Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Västgötaloppet Tävling
2019-02-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gustaf Ljungberg
Ulricehamns IF
2:04:34.747300
81.4p
2
Ragnar Crona
Göteborgs SK
2:05:49.754800
+1:15.7400
80.4p
3
Jörgen Fherm
Högaborgs Athleter
2:07:08.762700
+2:34.15300
79.3p
4
Tobias Westman
Göteborgs SK
2:12:30.794900
+7:56.47500
75.3p
5
Kristian Strandell
Lerdala IF
2:12:39.795800
+8:05.48400
75.2p
6
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
2:13:22.800100
+8:48.52700
74.7p
7
Magnus Hamp
IK Stern
2:15:57.815600
+11:23.68200
72.9p
8
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:20:06.840500
+15:32.93100
70.2p
9
Jakob Hjelmåker
Umara SC
2:20:28.842700
+15:54.95300
70.0p
10
Erik Hägg
Finspångs SOK
2:23:23.860200
+18:49.112800
68.2p
11
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:25:45.874400
+21:11.127000
66.9p
12
Anders Magnusson
IK Stern
2:27:29.884800
+22:55.137400
65.9p
13
Per Wernersson
IF Hallby SOK
2:28:17.889600
+23:43.142200
65.5p
14
Christian Lyckehed
Torestorps IF
2:28:29.890800
+23:55.143400
65.4p
15
Clas Olsson
Äspereds IF
2:29:29.896800
+24:55.149400
64.8p
16
Jonas Karlsson
OK Landehof
2:30:14.901300
+25:40.153900
64.4p
17
Oscar Eriksson Ekdahl
Ulricehamns IF
2:30:53.905200
+26:19.157800
64.1p
18
Peter Wernklev
Borgstena IF
2:30:56.905500
+26:22.158100
64.1p
19
Johan Dire
Göteborgs Polismäns IF
2:31:53.911200
+27:19.163800
63.6p
20
Robert Lindqvist
Tranemo IF
2:33:19.919800
+28:45.172400
62.9p
21
Johan Käll
Borås GIF
2:34:43.928200
+30:09.180800
62.2p
22
Joakim Carlsson
IK Stern
2:34:45.928400
+30:11.181000
62.2p
23
Kimmo Kurkinen
Borås GIF
2:36:46.940500
+32:12.193100
61.2p
24
Mikael Samuelsson
Serneke IF
2:39:20.955900
+34:46.208500
60.0p
25
Mattias Bülow
SOK Aneby
2:39:34.957300
+35:00.209900
59.9p
26
Mattias Höjman
Axa SC
2:40:04.960300
+35:30.212900
59.7p
27
Niklas Alvaeus
Jönköpings OK
2:40:23.962200
+35:49.214800
59.5p
28
Magnus Berand
OK Alehof
2:42:15.973400
+37:41.226000
58.7p
29
Daniel Johansson
IFK Skövde SK
2:43:40.981900
+39:06.234500
58.1p
30
Fredrik Ylander
Axa SC
2:44:03.984200
+39:29.236800
57.9p
31
Johan Ederönn
Axa SC
2:45:13.991200
+40:39.243800
57.4p
32
Mattias Ramsö
Axa SC
2:45:24.992300
+40:50.244900
57.4p
33
Daniel Fredriksson
Axa SC
2:46:04.996300
+41:30.248900
57.1p
34
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:46:06.996500
+41:32.249100
57.1p
35
Daniel Josefsson
Apladalens Lk
2:47:03.1002200
+42:29.254800
56.7p
36
Lasse Sand
SOK Aneby
2:47:32.1005100
+42:58.257700
56.5p
37
Oscar Lipschutz
Hindås SK
2:47:36.1005500
+43:02.258100
56.5p
38
Patrik Johansson
Hestra IF
2:47:43.1006200
+43:09.258800
56.4p
39
Roger Grundström
Burseryds IF
2:48:44.1012300
+44:10.264900
56.0p
40
Jens Albrektsson
Hestra IF
2:49:02.1014100
+44:28.266700
55.9p
41
André Nilsson
IK Trasten
2:49:18.1015700
+44:44.268300
55.8p
42
Jarno Aspbäck
Umara SC
2:49:49.1018800
+45:15.271400
55.6p
43
Thomas Arnesson
IF Hallby SOK
2:50:13.1021200
+45:39.273800
55.4p
44
Johan Olsson
Brännebrona SK
2:50:32.1023100
+45:58.275700
55.3p
45
Jakob Dannemark
Lysekils Skid o Löpareklubb
2:50:39.1023800
+46:05.276400
55.3p
46
Mathias Brorsson
Högaborgs Athleter
2:53:00.1037900
+48:26.290500
54.4p
47
Henrik Winnberg
Axa SC
2:53:01.1038000
+48:27.290600
54.4p
48
Hans Westgren Werner
IK Stern
2:53:32.1041100
+48:58.293700
54.2p
49
Jonny Sveningsson
OK Vivill
2:53:34.1041300
+49:00.293900
54.2p
50
Anders Svensson
Navåsens FK
2:53:58.1043700
+49:24.296300
54.0p
51
Claes Götarsson
Högaborgs Athleter
2:54:22.1046100
+49:48.298700
53.9p
52
Daniel Svensson
Borgstena IF
2:55:30.1052900
+50:56.305500
53.5p
53
Johan Lantz
Högaborgs Athleter
2:56:27.1058600
+51:53.311200
53.1p
54
Carl-Johan Carlsson
IF Rigor
2:59:25.1076400
+54:51.329000
52.1p
55
Tomas Lind
IF Ski Team Skåne
3:00:08.1080700
+55:34.333300
51.8p
56
Andreas Knutson
IFK Mora AK
3:02:25.1094400
+57:51.347000
51.1p
57
Magnus Jägerman
Volvo IF
3:03:11.1099000
+58:37.351600
50.8p
58
Gabriel Lindsås
Axa SC
3:04:27.1106600
+59:53.359200
50.4p
59
Klas Adolfsson
Borås SK
3:06:22.1118100
+1:01:48.370700
49.8p
60
Peter Otterdahl
IK Stern
3:06:25.1118400
+1:01:51.371000
49.8p
61
Calle Lönnvald
Lysekils Skid o Löpareklubb
3:07:27.1124600
+1:02:53.377200
49.5p
62
Thomas Hansson
Gnosjö FK
3:07:45.1126400
+1:03:11.379000
49.4p
63
Peder Lövberg
Hestra IF
3:08:35.1131400
+1:04:01.384000
49.1p
64
Tomas Hallgren
Lysekils Skid o Löpareklubb
3:10:34.1143300
+1:06:00.395900
48.5p
65
Tommy Alexandersson
Borås SK
3:10:51.1145000
+1:06:17.397600
48.5p
66
Jonas Emtervall
Högaborgs Athleter
3:11:12.1147100
+1:06:38.399700
48.3p
67
Mattias Martinsson
Härlövs IF
3:13:10.1158900
+1:08:36.411500
47.8p
68
Nicklas Sundell
OK Landehof
3:13:14.1159300
+1:08:40.411900
47.8p
69
Mattias Broström
Nässjö SF
3:13:31.1161000
+1:08:57.413600
47.7p
70
Mattias Sannerholm
IK Stern
3:13:33.1161200
+1:08:59.413800
47.7p
71
Andreas Larsson
OK Nackhe
3:13:54.1163300
+1:09:20.415900
47.6p
72
Urban Bjufström
SOK 68
3:13:59.1163800
+1:09:25.416400
47.5p
73
Stefan Sandelin
IFK Skövde SK
3:14:40.1167900
+1:10:06.420500
47.3p
74
Kenneth Bergström
IK Stern
3:15:57.1175600
+1:11:23.428200
47.0p
75
Morgan Palmqvist
Hestra IF
3:18:43.1192200
+1:14:09.444800
46.2p
76
Per Andreasson
OK Kullingshof
3:21:12.1207100
+1:16:38.459700
45.6p
77
Jonas Larsson
Fritsla Vik
3:26:39.1239800
+1:22:05.492400
44.2p
-
Mattias Bryntesson
Trollhättans SOK
23:59:58.8639700
-
Henrik Borggren
OK Landehof
23:59:58.8639700
-
Henrik Vidarsson
OK Nackhe
23:59:58.8639700
-
Joakim Svensson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Jerry Hull
Hestra IF
23:59:58.8639700
-
Niclas Edin
OK Vivill
23:59:58.8639700
-
Johan Claesson
IK Stern
23:59:58.8639700
-
Joakim Alriksson
Borås SK
23:59:58.8639700
-
Jonas Porshult
OK Orion
23:59:59.8639800
-
Håkan Götesson
Bottnaryd IF
23:59:59.8639800
-
Daniel Olsson
Äspereds IF
23:59:59.8639800
-
Pierre Björkli
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Tobias Uldén
Gamleby OK
23:59:59.8639800
-
Andreas Davidson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Johan Lundgren
Mölndal Outdoor IF
23:59:59.8639800
-
Peter Håkansson
ASK Växjö
23:59:59.8639800
-
Tomas Helldén
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
Tobias Holmstrup
Utrikes SK
23:59:59.8639800
-
Todor Lillevars
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
23:59:59.8639800
-
Martin Kristensson
Öxabäcks Vinter-IK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)