Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2016-03-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Åse Borgeryd
Strömnäs GIF
2:14:57.809600
63.2p
2
Saga Stenman
SK Järven
2:19:23.836200
+4:26.26500
60.8p
3
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
2:21:34.849300
+6:37.39600
59.6p
4
Karin Nilsson
IFK Arvidsjaur SK
2:28:27.890600
+13:30.80900
56.3p
5
Sara Wikman
Axa SC
2:30:22.902100
+15:25.92400
55.4p
6
Caroline Haak
IFK Arvidsjaur SK
2:49:46.1018500
+34:49.208800
48.0p
D 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Victoria Gustafsson
Skellefteå XC
2:37:18.943700
52.5p
D 50
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
2:51:37.1029600
47.4p
D 60
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Inga-lill Jonsson
Axa SC
3:29:31.1257000
37.7p
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joel Bodén
Täfteå IK
1:47:53.647200
83.9p
2
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:48:07.648600
+14.1300
83.7p
3
Johan Samuelsson
SK Järven
1:49:42.658100
+1:49.10800
82.1p
4
Erik Johansson
Tranemo IF
1:51:04.666300
+3:11.19000
80.8p
5
Tom Ankerstål
Rehns BK
1:51:47.670600
+3:54.23300
80.2p
6
Calle Sjöstrand
Sollefteå SK
1:53:09.678800
+5:16.31500
78.9p
7
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:54:35.687400
+6:42.40100
77.6p
8
Martin Ottosson
Skellefteå SK
1:57:08.702700
+9:15.55400
75.5p
9
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
1:57:11.703000
+9:18.55700
75.5p
10
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
1:59:26.716500
+11:33.69200
73.6p
11
Jonatan Landström
IFK Arvidsjaur SK
1:59:51.719000
+11:58.71700
73.3p
12
Johan Sandberg
Täfteå IK
2:00:27.722600
+12:34.75300
72.9p
13
Christian Lejon
IFK Umeå
2:00:40.723900
+12:47.76600
72.7p
14
Jim Lundmark
Skellefteå XC
2:00:43.724200
+12:50.76900
72.7p
15
Jonathan Dahlberg
Byske SK
2:01:01.726000
+13:08.78700
72.4p
16
Fredrik Mattsson
IFK Arvidsjaur SK
2:01:06.726500
+13:13.79200
72.4p
17
Johan Nilsson
Byske SK
2:01:13.727200
+13:20.79900
72.3p
18
Olof Burström
SK Järven
2:01:19.727800
+13:26.80500
72.2p
19
Andre Vollan Johansson
Ammarnäs IF
2:03:33.741200
+15:40.93900
70.6p
20
Patrik Rådström
Volvo FK
2:04:04.744300
+16:11.97000
70.2p
21
Lukas Ternborg
Norsjö SK
2:04:35.747400
+16:42.100100
69.8p
22
Johan Nilimaa
Alimak IF
2:05:11.751000
+17:18.103700
69.4p
23
Ola Edström
IFK Arvidsjaur SK
2:08:10.768900
+20:17.121600
67.4p
24
Oskar Burström
Axa SC
2:08:52.773100
+20:59.125800
66.9p
25
Marcus Ness
Volvo FK
2:09:49.778800
+21:56.131500
66.3p
26
Andréas Neves
Vindelns IF
2:11:26.788500
+23:33.141200
65.3p
27
Anton Kindlund
Bälinge IF
2:12:30.794900
+24:37.147600
64.7p
28
Dennis Henriksson
IFK Arvidsjaur SK
2:13:24.800300
+25:31.153000
64.1p
29
Ralf Andersson
Hotings IF
2:13:29.800800
+25:36.153500
64.1p
30
Jonas Nyström
Skellefteå SK
2:14:50.808900
+26:57.161600
63.3p
31
Henrik Karlborg
Stöcke TS Järnet
2:15:45.814400
+27:52.167100
62.8p
32
Alfred Wikner
Håknäs IF
2:18:20.829900
+30:27.182600
61.3p
33
Andre Nygård
Håknäs IF
2:19:05.834400
+31:12.187100
60.9p
34
Per Gunnarsson
Lycksele IF
2:19:24.836300
+31:31.189000
60.8p
35
Johan Göranson
IK Ymer
2:22:42.856100
+34:49.208800
59.1p
36
Mathias Marklund
Hemmingsmarks IF
2:23:03.858200
+35:10.210900
58.9p
37
Johan Bellgran
Getryggens SK
2:25:10.870900
+37:17.223600
57.8p
38
Oscar Lindgren
Skellefteå SK
2:27:42.886100
+39:49.238800
56.7p
39
Hans Evert Fransson
SK Järven
2:32:11.913000
+44:18.265700
54.7p
40
Andreas Lundbäck
Skellefteå XC
2:37:12.943100
+49:19.295800
52.6p
41
Jonas HELMERSSON
Axa SC
2:47:48.1006700
+59:55.359400
48.7p
42
Johan Burström
Kågedalens SK
2:54:32.1047100
+1:06:39.399800
46.5p
43
Magnus Westman
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:56:01.1056000
+1:08:08.408700
46.0p
44
Adam Burström
SK Järven
2:56:48.1060700
+1:08:55.413400
45.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
1:56:30.698900
76.0p
2
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC
1:59:44.718300
+3:14.19300
73.4p
3
Tommy Hedlund
Umedalens IF
2:00:13.721200
+3:43.22200
73.0p
4
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC
2:02:56.737500
+6:26.38500
71.0p
5
Peter Berglund
Skellefteå XC
2:02:59.737800
+6:29.38800
71.0p
6
Jan Burman
Skellefteå SK
2:03:38.741700
+7:08.42700
70.5p
7
Thomas Löfgren
Skellefteå SK
2:07:12.763100
+10:42.64100
68.0p
8
Fredrik Ragnarsson
Volvo FK
2:10:59.785800
+14:29.86800
65.6p
9
Tomas Hermansson
Bygdeå GOIF
2:11:34.789300
+15:04.90300
65.2p
10
Jörgen Norén
Malå IF
2:12:20.793900
+15:50.94900
64.8p
11
Magnus Nygren
Skellefteå XC
2:13:31.801000
+17:01.102000
64.1p
12
Robin Olofsson
SK Järven
2:15:05.810400
+18:35.111400
63.2p
13
Stig Lundmark
Sveaskogs IF
2:16:16.817500
+19:46.118500
62.5p
14
Marcus Eriksson
IFK Arvidsjaur SK
2:16:18.817700
+19:48.118700
62.5p
15
Peter Gustavsson
Malå IF
2:17:23.824200
+20:53.125200
61.9p
16
Tomas Bredin
Skellefteå XC
2:18:20.829900
+21:50.130900
61.3p
17
Roger Nilsson
Byske SK
2:23:03.858200
+26:33.159200
58.9p
18
Mikael Olsson
Sävar IK
2:23:09.858800
+26:39.159800
58.8p
19
Per Bäckström
SK Storm
2:25:19.871800
+28:49.172800
57.8p
20
Jörgen Andersson
Bygdeå GOIF
2:26:41.880000
+30:11.181000
57.1p
21
Fredrik Ekenstedt
Skellefteå SK
2:29:23.896200
+32:53.197200
55.9p
22
Fredrik Wikberg
Skellefteå XC
2:30:18.901700
+33:48.202700
55.5p
23
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:39:06.954500
+42:36.255500
51.8p
24
Rickard Till
IFK Arvidsjaur SK
2:41:00.965900
+44:30.266900
51.1p
25
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:51:23.1028200
+54:53.329200
47.5p
26
Lars Källströmer
Skellefteå SK
2:52:33.1035200
+56:03.336200
47.1p
27
Jonny Abrahamsson
SK Järven
3:07:40.1125900
+1:11:10.426900
42.7p
28
Pär Göting
Skellefteå SK
3:09:36.1137500
+1:13:06.438500
42.2p
29
Peter Svensson
Skellefteå SK
3:10:24.1142300
+1:13:54.443300
42.0p
H 50
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Johansson
IFK Umeå
1:59:48.718700
73.4p
2
Gert Lind
Team Esplanad
2:08:50.772900
+9:02.54100
67.0p
3
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:08:51.773000
+9:03.54200
67.0p
4
Per Reinholdt
Lulekamraterna
2:10:53.785200
+11:05.66400
65.7p
5
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:10:54.785300
+11:06.66500
65.7p
6
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:13:30.800900
+13:42.82100
64.1p
7
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
2:22:04.852300
+22:16.133500
59.4p
8
Une Jonsson
Skellefteå SK
2:23:06.858500
+23:18.139700
58.9p
9
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:24:29.866800
+24:41.148000
58.2p
10
Mats Karlsson
Hemmingsmarks IF
2:30:29.902800
+30:41.184000
55.4p
11
Mikael Eriksson-lind
Sveaskogs IF
2:38:58.953700
+39:10.234900
51.9p
12
Hasse Lindgren
SK Storm
2:43:49.982800
+44:01.264000
50.1p
13
Mikael Lindskog
Skellefteå SK
2:57:29.1064800
+57:41.346000
45.6p
-
Per Reinholdt
Lulekamraterna
23:59:59.8639800
-
-
Mats Karlsson
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
-
H 60
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:08:07.768600
67.4p
2
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:13:22.800100
+5:15.31400
64.2p
3
Leif Hedman
SK Järven
2:19:51.839000
+11:44.70300
60.5p
4
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:35:14.931300
+27:07.162600
53.4p
5
Sture Sundberg
Skellefteå XC
2:38:05.948400
+29:58.179700
52.2p
6
Lars-gustav Eriksson
Järvsjöby IF
2:39:18.955700
+31:11.187000
51.8p
7
Lennart Fredriksson
Strömnäs GIF
2:44:01.984000
+35:54.215300
50.0p
8
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:45:49.994800
+37:42.226100
49.4p
9
Kurt-Åke Holmqvist
Norsjö SK
2:47:45.1006400
+39:38.237700
48.7p
-
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
23:59:59.8639800
-
-
Ulf Landström
IK Studenterna
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jessica Lundkvist
Piteå Elit SK
2:49:16.1015500
48.2p
2
Boel Sandström
Skellefteå SK
2:49:33.1017200
+17.1600
48.1p
3
Hanna Hassel
Skellefteå SK
3:21:53.1211200
+32:37.195600
39.3p
4
Elisabet Nyström
Skellefteå SK
3:35:18.1291700
+46:02.276100
36.5p
5
Ida Zäll
Skellefteå SK
3:46:13.1357200
+56:57.341600
34.5p
H 21 Motion
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Stenberg
Hemmingsmarks IF
2:18:19.829800
61.4p
2
Anders Borgeryd
Piteå Elit SK
2:20:13.841200
+1:54.11300
60.3p
3
Christian Wallgren
Skellefteå SK
2:22:08.852700
+3:49.22800
59.4p
4
Roland Edlund
Umedalens IF
2:24:52.869100
+6:33.39200
58.0p
5
Samuel Backteman
Skellefteå SK
2:34:20.925900
+16:01.96000
53.7p
6
Thomas Brännström
Sundsvalls SLK
2:35:09.930800
+16:50.100900
53.4p
7
Magnus Granberg
Piteå Elit SK
2:38:38.951700
+20:19.121800
52.0p
8
Glenn Lundberg
Skellefteå SK
2:39:06.954500
+20:47.124600
51.8p
9
Johan Wikner
Håknäs IF
2:41:15.967400
+22:56.137500
51.0p
10
Kristoffer Wallgren
Skellefteå SK
2:44:22.986100
+26:03.156200
49.9p
11
Mikael Nyström
Skellefteå SK
2:48:05.1008400
+29:46.178500
48.6p
12
Sven Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:48:31.1011000
+30:12.181100
48.4p
13
Joakim Karlsson
Skellefteå SK
2:55:53.1055200
+37:34.225300
46.1p
14
Robert Nilson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:57:03.1062200
+38:44.232300
45.7p
15
Sven Karlsson
Hemmingsmarks IF
3:14:05.1164400
+55:46.334500
41.1p
16
Ivan Åhman
Skellefteå SK
3:14:26.1166500
+56:07.336600
41.0p
17
Torbjörn Åman
Skellefteå SK
3:14:43.1168200
+56:24.338300
40.9p
18
Erland Forsgren
Norsjö SK
3:24:18.1225700
+1:05:59.395800
38.7p
19
Jonas Wikman
Skellefteå SK
3:24:21.1226000
+1:06:02.396100
38.7p
-
Rolf Ström
Västberga PF
23:59:59.8639800
-
H/D 21 Motion
12km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Håkan Holmgren
Bolidens SK
32:42.196100
63.0p
2
Vilgot Stenman
SK Järven
33:16.199500
+34.3300
62.0p
3
Mikael Lundqvist
SK Järven
36:12.217100
+3:30.20900
56.9p
4
Lisa Holmgren
Bolidens SK
37:03.222200
+4:21.26000
55.6p
5
Mikael Norberg
SK Järven
38:27.230600
+5:45.34400
53.6p
6
Mikael Johansson
Glommersträsk Lappträsk IF
38:30.230900
+5:48.34700
53.5p
7
Julia Granström
Norsjö SK
38:54.233300
+6:12.37100
53.0p
8
Joakim Granström
Norsjö SK
38:55.233400
+6:13.37200
53.0p
9
Lars Peder Stenman
SK Järven
39:50.238900
+7:08.42700
51.8p
10
Stellan Granlund
Skellefteå SK
39:56.239500
+7:14.43300
51.6p
11
Erika Larsson
Norsjö SK
40:13.241200
+7:31.45000
51.3p
12
Nina Holmström
Burträsk SK
43:28.260700
+10:46.64500
47.4p
13
Magnus Holmström
Burträsk SK
44:57.269600
+12:15.73400
45.9p
14
Sören Lundberg
Bastuträsk
45:00.269900
+12:18.73700
45.8p
15
Jörgen Karlsson
Norsjö SK
45:08.270700
+12:26.74500
45.7p
16
Göran Karlsson
SK Järven
48:29.290800
+15:47.94600
42.5p
17
Rickard Wikström
Skellefteå SK
49:52.299100
+17:10.102900
41.3p
18
Stina Holmgren
Bolidens SK
50:33.303200
+17:51.107000
40.8p
19
Pia Holmgren
Bolidens SK
50:34.303300
+17:52.107100
40.8p
20
Signar Norberg
SK Järven
50:46.304500
+18:04.108300
40.6p
21
Noel Stenman
SK Järven
52:17.313600
+19:35.117400
39.4p
22
Signe Stenman
SK Järven
52:22.314100
+19:40.117900
39.4p
23
Anette Renberg
SK Järven
52:36.315500
+19:54.119300
39.2p
24
Henrik Lundström
Bolidens SK
52:40.315900
+19:58.119700
39.1p
25
Katarina Lundberg
SK Järven
53:57.323600
+21:15.127400
38.2p
26
Stefan Vesterlind
Strömfors IF
56:00.335900
+23:18.139700
36.8p
27
Peter Lidgren
SK Järven
57:03.342200
+24:21.146000
36.1p
28
Åsa Karlsson
SK Järven
58:15.349400
+25:33.153200
35.4p
29
Tommy Abrahamsson
SK Järven
59:34.357300
+26:52.161100
34.6p
30
Emma Holmström
Burträsk SK
1:00:16.361500
+27:34.165300
34.2p
31
Vivianne Pettersson
Skellefteå SK
1:00:48.364700
+28:06.168500
33.9p
32
Julia Neykova
Arvidsjaur
1:02:02.372100
+29:20.175900
33.2p
33
Kenneth Lindman
Arvidsjaur
1:02:03.372200
+29:21.176000
33.2p
34
Ulla Svensson
Skellefteå SK
1:05:22.392100
+32:40.195900
31.5p
35
Jalle Svensson
Skellefteå SK
1:05:23.392200
+32:41.196000
31.5p
36
Simon Lindström
Svansele
1:05:29.392800
+32:47.196600
31.5p
37
Kristin Larsson
No Club
1:07:35.405400
+34:53.209200
30.5p
38
Kim Lundgren
SK Järven
1:08:07.408600
+35:25.212400
30.3p
39
Sunniva Haugen
Hornsträsk
1:09:44.418300
+37:02.222100
29.6p
40
Örjan Berglund
SK Järven
1:09:54.419300
+37:12.223100
29.5p
41
Jonatan Stenman
SK Järven
1:10:25.422400
+37:43.226200
29.3p
42
Milda Norén
Sävedalens AIK
1:12:11.433000
+39:29.236800
28.6p
43
Ramona Norén
Sävedalens AIK
1:12:19.433800
+39:37.237600
28.5p
44
Susanne Norén
IFK Arvidsjaur SK
1:14:09.444800
+41:27.248600
27.8p
45
Åsa Grundström
SK Järven
1:23:06.498500
+50:24.302300
24.8p
46
Emanuel Stenman
SK Järven
1:28:20.529900
+55:38.333700
23.3p
47
Johan Grundström
SK Järven
1:28:21.530000
+55:39.333800
23.3p
48
Britt-marie Vesterlind
Strömfors IF
1:36:36.579500
+1:03:54.383300
21.3p