby SK
2:43:19.979800
+48:58.293700
50.5p
102
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
2:43:22.980100
+49:01.294000
50.5p
103
Brage Strang Wikström
Bodens SK
2:44:45.988400
+50:24.302300
50.0p
104
Tomas Alamaa
Hakkas GOIF
2:44:50.988900
+50:29.302800
49.9p
105
Björn Holmgren
OK Vargen
2:44:51.989000
+50:30.302900
49.9p
106
Jan Eriksson
Luleå Gjutarens IF
2:44:58.989700
+50:37.303600
49.9p
107
Ivar Palo
Jalles Tc Umeå
2:45:42.994100
+51:21.308000
49.6p
108
Kenneth Nilsson
Lkab FF
2:46:17.997600
+51:56.311500
49.4p
109
Stefan Permansson
Skellefteå SK
2:46:25.998400
+52:04.312300
49.4p
110
Urban Eriksson
No Club
2:46:44.1000300
+52:23.314200
49.3p
111
Erik Vallin
Vittjärvs IK
2:46:49.1000800
+52:28.314700
49.3p
112
Lennart Westerberg
OK Vargen
2:46:50.1000900
+52:29.314800
49.3p
113
Mikael Renström
Studentidrott
2:46:51.1001000
+52:30.314900
49.3p
114
Jan Ek
Råneå SK
2:48:28.1010700
+54:07.324600
48.7p
115
Mats Tiensun
Hortlax SK
2:48:31.1011000
+54:10.324900
48.7p
116
Kjell Thelin
Vattenfalls IF
2:50:09.1020800
+55:48.334700
48.2p
117
Magnus Rönnberg
Antnäs BK
2:50:21.1022000
+56:00.335900
48.1p
118
Jörgen Paulsson
Råneå SK
2:50:29.1022800
+56:08.336700
48.0p
119
Anders Pettersson
Studentidrott
2:51:04.1026300
+56:43.340200
47.9p
120
Jörgen Larsborg
Lkab FF
2:51:09.1026800
+56:48.340700
47.8p
121
Henry Pilstål
OK Renen
2:51:10.1026900
+56:49.340800
47.8p
122
Kristian Marklund
Hortlax SK
2:51:13.1027200
+56:52.341100
47.8p
123
Jan Boman
Luleå Atletklubb
2:51:27.1028600
+57:06.342500
47.7p
124
Henrik Innala
Råneå SK
2:52:01.1032000
+57:40.345900
47.6p
125
Inge Fredriksson
Råneå SK
2:52:17.1033600
+57:56.347500
47.5p
126
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:52:40.1035900
+58:19.349800
47.4p
127
Thomas Larsson
Strömnäs GIF
2:52:50.1036900
+58:29.350800
47.3p
128
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
2:53:05.1038400
+58:44.352300
47.2p
129
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:53:30.1040900
+59:09.354800
47.1p
130
Lars Gulliksson
IFK Enskede
2:54:02.1044100
+59:41.358000
46.9p
131
Håkan Juntti
Övertorneå IF
2:54:34.1047300
+1:00:13.361200
46.8p
132
Lorentz Eriksson
Svensby SK
2:54:50.1048900
+1:00:29.362800
46.7p
133
Magnus Söderberg
Åf SK
2:54:54.1049300
+1:00:33.363200
46.7p
134
Mikael Lundström
Älvsby IF SK
2:56:31.1059000
+1:02:10.372900
46.2p
135
Tommy Landström
Hakkas GOIF
2:56:48.1060700
+1:02:27.374600
46.1p
136
Robert Fredriksson
Luleå Gjutarens IF
2:56:50.1060900
+1:02:29.374800
46.1p
137
Johan Åhlund
Hortlax SK
2:56:54.1061300
+1:02:33.375200
46.1p
138
Kjell-Åke Lahti
Sattajärvi IF
2:57:10.1062900
+1:02:49.376800
46.0p
139
Lars Hortlund
Älvsby IF SK
2:57:12.1063100
+1:02:51.377000
46.0p
140
Folke Henriksson
Sunderby SK
2:57:23.1064200
+1:03:02.378100
45.9p
141
Greger Eriksson
Sweco IF
2:57:47.1066600
+1:03:26.380500
45.8p
142
Björn Olofsson
Svensby SK
2:58:10.1068900
+1:03:49.382800
45.7p
143
Torbjörn Lundberg
Piteå Elit SK
2:58:12.1069100
+1:03:51.383000
45.7p
144
Göran Eriksson
Sweco IF
2:58:18.1069700
+1:03:57.383600
45.6p
145
Johan Engström
Antnäs BK
2:58:21.1070000
+1:04:00.383900
45.6p
146
Hans Jönsson
Ledtek IF
2:58:34.1071300
+1:04:13.385200
45.6p
147
Lars Rönnbäck
Kappa Kraftliner KK
2:58:40.1071900
+1:04:19.385800
45.5p
148
Stefan Kaavle
No Club
2:59:18.1075700
+1:04:57.389600
45.4p
149
Börje Bromalm
Aapua IF
2:59:57.1079600
+1:05:36.393500
45.2p
150
Fredrik Nilsson
I 19 IF
3:03:09.1098800
+1:08:48.412700
44.3p
151
Erik Öhrnerling
Bergnäsets AIK
3:03:16.1099500
+1:08:55.413400
44.2p
152
Christer Nilsson
Avans SK
3:04:43.1108200
+1:10:22.422100
43.8p
153
Kenneth Söderlund
Korpklubben Nja
3:04:44.1108300
+1:10:23.422200
43.8p
154
Magnus Orregård
Skellefteå SK
3:05:34.1113300
+1:11:13.427200
43.6p
155
Peter Jonsson
Skellefteå SK
3:05:38.1113700
+1:11:17.427600
43.6p
156
Nils Palmgren
OK Renen
3:05:40.1113900
+1:11:19.427800
43.6p
157
Tomas Nilsson
OK Vargen
3:07:58.1127700
+1:13:37.441600
43.0p
158
Rolf Lantto
Rosvik IK
3:08:56.1133500
+1:14:35.447400
42.7p
159
Göran Berglund
Antnäs BK
3:08:57.1133600
+1:14:36.447500
42.7p
160
Lennart Krekula
Lkab FF
3:09:49.1138800
+1:15:28.452700
42.5p
161
Leif Johansson
OK Vargen
3:10:27.1142600
+1:16:06.456500
42.4p
162
Leif Åkerlund
Jokkmokks SK
3:10:57.1145600
+1:16:36.459500
42.2p
163
Fredrik Nilzon
Hortlax SK
3:11:06.1146500
+1:16:45.460400
42.2p
164
Martin Fisk
Studentidrott
3:12:42.1156100
+1:18:21.470000
41.8p
165
Göran Kihlanki
Bergnäsets AIK
3:13:41.1162000
+1:19:20.475900
41.6p
166
Fredrik Burström
Kappa Kraftliner KK
3:14:07.1164600
+1:19:46.478500
41.5p
167
Bert-Ola Eriksson
Turebergs IF
3:14:30.1166900
+1:20:09.480800
41.4p
168
Eric Lundgren
Bodens SK
3:16:50.1180900
+1:22:29.494800
40.8p
169
Fredrik Hjälmsson
Ncc IF
3:18:21.1190000
+1:24:00.503900
40.5p
170
Håkan Lidman
Malmbergets Aif
3:19:10.1194900
+1:24:49.508800
40.3p
171
Björn Styrman
Bergnäsets AIK
3:22:47.1216600
+1:28:26.530500
39.5p
172
Erik Hjortsberg
Lkab FF
3:26:36.1239500
+1:32:15.553400
38.7p
173
Lars Andersson
Luleå Gjutarens IF
3:28:51.1253000
+1:34:30.566900
38.2p
174
Dick Wallon
Svensby SK
3:39:59.1319800
+1:45:38.633700
36.0p
175
Göran Finni
Bergnäsets AIK
3:49:10.1374900
+1:54:49.688800
34.4p