Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup & Volkswagen Cup Söndag
2018-01-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mattis Stenshagen
Norway
1:13:41.442040
86.1p
2
Martin Nyenget
Norway
1:13:42.442170
+1.30
86.0p
3
Johan Hoel
Norway
1:13:42.442180
+1.40
86.0p
4
Mathias Rundgreen
Norway
1:13:42.442190
+1.50
86.0p
5
Eirik Sverdrup Augdal
Norway
1:13:43.442240
+2.100
86.0p
6
Daniel Stock
Norway
1:13:44.442300
+2.160
86.0p
7
Espen Udjus Frorud
Norway
1:13:44.442360
+3.220
86.0p
8
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
1:13:45.442400
+3.260
86.0p
9
Simen Andreas Sveen
Norway
1:13:58.443760
+17.1620
85.8p
10
Ole Jørgen Bruvoll
Norway
1:14:02.444100
+20.1960
85.8p
11
Björn Sandström
Piteå Elit SK
1:14:36.447560
+55.5420
85.3p
12
Torgeir Hovland Sulen
Norway
1:14:48.448740
+1:07.6600
85.1p
13
Perttu Hyvarinen
Finland
1:14:52.449180
+1:11.7040
85.0p
14
Snorri Veidekke Einarsson
Island
1:14:53.449240
+1:12.7100
85.0p
15
Gabriel Thorn
SK Bore
1:15:02.450190
+1:21.8050
84.9p
16
Mikael Gunnulfsen
Norway
1:15:04.450320
+1:22.8180
84.9p
17
Joni Maki
Finland
1:15:29.452860
+1:48.10720
84.5p
18
Thomas Bucher-Johannessen
Norway
1:15:39.453890
+1:58.11750
84.4p
19
Graeme Killick
Canada
1:15:43.454240
+2:02.12100
84.3p
20
Simon Lageson
Åsarna IK
1:15:45.454410
+2:03.12270
84.3p
21
Anton Lindblad
Hudiksvalls IF
1:15:49.454840
+2:08.12700
84.2p
22
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:15:53.455290
+2:12.13150
84.2p
23
Lauri Vuorinen
Finland
1:16:08.456790
+2:27.14650
84.0p
24
Filip Danielsson
SK Bore
1:16:09.456800
+2:27.14660
84.0p
25
Gaute Kvaale
Norway
1:16:10.456940
+2:29.14800
84.0p
26
Thomas Albertsen Dahlén
Norway
1:16:15.457470
+2:34.15330
83.9p
27
Martin Mikkelsen
Norway
1:16:20.457970
+2:39.15830
83.8p
28
Eddie Edström
Stockviks SF
1:16:22.458160
+2:41.16020
83.8p
29
Lauri Lepisto
Finland
1:16:52.461100
+3:10.18960
83.4p
30
Emil Jönsson
AnnaEmil Sportklubb
1:17:12.463180
+3:31.21040
83.1p
31
Thomas Hjalmar Westgaard
Irland
1:17:14.463340
+3:33.21200
83.1p
32
Jørgen Sæternes Ulvang
Norway
1:17:23.464290
+3:42.22150
83.0p
33
Jörgen Brink
Delsbo IF
1:17:24.464370
+3:43.22230
82.9p
34
Petter Stakston
Norway
1:17:26.464590
+3:45.22450
82.9p
35
Markus Vuorela
Finland
1:17:28.464710
+3:46.22570
82.9p
36
Chrisander Holth Skjønberg
Norway
1:17:28.464780
+3:47.22640
82.9p
37
Niko Koskela
Finland
1:17:31.465060
+3:50.22920
82.8p
38
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
1:17:33.465220
+3:51.23080
82.8p
39
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:17:33.465270
+3:52.23130
82.8p
40
Johan Häggström
Piteå Elit SK
1:17:48.466760
+4:07.24620
82.6p
41
Petter Engdahl
Östersunds SK
1:17:54.467300
+4:12.25160
82.6p
42
Jonas Eriksson
IFK Mora SK
1:18:05.468460
+4:24.26320
82.4p
43
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
1:18:39.471830
+4:57.29690
82.0p
44
Gjermund Løfald
Norway
1:18:40.471960
+4:59.29820
81.9p
45
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
1:18:41.472010
+4:59.29870
81.9p
46
Edvard Sundman
Åsarna IK
1:18:41.472060
+5:00.29920
81.9p
47
Max Novak
Offerdals SK
1:18:44.472350
+5:03.30210
81.9p
48
Petter jr Northug
Norway
1:18:47.472680
+5:06.30540
81.8p
49
Callum Smith
Storbritannien
1:19:02.474150
+5:21.32010
81.6p
50
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:19:08.474710
+5:26.32570
81.6p
51
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:19:11.475070
+5:30.32930
81.5p
52
Marcus Ruus
Åsarna IK
1:19:24.476380
+5:43.34240
81.4p
53
Bendik Holth Skjønberg
Norway
1:19:30.476940
+5:49.34800
81.3p
54
Heikki Korpela
Finland
1:19:37.477610
+5:55.35470
81.2p
55
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:19:37.477670
+5:56.35530
81.2p
56
Per Kristian Nygård
Norway
1:19:41.478000
+5:59.35860
81.1p
57
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
1:19:42.478110
+6:00.35970
81.1p
58
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
1:19:47.478670
+6:06.36530
81.1p
59
Erik HUSBY
Norway
1:19:49.478890
+6:08.36750
81.0p
60
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
1:19:51.479070
+6:10.36930
81.0p
61
Juuso Makela
Finland
1:19:55.479420
+6:13.37280
81.0p
62
Gustav Nordström
Borås SK
1:20:18.481740
+6:37.39600
80.7p
63
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
1:20:22.482130
+6:40.39990
80.6p
64
Adam Gillman
Garphyttans IF
1:20:24.482360
+6:43.40220
80.6p
65
Jens Andersson
Kalix SK
1:20:31.483090
+6:50.40950
80.5p
66
Magnus Aarrestad Lian
Norway
1:20:33.483280
+6:52.41140
80.5p
67
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:20:37.483670
+6:56.41530
80.4p
68
Carl Olander
IK Stern
1:20:41.484070
+7:00.41930
80.4p
69
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
1:20:44.484390
+7:03.42250
80.3p
70
Teemu Pöntinen
Finland
1:20:53.485280
+7:12.43140
80.2p
71
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
1:20:54.485350
+7:13.43210
80.2p
72
Erik Silfver
IFK Umeå
1:20:55.485460
+7:14.43320
80.2p
73
Gilberto Panisi
Falun Borlänge SK
1:21:02.486150
+7:21.44010
80.1p
74
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
1:21:07.486660
+7:26.44520
80.1p
75
Emil Persson
Östersunds SK
1:21:19.487850
+7:38.45710
79.9p
76
Anton Persson
SK Bore
1:21:23.488280
+7:42.46140
79.8p
77
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
1:21:56.491540
+8:15.49400
79.4p
78
Jonathan Engström
Borås SK
1:21:56.491590
+8:15.49450
79.4p
79
Kjetil André Bjerkrheim
Norway
1:21:59.491800
+8:17.49660
79.4p
80
Mattias Bångman
Offerdals SK
1:22:09.492850
+8:28.50710
79.3p
81
John Leander
Åsarna IK
1:22:13.493210
+8:31.51070
79.2p
82
Victor Hallquist
Åsarna IK
1:22:13.493270
+8:32.51130
79.2p
83
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
1:22:20.493970
+8:39.51830
79.1p
84
Ola Jordheim
Norway
1:22:31.495030
+8:49.52890
79.0p
85
Simeon Deyanov
Trillevallens Sportklubb
1:22:38.495790
+8:57.53650
78.9p
86
Niklas Niska
Finland
1:23:01.498060
+9:20.55920
78.6p
87
Pontus Hermansson
SK Bore
1:23:08.498730
+9:26.56590
78.6p
88
Erik Björkman
Täfteå IK
1:23:33.501280
+9:52.59140
78.3p
89
John Magnus Haugen
Norway
1:23:57.503640
+10:16.61500
78.0p
90
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
1:24:11.505080
+10:30.62940
77.8p
91
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
1:24:16.505580
+10:35.63440
77.7p
92
Lars Ove Aunli
Norway
1:24:53.509240
+11:12.67100
77.3p
93
Johannes Ringsby
SK Bore
1:25:05.510470
+11:24.68330
77.2p
94
Eino Vuollet
Finland
1:25:21.512030
+11:39.69890
77.0p
95
Emil Winsa
Sävast Ski Team IF
1:26:09.516840
+12:28.74700
76.4p
96
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
1:26:27.518680
+12:46.76540
76.2p
97
Marcus Grate
IFK Umeå
1:26:40.519950
+12:59.77810
76.1p
98
Daniel Södersten
Orsa SK
1:27:06.522500
+13:24.80360
75.8p
99
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
1:27:32.525140
+13:51.83000
75.5p
100
Viktor Axelsson
Borås SK
1:27:42.526180
+14:01.84040
75.4p
101
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
1:28:32.531130
+14:50.88990
74.8p
102
Iiro-mikko Harju
Finland
1:28:57.533640
+15:16.91500
74.6p
103
David Thorell
IK Stern
1:29:28.536780
+15:47.94640
74.2p
104
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
1:29:50.538920
+16:08.96780
74.0p
105
Ludvig Holmberg
Ulricehamns IF
1:30:24.542340
+16:43.100200
73.6p
106
Joakim Ståhl
Järbo IF
1:31:41.550000
+17:59.107860
72.8p
107
Henrik Dahlén
Tynderö IK
1:32:09.552870
+18:28.110730
72.5p
108
Oscar Lindell
Stockviks SF
1:32:18.553720
+18:36.111580
72.5p
109
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
1:34:52.569100
+21:10.126960
70.9p
110
Martin Johansson
Linköpings SK
1:38:27.590640
+24:46.148500
68.9p
-
Lari Lehtonen
Finland
23:59:58.8639700
-
Robin Norum
IFK Umeå
23:59:58.8639700
-
Chris Andre Jespersen
Norway
23:59:58.8639700
-
Nils Magnus Grave Bøen
Norway
23:59:58.8639700
-
Erik Valnes
Norway
23:59:58.8639700
-
Anton Hedlund
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
Juho Mikkonen
Finland
23:59:58.8639700
-
Lauri Gummerus
Finland
23:59:58.8639700
-
Sindre Folkvord
Norway
23:59:58.8639700
-
Aleksi Kuula Parttimaa
Finland
23:59:58.8639700
-
Turo Sipila
Finland
23:59:58.8639700
-
Verneri Suhonen
Finland
23:59:58.8639700
-
Antti Kartano
Finland
23:59:58.8639700
-
Krister Aaen Pedersen
Norway
23:59:58.8639700
-
Albert Askengren
Visborgs OK
23:59:58.8639700
-
Johan Forslund
Lycksele IF
23:59:58.8639700
-
Jan Thomas Jenssen
Norway
23:59:59.8639800
-
Waltteri Vinkanharju
Finland
23:59:59.8639800
-
Torstein Buan Røvik
Norway
23:59:59.8639800
-
Ingvar Folkvord
Norway
23:59:59.8639800
-
Juuso Haarala
Finland
23:59:59.8639800
-
Sindre Grönflaten
Norway
23:59:59.8639800
-
Nils Persson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
Qiang Wang
China
23:59:59.8639800
-
Christian Magnus Hjelde
Norway
23:59:59.8639800
-
Maowulietibieke Entemake
China
23:59:59.8639800
-
Santeri Erola
Finland
23:59:59.8639800
-
Albert Jónsson
Island
23:59:59.8639800
-
Qinghai Sun
China
23:59:59.8639800
-
William Westerlund
Falu IK
23:59:59.8639800
-
YI Zhou
China
23:59:59.8639800
-
Sebastian Olsson
Stockviks SF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johanna Matintalo
Finland
56:06.336580
81.8p
2
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
56:07.336680
+1
81.8p
3
Ebba Andersson
Sollefteå Skidor IF
56:09.336810
+2.130
81.8p
4
Kari Øyre Slind
Norway
56:12.337100
+5.420
81.7p
5
Lisa Vinsa
Piteå Elit SK
57:28.344790
+1:22.8110
79.7p
6
Jonna Sundling
IFK Umeå
57:46.346570
+1:39.9890
79.3p
7
Marthe Bjørnsgaard
Norway
57:48.346720
+1:41.10040
79.3p
8
Emily Nishikawa
Canada
57:49.346800
+1:42.10120
79.2p
9
Maja Dahlqvist
Falun Borlänge SK
57:49.346820
+1:42.10140
79.2p
10
Marte Mæhlum Johansen
Norway
57:51.347030
+1:44.10350
79.2p
11
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
57:52.347160
+1:45.10480
79.1p
12
Julie Myhre
Norway
58:07.348620
+2:00.11940
78.8p
13
Emma Ribom
Piteå Elit SK
58:08.348780
+2:02.12100
78.8p
14
Emilie Kristoffersen
Norway
58:17.349660
+2:10.12980
78.5p
15
Anna Svendsen
Norway
58:44.352380
+2:38.15700
77.9p
16
Lotta Udnes Weng
Norway
58:46.352580
+2:40.15900
77.8p
17
Moa Molander Kristiansen
Falun Borlänge SK
58:49.352880
+2:43.16200
77.8p
18
Silje Theodorsen
Norway
59:22.356140
+3:15.19460
77.0p
19
Amalie Ous Haakonsen
Norway
59:22.356170
+3:15.19490
77.0p
20
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
59:29.356840
+3:22.20160
76.8p
21
Frida Hallquist
Åsarna IK
59:44.358300
+3:37.21620
76.5p
22
Lovise Heimdal
Norway
59:50.358920
+3:43.22240
76.4p
23
Martine Lorgen Øvrebust
Norway
59:55.359440
+3:48.22760
76.3p
24
Merete Myrseth
Norway
1:00:16.361520
+4:09.24840
75.8p
25
Sofie Elebro
IFK Umeå
1:00:36.363580
+4:30.26900
75.3p
26
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
1:00:41.364050
+4:34.27370
75.2p
27
Ida Dahl
IFK Mora SK
1:01:09.366890
+5:03.30210
74.6p
28
Heli Heiskanen
Finland
1:01:38.369750
+5:31.33070
74.0p
29
Jenny Larsson
Gellivare Skidallians IK
1:01:54.371310
+5:47.34630
73.6p
30
Leena Nurmi
Finland
1:02:24.374330
+6:17.37650
73.0p
31
Elin Mohlin
Hudiksvalls IF
1:02:51.377020
+6:44.40340
72.5p
32
Petra Torvinen
Finland
1:02:52.377120
+6:45.40440
72.4p
33
Julia Angelsiöö
Storvreta IK
1:03:03.378270
+6:56.41590
72.2p
34
Johanne Hauge Harviken
Norway
1:03:10.378920
+7:03.42240
72.1p
35
Sara Wadman
IFK Mora SK
1:03:34.381320
+7:27.44640
71.6p
36
Nichole Bathe
Storbritannien
1:04:27.386660
+8:20.49980
70.5p
37
Julia Jansson
Sollefteå Skidor IF
1:04:27.386680
+8:21.50000
70.5p
38
Elsa-gudrun Jonsdottir
Island
1:04:29.386890
+8:23.50210
70.5p
39
Sara Hallquist
Åsarna IK
1:04:38.387750
+8:31.51070
70.3p
40
Helena Lundkvist
Kalix SK
1:06:03.396270
+9:56.59590
68.7p
41
Johanna Skottheim
Sälens IF
1:06:16.397590
+10:10.60910
68.5p
42
Kristrun Gudnadottir
Island
1:07:17.403660
+11:10.66980
67.4p
43
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
1:07:44.406390
+11:38.69710
66.9p
44
Eva Johansson
Linköpings SK
1:08:35.411460
+12:28.74780
66.0p
45
Maarit Korpi
Finland
1:08:49.412830
+12:42.76150
65.8p
-
Frida Erkers
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Katri Lylynpera
Finland
23:59:58.8639700
-
Moa Olsson
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
Ida Lindkvist
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Vilma Nissinen
Finland
23:59:58.8639700
-
Julia Hager
Finland
23:59:58.8639700
-
Maria Jonasson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
Emma Björklund
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Senni Vuolle
Finland
23:59:58.8639700
-
Anna-kaisa Saari
Finland
23:59:59.8639800
-
Xin Li
China
23:59:59.8639800
-
Marjaana Pitkaenen
Finland
23:59:59.8639800
-
Anni Alakoski
Finland
23:59:59.8639800
-
Chunxue Chi
China
23:59:59.8639800
-
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
-
Johanna Ukkola
Finland
23:59:59.8639800
-
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)