Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
LO SPÅRET
2017-01-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Magnus Hedlund
Granbergsdals IF
1:54:41.688000
79.3p
1
H 21
Andreas Blom
Filipstads SF
1:54:41.688000
79.3p
3
H 21
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:54:42.688100
+1
79.3p
4
H 21
Emil Folkesson
Nybro Skidklubb
2:00:11.721000
+5:30.32900
75.2p
5
H 21
Pär Wedin
Garphyttans IF
2:00:14.721300
+5:33.33200
75.2p
6
H 21
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:00:16.721500
+5:35.33400
75.2p
7
H 21
Viktor Elfven
IF Hagen SK
2:03:19.739800
+8:38.51700
73.1p
8
H 21
Simon Sveder
Hällefors SK
2:04:09.744800
+9:28.56700
72.5p
9
H 21
Erik Svensson
Karlslunds IF SF
2:04:39.747800
+9:58.59700
72.2p
10
H 21
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
2:04:40.747900
+9:59.59800
72.2p
10
H 21
Daniel Olsson
Garphyttans IF
2:04:40.747900
+9:59.59800
72.2p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:05:00
12
H 21
Peter Jellvert
Karlslunds IF SF
2:06:22.758100
+11:41.70000
71.1p
13
H 21
Niklas Wassberg
Töcksfors IF
2:07:21.764000
+12:40.75900
70.5p
14
H 21
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
2:09:55.779400
+15:14.91300
68.9p
15
H 21
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
2:10:37.783600
+15:56.95500
68.5p
16
H 21
Conny Karlsson
Hällefors SK
2:14:37.807600
+19:56.119500
66.3p
17
H 21
Göran Andersson
Strömtorps IK
2:14:58.809700
+20:17.121600
66.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:15:00
18
H 21
Matthias Wiktorsson
Karlslunds IF SF
2:15:09.810800
+20:28.122700
66.0p
19
H 21
Ulf Lekeborn
IFK Lindesberg
2:15:17.811600
+20:36.123500
65.9p
20
H 21
Johan Ånger
Hällefors SK
2:15:19.811800
+20:38.123700
65.9p
21
H 21
Jacob Halvarsson
Karlslunds IF SF
2:17:09.822800
+22:28.134700
64.9p
22
H 21
Henrik Dahlen
Kristinehamn
2:17:15.823400
+22:34.135300
64.9p
23
H 21
Viktor Erving
Gnosjö FK
2:17:38.825700
+22:57.137600
64.7p
24
H 21
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:17:52.827100
+23:11.139000
64.5p
25
H 21
Peter Nilsson
Filipstads SF
2:19:05.834400
+24:24.146300
63.9p
26
H 21
Henrik Sjöström
Storådalens SK
2:19:22.836100
+24:41.148000
63.8p
27
H 21
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:19:41.838000
+25:00.149900
63.6p
28
H 21 Motion
Benny Fredlund
Kristinehamn
2:20:01.840000
+25:20.151900
63.4p
29
H 21
Niklas Pettersson
Norabygdens SK
2:21:29.848800
+26:48.160700
62.7p
30
D 21
Carina Lagerlöf
Malungs Skid och FK
2:21:33.849200
+26:52.161100
62.7p
31
H 21
Andreas Grahn
Landsbro IF SK
2:22:33.855200
+27:52.167100
62.2p
32
D 21
Susanne Hedlund
Bjursås IK
2:22:39.855800
+27:58.167700
62.1p
33
H 21 Motion
Stefan Jansson
Åmotfors IF
2:23:06.858500
+28:25.170400
61.9p
34
H 21
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:23:12.859100
+28:31.171000
61.9p
35
H 21
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
2:23:32.861100
+28:51.173000
61.7p
36
H 21
Jacob Eriksson
Karlslunds IF SF
2:24:25.866400
+29:44.178300
61.3p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:25:00
37
H 21
Markus Gustafsson
Hällefors SK
2:25:08.870700
+30:27.182600
61.0p
38
H 21
Johan Skoglund
Hällefors SK
2:25:09.870800
+30:28.182700
61.0p
39
H 21
Jack Karlsson
Garphyttans IF
2:25:27.872600
+30:46.184500
60.8p
40
H 21
Johan Larsson
Berber IS
2:26:45.880400
+32:04.192300
60.2p
41
H 21
Robert Johansson
Karlslunds IF SF
2:26:46.880500
+32:05.192400
60.2p
42
H 21
Mattias Wikström
Karlslunds IF SF
2:26:48.880700
+32:07.192600
60.2p
43
H 21
Niclas Björn
Hagfors SF
2:26:52.881100
+32:11.193000
60.2p
44
H 21 Motion
Eric Marklund
AXA SC
2:29:07.894600
+34:26.206500
59.2p
45
H 21
Samuel Lindberg
Hagfors SF
2:30:31.903000
+35:50.214900
58.6p
46
D 21
Josefine Wallenhammar
Garphyttans IF
2:32:13.913200
+37:32.225100
57.9p
47
H 21
Per Pettersson
Västerås Skidklubb
2:32:23.914200
+37:42.226100
57.8p
48
H 21
Mats Nilsson
Ekshärads SF
2:32:56.917500
+38:15.229400
57.6p
49
H 21
Christian Svanberg
Filipstads SF
2:33:19.919800
+38:38.231700
57.4p
50
H 21
Tommy Theorén
Karlslunds IF SF
2:33:24.920300
+38:43.232200
57.4p
51
H 21
Gunnar Johannes
Karlslunds IF SF
2:33:52.923100
+39:11.235000
57.2p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:35:00
52
H 21
Peder Egnell
Åsarna IK
2:35:00.929900
+40:19.241800
56.7p
53
H 21 Motion
Björn Bergqvist
Garphyttans IF
2:35:36.933500
+40:55.245400
56.5p
54
H 21
Joakim Kaiser
Karlslunds IF SF
2:35:39.933800
+40:58.245700
56.5p
55
H 21
Kristian Olsson
OK Kullingshof
2:35:42.934100
+41:01.246000
56.4p
56
D 21
Elin Vinblad
Karlslunds IF SF
2:35:57.935600
+41:16.247500
56.3p
57
H 21
Thomas Johansson
Karlslunds IF SF
2:36:20.937900
+41:39.249800
56.2p
58
H 21
Mattias Frändå
Karlslunds IF SF
2:37:10.942900
+42:29.254800
55.9p
59
H 21
Jonas Janegren
Karlslunds IF SF
2:37:21.944000
+42:40.255900
55.8p
60
H 21 Motion
Carl-Philip Wahlberg
Västerås Skidklubb
2:37:46.946500
+43:05.258400
55.6p
61
H 21
Gunnar Fredriksson
Tunafors SK
2:40:00.959900
+45:19.271800
54.8p
62
H 21 Motion
Johan Carlsson
Hammarö GF
2:40:15.961400
+45:34.273300
54.7p
63
H 21
Martin Wallin
Norabygdens SK
2:40:22.962100
+45:41.274000
54.7p
64
D 21
Sofia Holmgård
Grava SK
2:40:45.964400
+46:04.276300
54.5p
65
D 21
Anna Kero
Karlslunds IF SF
2:41:11.967000
+46:30.278900
54.4p
66
H 21 Motion
Martin Sivertsson
AXA SC
2:41:13.967200
+46:32.279100
54.3p
67
H 21 Motion
Christer Hernstigen
AXA SC
2:41:34.969300
+46:53.281200
54.2p
68
H 21
Tomas Boman
Sya SK
2:41:58.971700
+47:17.283600
54.1p
69
H 21 Motion
Andreas Nilsson
Karlskoga
2:42:18.973700
+47:37.285600
53.9p
70
H 21
Roger Jakobsson
Filipstads SF
2:42:34.975300
+47:53.287200
53.8p
71
H 21
Claes Skoglöf
Gräftåvallens SK
2:43:24.980300
+48:43.292200
53.6p
72
H 21 Motion
Pär Lindén
Nyköpings OK
2:43:41.982000
+49:00.293900
53.4p
73
H 21
Fredrik Andersson
Wedevågs IF
2:43:48.982700
+49:07.294600
53.4p
74
H 21
Markus Keränen
Ncc IF Stockholm
2:43:50.982900
+49:09.294800
53.4p
75
H 21
Hans Karlsson
Strömtorps IK
2:44:12.985100
+49:31.297000
53.3p
76
H 21 Motion
Cristian Swärd
Hammarö GF
2:44:47.988600
+50:06.300500
53.1p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:45:00
77
H 21 Motion
Anders Westerberg
Norrköping
2:45:04.990300
+50:23.302200
53.0p
78
H 21
Simon Viitanen
Hällefors SK
2:45:32.993100
+50:51.305000
52.8p
79
H 21 Motion
Peter Edmark
Hällefors SK
2:47:01.1002000
+52:20.313900
52.3p
80
H 21
Peter Triumf
Täby IS SK
2:47:51.1007000
+53:10.318900
52.0p
81
H 21 Motion
Jonas Vestin
Norrköping
2:49:56.1019500
+55:15.331400
51.3p
82
H 21
Peter Forsling
Norabygdens SK
2:51:23.1028200
+56:42.340100
50.8p
83
H 21
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
2:51:52.1031100
+57:11.343000
50.7p
84
H 21 Motion
Andreas Gustafsson
Linköping
2:52:28.1034700
+57:47.346600
50.5p
85
H 21
Fabian Rosén
Karlslunds IF SF
2:53:12.1039100
+58:31.351000
50.3p
86
H 21 Motion
Joakim Sällström
Kumla
2:53:48.1042700
+59:07.354600
50.1p
87
H 21
Dan Bodinger
Kristinehamns OK
2:54:01.1044000
+59:20.355900
50.0p
88
D 21 Motion
Yvonne Franzén
Almby IK
2:54:23.1046200
+59:42.358100
49.9p
89
H 21
Tommy Holmberg
Hällefors SK
2:54:34.1047300
+59:53.359200
49.8p
90
H 21
Patrik Karpaty
Karlslunds IF SF
2:54:38.1047700
+59:57.359600
49.8p
91
H 21
Anders Green
Tunafors SK
2:54:50.1048900
+1:00:09.360800
49.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:55:00
92
H 21 Motion
Robert Funke
Axa SC
2:55:57.1055600
+1:01:16.367500
49.4p
93
H 21
Mats Vesterberg
Broby GoIF
2:56:49.1060800
+1:02:08.372700
49.2p
94
H 21
Jonas Dahlgren
Axa SC
2:56:50.1060900
+1:02:09.372800
49.1p
95
H 21 Motion
Andreas Hult
Karlstad
2:57:00.1061900
+1:02:19.373800
49.1p
96
H 21
Petter Wikström
Karlslunds IF SF
2:58:47.1072600
+1:04:06.384500
48.6p
97
H 21 Motion
Benni Ström
Västerås Skidklubb
2:59:13.1075200
+1:04:32.387100
48.4p
98
H 21 Motion
Göran Jansson
Meritor FK Lindesberg
3:01:08.1086700
+1:06:27.398600
47.9p
99
D 21 Motion
Therése Nordlund
Västerås
3:01:11.1087000
+1:06:30.398900
47.9p
100
H 21 Motion
Robin Möller
Örebro
3:02:31.1095000
+1:07:50.406900
47.5p
101
H 21 Motion
Simon Kjellin
Karlslunds IF SF
3:03:04.1098300
+1:08:23.410200
47.3p
102
H 21 Motion
Niklas Rönning
Nora
3:03:47.1102600
+1:09:06.414500
47.1p
103
H 21 Motion
Daniel Hamberg
Upplands Väsby
3:04:49.1108800
+1:10:08.420700
46.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:05:00
104
H 21 Motion
Alexander Saxin
Skövde
3:06:45.1120400
+1:12:04.432300
46.3p
105
H 21
Lars Holmgård
Grava SK
3:08:19.1129800
+1:13:38.441700
45.9p
106
H 21
Mikael Haraldsson
Filipstads SF
3:09:48.1138700
+1:15:07.450600
45.5p
107
H 21 Motion
Torbjörn Eriksson
Garphyttans IF
3:10:51.1145000
+1:16:10.456900
45.3p
108
H 21 Motion
Robin Sandberg
Lindesberg
3:12:20.1153900
+1:17:39.465800
44.9p
109
H 21 Motion
Tim Eriksson
Lindesberg
3:12:48.1156700
+1:18:07.468600
44.8p
110
H 21
Erik Martin
Nacka Värmdö SK
3:13:04.1158300
+1:18:23.470200
44.7p
111
H 21 Motion
Torgny Sundqvist
Hällefors SK
3:13:45.1162400
+1:19:04.474300
44.5p
112
H 21 Motion
Anders Johansson
Axa SC
3:14:38.1167700
+1:19:57.479600
44.3p
113
H 21
David Ståhl
Nybro Skidklubb
3:16:41.1180000
+1:22:00.491900
43.8p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:20:00
114
D 21
Emelie Oscarsson
Berber Idrottssällskap
3:20:31.1203000
+1:25:50.514900
42.9p
115
H 21 Motion
Isak Strömberg
Linköping
3:20:41.1204000
+1:26:00.515900
42.9p
116
H 21 Motion
Sören Frisk
Karlskoga
3:20:50.1204900
+1:26:09.516800
42.9p
117
H 21 Motion
Thomas Andersson
Örebro
3:20:51.1205000
+1:26:10.516900
42.8p
118
H 21
Lars Karlsson
Östansjö SK
3:22:10.1212900
+1:27:29.524800
42.6p
119
H 21
Henrik Lindahl
Idefjordens SK
3:22:23.1214200
+1:27:42.526100
42.5p
120
H 21 Motion
Henrik Nordin
Lindesberg
3:27:04.1242300
+1:32:23.554200
41.5p
121
D 21 Motion
Lisa Frisk
Linköping
3:27:51.1247000
+1:33:10.558900
41.3p
122
H 21 Motion
Lennart Schölin
Karlslunds IF SF
3:28:25.1250400
+1:33:44.562300
41.2p
123
D 21
Susanne Sandvik
Hällefors SK
3:30:50.1264900
+1:36:09.576800
40.7p
124
H 21
Nils-Olov Åsman
Karlslunds IF SF
3:31:12.1267100
+1:36:31.579000
40.6p
125
D 21 Motion
Anna Löthman
Sollentuna
3:34:06.1284500
+1:39:25.596400
40.0p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:35:00
126
H 21 Motion
Conny Johansson
Trollhättans SOK
3:38:39.1311800
+1:43:58.623700
39.1p
127
H 21 Motion
Anders Karlsson
Örebro
3:40:28.1322700
+1:45:47.634600
38.8p
128
H 21 Motion
Ingvar Berg
Filipstads SF
3:42:03.1332200
+1:47:22.644100
38.5p
129
H 21
Emil Mattsson
Bullarens GoIF
3:42:37.1335600
+1:47:56.647500
38.4p
130
D 21
Elin Sundlöf
No Club
3:42:39.1335800
+1:47:58.647700
38.4p
131
H 21 Motion
Daniel Wallin
Stockholm
3:45:46.1354500
+1:51:05.666400
37.8p
132
D 21 Motion
Anja Häggström
Axa SC
3:45:57.1355600
+1:51:16.667500
37.8p
133
D 21 Motion
Linda Lönnström
Norabygdens SK
3:46:59.1361800
+1:52:18.673700
37.6p
134
H 21 Motion
Gert-Ove Svensson
Kumla
3:47:06.1362500
+1:52:25.674400
37.6p
135
H 21 Motion
Magnus Eriksson
Nykvarn
3:47:23.1364200
+1:52:42.676100
37.5p
136
H 21 Motion
Albin Jansson
Eskilstuna
3:48:12.1369100
+1:53:31.681000
37.4p
137
H 21 Motion
Magnus Bergman
Kumla SF
3:49:54.1379300
+1:55:13.691200
37.1p
138
H 21 Motion
Erik Andersson
Storådalens SK
3:51:45.1390400
+1:57:04.702300
36.8p
139
D 21 Motion
Monica Forslund
Norabygdens SK
3:55:29.1412800
+2:00:48.724700
36.2p
140
H 21 Motion
Jesper Haglund
Strängnäs SK
3:58:26.1430500
+2:03:45.742400
35.7p
141
H 21 Motion
Rickard Kullström
Ställbergs IK
4:01:11.1447000
+2:06:30.758900
35.3p
141
D 21
Linda Engström
Ställbergs IK
4:01:11.1447000
+2:06:30.758900
35.3p
143
D 21 Motion
Lavinia Flygelholm
Hällefors SK
4:08:16.1489500
+2:13:35.801400
34.2p
144
D 21 Motion
Linnea Berg
Filipstads SF
4:11:04.1506300
+2:16:23.818200
33.8p
145
D 21
Kristina Erlandsson
Västerås Skidklubb
4:11:42.1510100
+2:17:01.822000
33.7p
146
D 21 Motion
Emmy Heiniemi
Storådalens SK
4:11:58.1511700
+2:17:17.823600
33.7p
147
H 21 Motion
Göran Hult
Hällefors SK
4:12:31.1515000
+2:17:50.826900
33.6p
148
H 21 Motion
Anton Friman
Linköping
4:13:14.1519300
+2:18:33.831200
33.5p
149
D 21
Majken Edvardsson
No Club
4:13:58.1523700
+2:19:17.835600
33.4p
150
H 21 Motion
Pär Ström
Filipstads SF
4:17:14.1543300
+2:22:33.855200
32.9p
151
D 21 Motion
Johanna Svensson
No Club
4:22:54.1577300
+2:28:13.889200
32.2p
152
D 21 Motion
Lina Svensson
No Club
4:22:57.1577600
+2:28:16.889500
32.2p
153
H 21 Motion
Johannes Bengtsson
No Club
4:23:17.1579600
+2:28:36.891500
32.1p
154
D 21
Cecilia Erlandsson
Norabygdens SK
4:24:47.1588600
+2:30:06.900500
32.0p
155
H 21 Motion
Roberth Axäng
Kumla
4:25:30.1592900
+2:30:49.904800
31.9p
156
H 21 Motion
Karl-johan Aksell
Munkedals SOK
4:34:47.1648600
+2:40:06.960500
30.7p
156
D 21 Motion
Erika Forsgren
Munkedals SOK
4:34:47.1648600
+2:40:06.960500
30.7p
158
D 21 Motion
Tova Heiniemi
Storådalens SK
4:36:11.1657000
+2:41:30.968900
30.6p
159
D 21 Motion
Nathalie Pettersson
Mellerud
4:52:17.1753600
+2:57:36.1065500
28.8p
160
D 21 Motion
Felicia Östman
Västerås Skidklubb
4:56:16.1777500
+3:01:35.1089400
28.4p
161
H 21
Magnus Dåverhög
AXA SC
23:59:58.8639700
161
H 21
Lars-Erik Persson
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Johan Forsberg
Kumla SF
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Kjell Ljungkvist
Göteborg
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Adrian Lovén
Filipstads SF
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Fredrik Vannestål
Örebro
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Fredrik Englund
Nora
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Lars-Åke Lindholm
Frövi IK
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Pär Dahlqvist
Örebro
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Mikael Tärnström
Sollentuna
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Josef Östman
Helsingborg
23:59:58.8639700
161
H 21 Motion
Andreas Mohlin
Kumla
23:59:58.8639700
161
D 21 Motion
Pernilla Schölin
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
174
H 21
Mattias Claesson
OK Landehof
23:59:59.8639800
174
H 21
Mikael Axelsson
Hällefors SK
23:59:59.8639800
174
H 21
Gustaf Tegell
Berber IS
23:59:59.8639800
174
H 21
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
174
H 21
Robin Sandberg
Lindebygdens OK
23:59:59.8639800
174
H 21
Lars Larsson
AXA SC
23:59:59.8639800
174
H 21
Martin Eriksson
AXA SC
23:59:59.8639800
174
H 21
Mikael Nornvik
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
174
H 21 Motion
Marcus Nilsson
Askersund
23:59:59.8639800
174
H 21 Motion
Peter Nilsson
Stockholm
23:59:59.8639800
174
D 21 Motion
Eva Hallin
Örebro
23:59:59.8639800
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
51:10.306900
73.8p
2
H 20
Edwin Franzén
IFK Grängesberg SK
1:05:50.394900
+14:40.87900
57.4p
3
H 21 Motion
Mattias Gullberg
Hällefors SK
1:06:06.396500
+14:56.89500
57.1p
4
H 21 Motion
Fredrik Rådström
Hällefors SK
1:07:52.407100
+16:42.100100
55.6p
5
D 21 Motion
Cecilia Eriksson
Hällefors SK
1:10:00.419900
+18:50.112900
53.9p
6
H 21 Motion
Thomas Jansson
Filipstads SF
1:12:19.433800
+21:09.126800
52.2p
7
D 20
Saga Sander
Norabygdens SK
1:15:56.455500
+24:46.148500
49.7p
8
H 21 Motion
Anders Larsson
Almby IK
1:17:15.463400
+26:05.156400
48.9p
9
D 21 Motion
Sofia Josefson
Karlslunds IF SF
1:19:04.474300
+27:54.167300
47.8p
10
H 21 Motion
Johan Karlsson
Karlskoga SLK
1:19:15.475400
+28:05.168400
47.7p
11
H 21 Motion
Olle Karlsson
Örebro
1:20:16.481500
+29:06.174500
47.0p
12
D 21 Motion
Sara Jakobsson
Karlskoga SLK
1:23:10.498900
+32:00.191900
45.4p
13
H 21 Motion
Ronny Säteraas
Nora
1:24:09.504800
+32:59.197800
44.9p
14
D 21 Motion
Tanja Lundberg
Hjo
1:26:13.517200
+35:03.210200
43.8p
15
H 21 Motion
Marcus Funke
Mariestads FK
1:26:34.519300
+35:24.212300
43.6p
16
H 21 Motion
Andreas Jonsson
Östansjö SK
1:28:38.531700
+37:28.224700
42.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
17
D 21 Motion
Marianne Oscarsson
Berber IS
1:54:30.686900
+1:03:20.379900
33.0p
18
D 21 Motion
Veronica Ekvall
IK Hakarpspojkarna
23:59:58.8639700
19
H 21 Motion
Johan Karlsson
Karlskoga SLK
23:59:59.8639800
19
H 21 Motion
Olle Karlsson
Karlskoga SLK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)