Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2017-03-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
45km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jonny Nilimaa
Axa SC
2:10:41.784000
83.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:13:00
2
H 21
Niklas Niska
Ounasvaaran Hiihtoseura
2:13:13.799200
+2:32.15100
81.1p
3
H 21
Tuomas Myllykoski
Seinäjoki Fin
2:15:18.811700
+4:37.27600
79.5p
4
H 21
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:18:23.830200
+7:42.46100
77.2p
5
H 21
Johan Scott
Aapua IF
2:18:44.832300
+8:03.48200
76.9p
6
H 21
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:19:37.837600
+8:56.53500
76.3p
7
H 21
Marcus Look
Studentidrott
2:19:43.838200
+9:02.54100
76.2p
8
H 21
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:19:50.838900
+9:09.54800
76.1p
9
H 21
Niklas Zakrisson
IFK Kiruna
2:20:01.840000
+9:20.55900
76.0p
10
H 21
Simon Nordlund
Jokkmokks SK
2:20:36.843500
+9:55.59400
75.6p
11
H 21
Petter Alapää
Luleguttene
2:21:10.846900
+10:29.62800
75.2p
12
H 21
Teemu Virtanen
Finland
2:21:18.847700
+10:37.63600
75.1p
13
H 21
Mathias Blomberg
Jalles Tc Umeå
2:22:38.855700
+11:57.71600
74.2p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:23:00
14
H 21
Jori Selkämaa
Oma Sästöpankki Fin
2:23:15.859400
+12:34.75300
73.8p
15
H 21
Martin Norberg
Övertorneå IF
2:24:28.866700
+13:47.82600
73.0p
16
H 21
Erik Skott
Aapua IF
2:24:48.868700
+14:07.84600
72.7p
17
H 21
Thomas Johansson
OK Renen
2:25:03.870200
+14:22.86100
72.6p
18
H 21
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:25:07.870600
+14:26.86500
72.5p
19
H 21
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:27:37.885600
+16:56.101500
71.0p
20
H 21
Peter Uusitalo
Aapua IF
2:29:09.894800
+18:28.110700
70.0p
21
H 21
Fredrik Mäki
IK Studenterna
2:30:31.903000
+19:50.118900
69.2p
22
H 21
Henrik Ekstrand
Ski Team Mäenpää
2:30:57.905600
+20:16.121500
69.0p
23
H 21
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:31:09.906800
+20:28.122700
68.8p
24
H 21
Paul Johansson
Pajala IF
2:31:47.910600
+21:06.126500
68.5p
25
H 21
Mika Mörsäri
Kemi
2:31:53.911200
+21:12.127100
68.4p
26
H 21
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:32:15.913400
+21:34.129300
68.2p
27
H 21
Fredrik Lindström
Luleguttene
2:32:20.913900
+21:39.129800
68.2p
28
D 21
Nina Lintzén
Stil Team Igne
2:32:21.914000
+21:40.129900
68.1p
29
H 21
Lukas Skott
Aapua IF
2:32:49.916800
+22:08.132700
67.9p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:33:00
30
H 21 Motion
Pauli Rantala
Haparanda SKT
2:33:50.922900
+23:09.138800
67.3p
31
H 21
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:34:33.927200
+23:52.143100
66.9p
32
H 21
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:35:11.931000
+24:30.146900
66.6p
33
H 21
Hans Tuoremaa
Kiruna IF
2:36:03.936200
+25:22.152100
66.1p
34
H 21
Atle Ager
Studentidrott
2:37:03.942200
+26:22.158100
65.6p
35
H 21
Seppo Koivisto
Lohko
2:37:07.942600
+26:26.158500
65.5p
36
H 21
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:38:33.951200
+27:52.167100
64.8p
37
H 21
Mikael Norberg
Övertorneå IF
2:40:09.960800
+29:28.176700
64.0p
38
H 21
Ergo Kelder
Finland
2:40:11.961000
+29:30.176900
64.0p
39
H 21 Motion
Stefan Älgamo
Övertorneå IF
2:40:12.961100
+29:31.177000
63.9p
40
H 21 Motion
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:41:14.967300
+30:33.183200
63.4p
41
H 21 Motion
Risto Ponkala
Torneå
2:41:31.969000
+30:50.184900
63.3p
42
H 21
Erik Lampa
Narken IF
2:41:38.969700
+30:57.185600
63.2p
43
H 21
Raggi Steinsen
IF Polcirkeln
2:41:39.969800
+30:58.185700
63.2p
44
H 21
Arto Moilanen Lappi
Rovan Lapi
2:41:54.971300
+31:13.187200
63.1p
45
H 21 Motion
Håkan Hannu
Södra Sunderbyn
2:42:07.972600
+31:26.188500
63.0p
46
H 21
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:42:09.972800
+31:28.188700
63.0p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:43:00
47
H 21
Gabriel Emanuelsson
Ersnäs IF
2:43:01.978000
+32:20.193900
62.6p
48
H 21 Motion
Peter Johansson
Narken IF
2:43:03.978200
+32:22.194100
62.5p
49
H 21
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:43:15.979400
+32:34.195300
62.5p
50
H 21
Tomas Hedström
Bodens SK
2:43:37.981600
+32:56.197500
62.3p
51
H 21
Håkan Olsson
Råneå SK
2:43:46.982500
+33:05.198400
62.2p
52
H 21
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:44:29.986800
+33:48.202700
61.9p
53
H 21
Mikael Nilsson
Vattenfalls IF
2:44:52.989100
+34:11.205000
61.7p
54
H 21
Henrik Kuoppala
Kangos IK
2:45:15.991400
+34:34.207300
61.5p
55
H 21
Stephan Schnabel
Studentidrott
2:45:39.993800
+34:58.209700
61.3p
56
H 21 Motion
Kennet Hagerman
Svenska Marinen
2:45:52.995100
+35:11.211000
61.2p
57
H 21
Henrik Blom
OK Renen
2:46:08.996700
+35:27.212600
61.1p
58
H 21
Thomas Mikko
OK Renen
2:46:33.999200
+35:52.215100
60.9p
58
H 21
William Irva
Aavasaksan Kisa
2:46:33.999200
+35:52.215100
60.9p
60
H 21 Motion
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:47:51.1007000
+37:10.222900
60.3p
61
D 21
Vilma Funck
Gellivare Skidallians IK
2:48:05.1008400
+37:24.224300
60.2p
62
H 21 Motion
Heikki Palomaa
Tornio Fin
2:48:14.1009300
+37:33.225200
60.2p
63
D 21
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:48:22.1010100
+37:41.226000
60.1p
64
H 21 Motion
Martti Rauvala
Karungin Karpat
2:48:30.1010900
+37:49.226800
60.0p
65
H 21 Motion
Stefan Rovainen
Vattenfalls IF
2:48:42.1012100
+38:01.228000
59.9p
66
H 21
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:49:07.1014600
+38:26.230500
59.8p
67
H 21
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:49:19.1015800
+38:38.231700
59.7p
68
H 21
Lars-Erik Andersson
Jukkasjärvi IF
2:49:25.1016400
+38:44.232300
59.6p
68
H 21 Motion
Antti Härkönen
Torneå
2:49:25.1016400
+38:44.232300
59.6p
70
H 21
Samuli Keisu
Keisus
2:50:02.1020100
+39:21.236000
59.4p
71
H 21
Pauli Ojalainen
Rovan Lapi
2:51:35.1029400
+40:54.245300
58.7p
72
H 21 Motion
Tore Peuravaara
Pello IF
2:51:40.1029900
+40:59.245800
58.7p
73
H 21 Motion
Marko Hyrkäs
Team Koskitalo
2:51:51.1031000
+41:10.246900
58.6p
74
H 21 Motion
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:52:07.1032600
+41:26.248500
58.5p
75
H 21
Marko Miinala
Haparanda SKT
2:52:29.1034800
+41:48.250700
58.3p
76
H 21
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:52:39.1035800
+41:58.251700
58.3p
76
H 21 Motion
Håkan Petersson
I 19 IF
2:52:39.1035800
+41:58.251700
58.3p
78
H 21
Jens Kärrman
Luleguttene
2:52:54.1037300
+42:13.253200
58.1p
79
H 21
Robert Wilhelmsson
Kalix SK
2:52:59.1037800
+42:18.253700
58.1p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:53:00
80
H 21 Motion
Pentti Mäkikyrö
Ylitornio
2:53:15.1039400
+42:34.255300
58.0p
81
H 21
Jussi Herttuala Aavu
Finland
2:53:18.1039700
+42:37.255600
58.0p
82
H 21
Emil Widmark
Studentidrott
2:53:36.1041500
+42:55.257400
57.9p
82
H 21
Tom Vidmark
Bodens SK
2:53:36.1041500
+42:55.257400
57.9p
84
D 21
Linnea SILVA
Studentidrott
2:55:02.1050100
+44:21.266000
57.3p
85
H 21 Motion
Robert Wennberg
Team Koskitalo
2:55:25.1052400
+44:44.268300
57.1p
86
H 21
Sune Ekstrand
Larsmo IF
2:55:31.1053000
+44:50.268900
57.1p
87
H 21
Pasi Huhtalo
Aavasaksan Kisa
2:55:46.1054500
+45:05.270400
57.0p
88
H 21
Daniel Rova
Antnäs BK
2:57:05.1062400
+46:24.278300
56.5p
89
H 21
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:57:21.1064000
+46:40.279900
56.4p
90
D 21
Ingrid Persson
Burträsk SK
2:58:13.1069200
+47:32.285100
56.0p
91
H 21 Motion
Thomas Wigren
Axa SC
2:58:14.1069300
+47:33.285200
56.0p
92
D 21
Karen Messenger
Rocky Mtn Racers
2:58:53.1073200
+48:12.289100
55.8p
93
H 21
Lars-Ola Marakatt
IFK Kiruna
2:59:47.1078600
+49:06.294500
55.4p
94
H 21
Jakob Falås
No Club
2:59:56.1079500
+49:15.295400
55.4p
95
H 21
Niklas Wennberg
Sssk
3:00:12.1081100
+49:31.297000
55.3p
96
D 21
Heli Lehto
Axa SC
3:00:48.1084700
+50:07.300600
55.0p
97
H 21 Motion
Jonas Jaako
No Club
3:01:00.1085900
+50:19.301800
55.0p
98
H 21
Leif Mäkipiha
OK Gränsen
3:01:11.1087000
+50:30.302900
54.9p
99
H 21 Motion
Mattias Jaako
Sävast Ski Team IF
3:01:33.1089200
+50:52.305100
54.8p
100
H 21 Motion
Anders Sörqvist
Luleå Gjutarens IF
3:02:02.1092100
+51:21.308000
54.6p
101
H 21
Andreas Larsson
Kalix SK
3:02:05.1092400
+51:24.308300
54.6p
102
H 21 Motion
Markus Jakobsson-åhl
Luleå Gjutarens IF
3:02:19.1093800
+51:38.309700
54.5p
103
D 21
Mari Marttinen
Vantaan Hiihtoseura
3:02:34.1095300
+51:53.311200
54.4p
104
H 21 Motion
Onni Tiiperi
Alatornion Pirkat
3:02:47.1096600
+52:06.312500
54.3p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:03:00
105
H 21
Sven-erik Sjölund
Larsmo IF
3:03:48.1102700
+53:07.318600
53.9p
106
H 21
Johnny Blomqvist
Larsmo IF
3:03:49.1102800
+53:08.318700
53.9p
107
H 21
Tomas Rundgren
Järbo IF
3:05:19.1111800
+54:38.327700
53.4p
108
H 21 Motion
Lennart Westerberg
Kalix SK
3:07:18.1123700
+56:37.339600
52.7p
109
H 21
Jari Vanhapiha
North Adventure
3:07:54.1127300
+57:13.343200
52.5p
110
H 21
Jukka Vanhapiha
North Adventure
3:07:55.1127400
+57:14.343300
52.5p
111
H 21
Olavi Vanhapiha
North Adventure
3:07:56.1127500
+57:15.343400
52.5p
112
H 21 Motion
Stig Björnemark
Vattenfalls IF
3:08:03.1128200
+57:22.344100
52.5p
113
D 21
Britta Tervaniemi
Korpilombolo GIF
3:08:55.1133400
+58:14.349300
52.2p
114
H 21 Motion
K E Malmberg
Pajala IF
3:09:14.1135300
+58:33.351200
52.1p
115
H 21 Motion
Halftan Sætherskar
Brøstadbotn IL
3:09:19.1135800
+58:38.351700
52.0p
116
H 21
Petter Kero
Lkab FF
3:10:23.1142200
+59:42.358100
51.7p
117
H 21
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
3:11:57.1151600
+1:01:16.367500
51.2p
118
H 21 Motion
Niklas Sundin
Hortlax SK
3:12:09.1152800
+1:01:28.368700
51.1p
119
D 21
Elisabeth Harju
Korpen Övertorneå
3:12:55.1157400
+1:02:14.373300
50.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:13:00
120
H 21 Motion
John Andersson-fors
Svansteins SK
3:13:52.1163100
+1:03:11.379000
50.6p
121
H 21
Samuel Fors
IF Polcirkeln
3:14:57.1169600
+1:04:16.385500
50.2p
122
D 21
Therese Ovefalk
Strömnäs GIF
3:15:28.1172700
+1:04:47.388600
50.1p
123
H 21 Motion
Christian Fredriksson
Luleå
3:16:10.1176900
+1:05:29.392800
49.9p
124
H 21 Motion
David Hedlund
Svansteins SK
3:17:49.1186800
+1:07:08.402700
49.4p
125
H 21 Motion
Jari Palomaa
Sunderby SK
3:17:59.1187800
+1:07:18.403700
49.3p
126
H 21 Motion
Lennart Krekula
IFK Kiruna
3:18:11.1189000
+1:07:30.404900
49.3p
127
H 21 Motion
Stefan Ruisniemi
Övertorneå IF
3:18:14.1189300
+1:07:33.405200
49.2p
128
H 21 Motion
Holger Jakobsson
Korpen Övertorneå
3:18:56.1193500
+1:08:15.409400
49.0p
128
D 21 Motion
Essi Heikka
Aavasaksan Kisa
3:18:56.1193500
+1:08:15.409400
49.0p
130
D 21 Motion
Salla Kunnari
Aavasaksan Kisa
3:18:57.1193600
+1:08:16.409500
49.0p
131
H 21 Motion
Daniel Nyberg
Kalix SK
3:19:20.1195900
+1:08:39.411800
48.9p
132
H 21 Motion
Folke Kosteniemi
Pajala IF
3:21:45.1210400
+1:11:04.426300
48.2p
133
H 21 Motion
Anders Sturk
Kuivakangas SK
3:22:07.1212600
+1:11:26.428500
48.1p
134
D 21
Anna Lindgren
Råneå SK
3:22:17.1213600
+1:11:36.429500
48.1p
135
H 21 Motion
Mikael Filipp
Korpen Övertorneå
3:23:03.1218200
+1:12:22.434100
47.8p
136
H 21 Motion
Daniel Hadebrandt
Korpen Övertorneå
3:23:35.1221400
+1:12:54.437300
47.7p
137
H 21 Motion
Johan Westerberg
Svansteins SK
3:23:54.1223300
+1:13:13.439200
47.6p
138
H 21 Motion
Janne Koivuranta
Shaman
3:24:44.1228300
+1:14:03.444200
47.4p
139
D 21
Kajsa Vallo
Rovan Lapi
3:24:46.1228500
+1:14:05.444400
47.4p
140
D 21
Reija Ravelin
Haparanda SKT
3:26:57.1241600
+1:16:16.457500
46.8p
141
H 21 Motion
Håkan Taavo
Aapua IF
3:27:00.1241900
+1:16:19.457800
46.8p
142
H 21 Motion
Jonas Lindeman
Övertorneå IF
3:27:52.1247100
+1:17:11.463000
46.5p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:28:00
143
H 21 Motion
Jan-Ola Larsson
Övertorneå IF
3:29:16.1255500
+1:18:35.471400
46.2p
143
D 21 Motion
Carina Larsson
Övertorneå IF
3:29:16.1255500
+1:18:35.471400
46.2p
145
D 21
Susanne Andersson
Hemmingsmarks IF
3:32:47.1276600
+1:22:06.492500
45.3p
146
D 21 Motion
Julia Pieti
Kuivakangas SK
3:33:05.1278400
+1:22:24.494300
45.2p
147
H 21 Motion
Henry Barsk
Övertorneå IF
3:33:07.1278600
+1:22:26.494500
45.2p
148
H 21 Motion
Magnus Töyrä
Rutviks SK
3:33:14.1279300
+1:22:33.495200
45.1p
149
H 21 Motion
Max Stålnacke
Svansteins SK
3:33:17.1279600
+1:22:36.495500
45.1p
150
D 21
Christina Klingestål
Ohtanajärvi IK
3:35:47.1294600
+1:25:06.510500
44.5p
151
D 21
Annalill Tovås Malmberg
Pajala IF
3:36:06.1296500
+1:25:25.512400
44.4p
152
H 21 Motion
Niklas Puranen
No Club
3:38:14.1309300
+1:27:33.525200
43.9p
153
H 21 Motion
Robert Palo
Juoksengi
3:38:57.1313600
+1:28:16.529500
43.8p
154
H 21 Motion
Valter Lundåsen
IF Strategen
3:39:51.1319000
+1:29:10.534900
43.5p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:43:00
155
D 21 Motion
Suvi Collin
Ylitornio
3:44:57.1349600
+1:34:16.565500
42.4p
156
H 21 Motion
Karl Axel Älgamo
Arlanda-Märsta SK
3:45:04.1350300
+1:34:23.566200
42.4p
157
H 21 Motion
Antti Erkheikki
Kuivakangas SK
3:47:57.1367600
+1:37:16.583500
41.7p
158
H 21 Motion
Peter Puranen
No Club
3:50:20.1381900
+1:39:39.597800
41.2p
159
D 21
Annika Holström-fors
Team Sportia Fin
3:50:47.1384600
+1:40:06.600500
41.1p
160
H 21 Motion
Anders Dahlgren
Göteborg
3:53:45.1402400
+1:43:04.618300
40.5p
161
H 21 Motion
Bror Kostenniemi
Pajala IF
3:54:25.1406400
+1:43:44.622300
40.4p
162
H 21 Motion
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:54:41.1408000
+1:44:00.623900
40.3p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:58:00
163
H 21 Motion
Taisto Rantaniemi
Luleå
3:59:15.1435400
+1:48:34.651300
39.5p
164
H 21 Motion
Berndt Hällgren
Bergnäsets AIK
4:04:45.1468400
+1:54:04.684300
38.4p
165
H 21 Motion
Markku Matti
Turtola
4:06:42.1480100
+1:56:01.696000
38.1p
166
H 21 Motion
Isac Höggren
Korva
4:08:10.1488900
+1:57:29.704800
37.8p
167
H 21 Motion
Andreas Johansson
Baj
4:24:34.1587300
+2:13:53.803200
35.1p
168
D 21 Motion
Rut Taavo
Övertorneå IF
4:25:51.1595000
+2:15:10.810900
34.9p
169
D 21 Motion
Tina Rova
Antnäs BK
4:27:32.1605100
+2:16:51.821000
34.7p
170
D 21 Motion
Elisabeth Ynglöv Jönss
Korpen Övertorneå
4:31:07.1626600
+2:20:26.842500
34.2p
171
H 21 Motion
Tommy Larsson
Hedemora
4:31:38.1629700
+2:20:57.845600
34.1p
172
H 21 Motion
Tomas Nilsson
Kalix SK
4:33:47.1642600
+2:23:06.858500
33.8p
173
H 21 Motion
Stig Stokkland
Brøstadbotn IL
4:35:36.1653500
+2:24:55.869400
33.5p
174
D 21 Motion
Tiina Marjeta
No Club
5:15:01.1890000
+3:04:20.1105900
28.9p
175
H 21 Motion
Patrik Wilhelmsson
Övertorneå IF
5:37:49.2026800
+3:27:08.1242700
26.7p
176
H 21 Motion
Mikael Nilsson
Kalix SK
5:40:26.2042500
+3:29:45.1258400
26.5p
177
D 21 Motion
Annika Kieri
Västerås Skidklubb
6:00:23.2162200
+3:49:42.1378100
24.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
23km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Simon Eriksson
Kalix SK
1:29:46.538500
58.3p
2
H/D 21 Motion
Matias Jonselius
Kalix SK
1:29:48.538700
+2.100
58.3p
3
H/D 21 Motion
Kalevi Kokkonen
Övertorneå IF
1:30:04.540300
+18.1700
58.1p
4
H/D 21 Motion
Einar Knudsen
Kalix SK
1:33:22.560100
+3:36.21500
56.1p
5
H/D 21 Motion
Erik Gustafsson
Sunderby SK
1:35:39.573800
+5:53.35200
54.7p
6
D 20
Oline Malmberg
Pajala IF
1:38:17.589600
+8:31.51000
53.3p
7
H/D 21 Motion
Jasmin Persson
Kalix SK
1:43:31.621000
+13:45.82400
50.6p
8
H/D 21 Motion
Rebecca Johnselius
Kalix SK
1:45:01.630000
+15:15.91400
49.9p
9
H 20
Mikael Mansikka
OK Gränsen
1:45:55.635400
+16:09.96800
49.4p
10
H/D 21 Motion
Åke Ersson
Övertorneå IF
1:46:59.641800
+17:13.103200
48.9p
11
H/D 21 Motion
Jonny Persson
Kalix SK
1:47:01.642000
+17:15.103400
48.9p
12
H/D 21 Motion
Ellen Gustafsson
Sunderby SK
1:49:09.654800
+19:23.116200
48.0p
13
H/D 21 Motion
Thomas Widmark
No Club
1:54:14.685300
+24:28.146700
45.8p
14
H/D 21 Motion
Sofia Stridsman
No Club
1:57:32.705100
+27:46.166500
44.5p
15
H/D 21 Motion
Anton Brännvall
Umeå
2:01:18.727700
+31:32.189100
43.2p
16
H/D 21 Motion
Urve Kirt
OK Gränsen
2:01:46.730500
+32:00.191900
43.0p
17
H/D 21 Motion
Merja Lehkonen-Tolppi
Pellon Toverit
2:01:53.731200
+32:07.192600
43.0p
18
H/D 21 Motion
Minna Aavu
No Club
2:02:36.735500
+32:50.196900
42.7p
19
H/D 21 Motion
Anna Carlenius
Sunderby SK
2:03:14.739300
+33:28.200700
42.5p
20
H/D 21 Motion
Julia Funck
Vårdc Norra Hamn
2:04:20.745900
+34:34.207300
42.1p
21
H/D 21 Motion
Viktoria Luttu Wahlberg
Övertorneå IF
2:05:23.752200
+35:37.213600
41.8p
22
H/D 21 Motion
Emma Luttu
Lsk
2:07:54.767300
+38:08.228700
40.9p
23
H/D 21 Motion
Ann-kristine Semberg
IFK Tärendö
2:08:02.768100
+38:16.229500
40.9p
24
H/D 21 Motion
Unto Rautio
Himovaaran Erä Fin
2:11:19.787800
+41:33.249200
39.9p
25
H/D 21 Motion
Matti Rahtu
Himovaaran Erä Fin
2:11:20.787900
+41:34.249300
39.9p
26
H/D 21 Motion
Pertti Keisu
Marjosaari
2:11:29.788800
+41:43.250200
39.8p
27
H/D 21 Motion
Paul Beck
Övertorneå IF
2:11:36.789500
+41:50.250900
39.8p
28
H/D 21 Motion
Kjell Bredhult
Ume Postens IF
2:15:59.815800
+46:13.277200
38.5p
29
H/D 21 Motion
Göran Dahlkvist
Friskis O Svettis Sundsvall
2:18:17.829600
+48:31.291000
37.9p
30
H/D 21 Motion
Malin Löpare
Sunderby SK
2:18:35.831400
+48:49.292800
37.8p
31
H/D 21 Motion
Kerstin Sipola
No Club
2:18:53.833200
+49:07.294600
37.7p
32
H/D 21 Motion
Ald Andersson
Lomträsk
2:21:44.850300
+51:58.311700
36.9p
33
H/D 21 Motion
Inga-britt Paavo
IFK Tärendö
2:26:25.878400
+56:39.339800
35.8p
34
H/D 21 Motion
Kajsa Ridbäck
Narken IF
2:26:26.878500
+56:40.339900
35.8p
35
H/D 21 Motion
Linnea Luttu
Lsk
2:30:14.901300
+1:00:28.362700
34.8p
36
H/D 21 Motion
Stefan Sannemalm
Övertorneå IF
2:43:17.979600
+1:13:31.441000
32.1p
37
H/D 21 Motion
Anna Sofie Bull Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:51:43.1030200
+1:21:57.491600
30.5p
38
H/D 21 Motion
Henrik Micael Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:51:45.1030400
+1:21:59.491800
30.5p
39
H/D 21 Motion
Linnea Huhta
No Club
3:15:20.1171900
+1:45:34.633300
26.8p
40
H/D 21 Motion
Arto Huhta
No Club
3:15:23.1172200
+1:45:37.633600
26.8p
11km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Ellen Nykäinen
Pajala IF
44:12.265100
60.1p
2
H/D 21 Motion
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
50:26.302500
+6:14.37300
52.6p
3
H/D 21 Motion
Henrik Nyberg
Student Consulting
1:00:42.364100
+16:30.98900
43.7p
4
H/D 21 Motion
Ella Lindahl
OK Gränsen
1:01:23.368200
+17:11.103000
43.2p
5
H/D 21 Motion
Fredrik Hannedahl
OK Gränsen
1:01:25.368400
+17:13.103200
43.2p
6
H/D 21 Motion
Senni Wennberg
Team Koskitalo
1:02:32.375100
+18:20.109900
42.4p
7
H/D 21 Motion
Theo Hadebrandt
OK Gränsen
1:02:38.375700
+18:26.110500
42.4p
8
H/D 21 Motion
Maja Stridsman
Luleå Gjutarens IF
1:02:40.375900
+18:28.110700
42.4p
9
H/D 21 Motion
Peter Gräsvik
No Club
1:03:12.379100
+19:00.113900
42.0p
10
H/D 21 Motion
Vanja Furmark
OK Gränsen
1:07:49.406800
+23:37.141600
39.1p
11
H/D 21 Motion
Jenny Hjorth-rova
OK Gränsen
1:07:52.407100
+23:40.141900
39.1p
12
H/D 21 Motion
Ann Britt Stridsman
Övertorneå IF
1:08:35.411400
+24:23.146200
38.7p
13
H/D 21 Motion
Maarit Koivisto Aavu
Finland
1:08:42.412100
+24:30.146900
38.6p
14
H/D 21 Motion
Ingemar Nordström
Hortlax SK
1:09:09.414800
+24:57.149600
38.4p
15
H/D 21 Motion
Carola Blomqvist
Larsmo IF
1:10:00.419900
+25:48.154700
37.9p
16
H/D 21 Motion
Freja Åhrman
Järbo IF
1:15:40.453900
+31:28.188700
35.1p
17
H/D 21 Motion
Sandra Rundgren
Järbo IF
1:15:41.454000
+31:29.188800
35.1p
18
H/D 21 Motion
Annette Rytiniemi
Jänkisjärvi IF
1:16:11.457000
+31:59.191800
34.8p
19
H/D 21 Motion
Liam Mukkavaara
No Club
1:16:47.460600
+32:35.195400
34.6p
20
H/D 21 Motion
Veronica Mukkavaara
No Club
1:16:54.461300
+32:42.196100
34.5p
21
H/D 21 Motion
Julia Mansikka
OK Gränsen
1:19:57.479600
+35:45.214400
33.2p
22
H/D 21 Motion
Lina Wähäjärvi
Kukkola IF
1:20:18.481700
+36:06.216500
33.1p
23
H/D 21 Motion
Josefine Hietala
Ksk
1:20:55.485400
+36:43.220200
32.8p
24
H/D 21 Motion
Arne Hietala
Ksk
1:20:56.485500
+36:44.220300
32.8p
25
H/D 21 Motion
Ellen Nilsson-suikki
No Club
1:33:19.559800
+49:07.294600
28.4p
26
H/D 21 Motion
Katrin Nilsson-suikki
No Club
1:33:22.560100
+49:10.294900
28.4p