Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
7-Mila
2011-03-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Botsmarks SK
Plats: Robertsfors
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
H 21
70km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Högberg
IFK Umeå
3:22:27.1214630
88.9p
2
Martin Rosvall
Lycksele IF
3:22:27.1214660
88.9p
3
Markus Ottosson
IFK Umeå
3:22:33.1215210
88.9p
H 35
70km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan Karlsson
Norsjö SK
3:38:35.1311450
80.4p
2
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
3:46:22.1358140
76.9p
3
Patrik Johnsson
Norum-Djäkneboda SK
4:04:11.1465080
69.9p
H 45
70km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan-Anders Jonsson
Järvsjöby IF
4:04:15.1465470
69.8p
2
Lars Magnusson
Östersunds SK
4:07:01.1482030
68.9p
3
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
4:08:01.1488070
68.5p
H 55
70km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Olavi Nieminen
Ragunda IF
3:58:32.1431110
72.0p
2
John Arvidsson
Hägglunds IOFK
3:59:11.1435090
71.7p
3
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
4:06:52.1481140
68.9p
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mia Eriksson
IFK Tärendö
2:04:54.749360
70.9p
2
Mari Guin
Skogn IL
2:07:32.765190
69.4p
3
Linn Sömskar
IFK Umeå
2:09:55.779450
68.1p
D 20
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonna Sundling
IFK Umeå
1:13:19.439880
63.8p
2
Malin Fredriksson
Lycksele IF
1:17:02.462100
60.1p
3
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
1:17:20.463940
59.8p
H 20
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Sandström
Täfteå IK
1:07:57.407660
70.1p
2
David Adolfsson
Täfteå IK
1:09:07.414630
68.6p
3
Erik Eriksson
Norsjö SK
1:12:32.435130
64.6p
D 21 Motion
70km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Henny Holmlund
IFK Umeå
4:29:08.1614720
61.9p
2
Elisabeth Fries
Umeå OK
5:11:11.1867060
52.0p
3
Helena Karlsson
Umedalens IF
5:13:58.1883780
51.4p
H 21 Motion
70km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Patrik Wallon
Byske SK
4:15:00.1529900
66.2p
2
Göte Lundkvist
Gideå IK
4:24:21.1586040
63.3p
3
Nils Broman
Skellefteå SK
4:28:02.1608140
62.2p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ingrid Almqvist
Röbäcks SK
2:39:23.956290
55.5p
2
Gunilla Stenmark
Röbäcks SK
2:40:24.962330
55.2p
3
Charlotta Wållberg
Tavelsjö AIK
2:41:52.971120
54.7p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Glenn Persson
Rossöns IF
2:00:17.721660
73.6p
2
Sven Erik Harr
No Club
2:15:31.813050
65.3p
3
Marcus Landström
Vännäs SK
2:17:05.822480
64.6p
D 21 Motion
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elina Rönnlund
IFK Umeå
1:17:35.465430
59.6p
2
Clara Lundgren
IFK Umeå
1:26:32.519190
52.3p
3
Evelina Åström
Spöland Vännäs IF
1:28:25.530490
51.0p
H 21 Motion
24km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Markus Fredriksson
Lycksele IF
1:07:32.405170
70.6p
2
Daniel Adolfsson
Täfteå IK
1:07:57.407670
70.1p
3
William Strömberg
Täfteå IK
1:09:05.414460
68.6p
H/D 16 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonathan Boman
Tundalsskolan
53:45.322430
2
Eric Nilsson
Tundalsskolan
57:27.344660
3
Tobias Persson
Tundalsskolan
58:30.350950
D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alva Lövgren
Vännäs SK
48:06.288540
52.4p
2
Klara Yngvesson
IFK Umeå
49:09.294830
51.1p
3
Edit Landström
IFK Umeå
49:12.295110
51.0p
H 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Carl Schogster
Täfteå IK
43:55.263490
58.1p
2
Viktor Strömberg
Täfteå IK
45:12.271120
56.2p
3
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
45:14.271310
56.2p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
7-Mila 2023
7-Mila 2022
7-mila 2020
7-mila 2019
7-mila 2018
7-mila 2017
7-Mila 2016
7-Mila 2015
7-Mila 2013
7-Mila 2012
7-Mila 2011
7-Mila 2010
7-Mila 2009
7-Mila 2008
7-Mila 2006
Tävlingar i närheten
Röbäcksspelen 2011
Malmstråket 2011
Antikloppet 2011
Röbäck Ski Marathon 2011
Laxspelen 2011
Stora Vildmannaloppet 2011
Lilla Vildmannaloppet 2011
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan