Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stråkenloppet
2014-01-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Catharina Ramhult
Borås SK
2:28:24.890300
61.0p
2
Johanna Sundström
Hestra IF
2:37:50.946900
+9:26.56500
56.7p
3
Sara Karlsson
Gnosjö FK
2:42:43.976200
+14:19.85800
54.7p
4
Erika Svanborg
IK Stern
2:44:23.986200
+15:59.95800
54.1p
5
Elin Sundin
IK Ymer
3:16:53.1181200
+48:29.290800
43.9p
6
Malin Josefsson
OK Stigen
3:19:42.1198100
+51:18.307700
43.2p
7
Julia Lahti
IK Stern
3:53:01.1398000
+1:24:37.507600
36.3p
8
Julia Ling
Gnosjö FK
3:53:37.1401600
+1:25:13.511200
36.2p
9
Caroline Steinwig
Göteborgs Slalomklubb
3:59:34.1437300
+1:31:10.546900
35.2p
D 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Helena Bjerke
Falköpings AIK SK
2:59:32.1077100
48.8p
2
Helena Eberil
IK Stern
3:18:18.1189700
+18:46.112500
43.6p
3
Åsa Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
3:22:53.1217200
+23:21.140000
42.4p
4
Carin Andersson
Kexholms SK
3:29:53.1259200
+30:21.182000
40.8p
5
Pernilla Eriksson
Kimstad GOIF
3:30:53.1265200
+31:21.188000
40.6p
6
Tina Petersson
Jönköpings OK
3:31:54.1271300
+32:22.194100
40.4p
7
Jessica Johansson
Kungälvs Roddklubb
4:00:30.1442900
+1:00:58.365700
35.1p
D 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Clary Cameras
IK Stern
3:25:31.1233000
41.8p
2
Eva Bresky
Brämhult
3:25:36.1233500
+5.400
41.8p
-
Kirsten Bak Hansen
Randers
23:59:59.8639800
-
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:52:32.675100
85.7p
2
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:52:35.675400
+3.200
85.6p
3
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:53:53.683200
+1:21.8000
84.4p
4
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:55:36.693500
+3:04.18300
82.8p
5
Emil Ekman
Ulricehamns IF
1:57:00.701900
+4:28.26700
81.6p
6
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:59:36.717500
+7:04.42300
79.4p
7
Joakim Lindberg
Grytgöls IK
2:01:26.728500
+8:54.53300
77.9p
8
Martin Gotting
Ulricehamns IF
2:01:30.728900
+8:58.53700
77.8p
8
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
2:01:30.728900
+8:58.53700
77.8p
10
Dennis Lindberg
Grytgöls IK
2:01:31.729000
+8:59.53800
77.8p
11
Erik Johansson
Tranemo IF
2:01:33.729200
+9:01.54000
77.8p
12
Jesper Brofjärd
Borås SK
2:01:37.729600
+9:05.54400
77.7p
13
Rasmus Ax
Boxholm-Ekeby SK
2:01:45.730400
+9:13.55200
77.6p
14
Daniel Abrahamsson
Borås SK
2:03:08.738700
+10:36.63500
76.5p
15
David Olofsson
IFK Skövde SK
2:07:41.766000
+15:09.90800
73.2p
16
Daniel Nilsson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:07:51.767000
+15:19.91800
73.1p
17
Emil Lundborg
Sya SK
2:09:06.774500
+16:34.99300
72.2p
18
Marcus Andersson
Brännebrona SK
2:09:45.778400
+17:13.103200
71.8p
19
Martin Damm
Björkfors GOIF
2:10:02.780100
+17:30.104900
71.6p
20
Erik Finnskog
Tranemo IF
2:10:19.781800
+17:47.106600
71.4p
21
Erik Nisste
Linköpings SK
2:11:55.791400
+19:23.116200
70.3p
22
Jesper Halvarsson
Björkfors GOIF
2:11:58.791700
+19:26.116500
70.3p
23
Martin Eklöf
Björkfors GOIF
2:12:31.795000
+19:59.119800
69.9p
24
Erik Nero
Mullsjö SOK
2:13:22.800100
+20:50.124900
69.4p
25
Andreas Nilsson
IK Stern
2:13:27.800600
+20:55.125400
69.3p
26
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
2:14:27.806600
+21:55.131400
68.7p
27
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
2:14:31.807000
+21:59.131800
68.7p
28
Pär Forsell
Sya SK
2:15:53.815200
+23:21.140000
67.8p
29
Pontus Holmberg
Landsbro IF SK
2:17:51.827000
+25:19.151800
66.7p
30
Philip Ståhlgren
ASK Växjö
2:18:50.832900
+26:18.157700
66.1p
31
Rickard Svensson
SOK Viljan
2:20:02.840100
+27:30.164900
65.4p
32
David Elgh
IK Vista
2:21:35.849400
+29:03.174200
64.5p
33
Peter Gustavsson
OK Stigen
2:21:39.849800
+29:07.174600
64.5p
34
Nils Rydenfalk
Hultsfreds Lk
2:21:53.851200
+29:21.176000
64.4p
35
Jerker Aspgård
Craft
2:22:00.851900
+29:28.176700
64.3p
36
Johan Olsson
Äspereds IF
2:22:52.857100
+30:20.181900
63.8p
37
Björn Svernhage
IF Rigor
2:23:36.861500
+31:04.186300
63.5p
38
Henrik Jonsson
Hvetlanda SK
2:23:37.861600
+31:05.186400
63.4p
39
David Johansson
Forserums SOK
2:23:47.862600
+31:15.187400
63.4p
40
Jakob Hjelmåker
IK Stern
2:24:03.864200
+31:31.189000
63.2p
41
Mats Persson
IK Stern
2:24:06.864500
+31:34.189300
63.2p
42
Fredrik Finnskog
Tranemo IF
2:24:13.865200
+31:41.190000
63.1p
43
Robert Carlsson
Herrljunga Skid o OL
2:24:55.869400
+32:23.194200
62.8p
44
Joakim Assarsson
Nässjö SF
2:26:40.879900
+34:08.204700
61.9p
45
Jörgen Hugosson
Landsbro IF SK
2:26:52.881100
+34:20.205900
61.8p
46
Magnus Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
2:27:21.884000
+34:49.208800
61.5p
47
Fredrik Almqvist
Skogsbygdens IF
2:27:45.886400
+35:13.211200
61.3p
48
Robert Sjödelius
IF Hallby SOK
2:27:57.887600
+35:25.212400
61.2p
49
Niklas Backåberg
OK Kullingshof
2:28:06.888500
+35:34.213300
61.2p
50
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:28:10.888900
+35:38.213700
61.1p
51
Pontus Kronmarker
Mullsjö SOK
2:28:13.889200
+35:41.214000
61.1p
52
Klas Axell
ASK Växjö
2:29:17.895600
+36:45.220400
60.6p
53
Christoffer Fornander
FK Finn
2:29:42.898100
+37:10.222900
60.4p
54
Anders Wadman
Craft
2:30:18.901700
+37:46.226500
60.1p
55
Axel Mårtensson
Axa SC
2:31:17.907600
+38:45.232400
59.6p
56
Anders Fredriksson
Craft
2:31:21.908000
+38:49.232800
59.6p
57
Anders Grahn
Landsbro IF SK
2:32:08.912700
+39:36.237500
59.2p
58
Viktor Johansson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:32:22.914100
+39:50.238900
59.1p
59
Magnus Lundberg
Vreta Skid o Mk
2:32:56.917500
+40:24.242300
58.9p
60
Adam Staadig
Tidaholm SOK Sisu
2:33:21.920000
+40:49.244800
58.7p
61
Billy Nicklasson
OK Norrvirdarna
2:33:47.922600
+41:15.247400
58.5p
62
Johan Davidsson
Nässjö SF
2:34:45.928400
+42:13.253200
58.1p
63
Christian Lofthammar
IF Hallby SOK
2:36:29.938800
+43:57.263600
57.3p
64
Claes Flinck
IF Rigor
2:37:31.945000
+44:59.269800
56.9p
65
Fredrik Wessberg
OK Landehof
2:37:47.946600
+45:15.271400
56.7p
66
Niklas Israelsson-karlsson
Axa SC
2:37:57.947600
+45:25.272400
56.7p
67
Per Värmsjö
Hindås SK
2:38:16.949500
+45:44.274300
56.5p
68
Simon Johansson
IK Ymer
2:38:44.952300
+46:12.277100
56.3p
69
Mats Jeppsson
OK Gynge
2:39:56.959500
+47:24.284300
55.8p
70
Samuel Ling
Gnosjö FK
2:40:12.961100
+47:40.285900
55.7p
71
Adam Airosto
Växjö
2:40:23.962200
+47:51.287000
55.7p
72
Jonas Ek
IF Hallby SOK
2:40:28.962700
+47:56.287500
55.6p
73
Jacob Vikström
Falkenbergs OK
2:40:34.963300
+48:02.288100
55.6p
74
Robert Davidsson
Ölmstads IS
2:40:42.964100
+48:10.288900
55.5p
75
Måns Hilling
IK Stern
2:41:54.971300
+49:22.296100
55.0p
76
Kristian Lundmark
Brattås Ck
2:42:21.974000
+49:49.298800
54.9p
77
Tobias Svensson
Msok
2:43:58.983700
+51:26.308500
54.2p
78
Patrik Hedemyr
IK Stern
2:43:59.983800
+51:27.308600
54.2p
79
Oskar Röed
Kexholms SK
2:44:29.986800
+51:57.311600
54.0p
80
Fredrik Klaar
IK Vista
2:45:19.991800
+52:47.316600
53.7p
81
Niklas Lundmark
Vissefjärda GOIF
2:46:50.1000900
+54:18.325700
53.1p
82
Markus Lindström
Timmersdala Motion
2:47:01.1002000
+54:29.326800
53.1p
83
Marcus Andersson
Tvärreds IF
2:47:11.1003000
+54:39.327800
53.0p
84
Mikael Bergström
OK Kullingshof
2:47:45.1006400
+55:13.331200
52.8p
85
Mattias Carlsson
Hvetlanda SK
2:51:13.1027200
+58:41.352000
51.6p
86
Anders Jönsson
IK Ymer
2:52:40.1035900
+1:00:08.360700
51.1p
87
Nils Sundén
Axa SC
2:55:45.1054400
+1:03:13.379200
50.0p
88
Otto Carlander
Sya SK
2:56:03.1056200
+1:03:31.381000
49.9p
89
Jon Holmberg
Axa SC
2:57:50.1066900
+1:05:18.391700
49.3p
90
Martin Holgersson
IF Rigor
3:01:15.1087400
+1:08:43.412200
48.3p
91
Simon Petersson
Axa SC
3:01:42.1090100
+1:09:10.414900
48.1p
92
Staffan Herbst
Axa SC
3:03:37.1101600
+1:11:05.426400
47.6p
93
Jonas Carlson
Hvetlanda SK
3:05:20.1111900
+1:12:48.436700
47.1p
94
Tobias Franzén
ASK Växjö
3:05:44.1114300
+1:13:12.439100
46.9p
95
Thomas Lenegård
Axa SC
3:07:32.1125100
+1:15:00.449900
46.4p
96
Jimmy Hultberg
Ölmstads IS
3:08:04.1128300
+1:15:32.453100
46.3p
96
Lars Berg
Axa SC
3:08:04.1128300
+1:15:32.453100
46.3p
98
Samuel Johansson
IFK Stockaryd
3:09:30.1136900
+1:16:58.461700
45.9p
99
Jonas Rask
Björnstorps IF
3:11:16.1147500
+1:18:44.472300
45.4p
100
Jens Johansson
Åf SK
3:12:37.1155600
+1:20:05.480400
45.0p
101
David Nilsson
Tockarps IK
3:17:21.1184000
+1:24:49.508800
43.8p
102
Mattias Berggren
Storviks IF
3:18:24.1190300
+1:25:52.515100
43.5p
103
Jörgen Kernell
Linköpings SK
3:20:49.1204800
+1:28:17.529600
42.9p
104
Joel Mllini
Gränna
3:23:25.1220400
+1:30:53.545200
42.3p
105
Patrik Ryden
Mullsjö SOK
3:25:22.1232100
+1:32:50.556900
41.9p
106
Gabriel Ordéus
Axa SC
3:26:08.1236700
+1:33:36.561500
41.7p
107
Peter Lundgren
Ronneby OK
3:26:29.1238800
+1:33:57.563600
41.6p
108
Henrik Granqvist
Axa SC
3:29:28.1256700
+1:36:56.581500
40.9p
109
Erik Gruvin
Linköpings SK
3:30:00.1259900
+1:37:28.584700
40.8p
110
Christoffer Svensson
Ölmstads IS
3:30:34.1263300
+1:38:02.588100
40.7p
111
Anton Pettersson
Axa SC
3:31:09.1266800
+1:38:37.591600
40.6p
112
Håkan Eklund
Axa SC
4:05:06.1470500
+2:12:34.795300
34.3p
-
Viktor Elfvén
IF Hagen SK
23:59:58.8639700
-
-
Carl-emil Nettelman
SOK Viljan
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Qvarnström
Lekeryd-Svarttorps SK
23:59:58.8639700
-
-
Johan Cederholm
Landsbro IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Damm
Björkfors GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Mårten Dignell
Boxholm-Ekeby SK
23:59:59.8639800
-
-
Ola Franzén
Falköpings AIK SK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Hammarlund
Motala Aif SK
23:59:59.8639800
-
-
Jakob Mårtensson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Johan Pettersson
Burträsk SK
23:59:59.8639800
-
-
Kristian Tydén
IK Ymer
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tobias Westman
IK Stern
2:01:51.731000
77.5p
2
Tomas Hagström
Sya SK
2:10:02.780100
+8:11.49000
71.6p
3
Ragnar Crona
Volvo IF
2:10:54.785300
+9:03.54200
71.0p
4
Peter Nilsson
Ölmstads IS
2:16:18.817700
+14:27.86600
67.6p
5
Nicklas Eriksson
Gamleby OK
2:17:05.822400
+15:14.91300
67.1p
6
Henrik Jutterdal
Vreta Skid o Mk
2:18:11.829000
+16:20.97900
66.5p
7
Martin Andersson
Borås SK
2:18:48.832700
+16:57.101600
66.1p
8
Roger Lindberg
IK Wilske
2:18:58.833700
+17:07.102600
66.0p
9
Claes Olsson
Göteborgs SK
2:19:36.837500
+17:45.106400
65.6p
10
Gary Larsson
OK Skogshjortarna
2:21:17.847600
+19:26.116500
64.7p
11
Henrik Andersson
Borås SK
2:22:39.855800
+20:48.124700
64.0p
12
Anders Stenberg
Burseryds IF
2:24:32.867100
+22:41.136000
63.0p
13
Ove Helgee
Alstermo IF
2:25:53.875200
+24:02.144100
62.3p
14
Stefan Virtanen
Nässjö SF
2:26:52.881100
+25:01.150000
61.8p
15
Johan T Hägg
IFK Skövde SK
2:27:09.882800
+25:18.151700
61.6p
16
Johan Söderberg
SOK 68
2:27:32.885100
+25:41.154000
61.4p
17
Markus Qvarnström
IK Hakarpspojkarna
2:28:42.892100
+26:51.161000
60.9p
18
Per Bertilsson
OK Gränsen
2:30:10.900900
+28:19.169800
60.2p
19
Mats-Olof Lingersjö
SOK Viljan
2:32:28.914700
+30:37.183600
59.1p
20
Mattias Sandstedt
IK Hakarpspojkarna
2:32:42.916100
+30:51.185000
59.0p
21
Johan Hagman
Hällbybrunns IF
2:32:53.917200
+31:02.186100
58.9p
22
Niklas Lindqvist
Hvetlanda SK
2:33:59.923800
+32:08.192700
58.4p
23
Lukas Larsson
Boxholm-Ekeby SK
2:35:17.931600
+33:26.200500
57.8p
24
Mattias Lennartson
Axa SC
2:35:25.932400
+33:34.201300
57.8p
25
Thomas Riggers
OK Landehof
2:37:13.943200
+35:22.212100
57.0p
26
Lennart Olsson
Göteborgs Slalomklubb
2:37:24.944300
+35:33.213200
56.9p
27
Örjan Skatt
Borås SK
2:37:50.946900
+35:59.215800
56.7p
27
Erik Bresky
Brämhult
2:37:50.946900
+35:59.215800
56.7p
29
Erik Brandén
IK Stern
2:39:12.955100
+37:21.224000
56.1p
30
Bengt Dahlberg
Hultsfreds Lk
2:41:03.966200
+39:12.235100
55.4p
31
Henrik Fahlén
SK Hylte
2:41:21.968000
+39:30.236900
55.3p
32
Thomas Arnesson
IK Hakarpspojkarna
2:41:28.968700
+39:37.237600
55.2p
33
Magnus Stenvall
IK Hakarpspojkarna
2:42:02.972100
+40:11.241000
55.0p
34
Torbjörn Persson
Elmhults SC
2:42:25.974400
+40:34.243300
54.8p
35
Christian Josefsson
IK Ymer
2:42:37.975600
+40:46.244500
54.8p
36
Nicklas Enlund
Blackstad IF
2:46:22.998100
+44:31.267000
53.3p
37
Peter Brülls
Sävedalens AIK
2:46:59.1001800
+45:08.270700
53.1p
38
Rickard Pettersson
Axa SC
2:47:44.1006300
+45:53.275200
52.8p
39
Christian Anderson
Vreta Skid o Mk
2:47:53.1007200
+46:02.276100
52.8p
40
Magnus Jönsson
OK Dacke
2:48:06.1008500
+46:15.277400
52.7p
41
Fredrik Lindh
Blybergs FF
2:48:43.1012200
+46:52.281100
52.5p
42
Robert Isaksson
IF Rigor
2:48:58.1013700
+47:07.282600
52.4p
43
Mats Jönsson
Axa SC
2:49:19.1015800
+47:28.284700
52.2p
44
Fredrik Jakobsson
Halmstad OK
2:49:27.1016600
+47:36.285500
52.2p
45
Kasper Moos
København SK
2:49:33.1017200
+47:42.286100
52.2p
46
Magnus Wall Jungbjer
Göteborgs Slalomklubb
2:50:23.1022200
+48:32.291100
51.9p
47
Uffe Kåre Rasmussen
København SK
2:50:48.1024700
+48:57.293600
51.7p
48
Albin Andersson
Landehof
2:50:51.1025000
+49:00.293900
51.7p
49
Urban Anderson
Kexholms SK
2:51:25.1028400
+49:34.297300
51.5p
50
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
2:52:17.1033600
+50:26.302500
51.2p
51
Thomas Adolfsson
Tranemo IF
2:52:23.1034200
+50:32.303100
51.2p
52
Robert Olsson
Elmhults SC
2:53:27.1040600
+51:36.309500
50.8p
53
Mattias Jonasson
SK Hylte
2:53:53.1043200
+52:02.312100
50.6p
54
Anders Jägard
OK Landehof
2:54:17.1045600
+52:26.314500
50.5p
55
Roger Petersson
SOK Viljan
2:54:54.1049300
+53:03.318200
50.3p
56
Patrik Sörqvist
Axa SC
2:54:57.1049600
+53:06.318500
50.3p
57
Bengt Johansson
Båstad
2:56:09.1056800
+54:18.325700
49.9p
58
Mikael Johansson
Tibro OK
2:56:31.1059000
+54:40.327900
49.8p
59
Fredrik Sylvan
Vreta Skid o Mk
2:57:02.1062100
+55:11.331000
49.6p
60
Jörgen Ranneberg
IFK Skövde SK
2:58:52.1073100
+57:01.342000
49.0p
61
Ola Alsén
Axa SC
2:59:38.1077700
+57:47.346600
48.8p
62
Michael Edberg
SK Hylte
3:01:34.1089300
+59:43.358200
48.2p
63
Andreas Wadskog
Axa SC
3:04:52.1109100
+1:03:01.378000
47.2p
64
Peter Welin
IFK Helsingborg
3:07:57.1127600
+1:06:06.396500
46.3p
65
Tobias Angrimer
Falköping
3:09:21.1136000
+1:07:30.404900
45.9p
66
Klaus Fjalland
København SK
3:10:50.1144900
+1:08:59.413800
45.5p
67
Johan Andersson
Skövde
3:15:19.1171800
+1:13:28.440700
44.3p
68
Magnus Wallgren
Axa SC
3:15:41.1174000
+1:13:50.442900
44.2p
69
Pär Magnus Bjurek
Tibro OK
3:16:35.1179400
+1:14:44.448300
44.0p
70
Patrik Andersson
Jönkopings OK
3:17:20.1183900
+1:15:29.452800
43.8p
71
Jesper Brinck
Danmark
3:19:04.1194300
+1:17:13.463200
43.4p
72
Jonas Wihlborg
Axa SC
3:20:11.1201000
+1:18:20.469900
43.1p
73
Jörand Bolt-hansen
Friskis och Svettis
3:20:27.1202600
+1:18:36.471500
43.0p
74
Bengt-Elof Nilsson
Tockarps IK
3:22:24.1214300
+1:20:33.483200
42.6p
75
Jakob Hermann
København SK
3:22:42.1216100
+1:20:51.485000
42.5p
76
Jonas Persson
American Express SK
3:23:33.1221200
+1:21:42.490100
42.3p
77
Thomas Olesen
IK Hakarpspojkarna
3:23:48.1222700
+1:21:57.491600
42.2p
78
Johan Granath
IF Hallby SOK
3:24:16.1225500
+1:22:25.494400
42.1p
79
Joakim Thelberg
IK Uven
3:27:17.1243600
+1:25:26.512500
41.4p
80
Jan Lundkvist
Göteborgs Slalomklubb
3:28:32.1251100
+1:26:41.520000
41.1p
81
Christian Wallgren
Axa SC
3:32:39.1275800
+1:30:48.544700
40.2p
82
Adam Werner
IK Vista
3:33:57.1283600
+1:32:06.552500
40.0p
83
Anders Johansson
Habo
3:35:51.1295000
+1:34:00.563900
39.6p
84
Søren Skibsted
København SK
3:36:23.1298200
+1:34:32.567100
39.5p
85
Ingvar Rendell
Volvo Braås FF
3:38:37.1311600
+1:36:46.580500
39.0p
86
Fredrik Johansson
Blybergs FF
3:39:03.1314200
+1:37:12.583100
38.9p
87
Jimmy Söhrman
IF Rigor
3:45:49.1354800
+1:43:58.623700
37.6p
88
Christer Broström
OK Denseln
3:51:38.1389700
+1:49:47.658600
36.6p
-
Magnus Pettersson
OK Dacke
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Dahl
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Anders Johansson
Ryda SK
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Pettersson
Misterhults Ais
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Trolander
IF Hallby SOK
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Edeland
Rönninge
23:59:59.8639800
-
H 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hg Arvidsson
Sya SK
2:21:39.849800
64.5p
2
Magnus Aasa
OK Kullingshof
2:23:34.861300
+1:55.11400
63.5p
3
Torvald Gunnarsson
Landsbro IF SK
2:26:20.877900
+4:41.28000
62.0p
4
Royne Andersson
Norabygdens SK
2:34:25.926400
+12:46.76500
58.2p
5
Anders Ringström
OK Landehof
2:35:18.931700
+13:39.81800
57.8p
6
Thomas Axberg
OK Landehof
2:37:19.943800
+15:40.93900
56.9p
7
Christer Bengtsson
IK Uven
2:37:22.944100
+15:43.94200
56.9p
8
Fredrik Belin
IK Stern
2:44:51.989000
+23:12.139100
53.9p
9
Mats-erik Larsson
Ryda SK
2:45:08.990700
+23:29.140800
53.8p
10
Jerzy Krol
Björnstorps IF
2:46:23.998200
+24:44.148300
53.3p
11
Kim Læbo Rasmussen
København SK
2:48:30.1010900
+26:51.161000
52.5p
12
Jan Lagerblad
Helsingborg
2:49:23.1016200
+27:44.166300
52.2p
13
Håkan Hjerpe
Kungälvs Roddklubb
2:50:42.1024100
+29:03.174200
51.7p
14
Björn Johansson
Målerås IF
2:51:09.1026800
+29:30.176900
51.6p
15
Jan Lindahl
SOK Aneby
2:52:08.1032700
+30:29.182800
51.2p
16
Kimmo Saikkonen
Nässjö SF
2:55:24.1052300
+33:45.202400
50.1p
17
Christian Gunni
Holte Ski
2:56:03.1056200
+34:24.206300
49.9p
18
Henrik Rundcrantz
Sävedalens AIK
2:56:58.1061700
+35:19.211800
49.6p
19
John Meidahl Petersen
København SK
2:59:53.1079200
+38:14.229300
48.7p
20
Mikael Johansson
OK Gisle
3:01:06.1086500
+39:27.236600
48.3p
21
Anders Bjerke
Falköpings AIK SK
3:06:30.1118900
+44:51.269000
46.7p
22
Björn Sjökvist
OK Kullingshof
3:09:45.1138400
+48:06.288500
45.8p
23
Ove Johansson
IK Stern
3:18:55.1193400
+57:16.343500
43.4p
24
Torben Schrader
København SK
3:19:00.1193900
+57:21.344000
43.4p
25
Staffan Käll
Elmhults SC
3:19:25.1196400
+57:46.346500
43.3p
26
Claus Wiegand Larsen
København SK
3:19:35.1197400
+57:56.347500
43.2p
27
Leif Hansson
Ringhals IF
3:26:09.1236800
+1:04:30.386900
41.7p
28
Niels Holmenlund
København SK
3:30:12.1261100
+1:08:33.411200
40.8p
29
Lars Wallersköld
Lugi SK
3:31:44.1270300
+1:10:05.420400
40.4p
30
Anders Bengtsson
Rydebäck
3:38:28.1310700
+1:16:49.460800
39.0p
31
Svante Lahti
IK Stern
3:41:35.1329400
+1:19:56.479500
38.4p
32
Mats Christensson
Lugi SK
3:52:46.1396500
+1:31:07.546600
36.4p
33
Göran Lennartsson
Elmhults SC
3:55:40.1413900
+1:34:01.564000
35.9p
-
Johan Gadler
IK Ymer
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Hammelsø
København SK
23:59:59.8639800
-
-
Hans Hansson
Skene Sim o IS
23:59:59.8639800
-
-
Michael Hertin
Västerviks OK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 60
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan Svernhage
IF Rigor
2:23:36.861500
63.5p
2
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:30:06.900500
+6:30.38900
60.2p
3
Per-Olov Rudenstam
IK Vista
2:42:54.977300
+19:18.115700
54.6p
4
Sune Johansson
Falköpings AIK SK
2:52:58.1037700
+29:22.176100
51.0p
5
Bengt Håkansson
Björnstorps IF
3:08:50.1132900
+45:14.271300
46.1p
6
Kjell Nero
Nässjö SF
3:13:46.1162500
+50:10.300900
44.7p
-
Lars-ove Blomgren
Nybro Ski
23:59:59.8639800
-
-
Sune Johansson
Falköpings AIK SK
23:59:59.8639800
-
H 70
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan Johansson
SOK Viljan
2:52:00.1031900
51.3p
2
Lars Wiklund
IK Stern
3:16:46.1180500
+24:46.148500
43.9p
H/D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Dahlander
Friskis och Svettis
2:24:57.869600
62.7p
2
Robert Nilsson
IF Hallby SOK
2:48:25.1010400
+23:28.140700
52.6p
3
Peter Johannesson
Craft
2:53:10.1038900
+28:13.169200
50.9p
4
Marcus Perströmer
Axa SC
2:54:18.1045700
+29:21.176000
50.5p
5
Joel Mellin
Gränna
2:54:24.1046300
+29:27.176600
50.5p
6
Ulf Klevell
Göteborgs Slalomklubb
3:08:46.1132500
+43:49.262800
46.1p
7
Robert Löfdahl
Linköping
3:11:01.1146000
+46:04.276300
45.5p
8
Jörgen Lundgren
Jönköping
3:12:30.1154900
+47:33.285200
45.1p
9
Stefan Andersson
Tibro OK
3:13:17.1159600
+48:20.289900
44.8p
10
Daniel Welander
IF Hallby SOK
3:14:09.1164800
+49:12.295100
44.6p
11
Mikael Andersson
Hultsfreds Lk
3:16:41.1180000
+51:44.310300
44.0p
12
Christer Carlen
Habo
3:17:33.1185200
+52:36.315500
43.7p
13
David Nyström
Bankeryds Skid o Mk
3:17:53.1187200
+52:56.317500
43.7p
14
Åke Eriksson
Göteborg/Majorna OK
3:18:51.1193000
+53:54.323300
43.4p
15
Tomas Utterhall
Wsp IF
3:18:59.1193800
+54:02.324100
43.4p
16
Dan-Peter Carlsson
OK Vivill
3:19:11.1195000
+54:14.325300
43.3p
17
Jonas Boström
OK Gränsen
3:19:51.1199000
+54:54.329300
43.2p
18
Ola Emanuelson
Jönköping
3:21:11.1207000
+56:14.337300
42.9p
19
Michael Grimsland
IFK Lidingö SOK
3:22:34.1215300
+57:37.345600
42.5p
20
Mikael Nordström
IF Hallby SOK
3:23:13.1219200
+58:16.349500
42.4p
21
Pelle Nilsson
Falköping
3:23:29.1220800
+58:32.351100
42.3p
22
Andreas Johansson
Skövde
3:23:58.1223700
+59:01.354000
42.2p
23
Rickard Persson
Ystad
3:24:43.1228200
+59:46.358500
42.0p
24
Linnea Andersson
IK Vista
3:24:54.1229300
+59:57.359600
42.0p
25
Per Eriksson
Handelsbankens IF
3:25:33.1233200
+1:00:36.363500
41.8p
26
Lars Lehmann
København SK
3:28:48.1252700
+1:03:51.383000
41.1p
27
Liselotte Hammarström
IK Stern
3:29:44.1258300
+1:04:47.388600
40.9p
27
Linda Bergholtz
Friskis Och Svettis I Kungsbacka
3:29:44.1258300
+1:04:47.388600
40.9p
29
Philip Albertson
IK Livsnerven
3:30:03.1260200
+1:05:06.390500
40.8p
30
Samuel Larsson
Vaggeryds SOK
3:32:46.1276500
+1:07:49.406800
40.2p
31
Björn Larsson
Nol
3:33:13.1279200
+1:08:16.409500
40.1p
32
Magnus Edeland
Rönninge
3:33:37.1281600
+1:08:40.411900
40.0p
33
Hans Olsson
Linköping
3:33:53.1283200
+1:08:56.413500
40.0p
34
Jens Ingemansson
Malmö
3:34:35.1287400
+1:09:38.417700
39.8p
35
Jens Einarsson
Jönköping
3:36:38.1299700
+1:11:41.430000
39.4p
36
Totte Pikanen
Nacka
3:38:02.1308100
+1:13:05.438400
39.1p
37
Mikael Lundgren
Axa SC
3:38:21.1310000
+1:13:24.440300
39.1p
38
Julia Andersson
IF Hallby SOK
3:39:56.1319500
+1:14:59.449800
38.8p
39
Frederik Cold
Danmark
3:41:37.1329600
+1:16:40.459900
38.4p
40
Sussan Sandberg
Solvikingarna
3:42:58.1337700
+1:18:01.468000
38.2p
41
Jonas Åkerfeldt
Köpingebro
3:43:21.1340000
+1:18:24.470300
38.1p
42
Jonna Alnervik
Solna
3:43:50.1342900
+1:18:53.473200
38.0p
43
Andrew Lawrenson
Skövde
3:49:24.1376300
+1:24:27.506600
37.0p
44
Hannes Svensson
IK Stern
3:54:11.1405000
+1:29:14.535300
36.1p
45
Elin Einarsson
Jönköping
3:54:49.1408800
+1:29:52.539100
36.0p
46
Helena Johansson
OK Gisle
3:59:57.1439600
+1:35:00.569900
35.2p
47
Carl Wedell
Halmstad
4:03:10.1458900
+1:38:13.589200
34.6p
48
Patrik Gillner
Axa SC
4:06:09.1476800
+1:41:12.607100
34.2p
49
Tobias Fransson
Ystad
4:21:51.1571000
+1:56:54.701300
31.9p
-
Lasse Mønsted
Bostadsort
23:59:58.8639700
-
-
Mikkel Dybkjaer
Danmark
23:59:59.8639800
-
-
Peter Larsson
OK Nackhe
23:59:59.8639800
-
-
Christian Melin
Bottnaryd IF
23:59:59.8639800
-
-
David Norström
Ystad
23:59:59.8639800
-
-
Joel Elionsson
Jönköping
23:59:59.8639800
-
-
Adam Isaksson
Jönköping
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Nilson
Mölndal
23:59:59.8639800
-
-
Bjarne Veiergang
København SK
23:59:59.8639800
-
H/D 21 Motion
22km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gustav Andersson
Landsbro IF SK
1:16:41.460000
68.7p
2
Håkan Götesson
Bottnaryd IF
1:26:21.518000
+9:40.57900
61.0p
2
Anna-karin Jonsson
Borås SK
1:26:21.518000
+9:40.57900
61.0p
4
Victoria Thorn
Bengtsfors Bois
1:26:27.518600
+9:46.58500
61.0p
5
Tobias Lövkvist
Bankeryds Skid o Mk
1:31:24.548300
+14:43.88200
57.7p
6
Håkan Jacobson
Mullsjö SOK
1:32:25.554400
+15:44.94300
57.0p
7
Albin Sigby
IK Vista
1:33:22.560100
+16:41.100000
56.5p
8
Christina Hedlund
IK Ymer
1:36:08.576700
+19:27.116600
54.8p
9
Carina Johansson
Bottnaryd IF
1:37:47.586600
+21:06.126500
53.9p
10
Anette Parneryd
Borås
1:43:23.620200
+26:42.160100
51.0p
11
Stina Nero
Mullsjö SOK
1:43:27.620600
+26:46.160500
51.0p
12
Weine Gustavsson
Svedbergs
1:45:38.633700
+28:57.173600
49.9p
13
Anna Karlsson
IFK Skövde SK
1:45:47.634600
+29:06.174500
49.8p
14
Andreas Blixt
Blixtens Vänner
1:47:19.643800
+30:38.183700
49.1p
15
Sofia Alinder
Malmbäck IF
1:47:40.645900
+30:59.185800
49.0p
16
Victor Alinder Skiöld
Malmbäck
1:47:41.646000
+31:00.185900
49.0p
17
Johan Wistingsgård
Jönköping
1:47:46.646500
+31:05.186400
48.9p
18
Ulf Hallberg
Dalsjöfors SK
1:50:35.663400
+33:54.203300
47.7p
19
Malin Sigurdh
Landsbro IF SK
1:50:59.665800
+34:18.205700
47.5p
20
Catarina Gustafsson
Jönköping
1:51:17.667600
+34:36.207500
47.4p
21
Jennie Bjurgren
IK Hakarpspojkarna
1:51:25.668400
+34:44.208300
47.3p
22
Andreas Georgic
No Club
1:51:37.669600
+34:56.209500
47.2p
23
Eva-marie Svensson
Nässjö SF
1:53:17.679600
+36:36.219500
46.5p
24
Magnus Nilsson
Ribbingsnäs
1:54:14.685300
+37:33.225200
46.1p
25
Jonas Lundell
Huskvarna
1:54:55.689400
+38:14.229300
45.9p
26
Madeleine Gustavsson
Vaggeryds SOK
1:56:17.697600
+39:36.237500
45.3p
27
Ida Önsten
IK Vista
1:58:00.707900
+41:19.247800
44.7p
28
Maria Angelis Lind
Nässjö
1:58:30.710900
+41:49.250800
44.5p
29
Johan Berg
No Club
1:58:53.713200
+42:12.253100
44.3p
30
Madelene Nilsson
Ribbingsnäs
2:00:10.720900
+43:29.260800
43.9p
31
Anna Bosmyr
Jönköping
2:02:01.732000
+45:20.271900
43.2p
32
Simon Hageberg
Värnamo
2:03:30.740900
+46:49.280800
42.7p
33
Anna Anderberg
Tibro
2:03:45.742400
+47:04.282300
42.6p
34
Hans Gunnar Johansson
Ödeshögs SK
2:04:20.745900
+47:39.285800
42.4p
35
Ann-charlotte Karlsson
Norrköping
2:05:52.755100
+49:11.295000
41.9p
36
Linda Johansson
Jönköping
2:06:27.758600
+49:46.298500
41.7p
37
Anders Hallgren
Tibro
2:06:31.759000
+49:50.298900
41.7p
38
Arne Henrysson
Gnosjö FK
2:08:11.769000
+51:30.308900
41.1p
39
Frida Henrysson
Göteborg
2:09:30.776900
+52:49.316800
40.7p
40
Freddie Edqvist
Axa SC
2:10:39.783800
+53:58.323700
40.3p
41
Amanda Wistingsgård
Jönköping
2:14:37.807600
+57:56.347500
39.2p
42
Liselott Sigby
IK Vista
2:15:35.813400
+58:54.353300
38.9p
43
Anna Grebäck
Stockholm
2:18:14.829300
+1:01:33.369200
38.1p
44
Lennart Johansson
Mariestads FK
2:20:00.839900
+1:03:19.379800
37.7p
45
Rune Strand
Linköping
2:24:25.866400
+1:07:44.406300
36.5p
46
Nathalie Gadolin
Friskis och Svettis
2:24:38.867700
+1:07:57.407600
36.4p
47
Helen Andersson
IF Hallby SOK
2:28:46.892500
+1:12:05.432400
35.4p
48
Emelie Söljegård
Värnamo
2:36:42.940100
+1:20:01.480000
33.6p
49
Colin Brown
Storbritannien
2:49:11.1015000
+1:32:30.554900
31.2p
50
Staffan Dittmer
IK Hakarpspojkarna
3:30:11.1261000
+2:13:30.800900
25.1p
51
Nicole Rossa
Storbritannien
3:37:14.1303300
+2:20:33.843200
24.3p
-
Niklas Issal
Kattarp
23:59:59.8639800
-