Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Toblach Classic
2014-02-01
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Toblach Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
26:54.161320
92.9p
2
Therese Johaug
Nansen IL
27:30.164990
+36.3570
90.8p
3
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
27:37.165610
+42.4190
90.5p
4
Heidi Weng
IL I Bul
27:39.165800
+44.4380
90.4p
5
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
27:41.166040
+47.4620
90.2p
6
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
27:48.166700
+53.5280
89.9p
7
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
27:50.166910
+55.5490
89.8p
8
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
27:55.167480
+1:01.6060
89.5p
9
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
28:07.168680
+1:13.7260
88.8p
10
Stefanie Boehler
SC Ibach
28:23.170260
+1:29.8840
88.0p
11
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
28:26.170580
+1:32.9160
87.8p
12
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
28:28.170720
+1:34.9300
87.7p
13
Kathrine Rolsted Harsem
Varden Il,
28:36.171500
+1:41.10080
87.3p
14
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
28:37.171670
+1:43.10250
87.2p
15
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
28:39.171840
+1:45.10420
87.2p
16
Claudia Nystad
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
28:40.171940
+1:46.10520
87.1p
17
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
28:42.172160
+1:48.10740
87.0p
18
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
28:46.172590
+1:52.11170
86.8p
19
Britta Johansson Norgren
Sollefteå Skidor IF
28:47.172660
+1:53.11240
86.7p
20
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
28:48.172750
+1:54.11330
86.7p
21
Alija Iksanova
SC Neftekhimik
28:49.172860
+1:55.11440
86.6p
22
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
28:54.173360
+2:00.11940
86.4p
23
Marina Piller
G.s Forestale
28:58.173740
+2:04.12320
86.2p
24
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
28:58.173750
+2:04.12330
86.2p
25
Elisa Brocard
CS Esercito
28:58.173780
+2:04.12360
86.2p
26
Ingvild Flugstad Østberg
Gjøvik SK
29:00.173990
+2:06.12570
86.1p
27
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
29:01.174000
+2:06.12580
86.1p
28
Anna Haag
IFK Mora SK
29:05.174430
+2:11.13010
85.8p
29
Mariya Guschina
Sputnik
29:11.175030
+2:17.13610
85.5p
30
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
29:12.175130
+2:18.13710
85.5p
31
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
29:13.175240
+2:19.13820
85.4p
32
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
29:13.175270
+2:19.13850
85.4p
33
Emma Wikén
Åsarna IK
29:17.175690
+2:23.14270
85.2p
34
Polina Medvedeva
Russia
29:28.176720
+2:34.15300
84.7p
35
Sara Pellegrini
G.S. Fiamme Oro
29:30.176980
+2:36.15560
84.6p
36
Yelena Kolomina
Zska
29:34.177340
+2:40.15920
84.4p
37
Natalia Korosteleva
Tyumen
29:47.178680
+2:53.17260
83.8p
38
Virginia DE Martin Topranin
G.s Forestale
29:50.178990
+2:56.17570
83.6p
39
Bettina Gruber
Sas Bern
29:56.179520
+3:02.18100
83.4p
40
Emily Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
30:06.180580
+3:12.19160
82.9p
41
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
30:11.181010
+3:16.19590
82.7p
42
Laura Orgue
Cefuc
30:14.181300
+3:19.19880
82.5p
43
Svetlana Nikolaeva
Saturn
30:15.181430
+3:21.20010
82.5p
44
Yulia Tikhonova
Vitiaz
30:17.181630
+3:23.20210
82.4p
45
Caitlin Gregg
Loppet Nordic Racing
30:28.182780
+3:34.21360
81.9p
46
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
30:35.183440
+3:41.22020
81.6p
47
Tatyana Ossipova
Kazakstan
30:42.184130
+3:48.22710
81.3p
48
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
30:46.184510
+3:51.23090
81.1p
49
Fiona Elizabeth Hughes
Yorkshire Dales Cross Country Ski
32:04.192320
+5:10.30900
77.8p
50
Vedrana Malec
SK Sljeme
34:44.208350
+7:50.46930
71.7p
-
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Marina Matrossova
Kazakstan
23:59:59.8639800
-
-
Rosamund Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-