Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet Motion
2019-08-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21 Motion
48km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jakub Mrozinski
StartSki
2:07:01.762000
68.4p
2
Joachim Mandt Larsen
Team Braasport
2:10:42.784100
+3:41.22000
66.1p
3
Torgeir Haugen
Kvaløysletta Skilag
2:13:33.801200
+6:32.39100
64.3p
4
Harald Lunde
GRANLI IL
2:13:34.801300
+6:33.39200
64.3p
5
Anders Byström
Uddevalla IS
2:13:59.803800
+6:58.41700
64.1p
6
Kjell Olav Mandt Larsen
Bækkelagets SK
2:15:23.812200
+8:22.50100
63.3p
7
Samuel Hervieu
LA Feclaz
2:20:59.845800
+13:58.83700
60.2p
8
Daniel Jonsson
Pumpen SK
2:21:37.849600
+14:36.87500
59.9p
9
Hans Petter
Mysen
2:23:46.862500
+16:45.100400
58.8p
10
Marcus Ekermo
Stockholms RK
2:24:15.865400
+17:14.103300
58.6p
11
Stefan Johansson
Kils OK
2:25:44.874300
+18:43.112200
57.9p
12
Jonas Arnqvist
FK Friskus Varberg
2:26:26.878500
+19:25.116400
57.5p
13
Emil Jönsson Haag
AnnaEmil Sportklubb
2:27:11.883000
+20:10.120900
57.2p
14
Martin Clément
Dansk Telemarkforum
2:27:14.883300
+20:13.121200
57.1p
15
Jonny Persson
Ok Gipen
2:28:09.888800
+21:08.126700
56.7p
15
Johnny Løvstad
Bull ski og Kajakk
2:28:09.888800
+21:08.126700
56.7p
17
Christer Köhler
Abisko IoIK
2:28:12.889100
+21:11.127000
56.7p
18
Marcus Andersson
Hermansby IF
2:28:55.893400
+21:54.131300
56.4p
19
Krister Wildegård
Ödeshögs sk
2:29:16.895500
+22:15.133400
56.2p
20
Erik Lundberg
AXA SC
2:29:40.897900
+22:39.135800
56.0p
21
Rune Hedman
PAS ingeniører AS
2:30:25.902400
+23:24.140300
55.7p
22
Johan Olsson Pielström
Göteborgs SK
2:30:27.902600
+23:26.140500
55.7p
23
Anton Rylander
Hillared
2:30:38.903700
+23:37.141600
55.6p
24
Andreas Hult
Grava sk
2:30:39.903800
+23:38.141700
55.6p
25
Rickard Stark
Lekeryd
2:30:53.905200
+23:52.143100
55.5p
26
Emil Rydh
Sockertoppen IF
2:31:29.908800
+24:28.146700
55.2p
27
Lasse Skudal
Moss SK
2:31:57.911600
+24:56.149500
55.0p
28
Peter Persson
Ystads OK
2:32:26.914500
+25:25.152400
54.8p
29
Jesper Viktor
IK Stern
2:32:27.914600
+25:26.152500
54.8p
30
Michael Mellqvist
OK Gipen
2:32:28.914700
+25:27.152600
54.8p
31
Vegard Holmen Gkn
Gården Bootcamp
2:32:33.915200
+25:32.153100
54.8p
32
Robin Gunnarsson
Umara SC
2:32:44.916300
+25:43.154200
54.7p
33
Jimmy Nordli
Trøsken IL
2:32:45.916400
+25:44.154300
54.7p
34
Urban Hörnström
Trollhättans SOK
2:33:08.918700
+26:07.156600
54.5p
35
Einar Sivertsen
Rygene IL
2:33:16.919500
+26:15.157400
54.5p
36
Patrik Delsander
Linköpings SK
2:34:36.927500
+27:35.165400
53.9p
37
Ola Karlsson
Axa SC
2:34:38.927700
+27:37.165600
53.9p
38
Ulf Carlstedt
Ulvsby IF
2:34:48.928700
+27:47.166600
53.8p
39
Erik Jäderberg
Axa SC
2:34:48.928700
+27:47.166600
53.8p
40
Christian Svensson
Crossfit Trestad
2:34:48.928700
+27:47.166600
53.8p
41
Rasmus Andersson
Axa SC
2:34:50.928900
+27:49.166800
53.8p
42
Jesús Beltran De Lubiano
Spain
2:34:55.929400
+27:54.167300
53.8p
43
Kent Andreasson
Åmåls OK
2:35:27.932600
+28:26.170500
53.6p
44
Conny Gustavsson
Falköpings AIK SK
2:36:27.938600
+29:26.176500
53.2p
45
Christer Olsson
Idefjordens sk
2:36:37.939600
+29:36.177500
53.1p
46
Peter Jäderström
Ufk
2:37:19.943800
+30:18.181700
52.8p
47
Roger Olsson
Axa SC
2:37:29.944800
+30:28.182700
52.7p
48
Jakob Josefsson
Axa SC
2:37:32.945100
+30:31.183000
52.7p
49
Jozef Mácik
Dolný Ohaj
2:38:10.948900
+31:09.186800
52.5p
50
Gunnar Lefsaker
Barkåker IF
2:38:15.949400
+31:14.187300
52.4p
51
Lars Nordlander
Täby Slalomklubb
2:38:19.949800
+31:18.187700
52.4p
52
Jan Johansson
Axa SC
2:38:42.952100
+31:41.190000
52.3p
53
Jesper Tapper
Björnstorps IF
2:38:47.952600
+31:46.190500
52.2p
54
Thomas Olsson
Ocab
2:38:48.952700
+31:47.190600
52.2p
55
Martin Linde
Mölndal Outdoor IF
2:39:07.954600
+32:06.192500
52.1p
56
Thomas Holmquist
Combitech
2:39:13.955200
+32:12.193100
52.1p
57
Anders Holmquist
Steninge
2:39:13.955200
+32:12.193100
52.1p
58
Roland Edlund
Umedalens IF
2:39:40.957900
+32:39.195800
51.9p
59
Johan Jensen
Sjöfartsverket
2:39:49.958800
+32:48.196700
51.8p
60
Odd Arild Strand
Stor-elvdal SK
2:39:53.959200
+32:52.197100
51.8p
61
Jan-Erik Karlén
Uddevalla IS
2:39:58.959700
+32:57.197600
51.8p
62
Lars Brydolf
Team Swenor
2:40:07.960600
+33:06.198500
51.7p
63
Olof Nyman
Ufk
2:40:09.960800
+33:08.198700
51.7p
64
Jonny Viklund
IF Ski Team Skåne
2:41:35.969400
+34:34.207300
51.2p
65
Mathias Brunberg
Team Lingmerths
2:41:39.969800
+34:38.207700
51.1p
66
Johan Päivärinta
Borgstena if
2:42:37.975600
+35:36.213500
50.8p
67
John Andersen
Tjøme
2:42:58.977700
+35:57.215600
50.7p
68
Kjell Johnsen
Tromsö
2:43:06.978500
+36:05.216400
50.6p
69
Stellan Österberg
Ufk
2:43:13.979200
+36:12.217100
50.6p
70
Per Svensson
Svedala
2:43:30.980900
+36:29.218800
50.5p
71
Stefan Santesson
IF Ski Team Skåne
2:43:38.981700
+36:37.219600
50.4p
72
Rikard Nedar
GKN Aerospace FF
2:44:23.986200
+37:22.224100
50.1p
73
Greger Olsson
No Club
2:45:08.990700
+38:07.228600
49.9p
74
Johan Claesson
Göteborg
2:46:07.996600
+39:06.234500
49.5p
75
Magnus Wennberg
Saab AKTIV
2:46:11.997000
+39:10.234900
49.5p
76
Trude Abelson
Gkm Fridtid
2:46:14.997300
+39:13.235200
49.5p
77
Morten Wildt
Holte Ski
2:46:56.1001500
+39:55.239400
49.2p
78
Peter Landberg
Uddevalla IS
2:47:26.1004500
+40:25.242400
49.1p
79
Lars-åke Eriksson
Ufk
2:48:00.1007900
+40:59.245800
48.9p
80
Markus Müller
Roll Dich Fit
2:48:07.1008600
+41:06.246500
48.8p
81
Ole jørgensen
Holte ski
2:48:29.1010800
+41:28.248700
48.7p
82
Mattias Pettersson
Kristinehamns OK
2:48:47.1012600
+41:46.250500
48.6p
83
Stefan Djurström
Ufk
2:49:26.1016500
+42:25.254400
48.4p
84
Nicklas Kall
Ödeshögs SK
2:49:36.1017500
+42:35.255400
48.3p
85
Claes Brovall
Trollhättepolisens IF
2:50:07.1020600
+43:06.258500
48.2p
86
Anders Sjöman
Djurgårdens IF Af
2:50:14.1021300
+43:13.259200
48.1p
87
Tom Samuelsson
Göteborgs Polismäns IF
2:50:41.1024000
+43:40.261900
48.0p
88
Anders Håkansson
Faik
2:51:03.1026200
+44:02.264100
47.9p
89
Andreas Harlén
No club
2:51:27.1028600
+44:26.266500
47.7p
90
Thomas Bratt
Team Lingmerths
2:52:07.1032600
+45:06.270500
47.5p
91
Bernt Janninger
Vreta Skid o Mk
2:52:09.1032800
+45:08.270700
47.5p
92
Peter Jörgensen
København SK
2:52:11.1033000
+45:10.270900
47.5p
93
Henrik Lindahl
Idefjordens sk
2:52:17.1033600
+45:16.271500
47.5p
94
Tobias Tobias Larsson
Magra IS
2:52:30.1034900
+45:29.272800
47.4p
95
Aigars Skrastins
No Club
2:52:48.1036700
+45:47.274600
47.3p
96
Daniel Karlsson
Broby GOIF
2:53:04.1038300
+46:03.276200
47.2p
97
Hans Andersson
Säters IF SK
2:53:05.1038400
+46:04.276300
47.2p
98
Christer Ny
Ronneby OK
2:53:15.1039400
+46:14.277300
47.2p
99
Markus Eriksson
IK Stern
2:53:17.1039600
+46:16.277500
47.1p
100
Bengt Zetterberg
Högsäters SK
2:54:19.1045800
+47:18.283700
46.8p
101
Fredrik Gullbrandsen
Oseberg skilag
2:54:30.1046900
+47:29.284800
46.8p
102
Joshua Bender
Heds IF
2:54:32.1047100
+47:31.285000
46.7p
103
Thomas Esebrant
Axa SC
2:54:39.1047800
+47:38.285700
46.7p
104
Anders Svensson
IFK Helsingborg
2:54:59.1049800
+47:58.287700
46.6p
105
Per-Åke Broholm
sveriges åkeriföretag
2:55:03.1050200
+48:02.288100
46.6p
106
Nils van der Poel
SKRIDSKOKLUBBEN TROLLHÄTTAN
2:55:09.1050800
+48:08.288700
46.6p
107
Sebastian Hofvander
Halmstads Skidklubb
2:56:45.1060400
+49:44.298300
46.1p
108
joakim bäckman
IFK Göteborg
2:57:30.1064900
+50:29.302800
45.8p
109
Anders Andersson
Högsäters SK
2:57:44.1066300
+50:43.304200
45.8p
110
Peter Råbe
Östhammar
2:57:57.1067600
+50:56.305500
45.7p
111
Nils Terje Røkeberg
Gården Bootcamp
2:58:08.1068700
+51:07.306600
45.7p
112
Jonas Sindler
Integra
2:58:11.1069000
+51:10.306900
45.6p
113
Niklas Andersson
Hermansby IF
2:58:48.1072700
+51:47.310600
45.5p
114
Jonas Hall
No Club
2:59:00.1073900
+51:59.311800
45.4p
115
Niclas Johansson
Team Armkramp
2:59:10.1074900
+52:09.312800
45.3p
116
Jonas Jiborn
Axa SC
2:59:40.1077900
+52:39.315800
45.2p
117
Gunnar Höjvall
Järfälla
2:59:44.1078300
+52:43.316200
45.2p
118
Lars-petter Nyckelgård
Uddevalla SK
2:59:46.1078500
+52:45.316400
45.2p
119
Paul Barklem
Ufk
2:59:49.1078800
+52:48.316700
45.2p
120
Mathias Pusa Persson
IBM-klubben
2:59:53.1079200
+52:52.317100
45.1p
121
Roger Estensen
Weber
3:00:10.1080900
+53:09.318800
45.1p
122
André Tvedt
Team Canes
3:00:11.1081000
+53:10.318900
45.0p
123
Jonny Andersson
Hæhre Gulvstøp AS
3:00:11.1081000
+53:10.318900
45.0p
124
Jörgen Johansson
Trollhättans SOK
3:00:39.1083800
+53:38.321700
44.9p
125
Brian Kunding
N/A
3:01:34.1089300
+54:33.327200
44.7p
126
Mats Olsson
Axa SC
3:01:45.1090400
+54:44.328300
44.6p
127
Thomas Jönsson
Svedala
3:02:53.1097200
+55:52.335100
44.3p
128
Johnny Jönsson
Uddevalla IS
3:03:08.1098700
+56:07.336600
44.2p
129
Jim Ohlsson
IF Rigor
3:03:37.1101600
+56:36.339500
44.1p
130
Svein Magne
Barkåker IF
3:03:49.1102800
+56:48.340700
44.0p
131
Patrik Nilsson
IFK Helsingborg
3:03:52.1103100
+56:51.341000
44.0p
132
Johan Kristensen
Aros Kapital
3:03:59.1103800
+56:58.341700
44.0p
133
Robert EK
IF Hallby SOK
3:04:49.1108800
+57:48.346700
43.7p
134
Björn Sjökvist
Ok Kullingshof
3:05:20.1111900
+58:19.349800
43.6p
135
Tor Mellbye
Länsförsäkringar IF
3:05:52.1115100
+58:51.353000
43.5p
136
Staffan Pousette
IK Stern
3:06:09.1116800
+59:08.354700
43.4p
137
Pontus Kåmark
ifk göteborg
3:07:09.1122800
+1:00:08.360700
43.1p
138
Patrik Edinge
Nyköpings OK
3:07:47.1126600
+1:00:46.364500
43.0p
139
Kurt Hammas
Storviks IF
3:08:16.1129500
+1:01:15.367400
42.8p
140
Sven-erik Svensson
IK Stern
3:08:35.1131400
+1:01:34.369300
42.7p
141
Anders Hultgren
Axa SC
3:09:07.1134600
+1:02:06.372500
42.6p
142
Stefan Wallin
Axa SC
3:09:28.1136700
+1:02:27.374600
42.5p
143
Staffan Vilhemsson
Norabygdens SK
3:09:28.1136700
+1:02:27.374600
42.5p
144
Lars Delin
Axa SC
3:10:50.1144900
+1:03:49.382800
42.2p
145
Andreas Jakobsson
No Club
3:11:01.1146000
+1:04:00.383900
42.1p
146
Mikko Salomäki
Stockholms RK
3:12:16.1153500
+1:05:15.391400
41.8p
147
Morgan Svensson
FK Finn
3:12:43.1156200
+1:05:42.394100
41.7p
148
Martin Blomdahl
Axa SC
3:13:36.1161500
+1:06:35.399400
41.5p
149
Bernd Huck
Burseryds IF
3:13:42.1162100
+1:06:41.400000
41.4p
150
Niklas Ahlström
IK Stern
3:14:00.1163900
+1:06:59.401800
41.4p
151
Oscar Reuterwall
Fossum I.F
3:14:27.1166600
+1:07:26.404500
41.3p
152
Martin Fransson
Hunneberg sport o motion
3:15:14.1171300
+1:08:13.409200
41.1p
153
Ola Tapper
Team Tapper
3:15:48.1174700
+1:08:47.412600
40.9p
154
Magnus Silfver
IF Ski Team Skåne
3:21:43.1210200
+1:14:42.448100
39.6p
155
Torbjörn Jonsson
Göteborgs SK
3:22:05.1212400
+1:15:04.450300
39.5p
156
Stefan Mellgren
Uddevalla SK
3:22:25.1214400
+1:15:24.452300
39.4p
157
Anders Hammas
Storviks if
3:28:57.1253600
+1:21:56.491500
38.0p
158
Robert Tengvall Linde
No club
3:35:17.1291600
+1:28:16.529500
36.8p
159
Tobias Lönnqvist
AXA SC
3:38:03.1308200
+1:31:02.546100
36.2p
160
Jonas Enestubbe
ASK Växjö
3:47:38.1365700
+1:40:37.603600
34.5p
161
Ronny Eriksson
Stenshults IF
4:00:15.1441400
+1:53:14.679300
32.5p
162
Roberth Blom
Stenshults IF
4:00:17.1441600
+1:53:16.679500
32.5p
-
Marek Tokarczyk
MT-SPORT
23:59:58.8639700
-
Stian Ellingsen
GRANLI IL
23:59:58.8639700
-
Jesper Majland
Bænken
23:59:58.8639700
-
Michael Hedström
Zinkgruvans IF
23:59:58.8639700
-
Svenne Börjesson
Ronneby OK
23:59:58.8639700
-
Jörgen Edinge
Hästhult aik
23:59:58.8639700
-
Manfred Jöckel
Germany - SC Lanzenhain
23:59:58.8639700
-
Jens Jörgen Mortensen
Hvidovre Kajakklubb
23:59:58.8639700
-
Mats Christiansson
Fysiken
23:59:58.8639700
-
Kåre Terjesen
Froland IL
23:59:58.8639700
-
Tomas Nilsson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Tommy Kolmodin
Broby SK
23:59:58.8639700
-
Edvind Kristiansen
Norge
23:59:58.8639700
-
Göran Johansson
Magra IS
23:59:59.8639800
-
Oliver Carlsson
Örebro
23:59:59.8639800
-
Kaare Faanes
Lille Strøm Bar
23:59:59.8639800
-
Rikard Bremer
Ringhals IF
23:59:59.8639800
-
Otto Strandvig
Holte Ski
23:59:59.8639800
-
Jan Petersen
Holte Ski
23:59:59.8639800
-
Pierre Collén
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Håvard Nyhus
Granli il
23:59:59.8639800
-
Thomas Baan
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Daniel Palerbro
IFK Helsingborg
23:59:59.8639800
-
Magnus Jansson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Ulf Richardson
Stavnäs IK
23:59:59.8639800
-
Torgny Billevik
Ik NocOut.se
23:59:59.8639800
-
Max Zhurilo
I Love Skiing
23:59:59.8639800
-
Magnus Öberg
Gullbrandstorp
23:59:59.8639800
-
Jonas Wessman
Sk Granan
23:59:59.8639800
-
Tomas Falk
Ufk
23:59:59.8639800
-
Christian Svensson
Crossfit Trestad
23:59:59.8639800
-
Rino Rudsli
Froland IL
23:59:59.8639800
-
Björn Henriksson
Gkn Aerospace FF
23:59:59.8639800
-
Andreas Eirefelt Göthamn
Falkenbergs OK
23:59:59.8639800
-
Odd-Ragnar Pettersen
Moss SK
23:59:59.8639800
-
Victor Nätterlund
No Club
23:59:59.8639800
-
Mikael Eldblom
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
ANTOINE BERJOAN
CSNR
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Andrzej Wojton
Poland
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)