Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmfältsloppet
2020-01-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
44km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Magnus Näslund
IFK Strömsund
1:51:37.669600
84.2p
2
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:51:44.670300
+7.600
84.1p
3
H 21
Tobias Thomson
Ttgu IF
1:51:55.671400
+18.1700
83.9p
4
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
1:54:40.687900
+3:03.18200
81.3p
4
H 21
Björn Rydvall
Ttgu IF
1:54:40.687900
+3:03.18200
81.3p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:55:00
6
H 21
Martin Rosvall
Ttgu IF
1:55:02.690100
+3:25.20400
81.0p
7
H 21
Magnus Lindfors
IK Studenterna
1:56:58.701700
+5:21.32000
79.2p
8
H 21
Kristofer Linder
Ttgu IF
1:57:03.702200
+5:26.32500
79.2p
9
H 21
Tommy Hedlund
Ttgu IF
1:57:14.703300
+5:37.33600
79.0p
10
H 21
Robert Lindberg
Ttgu IF
1:57:28.704700
+5:51.35000
78.8p
11
H 21
Erik Torshage
Ttgu IF
1:59:21.716000
+7:44.46300
77.2p
12
H 40
Patrik Jonsson
Norum-Djäkneboda SK
1:59:22.716100
+7:45.46400
77.2p
13
H 21
Jim Lundmark
Skellefteå XC
1:59:23.716200
+7:46.46500
77.2p
14
H 21
Andreas Oskarsson
Sorsele SK
1:59:51.719000
+8:14.49300
76.8p
15
H 50
Tommy Gustafsson
Hemmingsmarks IF
1:59:52.719100
+8:15.49400
76.8p
16
H 21
Olov Molin
No Club
2:00:10.720900
+8:33.51200
76.6p
17
H 21
Andreas Andersson
Milslukarna XC
2:02:20.733900
+10:43.64200
74.9p
18
H 21
Erik Jonsson
Rossöns IF
2:02:33.735200
+10:56.65500
74.7p
19
H 21
Simon Johansson
No Club
2:03:03.738200
+11:26.68500
74.3p
20
H 21
Martin Ottosson
Skellefteå SK
2:03:04.738300
+11:27.68600
74.3p
21
H 21
Andre Nygård
Håknäs IF
2:04:56.749500
+13:19.79800
72.9p
21
H 40
Lars Persson
Ttgu IF
2:04:56.749500
+13:19.79800
72.9p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:05:00
23
H 40
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:05:07.750600
+13:30.80900
72.8p
24
H 21
Albin Karlsson
Skellefteå SK
2:05:37.753600
+14:00.83900
72.4p
25
H 21
Henrik Fors
Ttgu IF
2:05:42.754100
+14:05.84400
72.3p
26
H 21
Johan Albertsson
IK Studenterna
2:06:00.755900
+14:23.86200
72.1p
27
H 40
Stefan Sjölund
Skogslöparna
2:07:20.763900
+15:43.94200
71.2p
28
H 21
Erik Strandberg
Latikberg IK
2:07:30.764900
+15:53.95200
71.1p
29
H 40
Marcus Lindfors
Skellefteå XC
2:07:45.766400
+16:08.96700
70.9p
30
H 21
Anders Strandberg
Latikberg IK
2:07:50.766900
+16:13.97200
70.8p
30
H 21
Tommy HÅGENSEN
Skonseng UL
2:07:50.766900
+16:13.97200
70.8p
32
H 40
Peter Gustavsson
Malå IF
2:08:15.769400
+16:38.99700
70.5p
33
H 40
Peter Arvidsson
Jokkmokks SK
2:08:18.769700
+16:41.100000
70.5p
34
H 50
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:08:30.770900
+16:53.101200
70.4p
35
H 40
Niklas Markström
Skellefteå XC
2:08:58.773700
+17:21.104000
70.0p
36
H 21
Kristian Barkemo
Ncc IF
2:09:36.777500
+17:59.107800
69.6p
37
H 50
Erik Oskarsson
Axa SC
2:09:37.777600
+18:00.107900
69.6p
38
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:09:38.777700
+18:01.108000
69.6p
39
H 40
Patrik Rådström
Bike
2:12:23.794200
+20:46.124500
67.8p
40
H 40
Johan Danielsson
Lycksele IF
2:12:51.797000
+21:14.127300
67.5p
41
H 21
Göran Karlsson
No Club
2:13:02.798100
+21:25.128400
67.4p
42
D 21
Nina Lintzén
OK Renen
2:13:08.798700
+21:31.129000
67.3p
43
H 21
Joel EDEBLOM
Team Esplanad
2:13:30.800900
+21:53.131200
67.1p
43
H 50
Erik Johansson
IFK Umeå
2:13:30.800900
+21:53.131200
67.1p
45
H 21
Henrik Karlborg
Milslukarna XC
2:13:36.801500
+21:59.131800
67.0p
46
H 50
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
2:14:36.807500
+22:59.137800
66.4p
47
H 40
Fredrik Jonsson
Skellefteå XC
2:14:37.807600
+23:00.137900
66.4p
48
H 40
Christian Skanderby
Jalles Tc Umeå
2:14:40.807900
+23:03.138200
66.4p
49
H 21
Adam Linder
Malå IF
2:14:47.808600
+23:10.138900
66.3p
50
H 50
Hans Fjellborg
Team Esplanad
2:14:58.809700
+23:21.140000
66.2p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:15:00
51
H 40
Stefan Öhman
Ttgu IF
2:15:09.810800
+23:32.141100
66.1p
52
H 21
Johan Bellgran
Skellefteå XC
2:15:38.813700
+24:01.144000
65.8p
53
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:16:24.818300
+24:47.148600
65.3p
54
H 60
Gert Lind
Team Esplanad
2:17:46.826500
+26:09.156800
64.6p
55
H 60
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:17:48.826700
+26:11.157000
64.5p
56
H 21
Jacob Fürstenhoff
Skellefteå XC
2:17:53.827200
+26:16.157500
64.5p
57
H 50
Magnus Näslund
Hägglunds Ski Team SK
2:19:00.833900
+27:23.164200
63.9p
58
H 21
Marcus Lundmark
Skellefteå XC
2:19:02.834100
+27:25.164400
63.8p
59
H 21
Adam Persson
Åsele IK
2:19:11.835000
+27:34.165300
63.7p
60
H 50
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:19:12.835100
+27:35.165400
63.7p
61
H 21 Motion
Patrik Jakobsson
Axa SC
2:19:16.835500
+27:39.165800
63.7p
62
D 21
Åse Borgeryd
XC Piteå
2:19:56.839500
+28:19.169800
63.3p
63
H 60
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:20:53.845200
+29:16.175500
62.8p
64
H 21
Emil Carlsson
Slussfors IK
2:20:55.845400
+29:18.175700
62.8p
65
H 50
Robin Olofsson
SK Järven
2:21:24.848300
+29:47.178600
62.5p
66
H 60
Mats Walheim
IK Klintarna
2:21:25.848400
+29:48.178700
62.5p
67
H 40
Christer Larsson
Skellefteå XC
2:21:42.850100
+30:05.180400
62.4p
68
H 21 Motion
Torbjörn Forsman
No Club
2:22:11.853000
+30:34.183300
62.1p
69
H 21
Olof Thelberg
Sockertoppen IF
2:23:07.858600
+31:30.188900
61.6p
70
H 21
Gunnar Ågran
Lycksele IF
2:23:20.859900
+31:43.190200
61.5p
71
H 40
Petter Lundberg
Ttgu IF
2:23:24.860300
+31:47.190600
61.5p
72
H 21
Lars Lundberg
No Club
2:23:29.860800
+31:52.191100
61.4p
73
H 50
Ulf Nilsson
Sveaskogs IF
2:23:40.861900
+32:03.192200
61.3p
74
H 40
Karl-Magnus Sjöström
Bike
2:23:47.862600
+32:10.192900
61.3p
75
H 40
Peter Karlsson
Skellefteå SK
2:23:54.863300
+32:17.193600
61.2p
76
H 21
David Forsberg
Milslukarna XC
2:24:35.867400
+32:58.197700
60.9p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:25:00
77
H 21
Alfred Wikner
Håknäs IF
2:25:30.872900
+33:53.203200
60.4p
78
H 21
Joel Lindegren
Stokke
2:25:52.875100
+34:15.205400
60.2p
79
H 50
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:26:12.877100
+34:35.207400
60.0p
80
H 60
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:26:14.877300
+34:37.207600
60.0p
81
H 21
Kristian Söreng
No Club
2:26:50.880900
+35:13.211200
59.7p
82
H 50
Peter Bäcklund
Stöcke Ts Järnet
2:27:07.882600
+35:30.212900
59.6p
83
H 21 Motion
Tore Klingberg
Umeå
2:27:15.883400
+35:38.213700
59.5p
84
H 50
Gunnar ÖLUND
Skellefteå XC
2:27:19.883800
+35:42.214100
59.5p
85
H 40
Erik Nilsson
Umedalens IF
2:28:02.888100
+36:25.218400
59.1p
86
H 21 Motion
Roland Edlund
Umedalens IF
2:28:20.889900
+36:43.220200
59.0p
87
H 21
Peter P Göthesson
Lycksele IF
2:28:52.893100
+37:15.223400
58.7p
88
H 60
Gjert Monsen
No Club
2:29:37.897600
+38:00.227900
58.4p
89
H 70
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:30:08.900700
+38:31.231000
58.1p
90
H 40
Marcus Eriksson
IFK Arvidsjaur SK
2:30:14.901300
+38:37.231600
58.1p
91
H 40
Martin Johansen
Norway
2:30:32.903100
+38:55.233400
58.0p
91
H 60
Tor Helge Nordvang
Nordvang
2:30:32.903100
+38:55.233400
58.0p
93
H 21
Patrick Solvang
Norway
2:30:33.903200
+38:56.233500
57.9p
94
D 50
Ann-Marie Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
2:31:35.909400
+39:58.239700
57.5p
95
H 50
Roine Åström
Ttgu IF
2:31:58.911700
+40:21.242000
57.3p
96
D 40
Susanne Pettersson
Skellefteå SK
2:32:27.914600
+40:50.244900
57.1p
97
H 21 Motion
Mikael Johansson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:32:33.915200
+40:56.245500
57.0p
98
H 50
Tore Orädd
Vidsels IK
2:32:40.915900
+41:03.246200
57.0p
99
H 40
Tord Nilsson
Skellefteå XC
2:33:01.918000
+41:24.248300
56.8p
100
H 21
Benjamin Näslund
Skogslöparna
2:33:49.922800
+42:12.253100
56.5p
101
H 60
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:34:18.925700
+42:41.256000
56.3p
102
H 21 Motion
Robin Berg
Axa SC
2:34:47.928600
+43:10.258900
56.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:35:00
103
H 50
Lars Källströmer
Skellefteå XC
2:36:23.938200
+44:46.268500
55.4p
104
H 50
Une Jonsson
Skellefteå SK
2:36:26.938500
+44:49.268800
55.3p
105
H 50
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
2:38:00.947900
+46:23.278200
54.7p
106
H 50
Per Nordlander
Arjeplogs SK
2:38:03.948200
+46:26.278500
54.7p
107
H 40
Fredrik Ekenstedt
Skellefteå SK
2:38:14.949300
+46:37.279600
54.6p
108
H 50
Trond Hågensen
Team Blåvegen
2:38:28.950700
+46:51.281000
54.5p
109
H 50
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:38:29.950800
+46:52.281100
54.5p
110
H 21 Motion
John Brodin
Axa SC
2:39:03.954200
+47:26.284500
54.3p
111
H 21
Andreas Eriksson
Ncc IF
2:39:14.955300
+47:37.285600
54.2p
112
H 21 Motion
Robert Sandström
Axa SC
2:39:45.958400
+48:08.288700
54.0p
113
H 50
Torgny Näslund
Skogslöparna
2:39:53.959200
+48:16.289500
53.9p
114
D 50
Anna Lena Junes
IFK Umeå
2:40:24.962300
+48:47.292600
53.7p
115
H 60
Per-Erik Höglund
Axa SC
2:42:11.973000
+50:34.303300
53.0p
116
H 21
Petter Søreng
Norway
2:43:14.979300
+51:37.309600
52.6p
117
D 21
Petra Ödman
Vilhelmina IK
2:43:32.981100
+51:55.311400
52.5p
118
H 50
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:44:53.989200
+53:16.319500
52.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:45:00
119
H 60
Sture Sundberg
Skellefteå XC
2:45:49.994800
+54:12.325100
51.6p
120
H 50
Åke Strandberg
Skellefteå SK
2:46:33.999200
+54:56.329500
51.4p
121
D 21
Ida Drugge
Ersnäs IF
2:47:07.1002600
+55:30.332900
51.2p
122
H 40
Samuel Backteman
Skellefteå SK
2:47:36.1005500
+55:59.335800
51.0p
123
H 21 Motion
Edgar Karlsson
No Club
2:47:41.1006000
+56:04.336300
51.0p
124
H 60
Peter Drugge
Ersnäs IF
2:47:47.1006600
+56:10.336900
50.9p
125
D 40
Jenny Bergkvist
Norsjö SK
2:49:28.1016700
+57:51.347000
50.3p
126
D 21 Motion
Evelina Fahlesson
No Club
2:49:29.1016800
+57:52.347100
50.3p
127
H 21 Motion
Rickard Gustafsson
No Club
2:49:31.1017000
+57:54.347300
50.3p
128
H 60
Lorenz Eriksson
Svensby SK
2:51:16.1027500
+59:39.357800
49.7p
128
H 21 Motion
Felix Danielsson
Latikberg IK
2:51:16.1027500
+59:39.357800
49.7p
130
H 21
Simon Larsson
Skellefteå SK
2:51:59.1031800
+1:00:22.362100
49.5p
131
H 60
Mikael Lindskog
Skellefteå SK
2:52:03.1032200
+1:00:26.362500
49.4p
132
H 50
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:52:07.1032600
+1:00:30.362900
49.4p
133
D 21
Maria Mikaelsson
Vilhelmina IK
2:52:36.1035500
+1:00:59.365800
49.3p
134
D 40
Helena Törnelius
Jumkils IF
2:53:51.1043000
+1:02:14.373300
48.8p
135
H 60
Bert Krekula
Sunderby SK
2:54:00.1043900
+1:02:23.374200
48.8p
136
H 21
Kim Bergström
Malå IF
2:54:05.1044400
+1:02:28.374700
48.8p
137
D 21 Motion
Jessica EDLUND
Umedalens IF
2:54:15.1045400
+1:02:38.375700
48.7p
138
H 21
Magnus Johansson
Axa SC
2:54:37.1047600
+1:03:00.377900
48.6p
139
H 21 Motion
Robin Fahlesson
Bolidens SK
2:54:42.1048100
+1:03:05.378400
48.6p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:55:00
140
H 21
Alexander Hedqvist
No Club
2:56:55.1061400
+1:05:18.391700
47.9p
141
H 21
Harry Ryder
Axa SC
2:57:09.1062800
+1:05:32.393100
47.8p
142
H 21 Motion
Petter Gustafsson
Skellefteå SK
2:57:34.1065300
+1:05:57.395600
47.6p
143
D 40
Erika Lind
Skellefteå XC
2:57:56.1067500
+1:06:19.397800
47.5p
144
H 40
Dennis Boström
Axa SC
2:58:00.1067900
+1:06:23.398200
47.5p
145
D 21
Fanny Adamsson
IFK Umeå
2:58:21.1070000
+1:06:44.400300
47.4p
146
H 60
Hans Byström
Mellansel IF
2:58:30.1070900
+1:06:53.401200
47.4p
147
H 21
Johan Burström
Kågedalens SK
2:59:45.1078400
+1:08:08.408700
47.0p
148
H 40
Anders Öquist
XC Piteå
2:59:51.1079000
+1:08:14.409300
46.9p
149
D 60
Eva Tjäder
Malå IF
3:01:04.1086300
+1:09:27.416600
46.6p
150
D 60
Elisabeth Fries
Umeå OK
3:01:26.1088500
+1:09:49.418800
46.5p
150
H 60
Clas Fries
Umeå OK
3:01:26.1088500
+1:09:49.418800
46.5p
152
D 50
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:02:02.1092100
+1:10:25.422400
46.3p
153
H 21
Edvin Mörtell
No Club
3:02:56.1097500
+1:11:19.427800
46.0p
154
D 21
Hanna Carlström
Svegs IK
3:04:15.1105400
+1:12:38.435700
45.6p
155
H 21 Motion
Curt Sjöstedt
Team Esplanad
3:04:59.1109800
+1:13:22.440100
45.4p
156
H 40
Andreas Suup
Bolidens SK
3:05:36.1113500
+1:13:59.443800
45.3p
157
H 60
Lennart Hedlund
Skellefteå SK
3:05:49.1114800
+1:14:12.445100
45.2p
158
D 50
Åsa Andersson
Skellefteå SK
3:07:48.1126700
+1:16:11.457000
44.6p
159
D 40
Sara Rundqvist
XC Piteå
3:08:42.1132100
+1:17:05.462400
44.4p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:10:00
160
H 50
Urban Lundström
Stöcke Ts Järnet
3:12:51.1157000
+1:21:14.487300
43.3p
161
D 21 Motion
Linnea Johansson
Dorotea IF
3:13:30.1160900
+1:21:53.491200
43.1p
162
H 50
Sven Lindahl
IFK Umeå
3:18:01.1188000
+1:26:24.518300
42.0p
163
D 21 Motion
Tilda Forsberg
Malå IF
3:20:43.1204200
+1:29:06.534500
41.3p
164
H 21
Emanuel Näslund
Skogslöparna
3:20:53.1205200
+1:29:16.535500
41.3p
165
D 21 Motion
Elin Larsson
Skellefteå SK
3:21:21.1208000
+1:29:44.538300
41.2p
166
H 21 Motion
Per Carlehed
Lycksele IF
3:21:37.1209600
+1:30:00.539900
41.1p
167
H 21 Motion
Lars-Åke Grahn
Vilhelmina IK
3:23:16.1219500
+1:31:39.549800
40.8p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:25:00
168
H 21 Motion
Kristoffer Enquist
Skellefteå SK
3:25:56.1235500
+1:34:19.565800
40.2p
169
H 50
Tom Hägglund
IFK Arvidsjaur SK
3:29:05.1254400
+1:37:28.584700
39.5p
170
D 50
Veronica Lundkvist
XC Piteå
3:32:21.1274000
+1:40:44.604300
38.8p
171
D 50
Annika Svensson
XC Piteå
3:33:09.1278800
+1:41:32.609100
38.6p
172
H 21 Motion
Magnus Petersson
No Club
3:33:58.1283700
+1:42:21.614000
38.4p
173
D 21
Emelie Domeij
Husums IF SK
3:34:48.1288700
+1:43:11.619000
38.3p
174
H 21
Stellan Isaksson
Umeå Fsk
3:36:18.1297700
+1:44:41.628000
38.0p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:40:00
175
D 21 Motion
Cecilia Tiger
Lycksele IF
3:41:54.1331300
+1:50:17.661600
36.9p
176
D 21 Motion
Johanna Sellgren
Dorotea IF
3:46:17.1357600
+1:54:40.687900
36.1p
177
H 21 Motion
Markus Nilsson
No Club
3:51:23.1388200
+1:59:46.718500
35.2p
178
D 50
Inga-britt Näslund
Hägglunds Ski Team SK
3:52:04.1392300
+2:00:27.722600
35.1p
179
D 21 Motion
Johanna Krekula
Luleå Gjutarens IF
4:01:37.1449600
+2:10:00.779900
33.5p
180
D 21 Motion
Sabitha Rolandsson
Dorotea IF
4:04:35.1467400
+2:12:58.797700
33.1p
181
D 50
Ulrika Mähler
Hägglunds Ski Team SK
4:11:02.1506100
+2:19:25.836400
32.1p
182
H 21
Josef Karlsson
Milslukarna XC
23:59:58.8639700
182
D 50
Vuokko Krekula
Axa SC
23:59:58.8639700
182
H 50
Björn Ingebrigtsen
IFK Umeå
23:59:58.8639700
Logga in för att slippa de här annonserna
22km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Isak Andersson Lind
IFK Umeå
1:00:36.363500
71.4p
2
H 21 Motion
Joel Nilsson
IFK Umeå
1:01:54.371300
+1:18.7700
69.9p
3
H 21 Motion
Arvid Jonsson
IFK Umeå
1:08:01.408000
+7:25.44400
63.6p
4
H 21 Motion
Fredrik Bergström
Adak SK
1:09:23.416200
+8:47.52600
62.4p
5
H 21 Motion
Lennart Täljeblad
Adak SK
1:12:47.436600
+12:11.73000
59.4p
6
D 21 Motion
Gisela Bjursell
Norsjö SK
1:15:25.452400
+14:49.88800
57.4p
7
H 21 Motion
Arvid Pettersson
IFK Arvidsjaur SK
1:20:52.485100
+20:16.121500
53.5p
8
H 21 Motion
Michael Jonsson
Rentjärn SK
1:22:05.492400
+21:29.128800
52.7p
9
H 21 Motion
Mikael Andersson
IFK Umeå
1:22:51.497000
+22:15.133400
52.2p
10
D 21 Motion
Annelie Jonsson
Tavelsjö AIK
1:23:08.498700
+22:32.135100
52.0p
11
H 21 Motion
Lars Lind
Axa SC
1:24:26.506500
+23:50.142900
51.2p
12
H 21 Motion
Lukas Bergqvist
Lycksele IF
1:25:00.509900
+24:24.146300
50.9p
13
D 21 Motion
Agnes Roslund
Malå IF
1:25:26.512500
+24:50.148900
50.6p
14
H 21 Motion
Tomas Ruth
Adak SK
1:26:35.519400
+25:59.155800
50.0p
15
H 21 Motion
Greger Berglund
Norsjö SK
1:27:38.525700
+27:02.162100
49.4p
16
H 21 Motion
Kurt-Åke Holmqvist
Norsjö SK
1:28:25.530400
+27:49.166800
48.9p
17
H 21 Motion
Johan Wikner
Håknäs IF
1:29:27.536600
+28:51.173000
48.4p
18
H 21 Motion
Filip Wolff
Skövde
1:31:26.548500
+30:50.184900
47.3p
19
D 21 Motion
Marita Wikner
Håknäs IF
1:34:48.568700
+34:12.205100
45.6p
20
D 21 Motion
Clara Forsberg
Malå IF
1:35:26.572500
+34:50.208900
45.3p
21
H 21 Motion
Gustaf Sjölund
No Club
1:35:34.573300
+34:58.209700
45.3p
22
H 21 Motion
Patrik Nilsson
Caverion
1:35:49.574800
+35:13.211200
45.2p
23
H 21 Motion
Kjell Arne Gruben
Team Blåvegen
1:43:27.620600
+42:51.257000
41.8p
24
H 21 Motion
Hans-Ola Adamsson
IFK Umeå
1:44:58.629700
+44:22.266100
41.2p
25
D 21 Motion
Marte Solli
Axa SC
1:47:16.643500
+46:40.279900
40.3p
26
D 21 Motion
Malin Nystedt
Lycksele IF
1:56:22.698100
+55:46.334500
37.2p
27
H 21 Motion
Johan Westerlund
Adak SK
23:59:58.8639700
13km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Leia Bjursell
Norsjö SK
44:27.266600
59.1p
2
H 21 Motion
Hugo Danielsson
Lycksele IF
45:29.272800
+1:02.6100
57.8p
3
D 21 Motion
Linda Ström
Hägglunds Ski Team SK
45:57.275600
+1:30.8900
57.2p
4
H 21 Motion
Oskar Jonsson
IFK Umeå
46:17.277600
+1:50.10900
56.8p
5
D 21 Motion
Ronja Bjursell
Norsjö SK
46:21.278000
+1:54.11300
56.7p
6
H 21 Motion
Jonas Lundqvist
Malå IF
52:30.314900
+8:03.48200
50.0p
7
H 21 Motion
Johan Cederlund
Malå IF
52:37.315600
+8:10.48900
49.9p
8
H 21 Motion
Benny Oskarsson
Malå IF
1:13:15.439400
+28:48.172700
35.9p
9
D 21 Motion
Camilla Ednell
Lycksele
1:21:38.489700
+37:11.223000
32.2p
10
H 21 Motion
Stefan Fries
Umeå OK
1:29:14.535300
+44:47.268600
29.4p
2.3km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 12
Hampus Danielsson
Lycksele IF
9:04.54300
2
H/D 12
Lukas Strandberg
Latikberg IK
10:11.61000
+1:07.6600
3
H/D 12
Signar Svahn
Malå IF
10:16.61500
+1:12.7100
4
H/D 12
Erik Nilsson
IFK Umeå
11:11.67000
+2:07.12600
5
H/D 12
Valdemar Svahn
Malå IF
11:14.67300
+2:10.12900
6
H/D 12
Wilma Bergström
Malå IF
14:50.88900
+5:46.34500
7
H/D 12
Ebba Larsson
Malå IF
14:51.89000
+5:47.34600
8
H/D 12
Aron Strandberg
Latikberg IK
19:03.114200
+9:59.59800
9
H/D 12
Othilia Hedman
Malå IF
23:17.139600
+14:13.85200
10
H/D 12
Leon Lundqvist
Malå IF
24:18.145700
+15:14.91300
11
H/D 12
Vincent Morén
Malå IF
25:07.150600
+16:03.96200
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)