Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Grängesbergsloppet
2008-12-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
IFK Grängesberg
Plats: Grängesberg
Längdskidor
Klassisk stil
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
H 20
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Johan Eriksson
Åsarna IK
28:30.170900
81.4p
2
Anders Solin
IFK Mora SK
28:37.171600
81.0p
3
Bill Impola
Norbergs SK
28:44.172300
80.6p
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Lars Suther
IFK Mora SK
27:22.164100
85.7p
2
Pär Jonsson
Dala-Järna IK
27:42.166100
84.4p
3
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
27:52.167100
83.8p
D 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Linnéa Björn
Norbergs SK
17:58.107700
2
Hannah Björnlinger
IK Vista
20:57.125600
D 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Stina Nilsson
Malungs IF
16:47.100600
2
Josefin Nilsson
Filipstads SF
16:53.101200
3
Elin Torstensson
Bengtsfors Bois
18:02.108100
D 20
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Kajsa Snihs
IK Jarl Rättvik
16:26.98500
60.2p
2
Caroline Glännerud
Domnarvets GOIF
16:32.99100
59.8p
3
Kristina Lycke
Malungs IF
17:03.102200
58.0p
D 21
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Annika Löfström
Falun Borlänge SK
16:09.96800
61.3p
2
Emma Eriksson
Eksjö SOK
16:28.98700
60.1p
3
Christina Nilsson
IFK Grängesberg SK
17:23.104200
56.8p
H 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Daniel Wikberg
IFK Mora SK
15:31.93000
2
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
15:34.93300
3
Simon Fors
Domnarvets GOIF
15:46.94500
H 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Oscar Ivars
Dala-Järna IK
15:03.90200
2
Joacim Remneland
Bengtsfors Bois
15:48.94700
3
Anthon Lindhé
Torshälla-Nyby IS
17:13.103200
D 11
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Emma Larsson
Kvarnsvedens GOIF SK
10:39.63800
1
Sophia Björnlinger
IK Vista
10:39.63800
3
Ida Jansson
Hällbybrunns IF
11:11.67000
D 12
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jonna Hammar
Kvarnsvedens GOIF SK
11:04.66300
2
Ronja Björklund
Bjursås IK
11:06.66500
3
Daniela Bjärmark
Zinkgruvans IF
11:23.68200
D 13
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Lina Lager
Garphyttans IF
9:05.54400
2
Cajsa Martinsson
IFK Grängesberg SK
9:11.55000
3
Ellen Sarenmark
Leksands SK
9:14.55300
D 14
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Lovisa Pettersson
IFK Sala
9:04.54300
2
Caroline Hermansson
Kvarnsvedens GOIF SK
9:05.54400
3
Olivia Hansson
Garphyttans IF
9:13.55200
H 11
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Isak Ekström
Garphyttans IF
10:02.60100
2
Gustav Öhgren
Korsnäs IF SK
11:05.66400
3
Fredrik Nilsson
Äppelbo AIK
11:14.67300
H 12
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Wiktor Finn Eriksson
Domnarvets GOIF
9:03.54200
2
Hugo Jacobsson
Rembo IK
9:29.56800
3
Anton Lundqvist
Garphyttans IF
9:34.57300
H 13
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Per Anton Johansson
IFK Grängesberg SK
8:36.51500
2
Ferry Svahn
Vansbro AIK SK
8:38.51700
3
Filip Danielsson
Wedevågs IF
8:40.51900
H 14
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Oskar Svensson
Korsnäs IF SK
8:09.48800
2
Axel Ekström
Garphyttans IF
8:25.50400
3
Wilhelm Finn Eriksson
Domnarvets GOIF
8:27.50600
D 9
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Rebecka Widen
IFK Grängesberg SK
6:30.38900
2
Maja Andersson
Sågmyra SK
7:29.44800
3
Elin Törnkvist
IFK Mora SK
8:16.49500
Logga in för att slippa de här annonserna
D 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Ida Thunberg
Rembo IK
6:17.37600
2
Majken Johansson
IFK Grängesberg SK
7:03.42200
3
Sara Tysklind
Falu IK
7:05.42400
H 9
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Kim Norberg
Filipstads SF
6:06.36500
2
Simon Lundqvist
Garphyttans IF
6:15.37400
3
Johannes Öhgren
Korsnäs IF SK
6:39.39800
H 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Emil Lundmark
Kvarnsvedens GOIF SK
5:47.34600
2
Samuel Björn
Norbergs SK
6:00.35900
3
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
6:16.37500
3
Andreas Hammar
Kvarnsvedens GOIF SK
6:16.37500
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Grängesbergsloppet 2016
Grängesbergsloppet 2015
Grängesbergsloppet 2014
Grängesbergsloppet 2013
Grängesbergsloppet 2012
Grängesbergsloppet 2010
Grängesbergsloppet 2010
Grängesbergsloppet 2008
Grängesbergsloppet 2008
Tävlingar i närheten
MoraPinglan 2008
SM Dubbeljakt 2008
SM Klassiskt 2008
Wadköpingsloppet 2008
Engelbrektsloppet 2008
Lilla SS 2008
Tunaloppet 2008
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan