Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vålådalen Classic Skimaraton
2018-01-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Max Novak
Offerdals SK
1:48:07.648610
87.6p
2
H 21
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:48:07.648630
+0
87.6p
3
H 21
Simon Lageson
Åsarna IK
1:48:15.649460
+8.750
87.4p
4
H 21
Emil Persson
Östersunds SK
1:49:16.655590
+1:09.6880
86.5p
5
H 21
Magnus Näslund
IFK Strömsund
1:49:29.656810
+1:22.8100
86.3p
6
H 21
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
1:49:32.657140
+1:25.8430
86.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:50:00
7
H 21
Didrik Fjeld Elset
Trondheim
1:50:49.664800
+2:41.16090
85.0p
8
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:51:18.667780
+3:11.19070
84.6p
9
H 21
Per Henrik Sundell
Hammerdals IF
1:52:28.674700
+4:20.25990
83.5p
10
H 35
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
1:57:08.702730
+9:01.54020
79.6p
11
H 21
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
1:57:08.702760
+9:01.54050
79.6p
12
H 21
André Jakobsson
Östersunds SK
1:57:10.702940
+9:03.54230
79.6p
13
H 21
Ola Karlsson
Östersunds SK
1:57:23.704250
+9:16.55540
79.4p
14
H 21
Jacob Lindkvist
NTNUI
1:58:57.713620
+10:50.64910
78.2p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:00:00
15
H 21
Olle Olsson Bad
Tullus Sg
2:00:26.722560
+12:19.73850
77.1p
16
H 35
ulf bernhardsson
Östersunds SK
2:00:31.723030
+12:24.74320
77.0p
17
H 21
Lukas Berglund
Uppsala
2:00:31.723040
+12:24.74330
77.0p
18
H 21
Carl Bergsten
Sockertoppen IF
2:00:50.724980
+12:43.76270
76.8p
19
H 21
Martin Johansson
Linköpings SK
2:02:40.735990
+14:33.87280
75.4p
20
H 35
Öivind Viken
Trondheim
2:03:00.737910
+14:53.89200
75.2p
21
H 21
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
2:03:22.740110
+15:15.91400
74.9p
22
D 21
Sofie Elebro
IFK Umeå
2:03:35.741480
+15:28.92770
74.8p
23
H 21
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
2:03:41.742010
+15:34.93300
74.7p
24
D 21
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:03:49.742860
+15:42.94150
74.6p
25
H 50
Kent Rovio
Bondsjöhöjdens IK
2:04:10.744910
+16:03.96200
74.4p
26
D 21
Jennie Jirhed
Östersunds SK
2:09:03.774230
+20:56.125520
71.1p
27
H 50
Stig Magnar Løvås
Freidig SPK
2:09:10.774950
+21:03.126240
71.0p
28
H 35
Mikael Andersson
Ås IF
2:09:26.776510
+21:19.127800
70.8p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:10:00
29
H 21
Emil Meijer
Östersund
2:10:48.784740
+22:41.136030
70.0p
30
H 21
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:11:53.791270
+23:46.142560
69.3p
31
H 50
Peter Spångberg
IF Berguven
2:11:53.791290
+23:46.142580
69.3p
32
H 50
Olav Bolland
Strindheim IL
2:13:52.803190
+25:45.154480
68.1p
33
H 21
Gustav Yden
Östersunds SK
2:14:50.808920
+26:43.160210
67.6p
34
H 21
Sondre Janus Vigerust
Lerum Ski OG Löpeklubb
2:16:29.818840
+28:22.170130
66.6p
35
H 50
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:17:30.824900
+29:22.176190
66.1p
36
H 35
Niklas Allberg
Östersund
2:17:34.825380
+29:27.176670
66.0p
37
H 21
Andreas Karlsson
Mariestads FK
2:18:33.831250
+30:26.182540
65.5p
38
H 50
Björn Jonsson
Duveds IF
2:19:04.834310
+30:57.185600
65.2p
39
H 21
Magnus Grill
Axa SC
2:19:44.838300
+31:36.189590
64.9p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:20:00
40
H 21
Johan Samuelsson
Husums IF SK
2:20:39.843860
+32:32.195150
64.4p
41
H 50
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:20:49.844820
+32:42.196110
64.3p
42
H 35
Rickard Johnson
IFK Helsingborg
2:21:36.849520
+33:29.200810
63.9p
43
H 21
Emil Tiberg
Umara SC
2:21:55.851450
+33:48.202740
63.7p
44
H 35
Michael Westin
Bondsjöhöjdens IK
2:22:00.851910
+33:53.203200
63.7p
45
H 50
Lennart Ivarsson
Östersunds SK
2:22:03.852230
+33:56.203520
63.6p
46
H 35
Magnus Flodberg
Axa SC
2:22:13.853210
+34:06.204500
63.6p
47
H 21
Simon Mellerstedt
Axa SC
2:22:14.853300
+34:06.204590
63.6p
48
H 35
Mattias Loqvist
Åre Längdskidklubb
2:22:16.853550
+34:09.204840
63.5p
49
D 21
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:22:21.854070
+34:14.205360
63.5p
50
H 60
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:22:56.857510
+34:49.208800
63.2p
51
H 21
Martin Persson
IFK Strömsund
2:23:42.862130
+35:35.213420
62.8p
52
H 35
Håkan Stenskog
Axa SC
2:23:49.862830
+35:42.214120
62.8p
53
H 50
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF
2:26:03.876200
+37:55.227490
61.7p
54
H 21
Anders Edberg
Ufk
2:26:14.877380
+38:07.228670
61.6p
55
H 35
Jarle Thonstad
No Club
2:26:21.878040
+38:14.229330
61.5p
56
H 35
Per Risne
Sas-Klubben
2:27:46.886560
+39:39.237850
60.8p
57
D 21
Anna Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:27:49.886820
+39:42.238110
60.8p
58
H 35
Daniel Abrahamsson
Graninge-Alliansen
2:28:47.892610
+40:40.243900
60.4p
59
H 21
Daniel Wessén
Brunflo IF
2:28:57.893650
+40:50.244940
60.3p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:30:00
60
H 35
Stefan Sedin
Frösön
2:30:51.905070
+42:44.256360
59.4p
61
H 35
Dan Leo L Sunnerheim
Järpens SK
2:30:52.905160
+42:45.256450
59.4p
62
D 21
Anna Persson
No Club
2:31:08.906750
+43:01.258040
59.3p
63
H 21
Erik Memmi
Östersund
2:31:58.911770
+43:51.263060
58.9p
64
H 21
Lars Christian Boberg-Ans
Hellerup
2:32:09.912810
+44:02.264100
58.9p
65
H 21
Måns Olsson
Östersund
2:32:13.913240
+44:06.264530
58.8p
66
H 50
Helge Vedvik
Grong IL
2:32:42.916100
+44:34.267390
58.6p
67
D 35
Lovisa Persson
Stuguns SOK Gjurd
2:33:57.923640
+45:50.274930
58.1p
68
H 50
Jari Hiltula
Östersund
2:39:17.955600
+51:09.306890
55.9p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:40:00
69
H 21
Lukas Säw
Frösön
2:40:17.961630
+52:10.312920
55.5p
70
D 35
Linda Eriksson
Östersunds SK
2:42:29.974810
+54:22.326100
54.7p
71
H 35
Pierre Olsson
Klättermusen
2:43:00.977960
+54:53.329250
54.5p
72
H 21
Robin Wessén
Tandsbyns IF
2:43:05.978400
+54:57.329690
54.4p
73
H 35
Mattias Bendrik
Nälden
2:44:27.986680
+56:20.337970
53.9p
74
H 50
Tore Norkvist
Tåsjö IF
2:44:42.988110
+56:35.339400
53.8p
75
H 35
Jakob Wilhelmsson
Åre
2:45:06.990570
+56:59.341860
53.7p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:50:00
76
H 21
Fridtjof Janus Glorvigen
Woldsdal Ski OG Löpeklubb
2:50:38.1023770
+1:02:31.375060
51.7p
77
H 50
Jan Lindgren
Bondsjöhöjdens IK
2:51:46.1030560
+1:03:39.381850
51.4p
78
H 60
Kalle Lennartsson
Vattudalens Ldk
2:52:41.1036030
+1:04:34.387320
51.1p
79
H 50
Jan-Åke Sjömäling
Ås IF
2:55:29.1052880
+1:07:22.404170
50.1p
80
H 35
Jonas Eriksson
Åre
2:55:49.1054810
+1:07:42.406100
50.0p
81
H 21
Erik Thomke
Åre
3:00:36.1083520
+1:12:29.434810
48.6p
82
H 35
Henrik Bardosson
IFK Strömsund
3:02:27.1094650
+1:14:20.445940
48.0p
83
D 50
Ingela Hiltula
Östersund-frösö SLK
3:02:58.1097780
+1:14:51.449070
47.9p
84
D 35
Anna Maria Kristoffersson
Duveds IF
3:03:03.1098250
+1:14:56.449540
47.8p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:05:00
85
H 50
Håkan Oskarsson
Brunflo IF
3:05:38.1113740
+1:17:31.465030
47.1p
86
D 35
Kristina Petri
Ås IF
3:07:29.1124840
+1:19:22.476130
46.6p
87
H 35
Henrik Lagerberg
Duved
3:15:56.1175530
+1:27:49.526820
44.4p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:20:00
88
H 35
Niklas Bergh
Nacka
3:22:34.1215310
+1:34:27.566600
42.8p
89
D 35
Frida Brynjestål
Tandsbyns IF
3:33:00.1277920
+1:44:53.629210
40.5p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:35:00
90
D 21
Emelie Stålberg
Frösön
4:04:29.1466850
+2:16:22.818140
34.9p
91
D 21
Karin Jönsson-loo
Stockholm
4:04:37.1467660
+2:16:30.818950
34.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
19km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
1:01:07.366620
77.7p
2
H 21 Motion
Martin Fryklund
Östersund
1:08:10.408960
+7:03.42240
69.6p
3
D 21 Motion
Karolina Hedenström
Östersunds SK
1:09:17.415620
+8:10.48900
68.5p
4
D 21 Motion
Elin Andersson
Stuguns SOK Gjurd
1:09:35.417400
+8:27.50680
68.2p
5
H 21 Motion
Roger Hållstrand
Åre
1:16:52.461160
+15:45.94440
61.8p
6
H 21 Motion
Martin Öhlin Vatten
Åre
1:16:56.461500
+15:48.94780
61.7p
7
H 21 Motion
Tobias Lundmark
Järpens SK
1:24:09.504880
+23:02.138160
56.4p
8
H 21 Motion
Tommy Lahdenperä
Åre Längdskidklubb
1:25:05.510470
+23:58.143750
55.8p
9
H 21 Motion
Stefan Lund
Kramfors Alliansen
1:25:07.510660
+24:00.143940
55.8p
10
D 21 Motion
Karin Estensson
Vallbo SK
1:36:20.577980
+35:13.211260
49.3p
11
H 21 Motion
Joakim Lindström
Torpshammars IF
1:40:22.602100
+39:14.235380
47.3p
12
D 21 Motion
Louise Wallin
Åre Längdskidklubb
1:42:53.617210
+41:45.250490
46.1p
13
H 21 Motion
Victor Olausson
Åre Längdskidklubb
1:43:13.619270
+42:06.252550
46.0p
14
H 21 Motion
Thomas Berglöf
Järpens SK
1:46:08.636790
+45:01.270070
44.7p
15
H 21 Motion
Mikael Sjöberg
Östersund
1:50:30.662960
+49:23.296240
43.0p
16
D 21 Motion
Ulrika Hellby
Alsens IF
1:56:44.700380
+55:37.333660
40.7p
17
D 21 Motion
Filippa Bernsten
Spikbodarnas IK
2:03:41.742030
+1:02:34.375310
38.4p
18
D 21 Motion
Lovisa Svensson
Axa SC
2:05:39.753870
+1:04:32.387150
37.8p
19
D 21 Motion
Kristina Bernsten
Spikbodarnas IK
2:09:06.774540
+1:07:59.407820
36.8p
20
H 21 Motion
Peter Berglöf
Östersunds SK
2:32:18.913750
+1:31:11.547030
31.2p
8km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Marcus Grate
Östersund
21:04.126390
87.0p
2
H 21 Motion
Marcus Ruus
Åsarna IK
21:48.130750
+43.4260
84.1p
3
D 21 Motion
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
25:42.154190
+4:38.27700
71.3p
4
D 21 Motion
Ida Andersson
Stuguns SOK Gjurd
26:20.157960
+5:15.31470
69.6p
5
H 21 Motion
Stefan Andersson
Brunflo IF
29:33.177220
+8:28.50730
62.1p
6
D 21 Motion
Ylva Olsson
Offerdals SK
31:16.187560
+10:11.61070
58.7p
7
D 21 Motion
Carina Magnusson
Brunflo IF
32:24.194350
+11:19.67860
56.6p
8
H 21 Motion
Manne Bernhardsson
Östersunds SK
39:45.238410
+18:40.111920
46.1p
9
H 21 Motion
Janne Andersson
Undersåkers IF
47:43.286250
+26:38.159760
38.4p
10
D 21 Motion
Åsa Pettersson
No Club
54:39.327830
+33:34.201340
33.6p
11
D 21 Motion
Kajsa Bernsten
Spikbodarnas IK
1:01:46.370580
+40:41.244090
29.7p
12
H 21 Motion
Fredrik Bernsten
Frösön
1:01:46.370590
+40:42.244100
29.7p