Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Jukkassprinten
2022-04-24
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
1.3km
Längdskidor, Fristil
1
D 21
Ebba Larsson
Gellivare Skidallians IK
2
D 21
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
3
D 21
Iselin Gundersen
Fjell Skilag
4
H 21
Hannes Mickelsson
Gellivare Skidallians IK
2:22.14130
5
H 18
Gustav Berggren
Skellefteå SK
2:25.14460
6
H 21
Theo Mattei
Sj SK Kiruna
2:26.14510
7
H 21
Eelis Murto
Gellivare Skidallians IK
2:29.14850
8
H 21
Markus Holmer
Bjerkvik IF
2:31.15000
9
H 21
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
2:35.15440
10
H 18
Jonas Fuglem
Bardu IL
2:35.15480
11
H 18
Linus Antonsen
Sävast Ski Team IF
2:35.15490
11
H 18
Julian Andre Mikkelsen Lorentsen
BOIF
2:35.15490
13
H 21
Viktor Majbäck
Sj SK Kiruna
2:37.15670
14
D 18
Tuva Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
2:42.16130
15
H 18
Anton Sternander
Vreta Skid o Mk
2:44.16360
16
H 21
Rune Skog
Bjerkvik IF
2:45.16420
17
H 18
Melker Hultdin
IFK Umeå
2:47.16610
18
H 18
Sune Ögren
Sj SK Kiruna
2:49.16810
19
D 20
Therese Patomella
Gellivare Skidallians IK
2:51.17020
20
H 18
Marcus Vuorela
Föreningen IKJ Haninge
2:52.17140
21
H 21
Gabriel Miernik
Gellivare Skidallians IK
2:56.17510
22
D 18
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
2:59.17880
23
H 21
Frode Ström
Narvik SK
3:01.18040
24
D 18
Lovisa Isaksson
Kalix SK
3:03.18260
25
D 18
Marita Olsen
Bjerkvik IF
3:04.18310
26
H 18
Simen Vars-Larsstuen
Kvaløysletta Skilag
3:05.18400
27
D 18
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
3:05.18470
28
D 20
Ariane Daleng
Salangen IF Ski
3:06.18500
29
D 20
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
3:07.18610
30
D 18
Wilma Nilsson
Kalix SK
3:11.19060
31
D 18
Ebba Holmgren
Arjeplogs SK
23:59:59.8639800
31
D 18
Clara Granljung
Kalix SK
23:59:59.8639800
31
D 18
Tindra Viksten
Östersunds SK
23:59:59.8639800
31
D 18
Lina Lantto
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
31
D 18
Diana Söderberg
Kalix SK
23:59:59.8639800
31
H 18
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
23:59:59.8639800
31
H 18
Endre Negård
Salangen IF Ski
23:59:59.8639800
31
H 21
Kenneth Daleng
Salangen IF Ski
23:59:59.8639800
31
H 21
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
1.1km
Längdskidor, Fristil
1
H 16
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
1:57.11660
2
H 16
Emil Reite
Hammerfest skiklubb
2:00.11970
+3.210
3
H 16
Alexander Wärne
Bodens SK
2:02.12100
+4.340
4
H 15
Steinar Osdal
Medkila Skilag
2:02.12180
+5.420
5
H 16
Johannes Fuglem
Bardu IL
2:04.12390
+7.630
6
H 15
Peder Heimdal
Bardu IL
2:05.12440
+7.680
7
H 16
Nikolai Kroken
Bardu IL
2:05.12460
+8.700
8
H 15
Edvin Nilsson
Sävast Ski Team IF
2:06.12510
+8.750
9
H 15
Martin Engström
Bodens SK
2:06.12530
+8.770
10
H 15
Henrik Westgaard Hanssen
Ankenes SK
2:06.12580
+9.820
11
H 14
Jacob Överås
Tromsö
2:07.12690
+10.930
11
H 15
Vilgot Kuokkanen
Luleå Gjutarens IF
2:07.12690
+10.930
13
D 16
Benedikte Vaeng
Medkila Skilag
2:08.12740
+10.980
14
D 16
Emmy Johansson
Gällivare SK
2:09.12830
+11.1070
15
H 13
Julius Evensen
Bardu IL
2:09.12850
+11.1090
16
H 15
Christen Hansen
Ballangen Ski
2:09.12880
+12.1120
17
H 15
Nils-markus Marakatt
IFK Kiruna
2:10.12960
+13.1200
18
H 14
Viljar Sønvisen-Valnes
Tromsö
2:10.12980
+13.1220
18
H 15
Emil Hellefossmo
Medkila Skilag
2:10.12980
+13.1220
20
D 15
Märta Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:12.13190
+15.1430
21
D 15
Martine Skog
Bjerkvik IF
2:13.13260
+16.1500
22
H 16
Aleksander Nordgård
Medkila Skilag
2:13.13280
+16.1520
23
D 15
Mathea Eriksson
Sunderby SK
2:15.13400
+17.1640
24
H 14
Jack Edström
Strömnäs GIF
2:16.13500
+18.1740
24
H 15
Andreas Jörgensen
Ballangen Ski
2:16.13500
+18.1740
26
H 15
Per Johan Flakken Bille
Ankenes SK
2:16.13560
+19.1800
27
D 14
Hilda Ramström
Luleå Gjutarens IF
2:16.13570
+19.1810
28
D 15
Kaja Risvoll Amundsen
Fauske IL
2:17.13650
+19.1890
29
H 13
Karl Fredrik Mathisen
Senja Ski
2:18.13720
+20.1960
30
D 16
Agnes Niemi
Kalix SK
2:18.13740
+20.1980
31
D 14
Maja Stridsman
Luleå Gjutarens IF
2:18.13750
+20.1990
32
D 13
Tilda Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:19.13820
+21.2060
33
D 15
Edit Söderlind
IFK Kiruna
2:19.13860
+22.2100
34
D 14
Thea Valnes Bratland
Ballangen Ski
2:20.13910
+22.2150
35
D 13
Mari Haraldstad
Ankenes SK
2:20.13920
+22.2160
36
H 14
Jørgen Fuglem
Bardu IL
2:20.13950
+22.2190
37
D 16
Mona Holmer
Bjerkvik IF
2:20.13980
+23.2220
38
H 13
Peder Risvoll Godø
Fauske IL
2:21.14030
+23.2270
39
D 14
Milly Hansson
Malmbergets AIF
2:21.14070
+24.2310
40
H 14
Mattis Hagenbuch
Jokkmokks SK
2:22.14100
+24.2340
41
D 13
Freja Partapuoli
Jukkasjärvi IF
2:23.14220
+25.2460
42
D 14
Tiril Sandberg
Bardu IL
2:23.14270
+26.2510
43
D 13
Elvira Niva
IFK Kiruna
2:24.14320
+26.2560
44
H 15
Theodor Engen
Bardu IL
2:24.14350
+26.2590
45
H 14
Daniel Helgesen
Medkila Skilag
2:24.14370
+27.2610
46
H 14
Leif-Andreas Borgersen
IF Kilkameratene
2:25.14460
+28.2700
47
H 14
Markus Martinussn Bratland
Ballangen Ski
2:26.14540
+28.2780
48
D 16
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
2:27.14610
+29.2850
49
H 13
Malte Kempe
Luleå Gjutarens IF
2:28.14750
+30.2990
50
D 16
Isabelle Johnselius
Kalix SK
2:28.14760
+31.3000
51
H 14
Karl-Henrik Borgersen
IF Kilkameratene
2:28.14790
+31.3030
52
D 16
Inez Häggrot
Jukkasjärvi IF
2:30.14930
+32.3170
53
D 14
Mathilde Nitteberg
Senja Ski
2:30.14960
+33.3200
54
H 13
Magnus Kvitvær Sommerseth
Narvik SK
2:30.14980
+33.3220
55
D 13
Vilma Kuokkanen
Luleå Gjutarens IF
2:31.15050
+33.3290
56
H 13
Lukas Melkersen Normark
Narvik SK
2:31.15060
+34.3300
57
D 13
Nora Hennie Skog
Bjerkvik IF
2:32.15130
+34.3370
58
D 16
Solveig Tøllefsen
Medkila Skilag
2:33.15200
+35.3440
59
H 14
Vidar Holmbom
Jokkmokks SK
2:33.15220
+35.3460
60
D 16
Marina Helgesen
Medkila Skilag
2:33.15260
+36.3500
61
D 15
Hanna Mathea Hansen Tuoremaa
Manndalen Uil
2:35.15430
+37.3670
62
D 16
Frida Skånhaug
Fjell Skilag
2:35.15470
+38.3710
63
D 13
Sally Johansson
Jukkasjärvi IF
2:36.15510
+38.3750
64
H 14
Mathias Foshaug
Ankenes SK
2:36.15550
+38.3790
65
D 13
Thea Amalie Skoglund Olsen
Fjell Skilag
2:36.15580
+39.3820
65
D 14
Ellen Lahti
Jukkasjärvi IF
2:36.15580
+39.3820
67
H 13
Lukas Bergstedt
Sunderby SK
2:37.15680
+40.3920
68
D 14
Thea Berglund
Bodens SK
2:38.15730
+40.3970
69
D 13
Lova Larsson
Kalix SK
2:39.15850
+41.4090
70
D 15
Tora Heimdal
Bardu IL
2:41.16090
+44.4330
71
H 13
Adrian Strømsør-Bygdevoll
Bardu IL
2:43.16220
+45.4460
72
D 13
Karoline Jørgensen
Ballangen Ski
2:45.16400
+47.4640
72
D 14
Bianca Eriksen
Manndalen Uil
2:45.16400
+47.4640
74
H 13
Sverre Holand- Roth
Fjell Skilag
2:45.16490
+48.4730
75
H 13
Isak Seppola Saltvik
Narvik SK
2:46.16530
+48.4770
76
D 13
Mari Bjørkli Olsen
Senja Ski
2:46.16570
+49.4810
77
D 13
Malin Olofsson
Malmbergets AIF
2:51.17040
+53.5280
78
D 13
Sally Erikehn
Bodens SK
2:52.17130
+54.5370
79
H 13
Harald Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
2:55.17480
+58.5720
80
D 13
Ella Sørensen
Salangen IF Ski
2:57.17620
+59.5860
81
D 13
Elina Olsson
Malmbergets AIF
3:05.18490
+1:08.6730
82
D 13
Cora Heggen
Medkila Skilag
3:07.18650
+1:09.6890
83
D 13
Elise Marie Slettebø
Medkila Skilag
3:17.19690
+1:20.7930
84
H 13
Marius Skånhaug
Fjell Skilag
3:25.20430
+1:27.8670
85
D 13
Maja Klingestål Krutrök
Pajala IF
23:59:59.8639800
85
D 14
Moa Vikström
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
85
D 15
Jonette Celia Evensen
Bardu IL
23:59:59.8639800
85
D 15
Andrea Kristoffersen
Ballangen Ski
23:59:59.8639800
85
H 16
Christian Sörensen
Salangen IF Ski
23:59:59.8639800
0.85km
Längdskidor, Fristil
1
D 10
Alvina Niva
IFK Kiruna
2
D 10
Julia Jonsson
Bodens SK
3
D 10
Oda Josefine Skog
Bjerkvik IF
4
D 10
Ela Prøsch-Bilden
Tromsö
5
D 10
Leona Gundersen Molund
Fjell Skilag
6
D 10
Edith Ramström
Luleå Gjutarens IF
7
D 10
Pia Jakobsen Steiro
Medkila Skilag
8
D 10
Mie Helen Johansen
Ankenes SK
9
D 10
Vilde Lorentsen
Senja Ski
10
D 10
Stina Lindmark
IFK Kiruna
11
D 10
Emma Olofsson
Malmbergets AIF
12
D 10
Sofia Gunillasson Påve
Jukkasjärvi IF
13
D 10
Erle Sofie Fjelltun
Medkila Skilag
14
D 10
Julia Gunillasson Påve
Jukkasjärvi IF
15
D 12
Alma Svonni
Jukkasjärvi IF
16
D 12
Edith Pettersson
Älvsby IF SK
17
D 12
Tyra Johansson
Jukkasjärvi IF
18
D 12
Linnea Agerfalk
Sävast Ski Team IF
19
D 12
Mimmi Lindmark
IFK Kiruna
20
D 12
Ylva Jakobsen Steiro
Medkila Skilag
21
D 12
Selma Solberg Kvandal
Ballangen Ski
22
D 12
Tuva Berglund
Bodens SK
23
D 12
Elsa Nelson
Bodens SK
24
D 12
Caroline Mikaelsen Marskar
Medkila Skilag
25
D 12
Cornelia Johansson
Sävast Ski Team IF
26
D 12
Ellen Anna Tobiassen
Fjell Skilag
27
D 12
Lea Kristine Knutsdatter Hellesvik
Narvik SK
28
D 12
Klara Pettersson
Jukkasjärvi IF
29
D 12
Julia Axén
Bodens SK
30
D 12
Leah Glaas
Bodens SK
31
D 12
Sonja Grahn
Kalix SK
32
H 12
Emil Aksberg
IF Kilkameratene
2:02.12120
33
D 11
Ebba Stina Rimpi
Jokkmokks SK
2:07.12640
34
H 12
Emil Valnes Bratland
Ballangen Ski
2:08.12760
35
H 12
Isak Granström
Sunderby SK
2:10.12970
36
D 11
Juni Andersson
Gällivare SK
2:11.13080
37
H 12
Iver Karlsen
IF Kilkameratene
2:12.13110
38
H 12
Joar Eriksson
Sunderby SK
2:13.13230
39
D 11
Gertrud Engqvist
Malmbergets AIF
2:13.13280
40
D 11
Martine Nitteberg
Senja Ski
2:16.13510
41
H 12
Sondre Holand- Fagerheim
Fjell Skilag
2:16.13570
42
H 11
Einar Persson Strand
Luleå Gjutarens IF
2:17.13630
43
H 11
Birk Waara
Gällivare SK
2:17.13640
44
D 11
Lea Elisabeth Melkersen Normark
Narvik SK
2:17.13670
45
D 11
Elin Östlund
Luleå Gjutarens IF
2:17.13690
46
D 11
Clava Holmbom
Jokkmokks SK
2:22.14120
47
D 11
Lykke Zakrisson
Jukkasjärvi IF
2:22.14160
48
D 11
Matilda Laurila
IFK Kiruna
2:26.14520
49
H 12
Daniel Spets
IFK Kiruna
2:26.14570
50
D 11
Ingrid Kvitvär Sommerset
Narvik SK
2:26.14580
51
H 12
Trym Pettersen
Ballangen Ski
2:26.14590
52
D 11
Isabell Foshaug
Ankenes SK
2:27.14650
53
D 11
Rio Lindgren
Jukkasjärvi IF
2:27.14660
54
H 10
Joshua Spets
IFK Kiruna
2:28.14720
55
D 11
Sanna Olufsen Vesterheim
Fjell Skilag
2:28.14730
56
D 11
Lovisa Seger Wikström
Luleå Gjutarens IF
2:32.15140
57
D 11
Freya Antonsen
Sävast Ski Team IF
2:33.15200
58
D 11
Jessika Miernik
Gällivare SK
2:33.15210
59
D 11
Silje Edström
Strömnäs GIF
2:34.15390
60
H 11
Nils Carlenius
Sunderby SK
2:35.15410
61
D 11
Alice Nygren
Sävast Ski Team IF
2:36.15560
62
H 10
Augustin Østrem Samuelsen
Medkila Skilag
2:38.15740
63
H 10
Ailo Helgesen
Medkila Skilag
2:38.15780
64
D 11
Eline Martinussen Bratland
Ballangen Ski
2:39.15850
65
H 11
Svante Nilsson
Malmbergets AIF
2:39.15890
66
H 11
Peder Kristoffersen
Ballangen Ski
2:40.15910
66
H 12
Johan Ramsland
Narvik SK
2:40.15910
68
H 10
Martin Eriksen Valbekmo
Fjell Skilag
2:40.15920
69
D 9
MY Haapaniemi Larsson
Gällivare SK
2:42.16140
70
H 11
Milo Vikström
Sävast Ski Team IF
2:43.16220
71
H 10
Oskar Andersson
Malmbergets AIF
2:43.16230
72
H 9
Keira Tomma Lind
Jokkmokks SK
2:43.16260
Logga in för att slippa de här annonserna
73
H 11
Alfred Kalla
Jukkasjärvi IF
2:44.16340
74
H 10
Harald Larssen
Medkila Skilag
2:46.16500
75
H 11
Nilas Olsen Fløystad
Fjell Skilag
2:46.16520
76
H 10
Edvin Jonsson-riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:47.16620
77
D 11
Tiril Pettersen
Ballangen Ski
2:50.16940
78
H 10
Theo Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:50.16980
79
H 10
Alve Holmbom
Jokkmokks SK
2:52.17140
80
H 10
Hugo Pettersson
Jukkasjärvi IF
2:54.17350
81
H 10
Gabriel Swiat
Ankenes SK
2:55.17430
82
H 12
Jan Landewall
Bodens SK
2:55.17470
83
H 9
Folke Lahti
Jukkasjärvi IF
2:55.17490
84
H 9
Liam Mikalsen Marskar
Medkila Skilag
2:58.17750
85
H 9
Even Andre Isaksen
Salangen IF Ski
3:01.18010
86
D 11
Alicia Pettersson
Bodens SK
3:02.18180
87
D 9
Nova Edeblom
IFK Kiruna
3:04.18380
88
H 9
Arvid Folkebrant
Jukkasjärvi IF
3:05.18440
89
D 9
Mathea Sørensen
Salangen IF Ski
3:06.18570
90
H 9
Heine Holand- Fagerheim
Fjell Skilag
3:15.19420
91
H 9
Layth Almokahal
Narvik SK
3:17.19630
92
D 9
Tyra Östlund
Luleå Gjutarens IF
3:18.19780
93
H 9
Aune Hellefossmo
Medkila Skilag
3:20.19900
94
H 11
Elias Olsson
Malmbergets AIF
3:21.20080
94
H 12
Aksel Levoll-Schulz
Medkila Skilag
3:21.20080
96
H 10
Bendik Andre Eriksen
Manndalen Uil
3:23.20230
97
H 9
Arvid Persson Strand
Luleå Gjutarens IF
3:25.20400
98
H 9
Magnus Westgaard Hansen
Ankenes SK
3:35.21470
99
D 9
Moa Carlenius
Sunderby SK
3:50.22990
100
D 9
Áile Tobiassen
Fjell Skilag
3:52.23130
101
H 9
Birch Olai Eriksen
Manndalen Uil
3:59.23850
102
D 9
Emma Olsson
Malmbergets AIF
4:01.24080
103
D 9
Sarah Østvik
Salangen IF Ski
4:09.24800
104
D 9
Elle Sofie Balto- Eriksen
Fjell Skilag
4:20.25910
105
H 9
William Gundersen
Medkila Skilag
4:22.26160
106
D 9
Lo Engström
IFK Kiruna
4:26.26570
107
D 9
Aria Løkse
Salangen IF Ski
4:38.27720
108
H 9
Aksel Johnsen
Senja Ski
4:38.27780
109
D 9
Áile-Elida Marainen
Fjell Skilag
5:04.30340
110
D 9
Marili Pedersen
Fjell Skilag
5:05.30470
111
D 9
Ingrid Pedersen
Salangen IF Ski
6:08.36760
112
D 11
Manja Wunder
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
112
H 12
Ådne Øverås Fossberg
Bardu IL
23:59:59.8639800
0.5km
Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
D 8
Maria Brekke Abrahamsen
IF Kilkameratene
1
D 8
Elin Andersson
Malmbergets AIF
1
D 8
Elma Andersson
Gällivare SK
1
D 8
Greta Engqvist
Malmbergets AIF
1
D 8
Gudrun Engqvist
Malmbergets AIF
1
D 8
Maria Eriksen Valbekmo
Fjell Skilag
1
D 8
Freja Hellefossmo
Medkila Skilag
1
D 8
Ylva Holand- Fagerheim
Fjell Skilag
1
D 8
Ella Levoll-Schulz
Medkila Skilag
1
D 8
Lovisa Marakatt
IFK Kiruna
1
D 8
Wilhelmine Nitteberg
Senja Ski
1
D 8
Lejá Olsen Fløystad
Fjell Skilag
1
D 8
Noomi Palmgren Wunder
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Ylva Partapuoli
Jukkasjärvi IF
1
D 8
Jolene Pekkari
IFK Kiruna
1
D 8
Céline Isabelle Strøm
Narvik SK
1
D 8
Olivia Swiat
Ankenes SK
1
D 8
Ingird Synnöve Larsen
Medkila Skilag
1
D 8
Toline Sørensen
Salangen IF Ski
1
H 8
Pål Aksberg
IF Kilkameratene
1
H 8
Jonah Mathis Balto- Eriksen
Fjell Skilag
1
H 8
Albin Bergstedt
Sunderby SK
1
H 8
Odin Valnes Bratland
Ballangen Ski
1
H 8
Titus Engström
IFK Kiruna
1
H 8
Alve Eriksson
Sunderby SK
1
H 8
Viljar Fjelltun
Medkila Skilag
1
H 8
Oliver Gundersen
Medkila Skilag
1
H 8
Ville Haapaniemi Larsson
Gällivare SK
1
H 8
Lars Mio Hætta
Fjell Skilag
1
H 8
Simen Haraldstad
Ankenes SK
1
H 8
Ivar Lahti
Jukkasjärvi IF
1
H 8
Håkon Larssen
Medkila Skilag
1
H 8
Theo Løkse
Salangen IF Ski
1
H 8
Sigurd Olufsen Vesterheim
Fjell Skilag
1
H 8
Arvid Pettersson
Jukkasjärvi IF
1
H 8
Konrad Prøsch-Bilden
Tromsö
1
H 8
Jakob Seppola Saltvik
Narvik SK
1
H 8
Oliver Sørensen
Salangen IF Ski
1
H 8
Viktor Tomma Lind
Jokkmokks SK
40
D 8
Kaja Elise Hætta
Fjell Skilag
23:59:58.8639700
41
H 8
Knut Larssen
Medkila Skilag
23:59:59.8639800
41
H 8
Sálá-Issát Marainen
Fjell Skilag
23:59:59.8639800