15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Dan Moberg | IFK Skövde SK | 43:26.260500 | | 84.8p |
2 | Viktor Hansson | Garphyttans IF | 44:44.268300 | +1:18.7700 | 82.3p |
3 | Fredrik Ousbäck | IFK Skövde SK | 44:57.269600 | +1:31.9000 | 81.9p |
4 | Pontus Rygh | Ulricehamns IF | 46:33.279200 | +3:07.18600 | 79.1p |
5 | Erik Wilhelmsson | Lidköpings VSK | 47:35.285400 | +4:09.24800 | 77.4p |
6 | John Flodin | Hestra IF | 48:58.293700 | +5:32.33100 | 75.2p |
7 | Johan Lennartsson | IFK Skövde SK | 50:27.302600 | +7:01.42000 | 73.0p |
8 | Erik Karlsson Landén | IK Stern | 52:38.315700 | +9:12.55100 | 69.9p |
9 | Björn Börjesson | Trollhättans SOK | 54:21.326000 | +10:55.65400 | 67.7p |
10 | Nils Petter Laudon | IK Stern | 56:56.341500 | +13:30.80900 | 64.7p |
11 | Fredrik Johansson | OK Skogsstjärnan | 1:14:48.448700 | +31:22.188100 | 49.2p |
- | Niklas Andersson | Hindås SK | 23:59:59.8639800 | | |
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Fredrik Swärd | Tidaholm SOK Sisu | 49:41.298000 | | 74.1p |
2 | Gustav Ljungberg | Ulricehamns IF | 51:12.307100 | +1:31.9000 | 71.9p |
3 | Kenneth Holgersson | Tidaholm SOK Sisu | 53:06.318500 | +3:25.20400 | 69.3p |
4 | Mattias Brolin | Magra IS | 55:46.334500 | +6:05.36400 | 66.0p |
- | Jonas Ahlrik | Tidaholm SOK Sisu | 23:59:58.8639700 | | |
- | Ambjörn Lannergård | Lidköpings VSK | 23:59:59.8639800 | | |
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Magnus Aasa | OK Kullingshof | 52:54.317300 | | 69.6p |
2 | Stefan Hornebrant | Trollhättans SOK | 1:00:25.362400 | +7:31.45000 | 60.9p |
3 | Ulf Nyström | Trollhättans SOK | 1:01:40.369900 | +8:46.52500 | 59.7p |
4 | Lennart Tång | Trollhättans SOK | 1:10:16.421500 | +17:22.104100 | 52.4p |
- | Roger Gustafsson | Magra IS | 23:59:58.8639700 | | |
- | Ulf Johansson | Trollhättans SOK | 23:59:59.8639800 | | |
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Lucas Lennartsson | Garphyttans IF | 29:42.178100 | | 81.6p |
2 | Filip Danielsson | Garphyttans IF | 29:42.178100 | | 81.6p |
3 | Marcus Lennartsson | Garphyttans IF | 31:48.190700 | +2:06.12500 | 76.2p |
4 | Viktor Axelsson | Borås SK | 34:15.205400 | +4:33.27200 | 70.8p |
- | Ludwig Tärning | Falköpings AIK SK | 23:59:59.8639800 | | |
- | David Olofsson | IFK Skövde SK | 23:59:59.8639800 | | |
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Kent Tigerberg | Lidköpings VSK | 36:34.219300 | | 66.3p |
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Johanna Hagström | Falköpings AIK SK | 17:51.107000 | | |
2 | Amanda Johansson | Tranemo IF Skidklubb | 19:16.115500 | +1:25.8400 | |
3 | Ida Hilmersson | Göteborgs SK | 19:37.117600 | +1:46.10500 | |
4 | Ida Danielsson | Garphyttans IF | 20:15.121400 | +2:24.14300 | |
5 | Alma Backlund | Äspereds IF | 20:55.125400 | +3:04.18300 | |
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Oscar Johansson | Linköpings SK | 16:26.98500 | | |
2 | Ludvig Holmberg | Tranemo IF Skidklubb | 16:42.100100 | +16.1500 | |
3 | Alfred Boman | Tranemo IF Skidklubb | 16:58.101700 | +32.3100 | |
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Hanna Boström | Tidaholm SOK Sisu | 10:45.64400 | | |
2 | Felicia Norrby-rydin | Länghems IF | 10:58.65700 | +13.1200 | |
3 | Matilda Ahlström | Istrums SK | 12:42.76100 | +1:57.11600 | |
4 | Amanda Norrby-rydin | Länghems IF | 12:51.77000 | +2:06.12500 | |
5 | Ada Snäll | Tidaholm SOK Sisu | 14:47.88600 | +4:02.24100 | |
6 | Nora Andersson | Tidaholm SOK Sisu | 15:45.94400 | +5:00.29900 | |
- | Lovisa Moqvist | OK Landehof | 23:59:59.8639800 | | |
- | Tindra Fröberg | Zinkgruvans IF | 23:59:59.8639800 | | |
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Johanna Johansson | Tranemo IF Skidklubb | 9:05.54400 | | |
2 | Jenny Movitz | Borås SK | 9:23.56200 | +18.1700 | |
3 | Selma Moqvist | OK Landehof | 10:08.60700 | +1:03.6200 | |
4 | Elvira Gustavsson | SOK Träff | 11:18.67700 | +2:13.13200 | |
5 | Laura Sveder | Tidaholm SOK Sisu | 12:52.77100 | +3:47.22600 | |
6 | Clara Jakobsson | Tidaholm SOK Sisu | 13:01.78000 | +3:56.23500 | |
|
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Linus Rydin | Tranemo IF Skidklubb | 9:30.56900 | | |
2 | Erik Backlund | Äspereds IF | 9:31.57000 | +1 | |
3 | Hugo Ström | Ulricehamns IF | 10:04.60300 | +34.3300 | |
4 | Axel Jernaeus | Äspereds IF | 10:17.61600 | +47.4600 | |
5 | Martin Movitz | Borås SK | 10:26.62500 | +56.5500 | |
6 | Oliver Sandberg | Lidköpings VSK | 11:28.68700 | +1:58.11700 | |
7 | Olle Andersson | Tidaholm SOK Sisu | 11:36.69500 | +2:06.12500 | |
8 | Alfred Ander | Istrums SK | 12:19.73800 | +2:49.16800 | |
9 | Ludvig Mogren | IFK Skövde SK | 12:25.74400 | +2:55.17400 | |
10 | Johannes Jakobsson | Tidaholm SOK Sisu | 14:25.86400 | +4:55.29400 | |
11 | Holger Patriksson | Timmersdala Motion | 15:07.90600 | +5:37.33600 | |
12 | Linus Öhman | Timmersdala Motion | 17:15.103400 | +7:45.46400 | |
- | William Wällstedt | Tidaholm SOK Sisu | 23:59:59.8639800 | | |
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Adam Boman | Tranemo IF | 9:00.53900 | | |
2 | Victor Jansson | Tidaholm SOK Sisu | 9:43.58200 | +43.4200 | |
3 | Emil Tedeholm Larsson | Göteborgs SK | 9:58.59700 | +58.5700 | |
4 | Harald Östensen | IFK Skövde SK | 10:37.63600 | +1:37.9600 | |
5 | Teodor Danielsson | Istrums SK | 11:13.67200 | +2:13.13200 | |
6 | Benjamin Pauli | Istrums SK | 13:01.78000 | +4:01.24000 | |
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Amanda Abrahamsson | Falköpings AIK SK | 11:04.66300 | | |
2 | Molly Johansson | Tidaholm SOK Sisu | 11:25.68400 | +21.2000 | |
3 | Ida Swärd | Tidaholm SOK Sisu | 11:34.69300 | +30.2900 | |
4 | Elin Stomberg | Almby IK | 12:31.75000 | +1:27.8600 | |
5 | Tindra Andersson | Tidaholm SOK Sisu | 13:00.77900 | +1:56.11500 | |
6 | Beata Åkerström | IFK Skövde SK | 22:37.135600 | +11:33.69200 | |
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Thea Tanhua | Istrums SK | 10:38.63700 | | |
2 | Lisa Järling | SOK Träff | 10:49.64800 | +11.1000 | |
3 | Alice Nossler | Tidaholm SOK Sisu | 11:11.67000 | +33.3200 | |
4 | Mirjam Inemyr | Istrums SK | 11:48.70700 | +1:10.6900 | |
5 | Tindra Wilhelmsson | Lidköpings VSK | 11:49.70800 | +1:11.7000 | |
6 | Galadriel Andersson | SOK Träff | 12:30.74900 | +1:52.11100 | |
7 | Elin Danielsson | Istrums SK | 12:41.76000 | +2:03.12200 | |
8 | Malva Snäll | Tidaholm SOK Sisu | 15:45.94400 | +5:07.30600 | |
- | Thea Fröberg | Zinkgruvans IF | 23:59:59.8639800 | | |
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | David Stomberg | Almby IK | 11:39.69800 | | |
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | Alfons Ljungberg | Ulricehamns IF | 8:33.51200 | | |
2 | Melker Åkerström | IFK Skövde SK | 9:32.57100 | +59.5800 | |
3 | Herman Swärd | Tidaholm SOK Sisu | 9:46.58500 | +1:13.7200 | |
4 | Kalle Inemyr | Istrums SK | 10:14.61300 | +1:41.10000 | |
5 | Ludvig Gustavsson | SOK Träff | 12:20.73900 | +3:47.22600 | |
6 | Isac Tanhua | Istrums SK | 15:41.94000 | +7:08.42700 | |
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför)