Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2015-01-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Studentidrott
2:15:06.810500
69.3p
2
Emma Bergström
Kalix SK
2:20:55.845400
+5:49.34800
65.9p
3
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
2:29:09.894800
+14:03.84200
61.5p
4
Malin Källman
Sportia Mattsson Fin
2:31:47.910600
+16:41.100000
60.3p
5
Åse Borgeryd
Strömnäs GIF
2:32:21.914000
+17:15.103400
60.0p
6
Frida Lind Oja
Jukkasjärvi IF
2:35:29.932800
+20:23.122200
58.6p
7
Görel Nilsson
Råneå SK
2:49:45.1018400
+34:39.207800
52.9p
8
Alicia Alkert
Bodens SK
2:55:40.1053900
+40:34.243300
50.8p
9
Terese Bergbom
Sävast Ski Team IF
2:57:18.1063700
+42:12.253100
50.3p
10
Ida Norén
Älvsby IF SK
3:11:27.1148600
+56:21.338000
46.1p
11
Cecilia Collin
Bergnäsets AIK
3:49:06.1374500
+1:34:00.563900
37.7p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Klas Nilsson
Skellefteå XC
1:53:20.679900
86.0p
2
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:53:21.680000
+1
86.0p
3
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:53:22.680100
+2.100
86.0p
4
Zackarias Toresson
Sävast Ski Team IF
1:55:27.692600
+2:07.12600
84.0p
5
Erik Jonsson
Rossöns IF
1:56:35.699400
+3:15.19400
83.0p
6
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:56:38.699700
+3:18.19700
83.0p
7
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:58:10.708900
+4:50.28900
81.6p
8
Niklas Henriksson
Bodens SK
1:59:12.715100
+5:52.35100
80.7p
9
Johan Sandberg
Täfteå IK
1:59:33.717200
+6:13.37200
80.4p
10
Andreas Berglund
Sävast Ski Team IF
2:00:10.720900
+6:50.40900
79.9p
11
Erik Oskarsson
Sorsele SK
2:02:09.732800
+8:49.52800
78.3p
12
Erik Viklund
Skellefteå XC
2:02:21.734000
+9:01.54000
78.2p
13
Julius Källgård
Sävast Ski Team IF
2:04:08.744700
+10:48.64700
76.8p
14
Johan Lintzén
Team NL Sport
2:04:54.749300
+11:34.69300
76.2p
15
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:05:30.752900
+12:10.72900
75.8p
16
Andreas Oskarsson
IFK Umeå
2:06:08.756700
+12:48.76700
75.3p
17
Thoms Svensson
I 19 IF
2:06:29.758800
+13:09.78800
75.0p
18
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:06:33.759200
+13:13.79200
75.0p
19
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:06:46.760500
+13:26.80500
74.8p
20
Mika Pihlajaniemi
Karihaaran Visa
2:07:30.764900
+14:10.84900
74.3p
21
Martin Bergvall
Axa SC
2:08:22.770100
+15:02.90100
73.7p
22
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:08:41.772000
+15:21.92000
73.5p
23
Marcus Look
Bodens SK
2:09:03.774200
+15:43.94200
73.2p
24
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:09:11.775000
+15:51.95000
73.1p
25
Jörgen Johansson
Skellefteå XC
2:09:19.775800
+15:59.95800
73.0p
26
Fredrik Lundbäck
Lulekamraterna
2:09:24.776300
+16:04.96300
73.0p
27
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
2:09:44.778300
+16:24.98300
72.8p
28
Simon Sundberg
IFK Umeå
2:10:20.781900
+17:00.101900
72.4p
29
Mattias Nilsson
Lulekamraterna
2:10:21.782000
+17:01.102000
72.3p
30
Viktor Carlsson
Skellefteå XC
2:11:01.786000
+17:41.106000
71.9p
31
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC
2:11:02.786100
+17:42.106100
71.9p
32
Erik Skott
Aapua IF
2:11:18.787700
+17:58.107700
71.7p
33
Tore Johnsson
Luleguttene
2:11:19.787800
+17:59.107800
71.7p
34
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC
2:12:24.794300
+19:04.114300
71.0p
35
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:12:30.794900
+19:10.114900
70.9p
36
Peter Uusitalo
Aapua IF
2:12:43.796200
+19:23.116200
70.8p
37
Mats Johansson
Vittangi SK
2:12:51.797000
+19:31.117000
70.7p
38
Henrik Strand
Axa SC
2:13:12.799100
+19:52.119100
70.5p
39
Nils Berglund
Norsjö SK
2:13:13.799200
+19:53.119200
70.5p
40
Tord Eriksson
Vattenfalls IF
2:14:58.809700
+21:38.129700
69.4p
41
Magnus Pettersson
Strömnäs GIF
2:16:36.819500
+23:16.139500
68.4p
42
Kristian Poromaa
Junosuando IK
2:17:03.822200
+23:43.142200
68.1p
43
Marcus Innala
Kalix SK
2:17:10.822900
+23:50.142900
68.0p
44
Per-Erik Nilsson
Skellefteå XC
2:17:43.826200
+24:23.146200
67.7p
45
Espen Trældal
Bodens SK
2:18:18.829700
+24:58.149700
67.3p
46
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
2:18:34.831300
+25:14.151300
67.2p
47
Johan Scott
Aapua IF
2:19:36.837500
+26:16.157500
66.6p
48
Robert Arvidsson
Norsjö SK
2:20:07.840600
+26:47.160600
66.3p
49
Patrik Rådström
Volvo FK
2:20:32.843100
+27:12.163100
66.1p
50
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:20:52.845100
+27:32.165100
65.9p
51
Joel Medelid
Pajala IF
2:21:05.846400
+27:45.166400
65.8p
52
Håkan Lundgren
Skellefteå XC
2:21:20.847900
+28:00.167900
65.6p
53
Mats Berglund
Nacka Värmdö SK
2:21:25.848400
+28:05.168400
65.6p
54
Lukas Skott
Aapua IF
2:21:43.850200
+28:23.170200
65.4p
55
Mats Tiensuu
Hemmingsmarks IF
2:22:43.856200
+29:23.176200
64.9p
56
Henric Öberg
Strömnäs GIF
2:23:29.860800
+30:09.180800
64.4p
57
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:24:05.864400
+30:45.184400
64.1p
58
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:25:15.871400
+31:55.191400
63.5p
59
Ola Backman
Skellefteå XC
2:25:51.875000
+32:31.195000
63.2p
60
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:26:56.881500
+33:36.201500
62.7p
61
Joel Pettersson
Lulekamraterna
2:26:59.881800
+33:39.201800
62.6p
62
Daniel Brännström
Lkab FF
2:27:15.883400
+33:55.203400
62.5p
63
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:27:31.885000
+34:11.205000
62.4p
64
Lars Matson
Bergnäsets AIK
2:27:36.885500
+34:16.205500
62.3p
65
Mattias Berglund
Jokkmokks SK
2:28:02.888100
+34:42.208100
62.1p
66
Marcus Nilsson
Lulekamraterna
2:28:44.892300
+35:24.212300
61.8p
67
Kristian Hedström
Axa SC
2:28:48.892700
+35:28.212700
61.7p
68
Magnus Berglund
Bodens SK
2:28:49.892800
+35:29.212800
61.7p
69
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:29:56.899500
+36:36.219500
61.2p
70
Johan Nordlund
Axa SC
2:31:17.907600
+37:57.227600
60.5p
71
Jonas Nilsson
Volvo IF
2:31:19.907800
+37:59.227800
60.5p
72
Markus Ranner
Vittangi SK
2:31:28.908700
+38:08.228700
60.4p
73
Joel Törmä
Jukkasjärvi IF
2:31:34.909300
+38:14.229300
60.4p
74
Jonas Nyström
Skellefteå SK
2:33:06.918500
+39:46.238500
59.7p
75
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:34:04.924300
+40:44.244300
59.2p
76
Joel Jelf
Nacka Värmdö SK
2:34:04.924300
+40:44.244300
59.2p
77
Göran Karlsson
Norrfjärdens IF
2:34:17.925600
+40:57.245600
59.1p
78
Andreas Andersson
Täfteå IK
2:34:37.927600
+41:17.247600
59.0p
79
Johan Cylvén
Axa SC
2:34:42.928100
+41:22.248100
59.0p
80
Magnus Nygren
Skellefteå SK
2:35:27.932600
+42:07.252600
58.6p
81
Lars Johansson
Skellefteå XC
2:35:27.932600
+42:07.252600
58.6p
82
Mats Lundgren
Strömnäs GIF
2:35:28.932700
+42:08.252700
58.6p
83
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:35:39.933800
+42:19.253800
58.5p
84
Tomas Öman
Luleguttene
2:36:03.936200
+42:43.256200
58.4p
85
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:36:10.936900
+42:50.256900
58.3p
86
Nicklas Norén
Kappa Kraftliner KK
2:36:42.940100
+43:22.260100
58.1p
87
Roland Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:37:21.944000
+44:01.264000
57.8p
88
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
2:37:38.945700
+44:18.265700
57.7p
89
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
2:38:45.952400
+45:25.272400
57.2p
90
Andreas Ramström
Luleå Gjutarens IF
2:39:57.959600
+46:37.279600
56.7p
91
Markus Holmsund
Hortlax SK
2:40:20.961900
+47:00.281900
56.5p
92
Fredrik Wikberg
Skellefteå XC
2:40:31.963000
+47:11.283000
56.5p
93
Fredrik Lindkvist
Strömnäs GIF
2:41:05.966400
+47:45.286400
56.2p
94
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:41:11.967000
+47:51.287000
56.2p
95
Daniel Berglund
Axa SC
2:41:28.968700
+48:08.288700
56.1p
96
Jimmy Westerlund
Luleguttene
2:41:32.969100
+48:12.289100
56.0p
97
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:42:05.972400
+48:45.292400
55.8p
98
Per Sundberg
OK Renen
2:42:50.976900
+49:30.296900
55.5p
99
Einar Knudsen
Kalix SK
2:42:56.977500
+49:36.297500
55.5p
100
Claes Christensson
Arvidsjaur
2:43:33.981200
+50:13.301200
55.2p
101
Andreas Simons
Axa SC
2:43:51.983000
+50:31.303000
55.1p
102
Ulf Stenman
Sportia Mattsson Fin
2:43:54.983300
+50:34.303300
55.1p
103
Erik Malmberg
Sunderby SK
2:44:14.985300
+50:54.305300
55.0p
104
Janne Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:44:57.989600
+51:37.309600
54.7p
105
Jim Niemi
Sunderby SK
2:44:59.989800
+51:39.309800
54.7p
106
Christoffer Björn
Axa SC
2:45:34.993300
+52:14.313300
54.5p
107
Görgen Berglund
Kukkola IF
2:45:39.993800
+52:19.313800
54.4p
108
Robert Eckhardt
Skellefteå SK
2:46:27.998600
+53:07.318600
54.1p
109
Andreas Tano
Ohtanajärvi IK
2:47:05.1002400
+53:45.322400
53.9p
110
Erik Sundberg
Landstingets IF
2:47:46.1006500
+54:26.326500
53.6p
111
Niklas Stenlund
Axa SC
2:48:50.1012900
+55:30.332900
53.2p
112
Nils Forsell
Skellefteå SK
2:49:43.1018200
+56:23.338200
52.9p
113
Ronny Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:52:12.1033100
+58:52.353100
52.0p
114
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:52:47.1036600
+59:27.356600
51.8p
115
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:53:23.1040200
+1:00:03.360200
51.6p
116
Jim Oja
Korpklubben Nja
2:53:45.1042400
+1:00:25.362400
51.5p
117
Jonny Trägårdh
K3 IF
2:53:55.1043400
+1:00:35.363400
51.4p
118
Jonas Gustafsson
OK Renen
2:54:22.1046100
+1:01:02.366100
51.3p
119
Mikael Renström
Lulekamraterna
2:55:17.1051600
+1:01:57.371600
51.0p
120
Mikael Lindvall
Antnäs BK
2:55:21.1052000
+1:02:01.372000
51.0p
121
Rickard Larsson
Strömnäs GIF
2:55:39.1053800
+1:02:19.373800
50.9p
122
Bosse Häll
Arjeplogs SK
2:55:40.1053900
+1:02:20.373900
50.8p
123
Anders Bergbom
Sävast Ski Team IF
2:57:22.1064100
+1:04:02.384100
50.3p
124
Stefan Hansson
Gellivare Skidallians IK
2:58:47.1072600
+1:05:27.392600
49.8p
125
Petri Räisänen
Axa SC
2:58:51.1073000
+1:05:31.393000
49.8p
126
Christer Nilsson
Lahnajärvi SIF
2:58:55.1073400
+1:05:35.393400
49.8p
127
Mikael Engman
Lahnajärvi SIF
2:58:56.1073500
+1:05:36.393500
49.8p
128
Jonas Drugge
Lulekamraterna
2:59:46.1078500
+1:06:26.398500
49.5p
129
Stefan Tuveberg
IFK Kiruna
2:59:47.1078600
+1:06:27.398600
49.5p
130
Lars Berg
Strömnäs GIF
2:59:52.1079100
+1:06:32.399100
49.5p
131
Stefan Salomonsson
Jukkasjärvi IF
3:02:07.1092600
+1:08:47.412600
48.8p
132
Mikael Isaksson
Notvikens IK
3:03:18.1099700
+1:09:58.419700
48.4p
133
Matts Engvall
Bodens SK
3:05:05.1110400
+1:11:45.430400
47.9p
134
Johan Burström
Kågedalens SK
3:07:05.1122400
+1:13:45.442400
47.3p
135
Sture Sundberg
Skellefteå SK
3:08:33.1131200
+1:15:13.451200
46.9p
136
Lennart Hedlund
Skellefteå SK
3:08:42.1132100
+1:15:22.452100
46.8p
137
Folke Henriksson
Sunderby SK
3:08:57.1133600
+1:15:37.453600
46.8p
138
Krister Rosendahl
Luleguttene
3:10:09.1140800
+1:16:49.460800
46.4p
139
BO Björnfot
Kalix SK
3:12:45.1156400
+1:19:25.476400
45.7p
140
Lage Antonsson
Råneå SK
3:14:41.1168000
+1:21:21.488000
45.2p
141
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:16:14.1177300
+1:22:54.497300
44.8p
142
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
3:16:40.1179900
+1:23:20.499900
44.7p
143
Henry Pilstål
IFK Tärendö
3:17:44.1186300
+1:24:24.506300
44.4p
144
Kjell Mörtberg
Axa SC
3:20:47.1204600
+1:27:27.524600
43.7p
145
Mikael Cylvén
Luleå Gjutarens IF
3:26:11.1237000
+1:32:51.557000
42.4p
146
Lorentz Eriksson
Svensby SK
3:36:03.1296200
+1:42:43.616200
40.2p
147
Jonathan Eriksson
Kågedalens SK
3:44:19.1345800
+1:50:59.665800
38.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Saga Stenman
SK Järven
1:16:21.458000
68.7p
2
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
1:24:48.508700
+8:27.50600
61.9p
3
Victoria Gustafsson
Skellefteå XC
1:26:54.521300
+10:33.63200
60.4p
4
Linda Lundberg
Luleå Gjutarens IF
1:30:15.541400
+13:54.83300
58.2p
5
Elenor Lindgren
Sjulsmark SK
1:40:03.600200
+23:42.142100
52.5p
6
Anna Lintzen
Team NL Sport
1:41:23.608200
+25:02.150100
51.8p
7
Maria Syrjälä
Luleå
1:58:53.713200
+42:32.255100
44.1p
8
Monica Lundgren
No Club
2:19:32.837100
+1:03:11.379000
37.6p
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Engström
OK Renen
1:08:27.410600
76.7p
2
Marcus Karlsson
Kalix SK
1:09:00.413900
+33.3200
76.1p
3
Albin Larsson
Sunderby SK
1:09:50.418900
+1:23.8200
75.2p
4
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
1:10:27.422600
+2:00.11900
74.5p
5
Oskar Öqvist
Bergnäsets AIK
1:12:50.436900
+4:23.26200
72.1p
6
Stephan Schnabel
Rutviks SK
1:16:00.455900
+7:33.45200
69.1p
7
Bror Olofsson
Järnvägarnas SK
1:24:21.506000
+15:54.95300
62.2p
8
Petter Öhman
Bodens SK
1:25:36.513500
+17:09.102800
61.3p
9
Lars Sundqvist
Vattenfalls IF
1:27:40.525900
+19:13.115200
59.9p
10
Anders Perdahl
Luleå
2:03:45.742400
+55:18.331700
42.4p
H/D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
23:23.140200
72.7p
2
Jonathan Dahlberg
Byske SK
25:48.154700
+2:25.14400
66.1p
3
Elias Forss
Luleå Gjutarens IF
27:23.164200
+4:00.23900
62.3p
4
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
27:42.166100
+4:19.25800
61.6p
5
Kevin Nilsson
Luleå Gjutarens IF
27:49.166800
+4:26.26500
61.4p
6
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
28:00.167900
+4:37.27600
61.0p
7
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
28:02.168100
+4:39.27800
60.9p
8
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
28:38.171700
+5:15.31400
59.7p
9
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
29:02.174100
+5:39.33800
58.9p
10
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
29:06.174500
+5:43.34200
58.8p
11
Ebba Larsson
Sävast Ski Team IF
29:29.176800
+6:06.36500
58.0p
12
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
29:56.179500
+6:33.39200
57.2p
13
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
29:59.179800
+6:36.39500
57.1p
14
Erik Gustafsson
Sunderby SK
30:07.180600
+6:44.40300
56.8p
15
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
31:26.188500
+8:03.48200
54.5p
16
Mikaela Langås
Luleå Gjutarens IF
32:05.192400
+8:42.52100
53.4p
17
Tomas Törngren
Sävast Ski Team IF
33:11.199000
+9:48.58700
51.7p
18
Karin Rönnbäck
Kalix SK
33:21.200000
+9:58.59700
51.4p
19
Elvira Forslund
Luleå Gjutarens IF
34:49.208800
+11:26.68500
49.3p
20
Ellen Gustafsson
Sunderby SK
36:19.217800
+12:56.77500
47.3p
21
Fred Sundström
Hägglunds Ski Team SK
37:15.223400
+13:52.83100
46.2p
22
Maria Wahlberg
Hägglunds Ski Team SK
40:52.245100
+17:29.104800
42.1p
23
Emma Nordin
No Club
40:53.245200
+17:30.104900
42.1p
24
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
42:16.253500
+18:53.113200
40.8p
25
Lovisa Broström
Sävast Ski Team IF
42:16.253500
+18:53.113200
40.8p
26
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
42:17.253600
+18:54.113300
40.8p
27
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
48:00.287900
+24:37.147600
36.0p
28
Susanne Edgert
Lulekamraterna
48:50.292900
+25:27.152600
35.4p
29
Filip Lundberg
Luleå Gjutarens IF
49:24.296300
+26:01.156000
35.0p
30
Nikolaj Riekkola
Luleå Gjutarens IF
49:24.296300
+26:01.156000
35.0p
31
Amelie Thurfjell
No Club
1:04:26.386500
+41:03.246200
26.9p