Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
NSD Classic
2023-04-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
D 20
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Edit Söderlind
IFK Kiruna
3:09:44.1138300
58.7p
2
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
3:17:08.1182700
+7:24.44300
56.4p
D 21
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Therese Patomella
Gellivare Skidallians IK
2:41:26.968500
69.6p
2
Anna Lindgren
Råneå SK
2:45:34.993300
+4:08.24700
67.8p
3
Emmy Johansson
No Club
2:51:22.1028100
+9:56.59500
65.4p
4
Nina Lintzén
Studentidrott
2:52:03.1032200
+10:37.63600
65.1p
5
Sofia Nordin
Föreningen Studentidrott Luleå
3:03:55.1103400
+22:29.134800
60.7p
6
Tindra Wikström
Östersunds SK
3:23:29.1220800
+42:03.252200
54.6p
7
Cecilia Rantatalo
Gällivare Endurance
3:27:18.1243700
+45:52.275100
53.6p
8
Matilda Henriksson
Jokkmokks SK
3:32:33.1275200
+51:07.306600
52.2p
9
Alexandra Gustavsson
Gällivare Endurance
3:35:18.1291700
+53:52.323100
51.5p
10
Emilia Björkemyr
Bodens SK
3:47:54.1367300
+1:06:28.398700
48.5p
11
Linnea Maldonado
Jokkmokks SK
3:48:38.1371700
+1:07:12.403100
48.4p
12
Johanna Ökvist
XC Piteå
5:04:53.1829200
+2:23:27.860600
36.0p
H 20
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Arvid Welin
Ersnäs IF
2:25:27.872600
77.7p
2
Ivar Labba
Älvsby IF SK
2:36:07.936600
+10:40.63900
72.1p
3
Leo Welin
Ersnäs IF
3:01:21.1088000
+35:54.215300
61.6p
H 21
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
2:18:59.833800
81.5p
1
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
2:18:59.833800
81.5p
3
Tobias Nilsson
IFK Umeå
2:19:04.834300
+5.400
81.5p
4
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:19:05.834400
+6.500
81.5p
5
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
2:19:12.835100
+13.1200
81.4p
6
Henrik Strand
Abisko Ioik
2:19:13.835200
+14.1300
81.4p
7
Jesper Lindberg
Gellivare Skidallians IK
2:20:57.845600
+1:58.11700
80.3p
8
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
2:21:13.847200
+2:14.13300
80.1p
9
Daniel Larsson
Överkalix IF
2:25:49.874800
+6:50.40900
77.5p
10
Anton Hallor
Karlslunds IF SF
2:26:49.880800
+7:50.46900
76.9p
11
Kristoffer Hjärtström
Axa SC
2:27:09.882800
+8:10.48900
76.7p
12
Jesper Jakobsson
Gellivare Skidallians IK
2:27:11.883000
+8:12.49100
76.7p
13
Marcus Nilsson
XC Piteå
2:28:29.890800
+9:30.56900
76.0p
14
Oskar Abrahamsson
XC Piteå
2:35:41.934000
+16:42.100100
72.3p
15
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:35:59.935800
+17:00.101900
72.1p
16
Marcus Vuorela
Föreningen IKJ Haninge
2:36:10.936900
+17:11.103000
72.1p
17
Anderas Salmi
Jukkasjärvi IF
2:36:30.938900
+17:31.105000
71.9p
18
Jan Anders Karlsson
Överkalix IF
2:36:48.940700
+17:49.106800
71.8p
19
Alexander Ahlvik
Umara SC
2:38:48.952700
+19:49.118800
70.8p
20
Christian Skanderby
Jalles Tc Umeå
2:39:00.953900
+20:01.120000
70.7p
21
Andreas Ehlis
Luleå Ck
2:39:51.959000
+20:52.125100
70.3p
22
Aron Pettersson
Vidsels IK
2:40:26.962500
+21:27.128600
70.0p
23
Karl Kylborn
Gellivare Skidallians IK
2:41:29.968800
+22:30.134900
69.6p
24
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:42:47.976600
+23:48.142700
69.0p
25
Mats Johansson
Vittangi SK
2:43:05.978400
+24:06.144500
68.8p
26
André Mattei
Sävast Ski Team IF
2:43:09.978800
+24:10.144900
68.8p
27
David Hannler
Jokkmokks SK
2:44:27.986600
+25:28.152700
68.2p
28
Anders Mannelqvist
Vårby IK
2:44:47.988600
+25:48.154700
68.1p
29
Pehr Nilsson
Bergnäsets AIK
2:46:13.997200
+27:14.163300
67.5p
30
Peter Arvidsson
Jokkmokks SK
2:49:25.1016400
+30:26.182500
66.1p
31
Simon Rönnqvist
Kalix SK
2:51:47.1030600
+32:48.196700
65.2p
32
Per Adrian Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:52:36.1035500
+33:37.201600
64.9p
33
Tore Orädd
Vidsels IK
2:52:40.1035900
+33:41.202000
64.8p
34
Andreas Lövgren
IFK Arvidsjaur SK
2:54:57.1049600
+35:58.215700
64.0p
35
Olof Burström
SK Järven
2:55:09.1050800
+36:10.216900
63.9p
36
Simon Eriksson
Överkalix IF
2:57:09.1062800
+38:10.228900
63.1p
37
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:58:55.1073400
+39:56.239500
62.5p
38
Erik Rönnqvist
Kalix SK
3:02:52.1097100
+43:53.263200
61.1p
39
Magnus Thorebäck
IFK Kiruna
3:06:50.1120900
+47:51.287000
59.7p
40
Niklas Johansson
XC Piteå
3:09:08.1134700
+50:09.300800
58.9p
41
Ola Zakariasson
Pajala IF
3:09:46.1138500
+50:47.304600
58.7p
42
Simon Wallgren
Gällivare Endurance
3:12:41.1156000
+53:42.322100
57.8p
43
Martin Norberg
Malmbergets AIF
3:12:46.1156500
+53:47.322600
57.8p
44
Christoffer Lantto
IFK Kiruna
3:13:02.1158100
+54:03.324200
57.7p
45
Gustaf Gustafsson
Luleå Gjutarens IF
3:13:14.1159300
+54:15.325400
57.6p
46
Johan Ekman
XC Piteå
3:14:04.1164300
+55:05.330400
57.4p
47
Alexander Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
3:17:03.1182200
+58:04.348300
56.5p
48
Robert Oskarsen
Arjeplogs SK
3:17:31.1185000
+58:32.351100
56.3p
49
Roger Niemi
Luleå Gjutarens IF
3:18:00.1187900
+59:01.354000
56.2p
50
Manne Held
Skellefteå SK
3:32:34.1275300
+1:13:35.441400
52.2p
51
Jens Ingemarsson
Månkarbo IF
3:49:12.1375100
+1:30:13.541200
48.3p
52
Mattias Andersson
Månkarbo IF
3:49:13.1375200
+1:30:14.541300
48.3p
53
Staffan Löfström
Månkarbo IF
3:49:16.1375500
+1:30:17.541600
48.2p
54
Johan Burström
Kågedalens SK
3:56:15.1417400
+1:37:16.583500
46.8p
55
Lennart Jakobsson
Jokkmokks SK
4:10:16.1501500
+1:51:17.667600
44.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johanna Andersson
Kalix SK
3:12:41.1156000
57.8p
2
Erika Erkstam
Gällivare SK
3:47:50.1366900
+35:09.210800
48.6p
3
Malin Olsson
Sunderby SK
4:08:04.1488300
+55:23.332200
44.5p
4
Jenny Lindström
Helsingborg
4:48:43.1732200
+1:36:02.576100
38.0p
5
Emma Jacobsson
Bodens SK
4:52:49.1756800
+1:40:08.600700
37.5p
6
Ida Wågberg
Umeå
5:27:20.1963900
+2:14:39.807800
33.4p
H 21 Motion
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oskar Karlsson
Lycksele
2:46:17.997600
67.5p
2
Dennis Andersson-Junkka
Kiruna
2:53:00.1037900
+6:43.40200
64.7p
3
Jimmy Pikkarainen
Kiruna
2:59:25.1076400
+13:08.78700
62.3p
4
Jan Boman
Luleå
3:19:12.1195100
+32:55.197400
55.8p
5
Lars Eriksson
Luleå
3:19:17.1195600
+33:00.197900
55.8p
6
Adam Selldén
Gällivare SK
3:25:55.1235400
+39:38.237700
53.9p
7
Tobias Dyrlind
Gällivare SK
3:27:06.1242500
+40:49.244800
53.6p
8
Alexander Koivuniemi
Kiruna
3:27:08.1242700
+40:51.245000
53.6p
9
Kurt Nilsson
Gällivare SK
3:29:22.1256100
+43:05.258400
53.0p
10
Christer Martinsson
No Club
3:31:49.1270800
+45:32.273100
52.4p
11
Jonas Backman
Luleå
3:38:54.1313300
+52:37.315600
50.6p
12
Robin Lundgren
Gällivare SK
3:41:40.1329900
+55:23.332200
50.0p
13
Elias Pääkkölä
Luleå
3:47:46.1366500
+1:01:29.368800
48.6p
14
Mattias Rönnqvist
Gällivare SK
3:51:29.1388800
+1:05:12.391100
47.8p
15
Henrik Lundgren
Skellefteå SK
3:51:59.1391800
+1:05:42.394100
47.7p
16
Lars-peter Skogfält
Kiruna
3:55:19.1411800
+1:09:02.414100
47.0p
17
Håkan Yderling
Gävle
4:05:06.1470500
+1:18:49.472800
45.0p
18
Mats Svanelöv
Kiruna
4:08:14.1489300
+1:21:57.491600
44.4p
19
Petter Olsson
Sunderby SK
4:08:16.1489500
+1:21:59.491800
44.4p
20
Christer Nilsson
Vidsels IK
4:10:14.1501300
+1:23:57.503600
44.1p
21
Lennart Krekula
Kiruna
4:13:00.1517900
+1:26:43.520200
43.6p
22
Bengt Henriksson
Vittangi SK
4:17:52.1547100
+1:31:35.549400
42.7p
23
Mattias Backman
Arjeplog
4:30:49.1624800
+1:44:32.627100
40.6p
24
Allan Hammer
No Club
5:02:28.1814700
+2:16:11.817000
36.3p