Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2022-03-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
46km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Klas Nilsson
Skellefteå XC
2:00:47.724600
75.9p
2
H 21
Magnus Näslund
IFK Arvidsjaur SK
2:03:43.742200
+2:56.17500
73.9p
3
H 21
Jim Lundmark
Skellefteå XC
2:06:20.757900
+5:33.33200
72.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:07:00
4
H 21
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:08:01.768000
+7:14.43300
71.1p
5
H 21
Eric Marklund
Skellefteå XC
2:14:02.804100
+13:15.79400
67.5p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:17:00
6
H 40
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:17:26.824500
+16:39.99800
65.6p
7
H 50
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
2:20:14.841300
+19:27.116600
64.1p
8
D 21
Åse Borgeryd
XC Piteå
2:21:00.845900
+20:13.121200
63.7p
9
H 50
Robin Olofsson
SK Järven
2:21:13.847200
+20:26.122500
63.6p
10
H 40
Anders Lindberg
Skellefteå XC
2:21:24.848300
+20:37.123600
63.5p
11
H 50
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:21:45.850400
+20:58.125700
63.4p
12
H 50
Lorens Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
2:23:42.862100
+22:55.137400
62.4p
13
H 40
Peter Karlsson
Skellefteå SK
2:24:05.864400
+23:18.139700
62.2p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:27:00
14
H 50
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:27:46.886500
+26:59.161800
60.5p
15
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:27:56.887500
+27:09.162800
60.4p
16
H 21
Olof Pilblad
Skellefteå XC
2:29:44.898300
+28:57.173600
59.6p
17
H 21
Arvid Stenberg
Skellefteå XC
2:30:06.900500
+29:19.175800
59.4p
18
H 21
Rasmus Nilsson
IFK Umeå
2:31:42.910100
+30:55.185400
58.7p
19
H 60
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:31:57.911600
+31:10.186900
58.6p
20
H 40
Robert Eriksson
Jalles Tc Umeå
2:34:25.926400
+33:38.201700
57.6p
21
H 60
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:34:32.927100
+33:45.202400
57.5p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:37:00
22
H 21
Simon Larsson
Skellefteå SK
2:38:11.949000
+37:24.224300
56.1p
23
H 40
Jörgen Stenberg
Kågedalens SK
2:40:20.961900
+39:33.237200
55.2p
24
H 40
Anders Borgeryd
XC Piteå
2:41:23.968200
+40:36.243500
54.8p
25
H 50
Marcus Burström
Byske SK
2:41:30.968900
+40:43.244200
54.8p
26
H 40
Fredrik Wikberg
Skellefteå XC
2:41:31.969000
+40:44.244300
54.8p
27
D 40
Helena Törnelius
Skellefteå XC
2:42:51.977000
+42:04.252300
54.3p
28
H 50
Mikael Norberg
SK Järven
2:43:16.979500
+42:29.254800
54.1p
29
H 21 Motion
Stefan Andersson
Skellefteå SK
2:44:13.985200
+43:26.260500
53.8p
30
H 50
Magnus Nygren
Skellefteå XC
2:44:17.985600
+43:30.260900
53.8p
31
H 50
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:46:19.997800
+45:32.273100
53.1p
32
H 40
Nils Erik Johansson
Jalles Tc Umeå
2:46:26.998500
+45:39.273800
53.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:47:00
33
H 21
Vilgot Stenman
SK Järven
2:47:30.1004900
+46:43.280200
52.6p
34
H 21
Joakim Lindberg
Skellefteå XC
2:48:23.1010200
+47:36.285500
52.3p
35
H 50
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:48:34.1011300
+47:47.286600
52.3p
36
H 21 Motion
Robin Nyström
Skellefteå SK
2:50:47.1024600
+50:00.299900
51.5p
37
D 21
Jessica EDLUND
Umedalens IF
2:51:00.1025900
+50:13.301200
51.5p
38
D 21
Frida Markstedt
Skellefteå SK
2:53:34.1041300
+52:47.316600
50.6p
39
H 60
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:53:40.1041900
+52:53.317200
50.6p
40
H 50
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:53:42.1042100
+52:55.317400
50.6p
41
H 50
Hans-Erik Pekula
Svensby SK
2:54:29.1046800
+53:42.322100
50.3p
42
H 21 Motion
Karsten Meier
Umeå
2:55:20.1051900
+54:33.327200
50.1p
43
H 40
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:55:47.1054600
+55:00.329900
49.9p
44
H 50
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
2:55:48.1054700
+55:01.330000
49.9p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:57:00
45
H 21 Motion
Anton Wahlström
Norsjö SK
3:02:02.1092100
+1:01:15.367400
48.1p
46
H 40
Stanislav Pilàt
KOS Tesla Brno
3:06:44.1120300
+1:05:57.395600
46.7p
47
D 21
Emma Marklund
Skellefteå SK
3:06:50.1120900
+1:06:03.396200
46.7p
48
H 60
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
3:06:51.1121000
+1:06:04.396300
46.7p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:07:00
49
H 21 Motion
Robert Nilson
Sveaskogs IF
3:10:54.1145300
+1:10:07.420600
45.6p
50
D 60
Eva Tjäder
Malå IF
3:12:05.1152400
+1:11:18.427700
45.3p
51
H 50
Mats Karlsson
Byske SK
3:12:50.1156900
+1:12:03.432200
45.1p
52
H 60
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
3:13:47.1162600
+1:13:00.437900
44.9p
53
D 21 Motion
Anja Häggström
Axa SC
3:14:28.1166700
+1:13:41.442000
44.7p
54
D 50
Annika Wasström
Bolidens SK
3:15:07.1170600
+1:14:20.445900
44.6p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:22:00
55
H 40
Henrik Lindström
Bureå IF
3:27:49.1246800
+1:27:02.522100
41.6p
56
H 21 Motion
Johan Granberg
Sveaskogs IF
3:30:59.1265800
+1:30:12.541100
40.9p
57
H 50
Lars Källströmer
Skellefteå XC
3:31:02.1266100
+1:30:15.541400
40.9p
58
H 21 Motion
Ivan Åhman
Skellefteå SK
3:32:26.1274500
+1:31:39.549800
40.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:37:00
59
D 21
Astrid Ruissen
Glommersträsk Lappträsk IF
3:40:56.1325500
+1:40:09.600800
39.0p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:52:00
60
H 21 Motion
Daniel Lilliequist
Stockholm
3:52:13.1393200
+1:51:26.668500
36.9p
61
H 21 Motion
Stefan Bygdeson
7-Mila SK
4:13:18.1519700
+2:12:31.795000
33.7p
62
D 50
Åsa Bygdeson
7-Mila SK
4:13:19.1519800
+2:12:32.795100
33.7p
63
D 21 Motion
Johanna Persson
Skellefteå SK
5:00:47.1804600
+3:00:00.1079900
28.1p
64
D 21 Motion
Camilla Edholm
Kågedalens SK
5:00:48.1804700
+3:00:01.1080000
28.1p
65
D 21 Motion
Ylva Rodhe
Solna
5:20:48.1924700
+3:20:01.1200000
26.2p
66
D 21 Motion
Sonja Rodhe
Solna
5:22:32.1935100
+3:21:45.1210400
26.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
14km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Örjan Stenman
SK Järven
49:35.297400
61.1p
2
H/D 21 Motion
Liam Marklund
Hemmingsmarks IF
54:23.326200
+4:48.28700
55.8p
3
H/D 21 Motion
Johan Piribauer
IFK Arvidsjaur SK
57:32.345100
+7:57.47600
52.7p
4
H/D 21 Motion
Alice Jansson Lindblom
Norsjö SK
1:00:12.361100
+10:37.63600
50.4p
5
H/D 21 Motion
Bengt Lindblom
Norsjö SK
1:00:28.362700
+10:53.65200
50.1p
6
H/D 21 Motion
Anette Renberg
Skellefteå SK
1:01:48.370700
+12:13.73200
49.1p
7
H/D 21 Motion
Emil Stenman Nilsson
Skellefteå SK
1:07:07.402600
+17:32.105100
45.2p
8
H/D 21 Motion
Mona Norberg
SK Järven
1:10:52.425100
+21:17.127600
42.8p
9
H/D 21 Motion
Isla Marklund
Piteå Elit SK
1:11:17.427600
+21:42.130100
42.5p
10
H/D 21 Motion
Mathias Marklund
Piteå Elit SK
1:11:19.427800
+21:44.130300
42.5p
11
H/D 21 Motion
Elisabeth Eriksson
Sveaskogs IF
1:13:49.442800
+24:14.145300
41.1p
12
H/D 21 Motion
Tage Norén
GIF
1:18:45.472400
+29:10.174900
38.5p
13
H/D 21 Motion
Milda Norén
GIF
1:19:00.473900
+29:25.176400
38.4p
14
H/D 21 Motion
Bo Lundmark
GIF
1:28:31.531000
+38:56.233500
34.3p
15
H/D 21 Motion
Gustav Samuelsson
SK Järven
1:37:58.587700
+48:23.290200
30.9p
16
H/D 21 Motion
Menethe Samuelsson
SK Järven
1:37:59.587800
+48:24.290300
30.9p
17
H/D 21 Motion
Johan Samuelsson
SK Järven
1:38:09.588800
+48:34.291300
30.9p
18
H/D 21 Motion
Christina Wikström
Bolidens SK
1:57:29.704800
+1:07:54.407300
25.8p