Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kanisspelen
2009-01-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Älvsby IF
Plats: Älvsbyn
Längdskidor
Klassisk stil
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
H 18
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Emil Bergström
Kalix SK
29:15.175480
61.1p
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
22:55.137440
78.0p
2
Jonas Lysholm
Bodens SK
25:26.152560
70.3p
D 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Sofia Henriksson
Storfors SK
13:20.79950
2
Helena Lundkvist
Kalix SK
14:09.84800
3
Linn Högman
Malmbergets Aif
14:41.88030
D 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Lovisa Modig
Bergnäsets AIK
13:11.79010
2
Clara Auland
Sunderby SK
14:16.85530
3
Pernilla Larsson
Luleå Gjutarens IF
14:21.86020
D 18
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Janita Luttunen
Finland
13:43.82290
49.2p
2
Johanna Ek
Kalix SK
13:45.82460
49.1p
3
Anna Hansson
Sunderby SK
14:25.86430
46.6p
H 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Simon Öberg
Kalix SK
12:00.71930
2
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
12:06.72590
3
Gustav Johansson
Luleå Gjutarens IF
12:12.73180
H 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Santeri Uusitalo
Pellon Ponsi
12:10.72900
2
Johan Holmkvist
IFK Arvidsjaur SK
12:14.73360
3
Joakim Lundqvist
Malmbergets Aif
12:46.76550
D 11
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Cornelia Norberg
Bergnäsets AIK
10:34.63360
2
Elin Lundgren
Sävast Ski Team IF
10:55.65490
3
Ida Gustavsson
Hällbybrunns IF
10:57.65660
D 12
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Emma Ribom
Kalix SK
9:12.55160
2
Marie Axelsson
Strömnäs GIF
9:27.56600
3
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
10:11.61040
D 13
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
8:29.50800
2
Ida Rönnkvist
Kalix SK
8:42.52170
3
Jenny Nordlund
Norrfjärdens IF
8:43.52240
D 14
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Mimmi Björn
IFK Arvidsjaur SK
8:39.51840
2
Anna Magnusson
Hemmingsmarks IF
8:43.52270
3
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
9:02.54150
H 11
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Axel From
Rutviks SK
9:56.59530
2
Axel Virtala
Luleå Gjutarens IF
10:20.61910
3
Samuel Stridsman
Sävast Ski Team IF
10:41.64080
H 12
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
David Arvidsson
IFK Arvidsjaur SK
8:53.53260
2
André Mattei
Sävast Ski Team IF
9:25.56460
3
Andreas Älgamo
Kuivakangas SK
9:32.57190
H 13
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Anton Björkman
Kalix SK
8:19.49820
2
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
8:22.50100
3
Marcus Sundvall
Malmbergets Aif
8:36.51510
H 14
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Tobias Karlsson
Norrfjärdens IF
7:53.47210
2
Tobias Berglund
Hemmingsmarks IF
8:07.48660
3
Erik Ögren
Bergnäsets AIK
8:38.51710
D 9
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Erika Johansson
Öjebyns IF
9:02.54100
2
Anna Andersson
Hemmingsmarks IF
9:09.54880
3
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
9:17.55690
D 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Elvira Öberg
Hemmingsmarks IF
7:58.47700
2
Sofia Westin
Sävast Ski Team IF
8:09.48880
3
Linnea Keinström
Antnäs BK
8:26.50570
H 9
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
7:35.45480
2
Joel Björkman
Kalix SK
7:54.47300
3
Albin Norén
Norrfjärdens IF
8:25.50420
Logga in för att slippa de här annonserna
H 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Martin Granberg
Strömnäs GIF
7:03.42230
2
Andreas Karlsson
Norrfjärdens IF
7:21.44000
3
William Westerlund
Byske SK
8:46.52540
H 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
24:15.145450
73.7p
2
Torbjörn Åhman
IFK Arvidsjaur SK
27:02.162170
66.1p
3
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
27:37.165630
64.7p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Kanisspelen 2020
Kanisspelen 2018
Kanisspelen 2017
Kanisspelen 2016
Kanisspelen 2015
Kanisspelen 2012
Kanisspelen 2011
Kanisspelen 2010
Kanisspelen 2009
Kanisspelen 2006
Kanisspelen 2005
Tävlingar i närheten
Intersport/Junior Cup 2009
Intersport/Vattenfall Cup 2009
Intersport Cup 2009
Vattenfall Cup 2009
Skatamarksloppet 2009
Andörjan 2009
Malmstråket 2009
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan