Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet 60
2023-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 55
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Graas
Storvreta IK
2:41:01.966000
74.8p
2
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:47:17.1003600
+6:16.37500
71.1p
3
Mikael Zachrisson
IK Stern
2:49:25.1016400
+8:24.50300
70.0p
4
Ove Helgee
Alstermo IF
2:50:30.1022900
+9:29.56800
69.4p
5
Eric Svensson
Vassunda IF
2:50:45.1024400
+9:44.58300
69.2p
6
Lennart Holmström
IF Åland
2:50:47.1024600
+9:46.58500
69.2p
7
Patrik Lehtonen
IF Åland
2:50:54.1025300
+9:53.59200
69.2p
8
Magnus Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:55:50.1054900
+14:49.88800
66.6p
9
Ulf Edsfors Nilsson
IFK Mora SK
2:58:53.1073200
+17:52.107100
65.2p
10
Jan Granlund
Västerås Skidklubb
3:03:14.1099300
+22:13.133200
63.2p
11
Krister Jonsson
IFK Mariefred
3:04:41.1108000
+23:40.141900
62.5p
12
Lars Martinsson
Kalix SK
3:04:52.1109100
+23:51.143000
62.5p
13
Martin Sverdrup
Stockholms RK
3:06:49.1120800
+25:48.154700
61.6p
14
Mattias Bolinder
Snö & Tö Skidklubb
3:07:50.1126900
+26:49.160800
61.2p
15
Lars-Åke Åberg
IFK Hedemora SK
3:09:44.1138300
+28:43.172200
60.4p
16
Magnus Wennberg
Föreningen IKJ Haninge
3:10:50.1144900
+29:49.178800
60.0p
17
Erik Brisenheim
Stockholms RK
3:13:33.1161200
+32:32.195100
58.9p
18
Morgan Lindholm
Stockholms RK
3:16:22.1178100
+35:21.212000
57.9p
19
Henrik Junno
Norbergs SK
3:17:22.1184100
+36:21.218000
57.5p
20
Kenneth Pettersson
IFK Sala
3:17:26.1184500
+36:25.218400
57.5p
21
Patrik Karpaty
Karlslunds IF SF
3:19:18.1195700
+38:17.229600
56.8p
22
Mikael Gustafsson
Sportsklubben Herd
3:22:02.1212100
+41:01.246000
55.8p
23
Mats Nilsson
Godegårds SK
3:22:02.1212100
+41:01.246000
55.8p
24
Göran Holmsten
Västerås Skidklubb
3:26:24.1238300
+45:23.272200
54.4p
25
Björn Johansson
Östervåla IF
3:27:02.1242100
+46:01.276000
54.2p
26
Leif Malmqvist
Axa SC
3:27:15.1243400
+46:14.277300
54.1p
27
Stefan Rodheim
SK Glädjen Göteborg
3:28:22.1250100
+47:21.284000
53.7p
28
Robert Möttus Löfgren
Föreningen Engelbrektsloppet
3:29:56.1259500
+48:55.293400
53.2p
29
Ronny Sandell
Västerås Skidklubb
3:37:07.1302600
+56:06.336500
51.1p
30
Niklas Sjöholm
Enköpings Aif
3:38:30.1310900
+57:29.344800
50.7p
31
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
3:40:26.1322500
+59:25.356400
50.1p
32
Gunnar Melin
OK Kolmården
3:42:05.1332400
+1:01:04.366300
49.7p
33
Patrik Ström
AB Karl Hedin IF
3:43:34.1341300
+1:02:33.375200
49.3p
34
Reine Eklund
Västerås Skidklubb
3:44:20.1345900
+1:03:19.379800
49.1p
35
Per Zetterberg
Järfälla SK
3:45:14.1351300
+1:04:13.385200
48.8p
36
Henrik Paulsson
Filipstads SF
3:47:00.1361900
+1:05:59.395800
48.4p
37
Anders Eriksson
Källbottens IK
3:54:49.1408800
+1:13:48.442700
46.4p
38
Lars Holmgård
Grava SK
3:54:51.1409000
+1:13:50.442900
46.4p
39
Jan Eriksson
Östervåla IF
3:55:18.1411700
+1:14:17.445600
46.3p
40
Jens Andersson
Filipstads SF
3:56:20.1417900
+1:15:19.451800
46.1p
41
Mårten Vinterbäck
Storvreta IK
3:56:31.1419000
+1:15:30.452900
46.0p
42
Peter Wilhelm Dahlberg
Nybro Ski
4:03:18.1459700
+1:22:17.493600
44.5p
43
Göran Larsson
Norrbärke SK
4:03:24.1460300
+1:22:23.494200
44.5p
44
Kenth Pettersson
Karbennings GOIF
4:06:10.1476900
+1:25:09.510800
43.9p
45
Jörgen Ekwall
Njurunda SK
4:20:30.1562900
+1:39:29.596800
41.0p
46
Andreas Jansson
Storvreta IK
4:22:25.1574400
+1:41:24.608300
40.6p
47
Johan Jansson
Hägersta GF
4:22:43.1576200
+1:41:42.610100
40.6p
48
Stefan Karlqvist
Axa SC
4:30:21.1622000
+1:49:20.655900
39.2p
49
Lars Degerman
Väsby SK
4:30:48.1624700
+1:49:47.658600
39.2p
50
Thomas Löveneke
IK Hakarpspojkarna
4:30:57.1625600
+1:49:56.659500
39.1p
51
Christer Andersson
IK Stern
6:09:20.2215900
+3:28:19.1249800
27.4p
-
Tommie Lindblom
Stockholms RK
23:59:58.8639700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)