Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2014-02-16
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2014
<<< Orsa Skimarathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
2:08:53.773280
90.7p
2
Fredrik Byström
Sollefteå SK
2:09:06.774520
+12.1140
90.5p
3
Jimmie Johnsson
AXA SC
2:13:12.799100
+4:18.25720
87.0p
4
Marcus Jönsson
Tranemo IF
2:14:36.807570
+5:42.34190
85.9p
5
Anders Högberg
Helsinge Ski Team
2:16:32.819160
+7:38.45780
84.4p
6
Axel Bergsten
AXA SC
2:16:35.819400
+7:41.46020
84.3p
7
Joakim Engström
IFK Mora SK
2:17:57.827650
+9:03.54270
83.3p
8
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
2:19:43.838250
+10:49.64870
82.0p
9
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:19:57.839600
+11:03.66220
81.8p
10
Björn Hänninen
Högbo GIF
2:23:09.858880
+14:15.85500
79.6p
11
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:23:40.861930
+14:46.88550
79.2p
12
Peter Thunvall
IK Jordbänningarna
2:25:03.870290
+16:10.96910
78.3p
13
Mattias Widmark
Svegs IK
2:25:05.870400
+16:11.97020
78.3p
14
Tom Ankerstål
Rhens BK
2:28:03.888260
+19:09.114880
76.3p
15
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:28:50.892970
+19:56.119590
75.8p
16
Carl Henrik Niper
IKJ Haninge
2:32:37.915690
+23:44.142310
73.6p
17
Fredrik Björk
IK Rex
2:36:06.936540
+27:12.163160
71.6p
18
Arvid Claeson
Yuppie Ski Club
2:36:09.936880
+27:15.163500
71.5p
19
Marcus Laggar
Orsa SK
2:36:46.940590
+27:53.167210
71.2p
20
Henrik Wallin
AB KARL HEDIN IF
2:37:04.942340
+28:10.168960
71.0p
21
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:39:37.957630
+30:43.184250
69.7p
22
Göran Kampegård
IKJ Haninge
2:39:42.958120
+30:48.184740
69.6p
23
Joakim Lindberg
Gävle SK
2:40:56.965520
+32:02.192140
69.0p
24
Ronny Larsson
Estuna IF
2:41:17.967620
+32:23.194240
68.8p
25
Mandus Andersson
IK Rex
2:41:22.968110
+32:28.194730
68.8p
26
Fredrik Erixon
Stockholm
2:41:41.970020
+32:47.196640
68.6p
27
Torbjörn Söder
Gräftåvallens SK
2:41:48.970720
+32:54.197340
68.5p
28
Axel Strandell
OK Linné
2:42:55.977410
+34:01.204030
68.0p
29
Nicklas Bergström
Täby OK
2:46:17.997600
+37:23.224220
66.3p
30
Andreas Sandgren
Hofors AIF
2:46:20.997960
+37:26.224580
66.3p
31
Andreas Berthagen
AXA SC
2:47:04.1002390
+38:11.229010
66.0p
32
Andreas Sembrant
Ufk
2:47:17.1003620
+38:23.230240
65.9p
33
Carl Johan Herbst
ÅF SKidklubb
2:47:25.1004440
+38:31.231060
65.8p
34
Magnus Nygren
AXA SC
2:48:38.1011730
+39:44.238350
65.2p
35
David Czuczor
Korsnäs If Skidor
2:49:52.1019120
+40:58.245740
64.7p
36
Mattias Tängerby
AXA SC
2:50:34.1023360
+41:40.249980
64.3p
37
Anders Frisk
Attunda OK
2:51:30.1028910
+42:36.255530
63.9p
38
Rasmus Klintberg
Skidkamraterna
2:53:35.1041410
+44:41.268030
63.0p
39
Ulrik Schäfer
Storvreta IK
2:54:26.1046580
+45:32.273200
62.7p
40
Daniel Edquist
AXA SC
2:55:02.1050100
+46:08.276720
62.4p
41
Henrik Thomson
Sundborns GOIF
2:55:09.1050820
+46:15.277440
62.4p
42
Pontus Axelsson
AXA SC
2:55:16.1051550
+46:22.278170
62.3p
43
Anders Hallgren
IK Stern
2:57:33.1065250
+48:39.291870
61.4p
44
Karl Johan Norell
Edsbyns SK
2:58:19.1069890
+49:26.296510
61.0p
45
Sebastian Lembke
IK Westmannia
2:58:24.1070370
+49:30.296990
61.0p
46
Benjamin Lembke
IK Westmannia
2:58:25.1070430
+49:31.297050
61.0p
47
Ronnie Bodinger
Nacka-Värmdö SK
3:01:24.1088320
+52:30.314940
59.8p
48
Henrik Ejderholm
Tjällmo-godegård
3:01:24.1088380
+52:30.315000
59.8p
49
Martin Sandström
Yuppie Ski Club
3:01:35.1089490
+52:42.316110
59.8p
50
Björn Lindgren
Täby IS
3:02:16.1093580
+53:22.320200
59.5p
51
Linus Fredrikson
Mora SK
3:03:12.1099140
+54:18.325760
59.1p
52
Martin Andersson
IK Rex
3:08:22.1130160
+59:28.356780
57.2p
53
Tony Ståhl
Järbo IF
3:09:02.1134140
+1:00:08.360760
57.0p
54
Jonas Pettersson
Halmstad OK
3:09:19.1135870
+1:00:25.362490
56.9p
55
Johan Karlsson
Storvreta IK
3:09:39.1137810
+1:00:45.364430
56.8p
56
Johan Lund
Söderhamns SK
3:11:55.1151460
+1:03:01.378080
56.0p
57
Benjamin Rubin
Yuppie Ski Club
3:13:02.1158110
+1:04:08.384730
55.6p
58
Fredrik Malmfors
Skogspojkarans OK
3:13:21.1160050
+1:04:27.386670
55.5p
59
Pär Arvidsson
Edsbyns SK
3:13:31.1161060
+1:04:37.387680
55.5p
60
Mikael Nilsson
AXA SC
3:15:04.1170320
+1:06:10.396940
55.0p
61
Fredrik Stennert
AXA SC
3:15:32.1173160
+1:06:38.399780
54.8p
62
Christian Höglund
Nacka-Värmdö SK
3:18:06.1188580
+1:09:12.415200
54.0p
63
Marcus Svedare
IK Rex
3:18:59.1193860
+1:10:05.420480
53.7p
64
Andreas Venneman
Nacka-Värmdö SK
3:19:54.1199300
+1:11:00.425920
53.4p
65
Dennis Sohlin
Rembo IK
3:20:09.1200860
+1:11:15.427480
53.3p
66
Pelle Mattsson
IK Rex
3:20:39.1203820
+1:11:45.430440
53.2p
67
Nils Engstad
Vreta Kloster SoMK
3:22:14.1213340
+1:13:20.439960
52.7p
68
Emil Björklund
Rehns BK/JK Bygg
3:26:14.1237330
+1:17:20.463950
51.5p
69
Olof Höglin
Gävle SK
3:29:19.1255880
+1:20:25.482500
50.7p
70
Mathias Oskarsson
Avesta OK
3:30:21.1262050
+1:21:27.488670
50.4p
71
Martin Norlin
Stockholms RK
3:30:22.1262120
+1:21:28.488740
50.4p
72
Mikael Jonsson
Nacka-Värmdö
3:30:50.1264960
+1:21:56.491580
50.2p
73
Peter Kolmskog
AXA SC
3:32:18.1273790
+1:23:25.500410
49.8p
74
Victor Palm
Täby OK
3:32:42.1276170
+1:23:48.502790
49.7p
75
Albert Bäckebjörk
Offerdals SK
3:32:52.1277140
+1:23:58.503760
49.7p
76
Andreas Flemmer
Väsby SK
3:33:29.1280880
+1:24:35.507500
49.5p
77
Patrik Mattes
Edsbyns SK
3:43:01.1338050
+1:34:07.564670
47.1p
78
Martin Andreasson
AXA SC
3:44:44.1348340
+1:35:50.574960
46.7p
79
Fredrik Larsson Jernberg
AXA SC
3:46:03.1356250
+1:37:09.582870
46.4p
80
Mattias Berggren
Storviks IF
3:46:23.1358260
+1:37:29.584880
46.3p
81
Niklas Everitt
AXA SC
3:59:20.1435920
+1:50:26.662540
43.5p
82
Mattias Larsson
AXA SC
4:01:49.1450830
+1:52:55.677450
43.0p
83
Sebastian Ström
AXA SC
4:02:37.1455660
+1:53:43.682280
42.8p
84
Markus Keränen
Offerdals SK
4:03:33.1461210
+1:54:39.687830
42.6p
85
Kristoffer Wahlberg
Gävle SK
4:05:22.1472120
+1:56:28.698740
42.3p
86
Mikael Wahlberg
Gävle SK
4:05:22.1472130
+1:56:28.698750
42.3p
87
Martin Mattsson
Rehns BK
4:06:57.1481690
+1:58:04.708310
42.0p
88
Jerker Larsson
AXA SC
4:14:16.1525570
+2:05:22.752190
40.6p
89
Niclas Lindberg
AXA SC
4:15:54.1535350
+2:07:00.761970
40.3p
90
Nils Härtel
Germany
4:31:00.1625950
+2:22:06.852570
37.8p
91
Christoffer Johansson
Yuppie Ski Club
4:46:24.1718350
+2:37:30.944970
35.6p
92
Michael Nordquist
Stockholms-Postens IK
4:46:24.1718390
+2:37:31.945010
35.6p
93
Niklas Gallenschuetz
Stockholm
4:49:42.1738150
+2:40:48.964770
35.1p
-
Olle Beckérus
Norrtälje
23:59:57.8639600
-
-
Joakim Ramqvist Hallin
Storvreta IK
23:59:57.8639600
-
-
Martin Lasu
FMV-sport
23:59:57.8639600
-
-
Andreas Avedal
AXA SC
23:59:58.8639700
-
-
Martin Holmstrand
AXA SC
23:59:58.8639700
-
-
Mats Jonson
AXA SC
23:59:58.8639700
-
-
Johan Ståhlberg
AXA SC
23:59:58.8639700
-
-
Johan Nilsson
Edsbyns SK
23:59:58.8639700
-
-
Esa Kousko
Gävle
23:59:58.8639700
-
-
Niclas Rollborn
IK Fyris
23:59:58.8639700
-
-
Kevin Ståhl
Järbo IF
23:59:58.8639700
-
-
Erik Norström
KA3 IF
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Persson
Kilsmo IK
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Tynell
Grycksbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Rikard Tynell
Grycksbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Albäck
Attunda OK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Hamren
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Rickard Norberg
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Mats Tidlund
CCC1000
23:59:59.8639800
-
-
Per-Ove Torstensson
Dala XC Ski Team
23:59:59.8639800
-
-
Andre Rhodin
Grycksbo IF OK
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Crona
Gävle
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Wahlberg
Gävle
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Forsberg
Hassela IF
23:59:59.8639800
-
-
Linus Johansson
If Spirit IF
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Böhlmark
IFK Mora
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Linell
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Björn Boström
Järbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Mats Carlberg
Karlslunds IF
23:59:59.8639800
-
-
Simon Karlsson
Karlslunds IF
23:59:59.8639800
-
-
Linus Larsson
Karlslunds IF
23:59:59.8639800
-
-
Adam Hurynowicz
Knutby IF
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Andersson
Malungs IF
23:59:59.8639800
-
-
Rickard Wallén
Rembo IK
23:59:59.8639800
-
-
Olof Sundblad
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Nils Dahlqvist
Storviks IF
23:59:59.8639800
-
-
Erik Wallin
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Pontus Karlsson
Turebergs IF
23:59:59.8639800
-
-
Johan Gustafsson
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Johan Hamre
Vallsta SK
23:59:59.8639800
-
-
Pär Lindh
Vallsta SK
23:59:59.8639800
-
-
Björn Lystedt
Vassunda
23:59:59.8639800
-
-
Oystein Engebretsen
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Johan Qviberg
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Johan Bengtsson
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-