Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
USM Sprint
2016-03-12
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 15
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Tilda Östberg
Stora Tuna IK SK
2:53.17218
2
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
2:55.17402
3
Elin Andersson
Stuguns SOK Gjurd
2:59.17870
4
Moa Hansson
Landsbro IF SK
2:59.17872
5
Maja Årebäck
Bolidens SK
3:02.18192
6
Nora Lignell
Lucksta IF
3:07.18698
B-Final
7
Elin Lindberg
Älvdalens IF SK
3:05.18437
8
Linnea Sjödin
Rembo IK
3:05.18491
9
Wilma Björkman
IFK Mora SK
3:06.18587
10
Elsa Wallin
Högbo GOIF
3:07.18690
11
Josehanna Lundgren Wikström
Grava SK
3:08.18793
12
Tuva Persson
Tranemo IF
3:27.20691
Kvartsfinal
13
Moa Karlsson
Högbo GOIF
3:07.18644
14
Tove Pettersson
Vreta Skid o Mk
3:09.18829
15
Julia Nilsson
Offerdals SK
3:11.19020
16
Ella Georgsson
Högbo GOIF
3:04.18391
17
Sara Brännström
Luleå Gjutarens IF
3:08.18720
18
Ida Andersson
Stuguns SOK Gjurd
3:09.18811
19
Sofia Westerlund
Hemmingsmarks IF
3:10.18902
20
Hanna Holmgren
Bergeforsens SK
3:14.19321
21
Linn Tapani
Sågmyra SK
3:10.18919
22
Ida Norman
Kramfors Alliansen
3:10.18956
23
Jenny Edin
Matfors SK
3:12.19126
24
Tova Nyberg
OK Sarven
3:15.19408
25
Elsa Persson
IK Fryken
3:15.19469
26
Emmi Eriksson
Täfteå IK
3:10.18957
27
Signe Svensson
Föreningen IKJ Haninge
3:12.19163
28
Ronja Andersdotter
Garphyttans IF
3:12.19193
29
Felicia Norrby
Tranemo IF
3:16.19502
30
Alma Wilhelmsson
Falköpings AIK SK
3:23.20225
Kval
31
Olivia Lavén
Täby IS SK
3:18.19767
32
Kerstin Näslund
SK Bore
3:19.19858
33
Linnea Johansson
Linköpings SK
3:19.19867
34
Sara Kajsa Hermansson
Spikbodarnas IK
3:20.19911
35
Matilda Bäck
Svegs IK
3:20.19939
36
Ida Olaspers
Orsa SK
3:21.20055
37
Ida Wasell
Järpens SK
3:21.20057
38
Nelly Stenman
Älvsby IF SK
3:23.20261
39
Rebecca Lekberg
Sävedalens AIK
3:24.20318
40
Erika Österman
Häverödals SK
3:24.20327
41
Sara Uddegård
Offerdals SK
3:24.20373
42
Lia Arvidsson
IFK Umeå
3:24.20386
43
Paige Lembke
Sundbybergs IK
3:25.20409
44
Amanda Hedström
IK Fryken
3:26.20548
45
Malin Sundén
Strömnäs GIF
3:26.20557
46
Linn Schogster
IFK Umeå
3:27.20678
47
Moa Backlund
Högbo GOIF
3:28.20722
48
Ellen Gustafsson
Sunderby SK
3:28.20756
49
Lisa Melén Olsson
Häverödals SK
3:28.20780
50
Alva Andreasson
IK Fryken
3:31.21063
51
Minna Seger
Garphyttans IF
3:33.21201
52
Amalia Söderberg
Sunderby SK
3:34.21332
53
Emilia Pettersson
Kramfors Alliansen
3:38.21758
54
Linn Nordgren
Sävast Ski Team IF
3:41.22021
55
Tilda Malmgren
Åsarna IK
3:45.22476
56
Evelina Christensen
Föreningen IKJ Haninge
3:52.23187
57
Ida Drugge
Ersnäs IF
23:59:59.8639800
57
Magdalena Nilsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
57
Tilde Bångman
Offerdals SK
23:59:59.8639800
57
Ida Lundgren
IFK Umeå
23:59:59.8639800
57
Alva Sköld
Häverödals SK
23:59:59.8639800
57
Gabriella Thors
Malungs IF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 16
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Olivia Alm
Strömnäs GIF
2:54.17333
2
Karin Pettersson
Boxholm-Ekeby SK
2:57.17609
3
Gabriella Pålsson
Utrikes SK
3:02.18145
4
Hanna Abrahamsson
Eksjö SOK
3:03.18296
5
Ebba Larsson
Sävast Ski Team IF
3:07.18683
6
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
3:07.18684
B-Final
7
Alicia Jansson
Filipstads SF
3:02.18166
8
Lovisa Olsson
Husums IF SK
3:03.18296
9
Klara Abrahamsson
IFK Umeå
3:04.18376
10
Hanna Näslund
Spikbodarnas IK
3:04.18377
11
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:04.18387
12
Maja Eriksson
Filipstads SF
3:12.19129
Kvartsfinal
13
Emma Jönsson
Östersunds SK
3:04.18363
14
Alice Hellström
Stockviks SF
3:05.18406
15
Johanna Johansson
Tranemo IF
3:06.18579
16
Maria Novak
Offerdals SK
3:04.18369
17
Marja-meele Päiviö
Jukkasjärvi IF
3:08.18707
18
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
3:09.18849
19
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
3:10.18978
20
Maja Karlsson
Årjängs IF
3:14.19362
21
Julia Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
3:09.18858
22
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
3:11.19028
23
Elin Schagerström
Garphyttans IF
3:12.19171
24
Emilia Jonsson
Ytterhogdals IK
3:15.19403
25
Maja Westh
SK Bore
3:15.19417
26
Frida Vickström
Stockviks SF
3:14.19355
27
Ellinor Jakobsson
OK Sarven
3:15.19446
28
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
3:15.19449
29
Elsa Forsberg
Kramfors Alliansen
3:18.19764
30
Lina Lagerberg
Älvdalens IF SK
3:27.20689
Kval
31
Alicia Furunäs
IFK Grängesberg SK
3:17.19682
32
Rebecka Widen
IFK Grängesberg SK
3:18.19748
33
Johanna Ingard
IK Rex
3:18.19761
34
Louise Adolfsson
SK Bore
3:20.19922
35
Selma Moqvist
Sävedalens AIK
3:26.20532
36
Sofia Johansson
Bengtsfors Bois
3:27.20619
37
Axelina Jonsson
Rembo IK
3:27.20639
38
Engla Larsson
Hedesunda IF
3:28.20775
39
Emma Olsson
Storvreta IK
3:33.21254
40
Maja-Lina Sande
OK Sarven
3:34.21372
41
Johanna Dahl
Vårby IK
3:38.21782
42
Jasmine Konradsson
Lycksele IF
3:46.22587
43
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
23:59:59.8639800
43
Katrin Sjödén
Älvdalens IF SK
23:59:59.8639800
43
Louise Lindström
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
43
Chanell Cranning Hillgren
Dala-Järna IK
23:59:59.8639800
43
Hanna Jonsson
Husums IF SK
23:59:59.8639800
43
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
43
Lina Andersson
Älvdalens IF SK
23:59:59.8639800
43
Judith Dolleris
Falu IK
23:59:59.8639800
43
Emma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
43
Ellen Rosenberg
OK Sarven
23:59:59.8639800
H 15
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Elis Tingelöf
Sollefteå Skidor IF
2:37.15686
2
Emil Rapp
SK Leksand
2:38.15745
3
Alfred Eriksson
Dala-Järna IK
2:38.15780
4
George Ersson
IF Strategen
2:41.16090
5
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
2:42.16102
6
Viktor Svensk
Stora Tuna IK SK
3:10.18924
B-Final
7
Linus Rydin
Tranemo IF
2:44.16392
8
Linus Westergren
Täfteå IK
2:45.16454
9
Anton Mäkinen
Högbo GOIF
2:48.16755
10
Arvid Schön
Storvreta IK
2:49.16858
11
Per Jutterström
IFK Mora SK
2:49.16874
12
Simon Strömberg
Täfteå IK
2:50.16925
Kvartsfinal
13
Eelis Murto
OK Sarven
2:47.16638
14
Emil Danielsson
Högbo GOIF
2:48.16765
15
Mattias Törnqvist
Garphyttans IF
2:51.17027
16
Edvard Nilsson
Filipstads SF
2:44.16339
17
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
2:47.16647
18
Isidor Wiksten Melander
Matfors SK
2:47.16653
19
Truls Gisselman
Rehns BK
2:48.16779
20
Alfons Peterson
Borås GIF
2:51.17070
21
Benjamin Terent
Näsvikens IK
2:48.16713
22
Hampus Bodin
Sollefteå Skidor IF
2:49.16822
23
Jakob Thellsén
Vreta Skid o Mk
2:49.16880
24
Mårten Gedda
OK Landehof
2:50.16930
25
Jesper Lindberg
OK Sarven
2:51.17091
26
Viktor Wiig
IF Strategen
2:50.16920
27
Robin Ivansson
Offerdals SK
2:52.17115
28
Joel Wessman
Vreta Skid o Mk
2:53.17256
29
Erik Backlund
Äspereds IF
2:54.17364
30
Jens Eriksson
Strömnäs GIF
2:59.17838
Kval
31
David Sjöberg
Gimo IF SK
2:54.17358
32
Vincent Johnson
Matfors SK
2:54.17367
33
Filip Borgström
IF Strategen
2:54.17394
34
Carl Hedin
Eksjö SOK
2:55.17476
35
Alexi Pirttikoski
Kalix SK
2:55.17485
36
Hugo Johnson
SK Bore
2:56.17575
37
Alexander Melin
Sundbybergs IK
2:57.17660
38
Vilgot Stenman
SK Järven
2:58:00.1067900
39
Oskar Persson
OK Landehof
2:58.17709
40
Arvid Värmsjö
SK Bore
2:58.17711
41
Elias Röstin
Söders SOL Tyresö
2:58.17760
42
Jakob Tapani
Sågmyra SK
2:59.17801
43
Johannes Josefsson
Täby IS SK
2:59.17806
44
Karl Stark
Vaggeryds SOK
2:59.17838
45
Oskar Åslund
Östersunds SK
3:00.17918
46
Eric Carlsson
IFK Umeå
3:00.17932
47
Melker Elofsson
Landsbro IF SK
3:00.17997
48
Viktor Lukka
Hägglunds Ski Team SK
3:01.18022
49
Gustav Graas
Domnarvets GOIF
3:01.18040
50
Rikard Westin
Sollefteå Skidor IF
3:01.18065
51
Elliot Setterberg
Falköpings AIK SK
3:01.18091
52
Albin Berger
Domnarvets GOIF
3:03.18273
53
Milton Horcic
Oxbergs IF
3:04.18353
54
Gustav Björklund
IFK Mora SK
3:04.18366
55
Fabian Csiky
Lycksele IF
3:04.18384
56
Love Kreij
IF Strategen
3:04.18389
57
Gustav Greus Nilsson
Skellefteå SK
3:05.18436
58
Lukas Höiby
OK Landehof
3:06.18522
59
Axel Berglund
Ulricehamns IF
3:06.18560
60
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
3:08.18722
61
Linus Jonsson
Årjängs IF
3:10.18945
62
Erik Hennings
Östersunds SK
3:10.18987
63
August Abrahamsson
Ulricehamns IF
3:11.19093
64
Albin Hallander
Linköpings SK
3:12.19174
65
Ask Abrahamsson
IK Stern
3:17.19626
66
Petter Bengtsson
Storvreta IK
3:18.19758
67
Arvid Andersson
Garphyttans IF
3:18.19790
68
Anton Wikström
Bodens SK
3:19.19810
69
Tage Norén
Sävedalens AIK
3:22.20140
70
Hampus Claesson
Öregrunds IK
23:59:59.8639800
70
Alex Vinsanius
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
70
John Hermansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
70
Viktor Wallberg
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
70
Isak Lieback
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
70
Arvid Johansson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
70
Lucas Laagen
Lidköpings VSK
23:59:59.8639800
70
Isak Seijsing
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
70
Wilhelm Korpela
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 16
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Ossian Rosenberg
Duveds IF
2:34.15337
2
William Poromaa
Johannisbergs AIK
2:35.15431
3
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
2:36.15576
4
Hugo Eriksson
Husums IF SK
2:37.15677
5
Adam Boman
Tranemo IF
2:41.16031
6
Anton Eriksson
Sollefteå Skidor IF
2:54.17371
B-Final
7
Jonathan Norder
IF Rigor
2:38.15756
8
Mattis Brunström
Bodens SK
2:39.15834
9
Filip Öberg
Kalix SK
2:40.15938
10
Johan Ekberg
Nacka Värmdö SK
2:42.16140
11
Martin Mickels
Bålsta SK
2:42.16181
12
Simon Eriksson
Östersunds SK
2:45.16437
Kvartsfinal
13
William Schultz
IFK Umeå
2:39.15800
14
Oscar Madsstuen
Halmstads Skidklubb
2:39.15868
15
Harald Eklöf
IF Hallby SOK
2:40.15911
16
Albin Johansson
Linköpings SK
2:41.16021
17
Petter Dahl
Alnö SK
2:39.15874
18
Arvid Larsson
IFK Umeå
2:40.15957
19
Erik Ejnarsson
Källbottens IK
2:40.15966
20
Emil Hagström
Garphyttans IF
2:42.16192
21
Malte Stefansson
Oxbergs IF
2:43.16228
22
Edvin Quist Weghagen
IFK Skövde SK
2:44.16308
23
Emil Eliasson
OK Sarven
2:44.16356
24
Rasmus Gunnari
Sävast Ski Team IF
2:45.16461
25
Sven Leander
Åsarna IK
2:50.16903
26
Anton Björk
Orsa SK
2:45.16426
27
Vilgot Lindh
Bondsjöhöjdens IK
2:47.16634
28
Jesper Persson
Åsarna IK
2:57.17679
29
Kasper Wiken
Åsarna IK
2:58.17701
30
Johan Lüning
Bålsta SK
3:08.18787
Kval
31
Axel Eriksson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:47.16619
32
Filip Rosjö
IF Hallby SOK
2:47.16625
33
Joel Andersson
IFK Mora SK
2:47.16632
34
Johan B Nordahl
Domnarvets GOIF
2:47.16688
35
Alexander Gidlund
Husums IF SK
2:47.16698
36
Harald Östensen
IFK Skövde SK
2:48.16724
37
Jacob Lindehag
Strömnäs GIF
2:48.16777
38
Henrik Millestu
Utrikes SK
2:49.16821
39
Peter Hörstedt
Tranemo IF
2:49.16885
40
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
2:49.16890
41
Erik Granström
Strömnäs GIF
2:50.16929
42
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
2:50.16984
43
Loke Östangård
Eksjö SOK
2:51.17043
44
Andreas Albinsson
SK Bore
2:51.17080
45
Pontus Wikström
Hägglunds Ski Team SK
2:53.17202
46
Linus Nilsson
IFK Umeå
2:53.17217
47
Hampus Östlin
Sunderby SK
2:54.17318
48
David Höglund
IFK Mora SK
2:54.17351
49
Viktor Ström
IFK Umeå
2:55.17470
50
Ruben Nyberg
OK Sarven
2:56.17523
51
Nils Lundgren
Stockviks SF
2:56.17558
52
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
2:57.17609
53
William Selander
Spikbodarnas IK
2:57.17640
54
Alexander Lundstein
Storvreta IK
2:58.17798
55
Albin Sjölén
Stockviks SF
2:59.17833
56
Edvin Rösliden
Linköpings SK
3:02.18164
57
Klas Johansson
Tranemo IF
3:03.18248
58
Anton Andersson
Garphyttans IF
3:05.18452
59
Axel Åslund
Hedesunda IF
3:05.18469
60
Axel Svingstedt
Stockviks SF
3:07.18676
61
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
61
Adrian Johansson
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
61
Emil Logård
Delsbo IF
23:59:59.8639800
61
Benjamin Sorsa
Överkalix IF
23:59:59.8639800
61
Jacob Corbé
Borås GIF
23:59:59.8639800
61
William Karlsson
Källbottens IK
23:59:59.8639800
61
Erik Engelin
Offerdals SK
23:59:59.8639800
61
Samuel Oskarsson
SK Leksand
23:59:59.8639800
61
Max Andersson
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
61
Victor Sehlstedt
IFK Umeå
23:59:59.8639800
61
Ludvig Carlsson
Sya SK
23:59:59.8639800