Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Hotingloppet
2009-01-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Josefina Wikberg
Tärna IK Fjällvinden
2:24:46.868500
62.9p
2
Sara Therese Bäckström
Bjurholms IF
2:25:47.874600
+1:01.6000
62.4p
3
Anna Statin
Sollefteå SK
2:27:59.887800
+3:13.19200
61.2p
4
Josefin Hyttsten
Järpens SK
2:29:01.894000
+4:15.25400
60.7p
5
Alexandra Olofsson
Hallstahammars SK SOFK
2:32:12.913100
+7:26.44500
59.1p
6
Elisabeth Nyström
IFK Umeå
2:37:26.944500
+12:40.75900
56.6p
7
Jennie Magnusson
Hägglunds IOFK
2:39:25.956400
+14:39.87800
55.7p
8
Lina Gahlin
IFK Strömsund
2:48:11.1009000
+23:25.140400
52.2p
9
Kristin Hyttsten
Järpens SK
3:00:56.1085500
+36:10.216900
47.7p
10
Frida Stighall
Vilhelmina IK
3:04:15.1105400
+39:29.236800
46.7p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
1:58:12.709100
82.1p
2
Jakob Börjesson
Lima IF
1:58:19.709800
+7.600
82.0p
3
Jonas Byman
Myssjö-Ovikens IF
1:58:20.709900
+8.700
82.0p
4
Gustaf Berglund
Åsarna IK
1:58:35.711400
+23.2200
81.7p
5
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:58:49.712800
+37.3600
81.5p
6
Erik Olofsson
Åsarna IK
1:58:51.713000
+39.3800
81.5p
7
Glenn Persson
Rossöns IF
2:00:55.725400
+2:43.16200
79.6p
8
Eric Simonsson
Landöns IF
2:02:16.733500
+4:04.24300
78.4p
9
Olle Karlsson
Vilhelmina IK
2:06:17.757600
+8:05.48400
75.1p
9
Dan-Leo Totland
Lierne IL
2:06:17.757600
+8:05.48400
75.1p
11
Håkan Wallberg
Hägglunds IOFK
2:08:01.768000
+9:49.58800
73.8p
12
Fredrik Olofsson
Åsarna IK
2:08:48.772700
+10:36.63500
73.2p
13
Joel Larsson
Litsbygdens SK
2:09:39.777800
+11:27.68600
72.6p
14
Johnny Hatt
IK Falken
2:09:57.779600
+11:45.70400
72.3p
15
Arvid Björkroth
Nordingrå SK
2:13:40.801900
+15:28.92700
69.7p
16
Patrik Håkansson
Junsele IF
2:13:41.802000
+15:29.92800
69.7p
17
Daniel Granberg
Peab Fritid
2:13:42.802100
+15:30.92900
69.7p
18
Peter Lundgren
Ätrans IF
2:14:17.805600
+16:05.96400
69.3p
19
Christer Olsson
Hägglunds IOFK
2:14:28.806700
+16:16.97500
69.2p
20
Olle Bystedt
Hemsö IF
2:17:17.823600
+19:05.114400
67.4p
21
John Arvidsson
Hägglunds IOFK
2:18:10.828900
+19:58.119700
66.8p
22
Bengt Skyttberg
Östersunds SK
2:18:15.829400
+20:03.120200
66.7p
23
Erik Sjögren
Föne IK
2:19:09.834800
+20:57.125600
66.2p
24
Lars Jørgen Larsen
Lierne IL
2:19:54.839300
+21:42.130100
65.7p
25
Erik Larsson
Molidens IK
2:21:36.849500
+23:24.140300
64.7p
26
Ove Sandvik
Lierne IL
2:21:40.849900
+23:28.140700
64.7p
27
Joel Nyberg
Östersunds SK
2:24:30.866900
+26:18.157700
63.1p
28
Per Edlund
Skatteverket Solna
2:25:06.870500
+26:54.161300
62.7p
29
Patrik Fransson
Järpens SK
2:25:33.873200
+27:21.164000
62.5p
30
Anton Sjödin
Ådalslidens SK
2:25:36.873500
+27:24.164300
62.5p
31
Frank Gjertås
Lierne IL
2:25:57.875600
+27:45.166400
62.3p
32
Andreas Lodesjö
Junsele IF
2:29:51.899000
+31:39.189800
60.2p
33
Lars Jonar Larsen
Lierne IL
2:31:04.906300
+32:52.197100
59.6p
34
Örjan Sundvik
Lierne IL
2:32:48.916700
+34:36.207500
58.8p
35
Kaj-Arne Stuenes
Lierne IL
2:33:06.918500
+34:54.209300
58.6p
36
Johnny Näs
Landöns IF
2:33:08.918700
+34:56.209500
58.6p
37
Pierre Bryntesson
Rossöns IF
2:40:47.964600
+42:35.255400
55.2p
38
Bernt Ivar Elvseth
Lierne IL
2:40:55.965400
+42:43.256200
55.1p
39
Sigbjörn Gjertås
Lierne IL
2:48:58.1013700
+50:46.304500
51.9p
40
Oddvar Strøm
Lierne IL
2:52:25.1034400
+54:13.325200
50.6p
41
Martin Strömberg
Järpens SK
2:56:05.1056400
+57:53.347200
49.3p
42
Erik Alnevik
Helsingborgs SOK
2:56:07.1056600
+57:55.347400
49.3p
43
Leif Arne Fardal
Lierne IL
2:56:28.1058700
+58:16.349500
49.2p
44
Dan Leo Totland
Lierne IL
2:56:40.1059900
+58:28.350700
49.1p
45
Calle Ydregården
Järpens SK
3:02:33.1095200
+1:04:21.386000
47.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Gudrun Lundgren
Vilhelmina IK
1:32:02.552100
48.9p
2
Eva Stighall
Vilhelmina IK
1:42:01.612000
+9:59.59800
44.1p
3
Inga-Lill Ahlqvist
Åsele IK
1:45:19.631800
+13:17.79600
42.7p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Rasmus Hörnfeldt
IFK Strömsund
1:07:07.402600
67.0p
2
Rubert Simonsson
Landöns IF
1:13:19.439800
+6:12.37100
61.4p
3
Henrik Enebjörk
Axa SC
1:18:36.471500
+11:29.68800
57.2p
4
Thomas Stenlund
Svanaby SK
1:21:47.490600
+14:40.87900
55.0p
5
Björn Tingelöf
Sollefteå SK
1:24:58.509700
+17:51.107000
53.0p
6
Gunnar Elvseth
Lierne IL
1:35:39.573800
+28:32.171100
47.0p
7
Gösta Granberg
Mellansel IF
1:35:55.575400
+28:48.172700
46.9p
8
Ivar Jacobsson
Hotings IF
1:36:39.579800
+29:32.177100
46.6p
9
Oskar Ahlstrand
Tåsjö IF
1:38:33.591200
+31:26.188500
45.7p
10
Clas Andersson
Hotings IF
1:40:44.604300
+33:37.201600
44.7p
11
Victor Karlsson
Hotings IF
1:41:00.605900
+33:53.203200
44.6p
12
Kåre Viken
Lierne IL
1:43:41.622000
+36:34.219300
43.4p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ylva Andersson
Östersunds SK
2:21:18.847700
64.9p
2
Sara Nilsson
Lavsjö IS
2:49:00.1013900
+27:42.166100
51.9p
3
Karin Wennman
Hägglunds IOFK
3:03:22.1100100
+42:04.252300
47.0p
4
Karin Stenlund
Svanaby SK
3:10:50.1144900
+49:32.297100
44.8p
5
Karin Svensson
Anundsjö IF
3:16:51.1181000
+55:33.333200
43.2p
6
Louise Hjelmroth
Bergeforsens SK
3:21:52.1211100
+1:00:34.363300
41.9p
7
Siv-Ellinor Aagård
Lierne IL
3:43:33.1341200
+1:22:15.493400
37.2p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexander Jakobsson
Hotings IF
2:06:28.758700
75.0p
2
Jan Svensson
Ragunda IF
2:15:31.813000
+9:03.54200
68.5p
3
Tore Åström
Gottne IF
2:16:53.821200
+10:25.62400
67.6p
4
Mikael Åkerlund
Follafoss IL
2:18:11.829000
+11:43.70200
66.8p
5
Dan Danielsson
Vattudalens Ldk
2:18:13.829200
+11:45.70400
66.8p
6
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:18:18.829700
+11:50.70900
66.7p
7
Joel Eriksson
IFK Strömsund
2:19:09.834800
+12:41.76000
66.2p
8
Dennis Jonsson
Lavsjö IS
2:21:03.846200
+14:35.87400
65.0p
9
Hans Hansson
Åsele IK
2:21:13.847200
+14:45.88400
64.9p
10
Magnus Strömberg
Remsle SK
2:22:15.853400
+15:47.94600
64.3p
11
Anders Solin
Remsle SK
2:22:30.854900
+16:02.96100
64.2p
12
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:24:35.867400
+18:07.108600
63.0p
13
Tommy Bäckström
Skanska IF
2:26:37.879600
+20:09.120800
61.9p
14
Lars Schedin
Gottne IF
2:26:39.879800
+20:11.121000
61.9p
15
Andreas Lövgren
Svanaby SK
2:26:51.881000
+20:23.122200
61.8p
16
Jörgen Oscarsson
Storumans IK
2:28:00.887900
+21:32.129100
61.2p
17
Mats Näsholm
Kramfors Polisens IF
2:28:22.890100
+21:54.131300
61.0p
18
Stig Eriksson
Hägglunds IOFK
2:28:45.892400
+22:17.133600
60.8p
19
Bengt Risvall
Sidensjö IK
2:28:46.892500
+22:18.133700
60.8p
20
Robert Carlsson
Hägglunds IOFK
2:29:28.896700
+23:00.137900
60.4p
21
Mårten Suorra
OK Storsjön
2:29:50.898900
+23:22.140100
60.2p
22
Thore Stenvall
Sorsele SK
2:30:07.900600
+23:39.141800
60.1p
23
Andreas Jacobsson
Hotings IF
2:31:02.906100
+24:34.147300
59.6p
24
Tomas Edström
IF Strategen
2:31:14.907300
+24:46.148500
59.5p
25
Stefan Åkesson
IFK Strömsund
2:31:19.907800
+24:51.149000
59.5p
26
Kaj Ericsson
Sorsele SK
2:33:52.923100
+27:24.164300
58.3p
27
Daniel Nilsson
Hägglunds IOFK
2:34:05.924400
+27:37.165600
58.2p
28
Roger Salomon
Östersunds SK
2:34:35.927400
+28:07.168600
57.9p
29
Erik Karlsson
Dorotea IF
2:35:05.930400
+28:37.171600
57.7p
30
Erik Ericsson
Östersunds SK
2:35:31.933000
+29:03.174200
57.5p
31
Yngve Franzen
Brännans IF
2:37:12.943100
+30:44.184300
56.7p
32
Anton Näslund
Hägglunds IOFK
2:37:18.943700
+30:50.184900
56.7p
33
Magnus Näslund
Hägglunds IOFK
2:37:19.943800
+30:51.185000
56.7p
34
Olof Andersson
Sidensjö IK
2:37:52.947100
+31:24.188300
56.4p
35
Einar Kvemo
Lierne IL
2:39:04.954300
+32:36.195500
55.9p
36
Einar Lerstrand
Vilhelmina IK
2:39:55.959400
+33:27.200600
55.5p
37
Birger Svensson
Anundsjö IF
2:41:09.966800
+34:41.208000
55.0p
38
Roger Holmqvist
Follafoss IL
2:41:17.967600
+34:49.208800
54.9p
39
Gunnar Hagström
Anundsjö IF
2:43:07.978600
+36:39.219800
54.2p
40
Fredrik Näsström
Dorotea IF
2:44:46.988500
+38:18.229700
53.5p
41
David Petersson
Hotings IF
2:44:57.989600
+38:29.230800
53.4p
42
Mats Zakrisson
Mellansel IF
2:45:27.992600
+38:59.233800
53.2p
43
Erik Svensson
Anundsjö IF
2:48:11.1009000
+41:43.250200
52.2p
44
Hans Bergholm
Hägglunds IOFK
2:48:16.1009500
+41:48.250700
52.2p
45
Per-Edvard Jönsson
Hotings IF
2:48:24.1010300
+41:56.251500
52.1p
45
Tomas Norkvist
Tåsjö IF
2:48:24.1010300
+41:56.251500
52.1p
47
Tord Karlsson
Hotings IF
2:49:37.1017600
+43:09.258800
51.6p
48
Göte Andersson
Dikanäs IF
3:00:32.1083100
+54:04.324300
47.9p
49
Lars Norlander
Östersunds SK
3:02:11.1093000
+55:43.334200
47.4p
50
Sven-Bertil Westman
Anundsjö IF
3:02:41.1096000
+56:13.337200
47.2p
51
Mikael Stenbäck
Östersunds SK
3:05:51.1115000
+59:23.356200
46.2p
52
Per Berglund
Backe IF
3:07:10.1122900
+1:00:42.364100
45.8p
53
Bo Ljung
Hägglunds IOFK
3:07:37.1125600
+1:01:09.366800
45.7p
54
Göte Ingebrigtsen
Hotings IF
3:08:47.1132600
+1:02:19.373800
45.4p
55
Sven-Erik Sandqvist
Svanaby SK
3:11:06.1146500
+1:04:38.387700
44.7p
56
Jostein Aagård
Lierne IL
3:13:53.1163200
+1:07:25.404400
44.0p
57
Jörgen Tyrebo
Järpens SK
3:16:11.1177000
+1:09:43.418200
43.3p
58
Lars-Erik Eriksson
IFK Strömsund
3:16:53.1181200
+1:10:25.422400
43.2p
59
Roger Nyström
Anundsjö IF
3:17:28.1184700
+1:11:00.425900
43.0p
60
Bo Nordin
Hägglunds IOFK
3:26:41.1240000
+1:20:13.481200
40.8p
61
Rolf Sundberg
Skorpeds SK
3:37:50.1306900
+1:31:22.548100
38.3p
62
Magnus Sneen
Hägglunds IOFK
3:40:07.1320600
+1:33:39.561800
37.9p