Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2015-02-22
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2015
<<< Värmdöloppet
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
2:07:33.765250
89.9p
2
Fredrik Byström
Orsa SK
2:07:41.766000
+7.650
89.8p
3
Daniel Tynell
Grycksbo IF
2:07:42.766130
+8.780
89.8p
4
Axel Bergsten
Axa SC
2:07:44.766320
+10.970
89.7p
5
Adam Steen
Falun-Borlänge SK
2:07:47.766640
+13.1290
89.7p
6
Erik Melin Söderström
Östersunds SK
2:07:50.766970
+17.1620
89.7p
7
Jimmie Johnsson
Axa SC
2:08:00.767900
+26.2550
89.5p
8
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
2:08:01.768080
+28.2730
89.5p
9
Marcus Jönsson
Tranemo IF
2:08:12.769120
+38.3770
89.3p
10
Håkan Löfström
Årsunda IF
2:10:49.784860
+3:16.19510
87.1p
11
Rikard Tynell
Grycksbo IF
2:13:11.799050
+5:38.33700
85.1p
12
ROBIN NORUM
IFK Umeå
2:13:48.802720
+6:14.37370
84.6p
13
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:14:09.804850
+6:36.39500
84.4p
14
Ronny Wedin
Norbergs Skidklubb
2:18:39.831890
+11:06.66540
81.0p
15
Linus Larsson
Karlslunds IF
2:18:40.831900
+11:06.66550
81.0p
16
Jonatan Steen
Falun Borlänge sk
2:20:03.840200
+12:29.74850
80.0p
17
Andreas Karlsson
Tunafors SK
2:21:42.850180
+14:09.84830
78.8p
18
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:21:43.850290
+14:10.84940
78.8p
19
John Maritz
Broby GoIF
2:21:53.851270
+14:20.85920
78.7p
20
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team
2:21:55.851420
+14:21.86070
78.7p
21
Johannes Knoll
OK Dacke
2:22:12.853130
+14:38.87780
78.5p
22
Joakim Lindberg
Gävle skidkamrater
2:24:03.864250
+16:30.98900
77.2p
23
Björn Hänninen
Högbo GIF
2:24:15.865460
+16:42.100110
77.1p
24
Jonas Böhlmark
Högbo GIF
2:25:21.872070
+17:48.106720
76.4p
25
Arvid Claeson
Yuppie Ski Club
2:25:24.872380
+17:51.107030
76.3p
26
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
2:25:35.873490
+18:02.108140
76.2p
27
Espen Hultgreen Weltzien
Sundbyberg IK
2:25:45.874400
+18:11.109050
76.1p
28
Fredrik Åström
Gävle SK
2:26:27.878690
+18:54.113340
75.7p
29
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:26:33.879240
+18:59.113890
75.6p
30
Cleas Steimert
Stockholms Rullskidklubb
2:26:39.879890
+19:06.114540
75.5p
31
Stefan Palm
Lager 157
2:27:13.883200
+19:39.117850
75.2p
32
Daniel Nilsson
Ok norrvirdarna
2:28:17.889600
+20:43.124250
74.5p
33
Mårten Bergstrand
team Bergstrand- enebybergs if
2:31:17.907640
+23:43.142290
72.7p
34
Fredrik Björk
IK Rex
2:31:18.907770
+23:45.142420
72.7p
35
Peter Zetterström
REMBO IK
2:31:25.908400
+23:51.143050
72.7p
36
Martin Ekberg
Borensbergs IF SK
2:31:37.909610
+24:03.144260
72.5p
37
Johan Hamre
Vallsta SK
2:32:31.915040
+24:57.149690
72.0p
38
Jakob Bergstrand
team Bergstrand- enebybergs if
2:32:41.916070
+25:08.150720
71.9p
39
Ronny Larsson
Estuna IF
2:32:52.917110
+25:18.151760
71.8p
40
David Jonsson
Yuppie Ski Club
2:33:32.921110
+25:58.155760
71.4p
41
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:34:13.925240
+26:39.159890
71.1p
42
Nils Dahlqvist
Storviks IF
2:34:18.925770
+26:45.160420
71.0p
43
Carl Henrik Niper
IKJ Haninge
2:34:29.926830
+26:55.161480
70.9p
44
Mats Lindström
Gävle SK
2:34:44.928330
+27:10.162980
70.8p
45
Jacob Lundqvist
Yuppie Ski Club
2:35:27.932610
+27:53.167260
70.4p
46
Bill Engman
Karlslunds IF
2:36:15.937490
+28:42.172140
69.9p
47
Lars Bleckur
IK Jarl Rättvik
2:36:36.939560
+29:03.174210
69.7p
48
Andreas Berthagen
Axa SC
2:37:06.942520
+29:32.177170
69.5p
49
Pontus Carlsson
Sundborns GoIF
2:38:05.948430
+30:31.183080
69.0p
50
Simon Evans
Ufk
2:39:34.957310
+32:00.191960
68.2p
51
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:40:01.960050
+32:28.194700
68.0p
52
Ola Carlsson
Johannebergs Scoutkårs IF
2:40:07.960680
+32:34.195330
67.9p
53
Andreas Sandgren
Hofors AIF
2:40:25.962450
+32:52.197100
67.8p
54
Rasmus Klintberg
Gävle SK
2:40:28.962700
+32:54.197350
67.7p
55
Marcus Look
Bodens SK
2:41:13.967270
+33:40.201920
67.3p
56
Fredrik Melén
IFK Hedemora
2:41:43.970270
+34:10.204920
67.1p
57
Jonas Albäck
Årsunda
2:41:49.970830
+34:15.205480
67.1p
58
Mattias Forsberg
Hassela IF
2:41:55.971420
+34:21.206070
67.0p
59
Erik Arebro
AXA Sports Club
2:41:58.971740
+34:24.206390
67.0p
60
Marcus Laggar
Orsa SK
2:42:03.972270
+34:30.206920
66.9p
61
Stefan Johansson
Yuppie Ski Club
2:42:34.975310
+35:00.209960
66.7p
62
Joakim Koski
Norbergs SK
2:42:59.977840
+35:25.212490
66.5p
63
Björn Strömbäck
Kilafors Skidklubb
2:43:09.978830
+35:35.213480
66.4p
64
Anders Backman
Turebergs skidklubb
2:43:38.981770
+36:05.216420
66.2p
65
Otto Linderborg
Ufk
2:43:51.983020
+36:17.217670
66.1p
66
Daniel Frehde
Karlslunds IF
2:43:56.983550
+36:23.218200
66.0p
67
Rasmus Karlander
IFK Mora SK
2:44:07.984680
+36:34.219330
65.9p
68
Oscar Claeson
Yuppie Ski Club
2:44:44.988300
+37:10.222950
65.6p
69
Andreas Sembrant
Ufk
2:44:56.989500
+37:22.224150
65.5p
70
Anders Ellow
Hällbybrunns IF
2:46:00.995960
+38:27.230610
65.0p
71
Linus Fredrikson
IFK Mora SK
2:46:38.999700
+39:04.234350
64.7p
72
Carl-Johan Medin
Axa SC
2:47:10.1002900
+39:36.237550
64.5p
73
Anders Strömnes
IFK Västerås SK
2:47:34.1005300
+40:00.239950
64.3p
74
Pär Lindh
Vallsta SK
2:47:52.1007130
+40:18.241780
64.2p
75
Peter Lundsten
Märsta Arlanda SK
2:48:04.1008340
+40:30.242990
64.1p
76
Per Granqvist
No Club
2:48:06.1008500
+40:32.243150
64.1p
77
Joakim Persson
Vallsta SK
2:48:52.1013180
+41:19.247830
63.7p
78
Pär Hedén
Gävle SK
2:49:30.1016950
+41:57.251600
63.4p
79
John Kärrbrink
Yuppie Ski Club
2:49:37.1017610
+42:03.252260
63.4p
80
Hannes Sterner
Vattenfall IF
2:51:02.1026190
+43:29.260840
62.8p
81
Björn Gustafsson
Peab IF
2:52:50.1036950
+45:17.271600
62.0p
82
Mattias Björck
Mälarö SOK
2:53:40.1041970
+46:07.276620
61.6p
83
Jimmy Nyberg
NorbergsCK
2:54:30.1046900
+46:56.281550
61.3p
84
Daniel Westerlund
REMBO IK
2:55:29.1052800
+47:55.287450
60.9p
85
David Brandemark
IFK Västerås SK
2:55:34.1053300
+48:00.287950
60.8p
86
Mattias Tingerby
AXA Sports Club
2:55:34.1053370
+48:01.288020
60.8p
87
Daniel Björklöf
Axa SC
2:56:45.1060480
+49:12.295130
60.4p
88
Johan Didron
Axa Sport club
2:57:50.1066910
+50:16.301560
59.9p
89
Martin Lasu
FMV-Sport
2:57:54.1067320
+50:20.301970
59.9p
90
Samuel Johansson
Axa SC
2:58:38.1071700
+51:04.306350
59.6p
91
Dag Jönsson
IFK Västerås SK
2:58:57.1073650
+51:24.308300
59.5p
92
Oliver Sparrings
IKJ Haninge
2:59:09.1074820
+51:35.309470
59.4p
93
Love van Friedrichs
IKJ Haninge
2:59:28.1076760
+51:55.311410
59.3p
94
Gustav Larsson
Örebro
2:59:35.1077440
+52:01.312090
59.2p
95
Olof Höglin
Gävle skidkamrater
3:00:10.1080950
+52:37.315600
59.0p
96
Ocar Lundqvist
Yuppie Ski Club
3:01:59.1091880
+54:26.326530
58.3p
97
Marcus Klang
AXA Sports Club
3:02:41.1096010
+55:07.330660
58.1p
98
Stefan Sundberg
Bergeforsens SK
3:02:47.1096620
+55:13.331270
58.0p
99
Jonas Engfeldt
Sundbybergs IK
3:02:55.1097410
+55:21.332060
58.0p
100
Richard Harbrecht
Täby IS SK
3:04:00.1103950
+56:27.338600
57.6p
101
Niklas Kanders
Stockholms Långdistansklubb
3:04:52.1109160
+57:19.343810
57.3p
102
Henrik Kemppainen
Haninge
3:04:56.1109560
+57:23.344210
57.2p
103
Jacob Berggren
Yuppie
3:05:01.1110050
+57:28.344700
57.2p
104
Nils Engstad
Vreta Kloster SoMK
3:05:06.1110580
+57:33.345230
57.2p
105
Magnus Eriksson
Axa SC
3:05:07.1110650
+57:34.345300
57.2p
106
Patrik Bredolt
Axa SC
3:06:19.1117860
+58:46.352510
56.7p
107
Henrik Edholm
järfälla skidklubb
3:06:41.1120030
+59:07.354680
56.6p
108
Carl-August Westberg
Stennäsets IF
3:06:42.1120170
+59:09.354820
56.6p
109
Robin Lundin
IF Friskis & Svettis Malmö
3:06:54.1121330
+59:20.355980
56.5p
110
Henrik Littorin
Yuppie Ski Club
3:07:53.1127210
+1:00:19.361860
56.2p
111
Max von Gegerfelt
Axa SC
3:08:02.1128150
+1:00:29.362800
56.1p
112
Niklas Lundin
ABB IF
3:08:08.1128720
+1:00:34.363370
56.1p
113
Martin Andreasson
AXA Sports Club
3:10:04.1140360
+1:02:31.375010
55.4p
114
Elias Drakenberg
Axa SC
3:10:27.1142670
+1:02:54.377320
55.3p
115
Joakim Florentinsson
AXA Sports Club
3:10:32.1143180
+1:02:59.377830
55.3p
116
Dawid Stenlund
Storvreta ik
3:10:45.1144450
+1:03:12.379100
55.2p
117
Stellan Lindgren
Stockholms RK
3:11:07.1146620
+1:03:33.381270
55.1p
118
Rickard Rundqvist
AXA Sports Club
3:11:40.1149920
+1:04:06.384570
54.9p
119
Joakim Lindström
Axa SC
3:12:00.1151930
+1:04:26.386580
54.8p
120
Peder Kock
Järla orientering och skidor
3:12:01.1152000
+1:04:27.386650
54.8p
121
Niklas Lindberg
AXA Sports Club
3:12:09.1152880
+1:04:36.387530
54.7p
122
Felix Rudberg
AXA Sports Club
3:12:46.1156530
+1:05:12.391180
54.5p
123
Linus Eriksson
Gävle skidkamrater
3:14:30.1166940
+1:06:56.401590
54.0p
124
Mikael Svensson
Ufk
3:14:34.1167380
+1:07:01.402030
53.9p
125
Julian Schönfelder
AXA Sports Club
3:14:42.1168130
+1:07:08.402780
53.9p
126
Jens Wictorinus
Yuppie Ski Club
3:14:46.1168520
+1:07:12.403170
53.9p
127
Joel Kröjs
ÅF Skidklubb
3:15:08.1170730
+1:07:34.405380
53.8p
128
Johan Fornander
IK Rex
3:15:20.1171970
+1:07:47.406620
53.7p
129
Kristoffer Hoffsten
Järfälla Skidklubb
3:19:10.1194940
+1:11:36.429590
52.5p
130
Mårten Törnquist
Rehns BK
3:19:44.1198370
+1:12:11.433020
52.3p
131
Tomek Jansson
Team B3IT
3:19:58.1199710
+1:12:24.434360
52.3p
132
Viktor Dahlqvist
Storviks IF
3:20:33.1203260
+1:13:00.437910
52.1p
133
Gabriel Spetz
Axa SC
3:20:48.1204700
+1:13:14.439350
52.0p
134
Karl Arvidsson
Sya SK
3:20:54.1205300
+1:13:20.439950
52.0p
135
David Ståhlberg
Gävle skidkamrater
3:22:28.1214750
+1:14:55.449400
51.5p
136
Anders Eriksson
Axa SC
3:22:45.1216450
+1:15:12.451100
51.4p
137
Fredrik Demling
AXA Sports Club
3:23:42.1222100
+1:16:08.456750
51.2p
138
Magnus Lindfors
AXA Sports Club
3:23:43.1222270
+1:16:10.456920
51.1p
139
Viktor Eriksson
Stockholms Landstings IF Skidklubb
3:24:25.1226460
+1:16:52.461110
50.9p
140
Mats Eriksson
Axa SC
3:24:34.1227330
+1:17:00.461980
50.9p
141
Andreas Flemmer
Väsby SK
3:25:07.1230630
+1:17:33.465280
50.7p
142
Niklas Stenlund
AXA Sports Club
3:25:28.1232740
+1:17:54.467390
50.6p
143
Mattias Sjöberg
IK Nocout.se
3:25:38.1233770
+1:18:05.468420
50.6p
144
Joakim Oldéen
Gävle skidkamrater
3:25:47.1234610
+1:18:13.469260
50.6p
145
Peter Westerlund
Swedbank IF
3:26:56.1241530
+1:19:22.476180
50.2p
146
Kristoffer Wahlberg
Gävle SK
3:27:55.1247490
+1:20:22.482140
50.0p
147
Fredrik Olsson
Åmots SK
3:31:25.1268410
+1:23:51.503060
49.0p
148
Axel Lindahl
AXA Sports Club
3:31:36.1269560
+1:24:03.504210
49.0p
149
Mikael Wahlberg
Gävle SK
3:33:56.1283510
+1:26:22.518160
48.4p
150
John Sundström
Saltsjöbadens IF
3:34:19.1285880
+1:26:46.520530
48.3p
151
Rasmus Eén
Klubblös
3:35:42.1294110
+1:28:08.528760
47.9p
152
Niklas Everitt
Axa SC
3:35:46.1294570
+1:28:13.529220
47.9p
153
Daniel Hagwall
Handelsbankens IF
3:37:28.1304790
+1:29:55.539440
47.5p
154
David Nordman
AXA Sports Club
3:37:44.1306390
+1:30:11.541040
47.4p
155
Erik Andersson
Rembo IK
3:37:53.1307290
+1:30:20.541940
47.4p
156
Johan Geijer
AXA Sports Club
3:39:15.1315480
+1:31:42.550130
47.0p
157
Daniel Truedsson
AXA Sports Club
3:39:22.1316130
+1:31:48.550780
47.0p
158
Magnus Andersson
Axa SC
3:39:44.1318350
+1:32:11.553000
46.9p
159
Simon Larsson
Valsätra släggförening (VSF)
3:39:51.1319000
+1:32:17.553650
46.9p
160
Marcus Johansson
Storviks IF
3:40:14.1321370
+1:32:41.556020
46.8p
161
Daniel Kolm
ÅF Skidklubb
3:40:48.1324700
+1:33:14.559350
46.6p
162
Mikael Kling
Ockelbo sk
3:42:01.1332070
+1:34:28.566720
46.3p
163
Axel Gyllenkrok
Axa
3:43:16.1339530
+1:35:42.574180
46.1p
164
Daniel Björkman
Gävle SK
3:46:04.1356330
+1:38:30.590980
45.4p
165
Niklas Svärd
IFK Sala
3:48:25.1370460
+1:40:52.605110
44.9p
166
Johan Ryman
Axa sportklubb
3:49:09.1374850
+1:41:36.609500
44.7p
167
Martin Landås
IFK Västerås SK
3:50:45.1384400
+1:43:11.619050
44.4p
168
Rasmus Engberg
Söderhamns Skidkamrater
3:52:34.1395320
+1:45:00.629970
44.0p
169
Fredrik Modigh
IFK Västerås SK
4:09:21.1496050
+2:01:48.730700
40.7p
170
Michael Hagen
AXA Sports Club
4:11:44.1510300
+2:04:10.744950
40.2p
171
Robert Cederberg
AXA Sports Club
4:14:08.1524710
+2:06:34.759360
39.8p
172
Fredrik Cornader
Peab IF
4:23:06.1578550
+2:15:33.813200
38.3p
173
Edward Hartung
NIYC & ORACLEub
4:41:21.1688070
+2:33:48.922720
35.5p
-
Johan Qviberg
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Benjamin Lembke
IK Westmannia
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Allared
AXA Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Johan Byström
Gävle SK
23:59:58.8639700
-
-
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Robin Gerum
Carnegie IF
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Sandström
AXA Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Andersson
Turebergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Ola jönsson
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Dahlqvist
Storviks IF
23:59:58.8639700
-
-
Petter Bäckebjörk
Högbo GIF
23:59:58.8639700
-
-
Jim Frösblom
Stockholms RK
23:59:58.8639700
-
-
Christopher Dahlström
Hudiksvalls IF
23:59:58.8639700
-
-
Krister Backmark
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
-
Sebastian Lembke
NCC IF
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Nygren
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
23:59:59.8639800
-
-
Albin Jonsson
Högbo GIF
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Franco Cereceda
IKJ Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Emil Björklund
Rhens BK
23:59:59.8639800
-
-
Gustaf Wangel
Nacka Värmdö skidklubb
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
23:59:59.8639800
-
-
Markus Kroon
AXA Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Madsen
Berga SOK
23:59:59.8639800
-
-
Dennis Israelsson
Berga SOK
23:59:59.8639800
-
-
Max Cederborg
Stockholm
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Daniel Becker
Vaxholms Roddförening
23:59:59.8639800
-
-
Peter Rosenqvist
CCC1000
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Karlsson
CCC1000
23:59:59.8639800
-