Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åre Swix Open
2017-12-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Oscar Kardin
Team Santander
1:49:22.656100
91.1p
2
H 21
Andreas Holmberg
Team Serneke
1:49:42.658100
+20.1900
90.8p
3
H 21
Tore Berdal Björnseth
Team Koteng
1:51:24.668300
+2:02.12100
89.4p
4
H 21
Olle Jonsson
Trillevallens Sportklubb
1:51:30.668900
+2:08.12700
89.4p
5
H 21
Torleif Syrstad
Team Koteng
1:51:31.669000
+2:09.12800
89.3p
6
H 21
Jerry Ahrlin
Team Tynell
1:51:32.669100
+2:10.12900
89.3p
7
H 21
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:51:35.669400
+2:13.13200
89.3p
8
H 21
Emil Persson
Östersunds SK
1:52:08.672700
+2:46.16500
88.9p
9
H 21
Mattias Bångman
Offerdals SK
1:52:32.675100
+3:10.18900
88.6p
10
H 21
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:53:22.680100
+4:00.23900
87.9p
11
H 21
Max Novak
Offerdals SK
1:56:05.696400
+6:43.40200
85.9p
12
H 21
Nils Persson
Östersunds SK
1:56:06.696500
+6:44.40300
85.9p
13
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:00:58.725700
+11:36.69500
82.5p
14
H 21
Magnus Sivertsen
Verdal IL
2:00:59.725800
+11:37.69600
82.5p
15
H 21
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:01:01.726000
+11:39.69800
82.4p
16
H 21
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
2:03:12.739100
+13:50.82900
81.0p
17
D 21
Lina Korsgren
Åre Längdskidklubb
2:03:52.743100
+14:30.86900
80.6p
18
H 21
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
2:03:53.743200
+14:31.87000
80.6p
19
H 21
Jörgen Roos
Brunflo IF
2:08:33.771200
+19:11.115000
77.7p
20
H 21
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:08:35.771400
+19:13.115200
77.7p
21
H 21
Olle Olsson Bad
Tullus Sg
2:10:10.780900
+20:48.124700
76.7p
22
H 21
Eric Simonsson
Landöns IF
2:10:22.782100
+21:00.125900
76.6p
23
H 21
Arild Olav Sagvold
Leirådal Il
2:11:04.786300
+21:42.130100
76.2p
24
H 21
Magnus Sjöbjer
Borås SK
2:11:06.786500
+21:44.130300
76.2p
25
D 21
Laila Kveli
Team Tynell
2:14:29.806800
+25:07.150600
74.3p
26
H 21
Ulf Bernardsson
Östersunds SK
2:16:12.817100
+26:50.160900
73.4p
27
H 21
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:17:22.824100
+28:00.167900
72.8p
28
H 21
Per Oeyvind Torvik
MERÅKER
2:18:20.829900
+28:58.173700
72.3p
29
H 21
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:18:22.830100
+29:00.173900
72.2p
30
H 21
Peter Spångberg
Östersunds SK
2:22:13.853200
+32:51.197000
70.3p
31
H 21
Håkan Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
2:24:03.864200
+34:41.208000
69.4p
32
H 21
Robert Eriksson
Nordhallens SK
2:25:17.871600
+35:55.215400
68.8p
33
H 21
Simon Johansson
Sjömarken
2:26:27.878600
+37:05.222400
68.3p
33
H 21
Ludvig Hellstrand
Duveds IF
2:26:27.878600
+37:05.222400
68.3p
35
H 21
Björn Jonsson
Duveds IF
2:28:20.889900
+38:58.233700
67.4p
36
H 21
Mats Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:28:24.890300
+39:02.234100
67.4p
37
H 21
Niklas Allberg
Östersund
2:29:50.898900
+40:28.242700
66.8p
38
H 21
Per Risne
Frösön
2:31:15.907400
+41:53.251200
66.2p
39
H 21
Lennart Ivarsson
Östersunds SK
2:32:42.916100
+43:20.259900
65.5p
40
H 21
Jens Kirk
Stockholms RK
2:34:10.924900
+44:48.268700
64.9p
41
H 21
Magnus Floberg
Järpens SK
2:36:23.938200
+47:01.282000
64.0p
42
H 21
Julius Hefte
Åkersberga
2:38:20.949900
+48:58.293700
63.2p
43
H 21
Erik Sundvall
Enskede
2:38:40.951900
+49:18.295700
63.1p
44
H 21
Björn Larsson
Krokoms Mck
2:38:44.952300
+49:22.296100
63.1p
45
H 21
Johan Spångberg
Örnsköldsvik
2:38:45.952400
+49:23.296200
63.1p
46
H 21
Mårten Eneberg
Spikbodarnas IK
2:41:17.967600
+51:55.311400
62.1p
47
H 21
Fredrik Bernsten
Spikbodarnas IK
2:41:25.968400
+52:03.312200
62.0p
48
H 21
Simon Oest
Östersunds Telemarksklubb
2:44:05.984400
+54:43.328200
61.0p
49
H 21
Per Sundbrandt
Björnänge Aif
2:50:30.1022900
+1:01:08.366700
58.8p
50
H 21
Mikael Åkerlund
Åre
2:51:04.1026300
+1:01:42.370100
58.6p
51
H 21
Pierre Olsson
Klättermusen
2:51:06.1026500
+1:01:44.370300
58.6p
52
H 21
Daniel Olsson
Lerums SOK
2:51:10.1026900
+1:01:48.370700
58.5p
53
D 21
Anna Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:52:14.1033300
+1:02:52.377100
58.2p
54
H 21
Håkan Björkman
Upplands Väsby
2:58:10.1068900
+1:08:48.412700
56.3p
55
D 21
Malin Andersson
Borås
2:58:35.1071400
+1:09:13.415200
56.1p
56
H 21
Johannes Jakobsson
Åre
2:58:50.1072900
+1:09:28.416700
56.1p
57
D 21
Johanna Ojala
Åre Längdskidklubb
3:03:50.1102900
+1:14:28.446700
54.6p
58
D 21
Kajsa Morawetz
Stockholm
3:07:46.1126500
+1:18:24.470300
53.4p
59
H 21
Erik Dahlberg
Östersund
3:11:17.1147600
+1:21:55.491400
52.4p
60
H 21
Samuel Oest
Stockholms RK
3:18:10.1188900
+1:28:48.532700
50.6p
61
H 21
Erik Willén
Uppsala
3:28:10.1248900
+1:38:48.592700
48.2p
62
D 21
Marie Björkman
Upplands Väsby
3:48:00.1367900
+1:58:38.711700
44.1p
63
H 21
Cees Tuip
Åre
4:25:10.1590900
+2:35:48.934700
37.9p
64
H 21
Kristoffer Wallin
Nordhallens SK
23:59:58.8639700
64
H 21
John Kristian Dahl
Team Koteng
23:59:58.8639700
64
H 21
Mattias Elg
Åre Längdskidklubb
23:59:58.8639700
64
H 21
Mikael Andersson
Mora
23:59:58.8639700
64
H 21
Martin Persson
Trillevallens Sportklubb
23:59:58.8639700
64
H 21
Andreas Johansson
Föllinge IK
23:59:58.8639700
64
H 21
Arvid Jonsson
Duveds IF
23:59:58.8639700
64
D 21
Evelina Bångman Mäenpää
Team Skills
23:59:58.8639700
72
H 21
Marcus Markström
Åkersberga
23:59:59.8639800
72
H 21
Lasse Wallin
Nordhallens SK
23:59:59.8639800
72
H 21
Johan Holmlund
Östersund
23:59:59.8639800
72
H 21
Mikael Åkerlund
Åre
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jonas Austad
Henning Sl
24:02.144100
82.3p
2
H 21
Anders Roos
Stuguns SOK Gjurd
26:20.157900
+2:18.13700
75.1p
3
H 21
Morten Torvik
MERÅKER
27:07.162600
+3:05.18400
73.0p
4
H 21
Emil Rudh
Östersund
27:10.162900
+3:08.18700
72.8p
5
D 21
Vilde Austad
Henning Sl
29:13.175200
+5:11.31000
67.7p
6
D 21
Karolina Hedenström
Östersunds SK
29:16.175500
+5:14.31300
67.6p
7
H 21
Christer Andersson
Sundsvall
29:33.177200
+5:31.33000
67.0p
8
H 21
Petter Sagvold
Verdal IL
29:40.177900
+5:38.33700
66.7p
9
H 21
Roger Hållstrand
Åre Längdskidklubb
30:08.180700
+6:06.36500
65.7p
10
H 21
Linus Berglund
Åre
31:32.189100
+7:30.44900
62.7p
11
H 21
Viktor Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
31:50.190900
+7:48.46700
62.2p
12
D 21
Gry Abrahamsson Gjersvold
Östersund
32:06.192500
+8:04.48300
61.6p
13
D 21
Mona Nilsson
1life IF
32:45.196400
+8:43.52200
60.4p
14
H 21
Johan Setterberg
Åre Längdskidklubb
33:08.198700
+9:06.54500
59.7p
15
H 21
Wilhelm Floberg
Tønsberg
33:45.202400
+9:43.58200
58.6p
16
H 21
Daniel Schalander
Åre
35:06.210500
+11:04.66300
56.4p
17
D 21
Karin Marell Höglund
Sundbybergs IK
35:35.213400
+11:33.69200
55.6p
18
H 21
Einar Stenvold Wik
Trondheim
36:14.217300
+12:12.73100
54.6p
19
D 21
Carina Magnusson
Östersund
36:38.219700
+12:36.75500
54.0p
20
H 21
Lars Gustav Johnsson
Åre
37:12.223100
+13:10.78900
53.2p
21
H 21
Andreas Hansson
Trillevallens Sportklubb
37:50.226900
+13:48.82700
52.3p
22
H 21
Einar Hyldmo
Järpens SK
38:04.228300
+14:02.84100
52.0p
23
D 21
Maja Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
38:28.230700
+14:26.86500
51.4p
24
D 21
Katarina Lindgren
Frösön
38:29.230800
+14:27.86600
51.4p
25
H 21
Andreas Lindgren
Frösön
38:30.230900
+14:28.86700
51.4p
26
D 21
Ellinor Bergman
Sundbybergs IK
40:49.244800
+16:47.100600
48.5p
27
D 21
Johanna Schalander
Åre
41:51.251000
+17:49.106800
47.3p
28
H 21
Per Arne Flodberg
Järpens SK
42:34.255300
+18:32.111100
46.5p
29
D 21
Marie Söderhielm
Åre Längdskidklubb
43:13.259200
+19:11.115000
45.8p
30
D 21
Caroline Floberg
Järpens SK
43:28.260700
+19:26.116500
45.5p
31
H 21
Nils Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
43:47.262600
+19:45.118400
45.2p
32
D 21
Ammi Schultz
Åre
43:50.262900
+19:48.118700
45.1p
33
H 21
Oskar Käll
Järfälla
44:08.264700
+20:06.120500
44.8p
34
H 21
Anders Käll
Järfälla
44:09.264800
+20:07.120600
44.8p
35
H 21
Jakob Lindvall
Åre SLK Segling
44:20.265900
+20:18.121700
44.6p
36
D 21
Louise Wallin
Åre Längdskidklubb
44:53.269200
+20:51.125000
44.1p
37
H 21
Victor Olausson
Åre Längdskidklubb
45:04.270300
+21:02.126100
43.9p
38
H 21
Tomas Nilsson
1life IF
45:05.270400
+21:03.126200
43.9p
39
H 21
Thomas Kusoffsky
Trångsunds IF
45:20.271900
+21:18.127700
43.6p
40
D 21
Malin Cronqvist
Stockholm
45:30.272900
+21:28.128700
43.5p
41
H 21
Peter Bäckström
Bandhagen
46:02.276100
+22:00.131900
43.0p
42
D 21
Jennifer Eriksson
Ocke
46:45.280400
+22:43.136200
42.3p
43
H 21
Lars Malm
Vickbolandets Lsk
48:25.290400
+24:23.146200
40.9p
44
D 21
Tilde Malm
Vickbolandets Lsk
48:35.291400
+24:33.147200
40.7p
45
D 21
Petra Linden
Jeppo
50:44.304300
+26:42.160100
39.0p
46
D 21
Rebecka Eriksson
Åre
51:50.310900
+27:48.166700
38.2p
47
D 21
Aline Gradling Sjöström
Sundsvall
54:40.327900
+30:38.183700
36.2p
48
D 21
Sara Gradling Sjöström
Sundsvall
54:41.328000
+30:39.183800
36.2p
49
H 21
Klas Sjöström
Sundsvall
54:42.328100
+30:40.183900
36.2p
50
D 21
Gunilla Cronqvist
Lund
54:45.328400
+30:43.184200
36.1p
51
D 21
Sandra Nilsson
Åre
57:00.341900
+32:58.197700
34.7p
52
H 21
Johan Hafström
Uddevalla SK
57:38.345700
+33:36.201500
34.3p
53
H 21
Petter Ronin
Åre
1:03:30.380900
+39:28.236700
31.2p
54
D 21
Sofia Velander
Östersund
1:08:50.412900
+44:48.268700
28.7p
55
D 21
Kajsa Bernsten
Spikbodarnas IK
1:09:37.417600
+45:35.273400
28.4p
56
D 21
Kristina Bernsten
Spikbodarnas IK
1:09:38.417700
+45:36.273500
28.4p
57
H 21
Stefan Andersson
Östersund
23:59:59.8639800
57
H 21
Pål Trøan Aune
Steinkjer Skl
23:59:59.8639800
57
H 21
Mats Cronqvist
Lund
23:59:59.8639800
57
D 21
Agnes Gradling Sjöström
Sundsvall
23:59:59.8639800
57
D 21
Ebba Cronqvist
Lund
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)