Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet Elit
2021-08-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
48km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Max Novak
Team Ramudden
1:51:50.670940
94.0p
2
Emil Persson
Lager 157
1:51:55.671410
+4.370
93.9p
3
Stian Berg
Team Kaffebryggeriet
1:51:55.671430
+4.390
93.9p
4
Stian Hoelgaard
Team Curira
1:51:55.671450
+5.410
93.9p
5
Morten Eide Pedersen
Team Eksjöhus
1:51:56.671560
+6.520
93.9p
6
Torgeir Hovland Sulen
Team Engcom
1:51:57.671660
+7.620
93.8p
7
Simen Nordli Engebretsen
Team Næringsbanken
1:51:57.671660
+7.620
93.8p
8
Jason Rueesch
Ski Club Davos
1:51:58.671720
+7.680
93.8p
9
Axel Jutterström
Offerdals SK
1:51:58.671730
+7.690
93.8p
10
Eric Rosjö
IFK Mora SK
1:51:58.671740
+8.700
93.8p
11
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
1:51:58.671760
+8.720
93.8p
12
Anders Aukland
Team Ragde Charge
1:51:59.671850
+9.810
93.8p
13
Truls Gisselman
Rehns BK
1:52:00.671920
+9.880
93.8p
14
Anton Persson
Falun Borlänge SK
1:52:01.672080
+11.1040
93.7p
15
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:52:01.672090
+11.1050
93.7p
16
Johan Häggström
Piteå Elit SK
1:52:02.672110
+11.1070
93.7p
17
Marcus Johansson
Lager 157
1:52:03.672240
+13.1200
93.7p
18
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:52:04.672320
+13.1280
93.7p
19
Nils Persson
Team Engcom
1:52:06.672580
+16.1540
93.6p
20
Gustaf Berglund
IFK Mora SK
1:52:07.672650
+17.1610
93.6p
21
Marcus Grate
IFK Umeå
1:52:09.672890
+19.1850
93.6p
22
Runar Skaug Mathisen
Lager 157
1:52:11.673020
+20.1980
93.5p
23
Thomas Gifstad Rustad
Team Oslo
1:52:18.673730
+27.2690
93.4p
24
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:52:18.673790
+28.2750
93.4p
25
Isac Holmström
IF Sibbo Vargarne
1:52:22.674130
+31.3090
93.3p
26
Karl-Johan Westberg
Borås SK
1:52:31.675070
+41.4030
93.1p
27
Jean-marc Gaillard Des
Haute Savoie Nordic Team
1:52:32.675110
+41.4070
93.1p
28
Johannes Eklöf
Team Ramudden
1:52:39.675800
+48.4760
92.9p
29
Karstein Johaug
Team Ragde Charge
1:52:50.676930
+59.5890
92.7p
30
Gabriel Thorn
Team Curira
1:53:21.680040
+1:31.9000
92.0p
31
Kasper Stadaas
Team Ragde Charge
1:54:16.685540
+2:26.14500
90.8p
32
Marcus Ruus
Åsarna IK
1:54:27.686600
+2:36.15560
90.6p
33
Roos Henri
Nordic Jobs World Wide
1:54:39.687880
+2:49.16840
90.3p
34
Eddie Edström
Lager 157
1:54:44.688310
+2:53.17270
90.3p
35
Leo Johansson
Falun Borlänge SK
1:54:47.688610
+2:56.17570
90.2p
36
Kevin Bolger
Sun Valley Ski Education Fnd
1:54:47.688620
+2:56.17580
90.2p
37
Fredrik Andersson
Piteå Elit SK
1:54:47.688630
+2:56.17590
90.2p
38
Malte Jutterdal
Vreta Skid o Mk
1:54:49.688890
+2:59.17850
90.1p
39
Jonas Eriksson
IFK Mora SK
1:55:05.690460
+3:15.19420
89.8p
40
Cédric Steiner
Ski Club Davos
1:55:33.693260
+3:43.22220
89.2p
41
Gabriel Höjlind
Team Engcom
1:56:03.696240
+4:13.25200
88.6p
42
Petter jr Northug
Strindheim IL
1:56:42.700130
+4:51.29090
87.9p
43
Gabriel Strid
Nordic Jobs World Wide
1:56:42.700170
+4:52.29130
87.9p
44
Veli-matti Räsanen
Nordic Jobs World Wide
1:58:25.710430
+6:34.39390
85.9p
45
Mart Kevin Polluste
Nordic Jobs World Wide
1:58:25.710490
+6:35.39450
85.9p
46
Herman Paus
Team Ramudden
1:58:26.710570
+6:36.39530
85.9p
47
Arnaud DU Pasquier
Team Experience
1:58:29.710890
+6:39.39850
85.8p
48
Adrien Backscheider
Gerardmer
1:59:23.716200
+7:32.45160
84.8p
49
Anton Grahn
IFK Mora SK
2:00:08.720720
+8:17.49680
84.0p
50
Tom Fahlén
Exsitec Ski Team
2:00:08.720750
+8:18.49710
84.0p
51
Haakon Holden
Team Næringsbanken
2:00:08.720770
+8:18.49730
84.0p
52
Markus Jönsson
Tranemo IF
2:00:09.720890
+8:19.49850
84.0p
53
Ole Eirik Fuglehaug Ekrem
Team Næringsbanken
2:00:10.720910
+8:19.49870
84.0p
54
Roman Schaad
Drusberg
2:00:11.721040
+8:21.50000
84.0p
55
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
2:00:12.721190
+8:22.50150
83.9p
56
Simon Magnusson
OK Stigen
2:00:13.721270
+8:23.50230
83.9p
57
Alfred Nilsson
Team Curira
2:00:17.721630
+8:26.50590
83.9p
58
Ragnar Hellsvik
OK Alehof
2:00:18.721700
+8:27.50660
83.8p
59
Erik Wickström
Hestra IF
2:00:27.722610
+8:36.51570
83.7p
60
Beda Klee Speer
Ebnat-kappel
2:01:29.728890
+9:39.57850
82.6p
61
Joachim Thrane
Holte Ski
2:02:19.733840
+10:29.62800
81.7p
62
Jonathan Hedbys
Team Synnfjell
2:06:09.756890
+14:19.85850
78.0p
63
Erik Fransson
Borås SK
2:07:57.767660
+16:07.96620
76.4p
64
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
2:08:12.769150
+16:22.98110
76.1p
65
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
2:08:21.770050
+16:31.99010
76.0p
66
Johan Kanto
Göteborgs SK
2:08:25.770410
+16:34.99370
76.0p
67
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:08:33.771290
+16:43.100250
75.8p
68
Andreas Viker
IK Stern
2:09:38.777740
+17:48.106700
74.9p
69
Martin Elmvall
Högbo GIF
2:14:18.805760
+22:28.134720
71.1p
70
Robin Larsson
OK Alehof
2:14:36.807520
+22:45.136480
70.9p
71
Björn Aiff
Hestra IF
2:18:53.833240
+27:03.162200
67.7p
72
Sebastian Backlund
IK Stern
2:18:55.833410
+27:04.162370
67.7p
73
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
2:19:11.835040
+27:21.164000
67.5p
74
Viktor Mazko
SF Vershina
2:32:54.917300
+41:03.246260
59.2p
-
Hugo Lapalus
LA Clusaz
23:59:58.8639700
-
Marcus Ullman
OK Alehof
23:59:58.8639700
-
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
-
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
23:59:58.8639700
-
Hugo Sjögren
Tranemo IF
23:59:58.8639700
-
Calle Halfvarsson
Sågmyra SK
23:59:58.8639700
-
Adrian Lundberg
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Waldemar Andersson
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF
23:59:59.8639800
-
Malte Kristiansson
Halmstads Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Onni Kari-koskinen
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
Jakob Karlsson
Exsitec Ski Team
23:59:59.8639800
-
William Poromaa
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
Tommy Bylund
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
-
Johan Ekberg
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
Jules Lapierre
Ski Nordique Chartrousin
23:59:59.8639800
-
Ari Luusua
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
Janez Lampic
Tsk Triglav Kranj
23:59:59.8639800
-
Konrad Mattsson Myhr
Exsitec Ski Team
23:59:59.8639800
-
Valerio Grond
Ski Club Davos
23:59:59.8639800
-
Emil Danielsson
Högbo GIF
23:59:59.8639800
-
Samuel Oskarsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)