Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Avestaloppet
2015-01-24
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Rembo IK
Plats: Avesta
Längdskidor
Fristil
Intervallstart/ Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
H 20
10.8km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Adam Gillman
Garphyttans IF
27:56.167590
84.5p
2
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
28:58.173750
81.5p
3
Alexander Karlsson
Källbottens IK
29:00.173990
81.4p
H 21
10.8km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
27:41.166010
85.3p
2
Nils Augustsson
IFK Mora SK
27:47.166630
85.0p
3
Ronny Wedin
Norbergs SK
28:22.170140
83.3p
D 15
5.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Chanell Cranning Hillgren
Dala-Järna IK
16:12.97150
2
Ella Olsson
Sågmyra SK
17:08.102770
3
Alicia Furunäs
IFK Grängesberg SK
18:51.113020
D 16
5.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Nora Jacobsson
Rembo IK
16:59.101890
2
Sofia Eriksson
Stora Tuna IK SK
17:19.103850
D 20
5.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Amelia Furunäs
IFK Grängesberg SK
16:22.98120
61.9p
2
Matilda Melén
Falu IK
17:06.102500
59.1p
3
Ida Carling
Falu IK
19:46.118520
50.7p
D 21
5.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Frida Börjesson
Stockholms RK
17:59.107840
56.0p
2
Agnes Wilkenson
Gävle SK
19:25.116490
51.6p
H 15
5.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Axel Eriksson
Kvarnsvedens GOIF SK
15:00.89980
2
Johan B Nordahl
Domnarvets GOIF
15:54.95380
3
Harald Carling
Falu IK
16:39.99800
H 16
5.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Gustav Jonsson
Hällbybrunns IF
14:14.85330
2
Samuel Björn
Rembo IK
14:35.87440
3
Olle Grywenz
Storvreta IK
14:43.88270
D 11
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Alva Hermansson
Kvarnsvedens GOIF SK
9:24.56320
2
Molly Furunäs
IFK Grängesberg SK
9:33.57230
3
Greta Perers
IFK Hedemora SK
9:53.59240
D 12
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Clara Zetterwall
Domnarvets GOIF
9:06.54500
2
Maja Furunäs
IFK Grängesberg SK
9:25.56480
3
Stina Nilsson
Rembo IK
10:19.61870
D 13
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Elina Franzén
Idre SK
8:18.49750
2
Kajsa Rapp
SK Leksand
8:27.50690
3
Klara Andersson
Dala-Järna IK
8:36.51530
D 14
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Tilda Östberg
Stora Tuna IK SK
7:54.47320
2
Gabriella Thors
Malungs IF
8:19.49850
3
Elin Lindberg
Älvdalens IF SK
8:23.50250
H 11
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Fabian Nordgren
Falu IK
8:46.52570
2
Hugo Ström
Dala-Järna IK
8:57.53670
3
Bosse Lövgren
Falu IK
9:02.54140
H 12
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Mattias Östberg
Stora Tuna IK SK
7:57.47680
2
Mattias Andersson
Domnarvets GOIF
8:40.51920
3
Christoffer Lindgren
Falu IK
8:45.52460
H 13
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Edvin Anger
IFK Hedemora SK
7:27.44610
2
Nils Bergström
Domnarvets GOIF
7:50.46930
3
Jonas Carlsson
Stora Tuna IK SK
8:29.50890
H 14
2.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Viktor Svensk
Stora Tuna IK SK
7:33.45250
2
Jakob Thellsén
Vreta Skid o Mk
7:46.46580
3
Dennis Sjöberg
Rembo IK
8:14.49380
D 9
1.5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Tuva Furunäs
IFK Grängesberg SK
5:58.35780
2
Elin Lönnqvist
Ärla IF
6:16.37590
3
Alva Eriksson
IFK Grängesberg SK
6:26.38590
D 10
1.5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Anja Mickelson
Rembo IK
6:40.39960
2
Ida Jonsson
Falu IK
7:16.43550
H 9
1.5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Malte Andersson
Domnarvets GOIF
6:05.36450
2
Sebastian Tysell
Ärla IF
6:13.37250
3
Walter Nylén
Brovallens IF
7:41.46010
H 10
1.5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Erik Bergström
Domnarvets GOIF
4:41.28050
2
Gustav Ejnarsson
Källbottens IK
5:24.32300
3
Mattias Ljunglund
Falu IK
5:37.33600
3
Elias Thellsén
Vreta Skid o Mk
5:37.33600
D 21 Motion
10.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Katarina Eriksson
Ärla IF
40:51.245060
51.3p
H 21 Motion
10.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Fredrik Anger
IFK Hedemora SK
33:28.200720
62.6p
2
Mårten Sahlin
Falu IK
34:27.206650
60.8p
3
Per Melèn
Falu IK
35:12.211120
59.5p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Officiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är uppladdade av arrangörerna själva, detta är alltså officiella resultat.
Läs mer
Öppen tävling
Det här är en
öppen tävling
på Skidresultat.se, det betyder att alla inloggade användare kan ändra/lägga till uppgifter och resultat.
Du kan
ansöka om att bli tävlingsadministratör för den här tävlingen här!
läs mer...
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Avestaloppet 2019
Avestaloppet 2018
Avestaloppet 2017
Avestaloppet 2016
Avestaloppet 2015
Avestaloppet 2014
Avestaloppet 2013
Avestaloppet 2012
Avestaloppet 2011
Avestaloppet 2010
Avestaloppet 2009
Avesta/Korsnäsloppet 2007
Tävlingar i närheten
Eskilstunarullen 2015
Bessemerrullen 2015
Näsrullen 2015
Dalarullen 2015
Lilla Skidspelen - Fristil distans 2015
World Championships Mass start M 2015
World Championships Mass start L 2015
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan