Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Västgötaloppet Tävling
2018-02-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:52:53.677250
87.2p
2
Ludwig Tärning
SK Bore
1:53:29.680800
+35.3450
86.6p
3
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:53:29.680880
+36.3530
86.6p
4
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
1:54:18.685700
+1:24.8350
85.8p
5
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
1:54:28.686720
+1:34.9370
85.6p
6
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:54:31.687030
+1:37.9680
85.6p
7
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:56:26.698560
+3:33.21210
83.8p
8
Martin Gotting
Ulricehamns IF
1:56:26.698570
+3:33.21220
83.8p
9
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
1:59:11.715090
+6:18.37740
81.3p
10
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
1:59:17.715600
+6:23.38250
81.2p
11
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:59:43.718230
+6:49.40880
80.8p
12
Peter Arnesson
Ulricehamns IF
1:59:59.719810
+7:05.42460
80.6p
13
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
2:00:21.722060
+7:28.44710
80.3p
14
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
2:00:32.723160
+7:39.45810
80.1p
15
Simon Magnusson
OK Stigen
2:00:44.724350
+7:51.47000
80.0p
16
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:01:07.726620
+8:13.49270
79.6p
17
Johan Kanto
Göteborgs SK
2:01:17.727680
+8:24.50330
79.5p
18
Linus Svensson
Ulricehamns IF
2:02:12.733140
+9:18.55790
78.7p
19
John Enander
Ulricehamns IF
2:02:34.735330
+9:40.57980
78.4p
20
Jens Halvarsson
Umara SC
2:03:07.738610
+10:13.61260
78.0p
21
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
2:04:54.749360
+12:01.72010
76.6p
22
Ludvig Holmberg
Ulricehamns IF
2:05:29.752810
+12:35.75460
76.1p
23
Erik Lundell
Istrums SK
2:06:27.758610
+13:33.81260
75.4p
24
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:06:59.761850
+14:06.84500
75.0p
25
Kristian Olofsson
Hestra IF
2:08:33.771230
+15:39.93880
73.8p
26
Edvin Wilson
Tranemo IF
2:09:20.775900
+16:26.98550
73.3p
27
Oscar Bergenholtz
Äspereds IF
2:11:44.790370
+18:51.113020
71.6p
28
Markus Eriksson
Ljungskile FK
2:11:53.791240
+18:59.113890
71.5p
29
Viktor Josefsson
IF Hallby SOK
2:12:33.795270
+19:40.117920
71.1p
30
Johan Palmér
IK Vista
2:13:18.799760
+20:25.122410
70.6p
31
Andreas Nilsson
IK Stern
2:13:53.803230
+20:59.125880
70.2p
32
Jesper Spjuth
IF Ski Team Skåne
2:14:16.805530
+21:22.128180
69.9p
33
Alexander Olander
OK Alehof
2:15:14.811350
+22:21.134000
69.3p
34
Jakob Hjelmåker
Axa SC
2:15:39.813850
+22:46.136500
69.0p
35
Kristian Larsson
IK Stern
2:15:52.815140
+22:58.137790
68.9p
36
Samuel Hahnsson
Gävle SK
2:15:56.815530
+23:02.138180
68.9p
37
Magnus Pettersson
Burseryds IF
2:15:58.815700
+23:04.138350
68.9p
38
Jonas Söderberg
Navåsens FK
2:16:06.816500
+23:12.139150
68.8p
39
Johan Hedenberg
IFK Helsingborg
2:18:09.828800
+25:15.151450
67.5p
40
Tobias Andervang
Axa SC
2:19:38.837730
+26:44.160380
66.6p
41
Andreas Bengtsson
Tranemo IF
2:20:04.840340
+27:10.162990
66.4p
42
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:20:04.840370
+27:11.163020
66.4p
43
George Sandborg
Falköpings AIK SK
2:20:06.840560
+27:13.163210
66.3p
44
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
2:20:29.842820
+27:35.165470
66.1p
45
Johannes Carlsson Matti
Borås SK
2:22:05.852440
+29:11.175090
65.2p
46
Anders Karlsson
IK Trasten
2:22:47.856630
+29:53.179280
64.8p
47
Michael Edgren
OK Gränsen
2:22:59.857800
+30:05.180450
64.7p
48
Johan Kastensson
IFK Österbymo
2:23:10.858950
+30:17.181600
64.6p
49
Jonas Kronmarker
Mullsjö SOK
2:23:21.860060
+30:28.182710
64.5p
50
Viktor Kastanius
Högaborgs Athleter
2:23:45.862430
+30:51.185080
64.3p
51
Viktor Johansson
Halmstads Skidklubb
2:24:06.864530
+31:12.187180
64.1p
52
Sebastian Backlund
Hindås SK
2:24:22.866110
+31:28.188760
64.0p
53
Jimmie Ström
Göteborgs Polismäns IF
2:24:59.869880
+32:06.192530
63.6p
54
Jesper Barrefors
Partille
2:25:11.871070
+32:18.193720
63.5p
55
Gösta Malmström
IK Stern
2:25:54.875380
+33:01.198030
63.1p
56
Mattias Gotting
Grönahögs IK
2:26:19.877880
+33:26.200530
62.9p
57
Daniel Åkerberg
Hestra IF
2:26:21.878010
+33:27.200660
62.9p
58
Lars Gabrielsson
Dalstorps IF
2:27:22.884150
+34:29.206800
62.4p
59
Emil Andersson
IF Hallby SOK
2:27:31.885000
+34:37.207650
62.3p
60
Oskar Nilsson
Nybro Ski
2:28:00.887920
+35:06.210570
62.0p
61
Daniel Hemselius null
Vaxholms Kanotsällskap
2:28:11.889030
+35:17.211680
62.0p
62
Carl-fredrik Fock
IK Stern
2:28:45.892450
+35:52.215100
61.7p
63
Emil Östlin
IK Hakarpspojkarna
2:28:50.892920
+35:56.215570
61.6p
64
Anders Ymer Gustavsson
IK Nocout.se
2:29:29.896830
+36:35.219480
61.3p
65
Andreas Andersson
IK Stern
2:29:36.897530
+36:42.220180
61.2p
66
Kim Andersson
IF Hagen SK
2:29:43.898200
+36:49.220850
61.2p
67
Carl-johan Larsson
Tibro OK
2:29:52.899110
+36:58.221760
61.1p
68
Oskar Henriksson
IF Ski Team Skåne
2:30:11.901040
+37:17.223690
60.9p
69
Jacob Vikström
Volvo IF
2:30:16.901540
+37:22.224190
60.9p
70
Viktor park
OK Stigen
2:30:33.903210
+37:39.225860
60.8p
71
Daniel Fredrikson
Axa SC
2:30:41.904060
+37:48.226710
60.7p
72
Jimmy Wulcan
Ryda SK
2:30:55.905480
+38:02.228130
60.6p
73
Pontus Petersson
Skillingaryds FK
2:31:32.909180
+38:39.231830
60.3p
74
Peter Ståhlman
Borgstena IF
2:31:41.910060
+38:48.232710
60.2p
75
Johan Olausson
Magra IS
2:31:50.910910
+38:56.233560
60.2p
76
Ronny Bengtsson
Tormestorps IF
2:32:41.916040
+39:47.238690
59.7p
77
Andreas Andersson
IF Hagen SK
2:32:52.917140
+39:58.239790
59.7p
78
Linus Wallden
Nässjö SF
2:32:53.917240
+39:59.239890
59.6p
79
Victor Haugaard
No Club
2:32:58.917790
+40:05.240440
59.6p
80
Erik Johansson
Göteborg
2:34:06.924550
+41:13.247200
59.1p
81
Fredrik Wessberg
OK Landehof
2:34:14.925310
+41:20.247960
59.0p
82
Martin Erlandsson
Tranemo IF
2:34:31.927010
+41:37.249660
58.9p
83
Daniel Göransson
Hestra IF
2:34:32.927150
+41:39.249800
58.9p
84
Johan Källmark
IK Stern
2:34:54.929310
+42:00.251960
58.7p
85
Jonatan Larsson
OK Skogsvargarna
2:35:15.931450
+42:22.254100
58.6p
86
Klas Kälström
Ryda SK
2:35:43.934250
+42:50.256900
58.3p
87
Martin Claesson
IFK Skövde SK
2:35:55.935460
+43:02.258110
58.3p
88
Fredrik Johansson
Nässjö SF
2:36:09.936800
+43:15.259450
58.2p
89
Isak Prellner
Björnstorps IF
2:36:31.939000
+43:37.261650
58.0p
90
Johan Wengbrand
Högaborgs Athleter
2:36:33.939290
+43:40.261940
58.0p
91
Per Waltersson
Tranemo IF
2:36:48.940770
+43:55.263420
57.9p
92
Tim Sultan
Magra IS
2:36:53.941210
+43:59.263860
57.8p
93
Björn Axelsson
Axa SC
2:36:57.941660
+44:04.264310
57.8p
94
Markus Brink
Elmhults SC
2:37:06.942510
+44:12.265160
57.7p
95
Johan Jungmark
Axa SC
2:38:02.948150
+45:09.270800
57.3p
96
Magnus Allard
IF Hallby SOK
2:38:06.948570
+45:13.271220
57.3p
97
Robert Danielsson
OK Skogsvargarna
2:38:12.949110
+45:18.271760
57.2p
98
Johan Ahlberg
Ryda SK
2:38:17.949690
+45:24.272340
57.2p
99
Johan Lihné
ASK Växjö
2:38:24.950360
+45:31.273010
57.2p
100
Simon Johansson
Eksjö SOK
2:38:29.950810
+45:35.273460
57.1p
101
Henrik Holmén
Axa SC
2:38:30.950950
+45:37.273600
57.1p
102
Robin Fahlén
Landsbro IF SK
2:38:36.951550
+45:43.274200
57.1p
103
Michael Eklöf
LP Vent
2:38:46.952550
+45:53.275200
57.0p
104
Henrik Stålsmeden
IK Stern
2:38:55.953440
+46:01.276090
56.9p
105
Andreas Markeby
Axa SC
2:39:00.953910
+46:06.276560
56.9p
106
Gustav Claesson
Skogis IF
2:39:08.954700
+46:14.277350
56.8p
107
Janne Huhtala
Axa SC
2:39:16.955500
+46:22.278150
56.8p
108
Filip Kullenberg
IK Stern
2:39:58.959790
+47:05.282440
56.5p
109
Carl-Axel Cuibe
Volvo IF
2:40:00.959940
+47:06.282590
56.5p
110
Mads Rosenkilde
København SK
2:40:04.960380
+47:11.283030
56.4p
111
Johan Badenfelt
Falkenbergs OK
2:41:01.966030
+48:07.288680
56.0p
112
Christian Grane
IFK Skövde SK
2:41:30.968900
+48:36.291550
55.9p
113
Pär Lindbäck
Alvesta SOK
2:42:02.972100
+49:08.294750
55.6p
114
Johan Johansson Park
Gnosjö FK
2:42:16.973550
+49:23.296200
55.5p
115
Marcus Johansson
IF Hagen SK
2:42:18.973760
+49:25.296410
55.5p
116
Gustav Karlsson
Ödeshögs SK
2:42:47.976670
+49:54.299320
55.3p
117
Fredrik Svensson
Krogsereds IK
2:42:51.977050
+49:58.299700
55.3p
118
Dan Andersson
Hestra IF
2:43:07.978680
+50:14.301330
55.2p
119
Linus Laggar
Axa SC
2:44:12.985150
+51:19.307800
54.8p
120
Simon Nilsson
Eksjö SOK
2:44:27.986610
+51:33.309260
54.7p
121
Mattihas Kjell
Främmestads IK
2:44:35.987490
+51:42.310140
54.6p
122
Johan Gustafsson
Magra IS
2:44:47.988660
+51:54.311310
54.5p
123
Andreas Andersson
Främmestads IK
2:45:00.989980
+52:07.312630
54.4p
124
Jonatan Hultén
Lysekils Skid o Löpareklubb
2:45:05.990420
+52:11.313070
54.4p
125
Gustav Öhrvik
Axa SC
2:45:07.990680
+52:14.313330
54.4p
126
Jonas Järvstedt
IF Ski Team Skåne
2:45:39.993820
+52:45.316470
54.2p
127
Morten Aagaard
Køge Skiklub
2:45:47.994630
+52:53.317280
54.1p
128
Viktor Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:46:03.996210
+53:09.318860
54.0p
129
David Hansson
Bullarens GOIF
2:46:14.997360
+53:21.320010
54.0p
130
Daniel Hultman
Tvärreds IF
2:46:25.998400
+53:31.321050
53.9p
131
Mikael Carlson
OK Kullingshof
2:46:32.999150
+53:39.321800
53.8p
132
Oskar Eskilsson
SK Hylte
2:46:32.999180
+53:39.321830
53.8p
133
Timo Niiniskorpi
IF Hallby SOK
2:46:35.999470
+53:42.322120
53.8p
134
Magnus Hofwing
IF Hallby SOK
2:46:48.1000780
+53:55.323430
53.7p
135
Daniel Svensson
Borgstena IF
2:47:03.1002260
+54:10.324910
53.6p
136
Tobias Arvidsson
IF Ski Team Skåne
2:47:15.1003460
+54:22.326110
53.6p
137
Tobias Johansson
Axa SC
2:47:30.1004970
+54:37.327620
53.5p
138
Dan Oscarson
Södra IF
2:48:09.1008880
+55:16.331530
53.2p
139
Fredrik Larsson
IF Ski Team Skåne
2:48:14.1009330
+55:20.331980
53.2p
140
Tobias Evertsson
IK Trasten
2:48:17.1009600
+55:23.332250
53.2p
141
Jacob Rydin
Högaborgs Athleter
2:48:23.1010290
+55:30.332940
53.1p
142
Andreas Lindin
IFK Helsingborg
2:48:27.1010670
+55:34.333320
53.1p
143
Johannes Bergmann
Tranemo IF
2:48:34.1011380
+55:41.334030
53.1p
144
Mattias Thorén
IF Ski Team Skåne
2:49:03.1014270
+56:10.336920
52.9p
145
Erik Svensson
Ölmstads IS
2:49:14.1015380
+56:21.338030
52.8p
146
Andreas Gustafsson
Volvo IF
2:49:48.1018770
+56:55.341420
52.6p
147
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
2:50:07.1020690
+57:14.343340
52.5p
148
Viktor Fredriksson
Axa SC
2:50:48.1024760
+57:55.347410
52.3p
149
Anders Frånberg
Halmstads Skidklubb
2:51:27.1028690
+58:34.351340
52.0p
150
Johan Häggqvist
IK Stern
2:52:54.1037340
+1:00:00.359990
51.5p
151
Thomas Lüddeckens
Anderstorps OK
2:53:43.1042270
+1:00:50.364920
51.2p
152
Niklas Ödlund
Axa SC
2:53:50.1042920
+1:00:56.365570
51.2p
153
Jacob Evaldsson
Dalsjöfors GOIF
2:53:57.1043630
+1:01:03.366280
51.1p
154
Alfred Appelros
Gränums IF
2:54:26.1046560
+1:01:33.369210
51.0p
155
Simon Alm
Göteborgs SK
2:54:28.1046730
+1:01:34.369380
51.0p
156
Jimmy Tossavainen
Hestra IF
2:55:04.1050390
+1:02:11.373040
50.8p
157
Erik Westergård
Axa SC
2:55:53.1055270
+1:03:00.377920
50.5p
158
Victor Wendefors
Axa SC
2:55:56.1055530
+1:03:02.378180
50.5p
159
Peter Eriksson
IF Ski Team Skåne
2:55:56.1055580
+1:03:03.378230
50.5p
160
Lukas Gottfridsson
Axa SC
2:56:05.1056450
+1:03:12.379100
50.4p
161
Viktor Rikner
IK Stern
2:56:08.1056780
+1:03:15.379430
50.4p
162
Viktor Sundesjö
Axa SC
2:56:20.1057980
+1:03:27.380630
50.3p
163
Pontus Grändborn
SK70
2:58:21.1070070
+1:05:28.392720
49.7p
164
Adam Emretsson
IK Stern
2:59:20.1075970
+1:06:27.398620
49.3p
165
Olof Nilsson
Hestra IF
2:59:22.1076180
+1:06:29.398830
49.3p
166
Henrik Lidhage
Tunafors SK
2:59:54.1079310
+1:07:00.401960
49.2p
167
Johan Lidén
Magra IS
3:00:17.1081610
+1:07:23.404260
49.0p
168
Jörgen Nilsson
IF Ski Team Skåne
3:00:36.1083530
+1:07:42.406180
48.9p
169
Daniel Lingenhult
Volvo IF
3:01:06.1086520
+1:08:12.409170
48.8p
170
Robert Stattin
Eksjö SOK
3:01:10.1086980
+1:08:17.409630
48.8p
171
Bobby Granath
IFK Österbymo
3:02:28.1094720
+1:09:34.417370
48.4p
172
Anders Lind
Tranemo IF
3:03:22.1100120
+1:10:28.422770
48.1p
173
Kristoffer Andersson
IF Ski Team Skåne
3:03:32.1101170
+1:10:39.423820
48.0p
174
Sebastian Eklund
Hestra IF
3:03:36.1101560
+1:10:43.424210
48.0p
175
Christoffer Ling
IF Ski Team Skåne
3:03:39.1101820
+1:10:45.424470
48.0p
176
Jonas Andersson
Landsbro IF SK
3:05:41.1114070
+1:12:48.436720
47.4p
177
Nathaniel King
Team Novo Nordsq Ski Team
3:05:44.1114360
+1:12:51.437010
47.4p
178
Albert Söderlind
Axa SC
3:07:57.1127630
+1:15:03.450280
46.7p
179
Johan Schäfer
OK Alehof
3:09:58.1139730
+1:17:04.462380
46.1p
180
Anton Svärd
Landsbro IF SK
3:11:47.1150670
+1:18:54.473320
45.6p
181
Gustav Brade K
Köbenhavn
3:12:41.1156020
+1:19:47.478670
45.4p
182
Pontus Olsson
Elmhults SC
3:12:42.1156180
+1:19:49.478830
45.4p
183
Christian Lyckell
Peab Bedriftsidrettslag
3:13:09.1158850
+1:20:16.481500
45.3p
184
Fredrik Persson
Vif
3:15:24.1172370
+1:22:31.495020
44.7p
185
Jon Berggren
Främmestads IK
3:21:45.1210410
+1:28:51.533060
43.0p
186
David Ringström
IF Ski Team Skåne
3:24:30.1226940
+1:31:36.549590
42.4p
187
Anders Maltbæk Ø
Köbenhavn
3:25:05.1230410
+1:32:11.553060
42.2p
188
Martin Josefsson
Redvägs SK
3:32:39.1275870
+1:39:46.598520
40.5p
189
Martin Nordfeldt
Axa SC
3:38:10.1308900
+1:45:16.631550
39.4p