Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Junior World Championship Skiathlon
2013-01-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 20
20km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Dmitry Rostovtsev
Russian Federation
47:40.285920
94.5p
2
Artem Maltsev
Russian Federation
47:44.286310
+3.290
94.4p
3
Alexey Chervotkin
Russian Federation
47:45.286440
+5.420
94.3p
4
Simen Krüger Hegstad
Lyn Ski
47:46.286570
+6.550
94.3p
5
Martin Weisheit
SC Motor Zella-Mehlis
47:57.287600
+16.1580
93.9p
6
Magne Haga
Åsen IL
48:28.290730
+48.4710
92.9p
7
Antti Ojansivu
Ylojarven Ryhti
48:35.291410
+54.5390
92.7p
8
Roman Tarasov
Russian Federation
48:42.292160
+1:02.6140
92.5p
9
Clement Parisse
Megeve
48:45.292430
+1:05.6410
92.4p
10
Moritz Madlener
Tsv Buchenberg
48:51.293090
+1:11.7070
92.2p
11
Petr Knop
Ski Klub Jablonec Nad Nisou
48:57.293670
+1:17.7650
92.0p
12
Francesco DE Fabiani
CS Esercito
49:02.294150
+1:22.8130
91.8p
13
Vebjoern Turtveit
Voss IL
49:10.294960
+1:30.8940
91.6p
14
Sergey Malyshev
Kazakstan
49:15.295450
+1:35.9430
91.4p
15
Jun Ishikawa
Tokai University
49:18.295760
+1:38.9740
91.3p
16
Alexandre Pouye
Peisey Nancroix
49:19.295890
+1:39.9870
91.3p
17
Raphael Couturier
Skibec Nordique
49:25.296400
+1:44.10380
91.1p
18
Matteo Tanel
S.c Appiano
49:36.297550
+1:56.11530
90.8p
19
Rasmus Hornfeldt
Östersunds SK
49:37.297670
+1:57.11650
90.8p
20
Joonas Sarkkinen
Oulunsalon Vasama
49:39.297810
+1:58.11790
90.7p
21
Håvard Solås Taugbøl
Lillehammer SK
49:44.298330
+2:04.12310
90.6p
22
Christian Stiebritz
Swv Goldlauter
49:49.298890
+2:09.12870
90.4p
23
Marcus Ruus
Gillberga SK
49:52.299160
+2:12.13140
90.3p
24
Mathias Dheyriat
LA Feclaz
49:55.299450
+2:15.13430
90.2p
25
Daniel Herzog
Spvgg Oberkreuzberg
49:58.299710
+2:17.13690
90.1p
26
Maxim Serov
Kazakstan
50:05.300460
+2:25.14440
89.9p
27
Alvar Johannes Alev
Joulu Skiclub
50:10.300920
+2:30.14900
89.8p
28
Oscar Ivars
Falun Borlänge SK
50:15.301470
+2:35.15450
89.6p
29
Edi Dadic
Tsk Ravnogorac
50:30.302950
+2:50.16930
89.2p
30
Linard Kindschi
Schlivera-ftan
50:31.303010
+2:50.16990
89.2p
31
Kentaro Ishikawa
Sensyu University
50:38.303740
+2:58.17720
88.9p
32
Oleksii Krasovskyi
Ukraina
50:44.304360
+3:04.18340
88.8p
33
Marco Cappelletti
Polisportiva LE Prese
50:45.304490
+3:05.18470
88.7p
34
Kyle Bratrud
Usa
50:47.304600
+3:06.18580
88.7p
35
Jakub Kordutch
Sokol Stachy
50:48.304760
+3:08.18740
88.6p
36
Roman Drusberg Schaad
Drusberg
50:57.305670
+3:17.19650
88.4p
37
Mickael Philipot
Pays Rochois
51:03.306250
+3:23.20230
88.2p
38
Aljaz Praznik
Tsk Jub Dol
51:09.306890
+3:29.20870
88.0p
39
Logan Hanneman
University OF Alaska Fairbanks
51:16.307590
+3:36.21570
87.8p
40
Jason Rueesch
Ski Club Davos
51:18.307780
+3:38.21760
87.8p
41
Miha Simenc
Tsk Logatec
51:23.308250
+3:43.22230
87.6p
42
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
51:24.308310
+3:43.22290
87.6p
43
Hikari Fujinoki
Nihon University
51:24.308320
+3:44.22300
87.6p
44
Manuel Perotti
S.c Alta Valtellina
51:28.308750
+3:48.22730
87.5p
45
Mark Klinar
Tsk Ogp Grad Bled
51:34.309370
+3:54.23350
87.3p
46
David Jack Palmer
Black Ski Club
51:35.309440
+3:55.23420
87.3p
47
Alar Ervin
Sportclub Nomme
51:41.310020
+4:01.24000
87.1p
48
Konrad Motor
Azs Awf Katowice
51:57.311690
+4:17.25670
86.7p
48
Tomoki Sato
Waseda University
51:57.311690
+4:17.25670
86.7p
50
Ville Ahonen
Imatran Urheilijat
52:04.312340
+4:24.26320
86.5p
51
Stepan Terentjev
Startas
52:13.313260
+4:33.27240
86.2p
52
Miroslav Sulek
Ski Team Jase Latky
52:20.313980
+4:40.27960
86.0p
53
Daniel Florin Pripici
Css Sinaia
52:20.313990
+4:40.27970
86.0p
54
Oleksandr Moskalenko
Ukraina
52:23.314240
+4:43.28220
86.0p
55
Kostiyantyn Yaremenko
Ukraina
52:24.314350
+4:44.28330
85.9p
56
Alexis Turgeon
Skinouk
52:32.315120
+4:52.29100
85.7p
57
Rikhard Maki-heikkila
IF Lanken
52:34.315360
+4:54.29340
85.7p
58
Liviu Timis Schiopu
Csi Vatra Dornei
52:38.315730
+4:58.29710
85.6p
59
Ezekial Williams
Nakkertok Ski Club
52:46.316580
+5:06.30560
85.3p
60
Adam Fenix Fellner
Fenix Ski Team Jesenik
52:55.317490
+5:15.31470
85.1p
61
Andreas Veerpalu
Varden Il,
53:04.318320
+5:24.32300
84.9p
62
Julius Kardelis
Ignalina Ksc
53:06.318520
+5:26.32500
84.8p
63
Erik Urgela
Mkl Kremnica
53:07.318670
+5:27.32650
84.8p
64
Nikita Stoyan
Kazakstan
53:10.318950
+5:30.32930
84.7p
65
Andrej Segec
Ski Team Jase Latky
53:11.319050
+5:31.33030
84.7p
66
Filip Zizka
Lokomotiva Teplice
53:13.319260
+5:33.33240
84.6p
67
Tautvydas Strolia
Ignalina Ksc
53:17.319690
+5:37.33670
84.5p
68
Simon Kugler
SU Liebenau
53:20.319980
+5:40.33960
84.4p
69
Tadevos Poghosyan
Ashocq Cross-Country School
53:24.320300
+5:43.34280
84.3p
70
Forrest Mahlen
Apu Nordic Ski Center
53:32.321150
+5:52.35130
84.1p
71
Tucker Mccrerey
Summit Nordic Ski Club
53:35.321450
+5:55.35430
84.0p
72
Martin Nassar
Pohjakotkas Sportschool
53:40.321940
+6:00.35920
83.9p
73
Maruisz Dziadkowiec-michon
KS Sniezka Karpacz
53:50.322930
+6:10.36910
83.7p
74
Alin Florin Cioanca
Css Bistrita
54:21.326010
+6:40.39990
82.9p
75
Oleksandr Chelenko
Ukraina
54:32.327110
+6:51.41090
82.6p
76
Tsimur Jumaniyazau
Belarus
54:43.328260
+7:03.42240
82.3p
77
Ivan Vassilevskiy
Kazakstan
54:56.329500
+7:15.43480
82.0p
78
Peter Sara
Css Gheorgheni
55:36.333500
+7:55.47480
81.0p
79
Arnis Petersons
Cpsk
55:43.334240
+8:03.48220
80.8p
80
Tomasz Garbien
KS Sniezka Karpacz
55:50.334950
+8:10.48930
80.7p
81
Georgi Radkov
Boyana
56:02.336110
+8:21.50090
80.4p
82
Nicholas Montgomery
Australia
56:53.341260
+9:13.55240
79.2p
83
Jesus Labanda
C.p Mayencos
56:58.341740
+9:18.55720
79.1p
84
Alasdair Tutt
Australia
58:46.352580
+11:06.66560
76.6p
-
Tobias Habenicht
SU Klagenfurt
23:59:58.8639700
-
-
Krzysztof Kukuczka
Nks Trojwies Beskidzka
23:59:58.8639700
-
-
Yordan Chuchuganov
Panichishte
23:59:58.8639700
-
-
Aliaksandr Shavel
Belarus
23:59:58.8639700
-
-
Artsiom Paliakou
Belarus
23:59:58.8639700
-
-
Viktor Stoichkov
Panichishte
23:59:58.8639700
-
-
Jackson Bursill
Australia
23:59:58.8639700
-