Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2016-02-21
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2016
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
43.4km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Byström
Orsa SK
1:51:03.666260
87.1p
2
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
1:51:03.666290
+0
87.1p
3
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:51:14.667360
+11.1000
87.0p
4
Erik Söderström
Östersunds SK
1:51:15.667410
+11.1050
86.9p
5
Håkan Löfström
IFK Mora SK
1:51:53.671200
+49.4840
86.3p
6
Kein Einaste
Jõulu Suusaklubi
1:52:00.671970
+57.5610
86.2p
7
Adam Sten
AXA SC
1:53:30.680980
+2:27.14620
84.7p
8
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
1:56:17.697610
+5:13.31250
82.2p
9
Jonatan Sten
Falun Borlänge SK
1:57:06.702590
+6:03.36230
81.4p
10
Björn Hänninen
Högbo GIF
1:57:31.705010
+6:27.38650
81.1p
11
Tom Ankerstål
Rehns BK
1:58:50.712930
+7:46.46570
79.9p
12
Ronnie Löf
Högbo GIF
1:58:50.712960
+7:47.46600
79.9p
13
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
1:58:55.713400
+7:51.47040
79.8p
14
Anders Boström
Sundbybergs IK
1:58:55.713480
+7:52.47120
79.8p
15
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:58:57.713640
+7:53.47280
79.8p
16
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:59:11.715010
+8:07.48650
79.6p
17
John Maritz
Broby GoIF
1:59:45.718400
+8:41.52040
79.1p
18
Fredrik Åström
Gävle SK
2:00:30.722940
+9:26.56580
78.5p
19
David Lingfors
IF Hallby SOK
2:02:47.736660
+11:44.70300
76.7p
20
Joakim Lindberg
Gävle SK
2:03:02.738190
+11:59.71830
76.5p
21
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
2:03:10.738910
+12:06.72550
76.4p
22
Jonas Böhlmark
Yuppie Ski Club
2:03:21.740050
+12:17.73690
76.2p
23
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
2:03:33.741280
+12:30.74920
76.1p
24
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:03:39.741800
+12:35.75440
76.0p
25
Pontus Karlsson
Turebergs IF
2:04:07.744660
+13:04.78300
75.6p
26
Rasmus Klintberg
Gävle SK
2:04:12.745190
+13:09.78830
75.6p
27
Jakob Bergstrand
Enebybergs IF
2:05:11.751080
+14:08.84720
74.8p
28
Patric Vilhelmsson
Norbergs CK
2:05:12.751120
+14:08.84760
74.8p
29
David Flinkfelt
Hudiksvalls IF
2:06:33.759260
+15:30.92900
73.8p
30
Ronny Larsson
Roslagsbro IF
2:06:59.761800
+15:55.95440
73.5p
31
Martin Sander
Nässjö Ski
2:07:05.762490
+16:02.96130
73.4p
32
David Holmström
Roslagsbro IF
2:08:38.771700
+17:34.105340
72.4p
33
Henrik Wallin
Brovallens IF
2:08:48.772730
+17:44.106370
72.2p
34
Jacob Westling
Grycksbo IF OK
2:08:55.773490
+17:52.107130
72.1p
35
Henrik Rosén
Östervåla IF
2:09:03.774240
+17:59.107880
72.1p
36
Erik Johansson
Trosabygdens OK
2:09:19.775820
+18:15.109460
71.9p
37
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:09:27.776640
+18:23.110280
71.8p
38
Fredrik Erixon
Stockholm
2:10:03.780200
+18:59.113840
71.4p
39
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
2:10:54.785390
+19:51.119030
70.8p
40
Göran Kampegård
IKJ Haninge
2:10:59.785830
+19:55.119470
70.7p
41
Kenneth Berglund
Stockholm
2:11:05.786400
+20:01.120040
70.7p
42
Joakim Persson
Rehns BK
2:11:05.786470
+20:02.120110
70.7p
43
Jerker Aspgård
Mölndal Outdoor IF
2:12:22.794160
+21:19.127800
69.8p
44
Patrik Bredolt
AXA SC
2:12:23.794230
+21:19.127870
69.8p
45
Magnus Nygren
AXA SC
2:12:40.795930
+21:36.129570
69.6p
46
Mårten Bergstrand
Enebybergs IF
2:12:54.797350
+21:50.130990
69.5p
47
Fredrik Björk
IK Rex
2:13:23.800270
+22:20.133910
69.2p
48
Andreas Sandgren
Hofors AIF
2:13:23.800280
+22:20.133920
69.2p
49
Tomas Jonsson
Vallsta SK
2:14:09.804890
+23:06.138530
68.7p
50
Kristoffer Wahlberg
Gävle SK
2:14:48.808750
+23:44.142390
68.3p
51
Hans Jonas Strandell
Vassunda IF
2:16:26.818570
+25:23.152210
67.3p
52
Victor Johansson
Korsnäs IF SK
2:16:50.820920
+25:46.154560
67.0p
53
Peter Blomgren
Boo Kanot och Skidklubb
2:20:33.843220
+29:29.176860
64.9p
54
Per Granqvist
Ljusdal
2:21:34.849360
+30:31.183000
64.3p
55
Bill Engman
Karlslunds IF SF
2:21:40.849960
+30:37.183600
64.3p
56
John Kärrbrink
Yuppie Ski Club
2:21:41.850050
+30:37.183690
64.3p
57
Linus Fredrikson
Nacka Värmdö SK
2:21:44.850390
+30:41.184030
64.2p
58
Max Bergström
Mora
2:21:45.850440
+30:41.184080
64.2p
59
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK
2:22:01.852080
+30:58.185720
64.1p
60
Fredrik Stennert
AXA SC
2:23:00.857900
+31:56.191540
63.5p
61
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
2:23:41.862050
+32:37.195690
63.2p
62
Per Hård Af Segerstad
Västerås Skidklubb
2:24:15.865440
+33:11.199080
62.9p
63
Anders Näslund
Härjedalen
2:24:58.869730
+33:54.203370
62.5p
64
Erik Mattsson
Västerås Skidklubb
2:25:48.874720
+34:44.208360
62.1p
65
Marcus Klang
AXA SC
2:26:03.876230
+34:59.209870
61.9p
66
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:27:03.882270
+36:00.215910
61.4p
67
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:27:57.887680
+36:54.221320
61.0p
68
Erik Harlén
Karlslunds IF SF
2:28:20.889970
+37:17.223610
60.8p
69
Anders Möllerberg
Valbo AIF
2:29:11.895040
+38:07.228680
60.4p
70
Robin Gerum
AXA SC
2:31:25.908470
+40:22.242110
59.3p
71
Nils Engstad
Vreta Skid o MK
2:35:11.931010
+44:07.264650
57.6p
72
Olof Höglin
Gävle SK
2:35:16.931510
+44:12.265150
57.6p
73
Andreas Venngren
Östervåla IF
2:35:28.932770
+44:25.266410
57.5p
74
Linus Mattsson
Rehns BK
2:36:29.938880
+45:26.272520
57.0p
75
Magnus Lindberg
Ockelbo SK
2:36:55.941410
+45:51.275050
56.8p
76
Mattias Jonsson
Årsunda IF
2:38:42.952120
+47:38.285760
56.1p
77
Gabriel Spetz
AXA SC
2:38:43.952210
+47:39.285850
56.1p
78
Johan Stenvall
Stockholms RK
2:39:01.954000
+47:57.287640
55.9p
79
Kristoffer Aabo Jensen
Holte Ski
2:39:36.957530
+48:32.291170
55.7p
80
Kristofer Lundberg
Långshyttans AIK SK
2:39:38.957770
+48:35.291410
55.7p
81
Niklas Oldéen
Gävle SK
2:40:40.963940
+49:36.297580
55.3p
82
Anders Gustafsson
IKJ Haninge
2:40:52.965180
+49:49.298820
55.2p
83
Oskar Eklund
Gävlepolisens IF
2:41:03.966250
+49:59.299890
55.1p
84
Fredrik Sandesjö
AXA SC
2:42:25.974450
+51:21.308090
54.6p
85
Daniel Kolm
Yuppie Ski Club
2:43:35.981410
+52:31.315050
54.1p
86
Jesper Marklund
Ufk
2:43:36.981540
+52:32.315180
54.1p
87
Daniel Jonsson
Rembo IK
2:43:57.983600
+52:53.317240
54.0p
88
Johan Bengtsson
Årsunda IF
2:44:34.987370
+53:31.321010
53.7p
89
Erik Bylund
Hybo AIK
2:45:31.993040
+54:27.326680
53.4p
90
Johan Olsson
Ludvika
2:45:43.994280
+54:40.327920
53.3p
91
Magnus Boman
Roslagsbro IF
2:45:46.994570
+54:43.328210
53.3p
92
Patric Björk
Storvreta IK
2:46:27.998630
+55:23.332270
53.0p
93
Ronny Branteström
IK Rex
2:46:45.1000410
+55:41.334050
52.9p
94
Martin Landås
Västerås Skidklubb
2:47:32.1005110
+56:28.338750
52.6p
95
Andreas Danielsson
Västerås Skidklubb
2:49:02.1014160
+57:59.347800
52.0p
96
Erik Jedvik
Aktivitus SC
2:51:08.1026790
+1:00:05.360430
51.3p
97
Emil Karlsson
Hestra IF
2:51:42.1030170
+1:00:39.363810
51.1p
98
Martin Norlin
Stockholms RK
2:52:26.1034550
+1:01:22.368190
50.8p
99
Anders Eriksson
AXA SC
2:54:23.1046280
+1:03:20.379920
50.2p
100
Wilhelm Lönnies
Gimo IF SK
2:55:05.1050490
+1:04:02.384130
49.9p
101
David Brandemark
Västerås Skidklubb
2:55:27.1052650
+1:04:23.386290
49.8p
102
Mikael Hultqvist
Nybro Ski
2:55:32.1053170
+1:04:29.386810
49.8p
103
Björn Lystedt
Vassunda IF
2:55:45.1054440
+1:04:41.388080
49.7p
104
Fredrik Olsson
Åmots SK
2:56:24.1058380
+1:05:21.392020
49.5p
105
Henrik Jakobson
Bravura SC
2:57:02.1062170
+1:05:59.395810
49.3p
106
Emil Larsson
Högbo GIF
2:57:20.1063970
+1:06:17.397610
49.2p
107
Daniel Andersson
Gimo IF SK
2:59:21.1076050
+1:08:17.409690
48.6p
108
Stefan Tall
Nacka Värmdö SK
2:59:40.1077950
+1:08:36.411590
48.5p
109
Joel Kröjs
Åf Skidklubb
3:02:42.1096180
+1:11:39.429820
47.5p
110
Peter Sundgren
AXA SC
3:02:45.1096410
+1:11:41.430050
47.5p
111
Axel Kinell
Sandvik Västberga PF
3:03:27.1100610
+1:12:23.434250
47.3p
112
Niklas Karlsson
Knutby IF
3:04:17.1105640
+1:13:13.439280
47.1p
113
Mattias Karlsson
Knutby IF
3:05:54.1115360
+1:14:51.449000
46.6p
114
Carl Lundborg
Nacka Värmdö SK
3:06:38.1119720
+1:15:34.453360
46.4p
115
Nicklas Winestedt
Järbo IF
3:06:55.1121410
+1:15:51.455050
46.3p
116
Marcus Svedare
IK Rex
3:11:48.1150780
+1:20:45.484420
44.9p
117
Peter Boman
AXA SC
3:11:54.1151380
+1:20:51.485020
44.9p
118
Patrik Käll
IK Rex
3:12:25.1154450
+1:21:21.488090
44.8p
119
Anton Pettersson
Mariestads FK
3:13:58.1163770
+1:22:55.497410
44.4p
120
Linus Eriksson
Gävle SK
3:15:04.1170310
+1:24:00.503950
44.1p
121
Tobias Ekman
Aktivitus Sports Club
3:15:56.1175530
+1:24:52.509170
43.9p
122
Marcus Ekermo
Stockholms RK
3:17:07.1182620
+1:26:03.516260
43.6p
123
Johan Hjertzell
Gävle SK
3:18:04.1188360
+1:27:01.522000
43.3p
124
Edward Nordendahl
Yuppie Ski Club
3:18:09.1188880
+1:27:06.522520
43.3p
125
Fredrik Larsson-Jernberg
AXA SC
3:30:20.1261940
+1:39:16.595580
40.4p
126
Fredrik Modig
Västerås Skidklubb
3:35:52.1295140
+1:44:48.628780
39.3p
127
Martin Rudlund
Byske SK
3:37:33.1305250
+1:46:29.638890
38.9p
128
Thomas Gustavsson
IK Rex
4:09:04.1494300
+2:18:00.827940
33.5p
129
Daniel Andersson
Västerås Skidklubb
4:55:18.1771720
+3:04:14.1105360
27.7p
-
Patrik Karlkvist
Norbergs CK
23:59:58.8639700
-
-
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
23:59:58.8639700
-
-
Nils Dahlqvist
Storviks IF
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Pelle Mattsson
IK Rex
23:59:58.8639700
-
-
Jimmie Johnsson
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Markus Jönsson
Tranemo IF Skidklubb
23:59:59.8639800
-
-
Erik Sundin
Högbo GIF
23:59:59.8639800
-
-
Johan Rosén
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Johan Nilsson
Edsbyns SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Hallgren
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Lyckfjäll
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-
-
Erik Arebro
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
David Holm
Täby IS SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Edberg
Ufk
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Örn
Stockholms RK
23:59:59.8639800
-
-
Pontus Axelsson
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Martin Ekberg
Falun
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Palm
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Martin Lasu
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Jörgen Brink
Delsbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Nicklas Bergström
Täby OK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Ivarsson Sandberg
IFK Lidingö SOK
23:59:59.8639800
-