Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2013-02-09
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2013
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tomas Kristoffersson
Sifferbo
2:32:26.914530
65.3p
2
Malte Guteland
AB Strängbetong
2:49:39.1017840
+17:13.103210
57.6p
3
Peter Olsson
Leksand
2:52:12.1033110
+19:45.118480
56.6p
4
Namnlös 1016
Okänd
2:52:54.1037350
+20:28.122720
56.3p
5
Pär Jonsson
Graninge Alliansen
2:54:17.1045650
+21:51.131020
55.8p
6
Per Ljunggren
Strängbetong Bostad
2:54:22.1046100
+21:55.131470
55.8p
7
Anders Gahns
IK Jarl
2:58:33.1071250
+26:07.156620
54.2p
8
Lars-åke Åberg
IFK Hedemora Skidor
2:59:26.1076550
+27:00.161920
53.9p
9
Marcus Kempe
Nävekvarn Goif
3:00:30.1082910
+28:03.168280
53.6p
10
Jonas Vinelund
Solna
3:01:16.1087520
+28:49.172890
53.3p
11
Jonas Holting
Stockholm
3:01:21.1088020
+28:54.173390
53.3p
12
Lars Björk
Bjursås IK
3:02:08.1092740
+29:42.178110
53.0p
13
Andre Rhodin
Stockholm
3:02:30.1094910
+30:03.180280
52.9p
14
Peder Albert
Orsa Grönklitt
3:02:49.1096850
+30:23.182220
52.8p
15
Einar Loberg
IFK Mora
3:04:47.1108660
+32:21.194030
52.1p
16
Eric Salomonsson
Nacka Värmdö SK
3:06:01.1116070
+33:35.201440
51.7p
17
Viktor Clas Jobs
Ohlson IF
3:06:10.1116970
+33:44.202340
51.7p
18
Stefan Karlberg
Mora
3:06:36.1119560
+34:10.204930
51.6p
19
Michael Ahlström
Åre Längdskidklubb
3:07:14.1123330
+34:48.208700
51.4p
20
Mattias Frithiof
Gräftåvallens SK
3:08:13.1129290
+35:47.214660
51.0p
21
Jesper Malmqvist
Svärdsjö
3:08:39.1131890
+36:13.217260
50.9p
22
Johan Zeberg
Ikj Haninge
3:08:49.1132870
+36:23.218240
50.9p
23
Andreas Lind
Täby IS SK
3:08:56.1133540
+36:30.218910
50.8p
24
Peter Nordin
Orsa SK
3:08:59.1133840
+36:33.219210
50.8p
25
David Granath
Godegårds SK
3:09:13.1135240
+36:47.220610
50.7p
26
Viktor Gredin
Falun
3:10:15.1141470
+37:49.226840
50.4p
27
Peter Jäderström
OK Linne
3:10:53.1145250
+38:27.230620
50.2p
28
Rickard Hellman
Älvsjö
3:11:52.1151100
+39:25.236470
49.9p
29
Johan Emretsson
IFK Mora SK
3:12:10.1152950
+39:44.238320
49.9p
30
Markus Holgersson
Axa Sportsclub
3:12:17.1153680
+39:51.239050
49.8p
31
Lars Olofsson
Solna
3:12:49.1156880
+40:23.242250
49.7p
32
Johan Magnusson
IFK Västerås Skidor
3:13:03.1158230
+40:37.243600
49.6p
33
Carl-johan Magnusson
Torsby Löparklubb
3:13:08.1158770
+40:42.244140
49.6p
34
Jonas Wikström
Falun
3:15:10.1170930
+42:44.256300
49.0p
35
Oscar Haeger
Enköping
3:15:27.1172670
+43:01.258040
48.9p
36
Ingemar Blick
Strängbetong Hus Och Anläggning
3:15:28.1172730
+43:02.258100
48.9p
37
Richard Johansson
Gih IF
3:15:39.1173830
+43:13.259200
48.8p
38
Magnus Thors
Sälens IF
3:15:53.1175230
+43:27.260600
48.8p
39
Mikael Eriksson
Karl Hedin IF
3:17:06.1182560
+44:40.267930
48.4p
40
Daniel Hallström
IFK Mora
3:17:48.1186700
+45:21.272070
48.2p
41
Patrik Eliasson
Tyresö Bgk
3:18:02.1188140
+45:36.273510
48.2p
42
Sven Rindegren
Traneberg
3:18:26.1190560
+46:00.275930
48.1p
43
Joakim Rosengren
Gävle
3:18:34.1191340
+46:08.276710
48.0p
44
Stefan Österberg
IK Högaborgs Atleter
3:19:00.1193930
+46:34.279300
47.9p
45
Robert Nahlbom
Flens FS
3:19:33.1197240
+47:07.282610
47.8p
46
Lars Nygren
IK Jarl
3:19:45.1198400
+47:18.283770
47.7p
47
Andreas Ahlberg
Avesta
3:19:46.1198580
+47:20.283950
47.7p
48
Magnus Pålsson
Axa SC
3:19:53.1199240
+47:27.284610
47.7p
49
Joacim Conradson
Orsa
3:19:57.1199630
+47:31.285000
47.6p
50
Eric Fagerström
Åstorp
3:20:02.1200160
+47:36.285530
47.6p
51
Daniel Loman Olsson
Axa Sports Club
3:20:23.1202280
+47:57.287650
47.5p
52
Nils Englund
Sundbybergs IK
3:20:52.1205150
+48:26.290520
47.4p
53
Lars Andersson
Nyhammars IF
3:21:49.1210880
+49:23.296250
47.1p
54
Per-olof Fix
Dalregementets IF
3:21:56.1211550
+49:30.296920
47.1p
55
Christer Ottosson
Bengan IK
3:22:26.1214520
+49:59.299890
47.0p
56
Jonas Knutsson
ÅF SK
3:23:11.1219070
+50:45.304440
46.8p
57
Olof Sundblad
Södermalms
3:23:34.1221330
+51:08.306700
46.7p
58
Daniel Back
Gagnefs IF
3:23:39.1221870
+51:13.307240
46.7p
59
David Thuresson
Ffss Uppsjö
3:24:03.1224290
+51:37.309660
46.6p
60
Stefan Roos
Rönninge
3:24:48.1228700
+52:21.314070
46.4p
61
Magnus Lizell
Dellner Couplers
3:25:16.1231580
+52:50.316950
46.2p
62
Valle Rönnstedt
Imano
3:25:35.1233430
+53:09.318800
46.2p
63
Per Björnskiöld
Mölndals Roddklubb
3:25:37.1233650
+53:11.319020
46.2p
64
Magnus Snitt
Falun
3:25:42.1234140
+53:16.319510
46.1p
65
Per Rosenqvist
Täby Slalomklubb
3:25:50.1234900
+53:23.320270
46.1p
66
David Blecko
Sigtuna OK
3:25:59.1235820
+53:32.321190
46.1p
67
Patrik Andersson
Axa Sportsclub
3:26:19.1237880
+53:53.323250
46.0p
68
Fredrik Holmberg
Falun
3:26:43.1240240
+54:17.325610
45.9p
69
Per Sjöquist
Ikj Haninge
3:27:50.1246970
+55:24.332340
45.6p
70
Jimmy Skogström
Falun
3:28:26.1250560
+56:00.335930
45.5p
71
Sten Persson
JM Konc IF
3:28:40.1251960
+56:14.337330
45.4p
72
Christer Stureson
Anderstorps OK
3:28:45.1252450
+56:19.337820
45.4p
73
Johan Dahllöv
Säve SK
3:29:24.1256340
+56:58.341710
45.2p
74
Robert Rundqvist
Axa Sports Club
3:29:30.1256930
+57:04.342300
45.2p
75
Bernhard Hallin
Hössna IF
3:29:32.1257140
+57:06.342510
45.2p
76
Emil Ring
Strängbetong Hus&a
3:29:42.1258180
+57:16.343550
45.1p
77
Oskar Vedung
Q-med FF
3:29:50.1258920
+57:23.344290
45.1p
78
Fredrik Gropman
IFK Mora SK
3:30:23.1262200
+57:56.347570
45.0p
79
Urban Johansson
Storvreta
3:30:32.1263120
+58:05.348490
44.9p
80
Ulf Johansson
Täby
3:30:37.1263690
+58:11.349060
44.9p
81
Anders Nisser
Domnarvets Goif
3:30:47.1264660
+58:21.350030
44.9p
82
Mattias Garberg
Solna
3:30:48.1264780
+58:22.350150
44.9p
83
Kristoffer Hvidsteen
Københavns Skiklub
3:31:34.1269380
+59:08.354750
44.7p
84
Erik Gifvanes
Falun Borlänge SK
3:32:04.1272350
+59:38.357720
44.6p
85
Andrij Chernin
Skärholmen
3:32:20.1273910
+59:53.359280
44.5p
86
Svein Olav Stölen
Axa Sportsclub
3:32:20.1273920
+59:53.359290
44.5p
87
Isak Carlsson
Orsa SK
3:32:54.1277300
+1:00:27.362670
44.4p
88
Per Eriksson
Axa Sports Club
3:33:22.1280180
+1:00:56.365550
44.3p
89
Erik Rudelius
Säve SK
3:33:36.1281570
+1:01:10.366940
44.2p
90
Carl-adam Markborn
Försvarets Sk
3:33:52.1283190
+1:01:26.368560
44.2p
91
Johan Larsson
IF Spirit IF
3:35:27.1292670
+1:03:01.378040
43.8p
92
Johan Söderman
Uppsala
3:35:34.1293340
+1:03:08.378710
43.8p
93
Christofer Hellberg
IFK Mora SK
3:35:45.1294410
+1:03:18.379780
43.7p
94
Bengt Åslund
SK Åsen
3:36:16.1297590
+1:03:50.382960
43.6p
95
Jonas Wuopio
Arlanda-Märsta SK
3:36:40.1299950
+1:04:14.385320
43.5p
96
Per Kjellberg
IFK Västerås
3:37:18.1303770
+1:04:52.389140
43.4p
97
Torbjörn Rost
Sundbybergs IK
3:37:20.1303940
+1:04:54.389310
43.4p
98
Jörgen Olsson
Enebybergs IF
3:37:23.1304290
+1:04:57.389660
43.4p
99
Sten Erik Malmqvist
Svärdsjö
3:37:24.1304360
+1:04:58.389730
43.3p
100
Thomas Boman
Ekerö
3:38:25.1310410
+1:05:58.395780
43.1p
101
Nisse Nilsson
Säve SK
3:39:23.1316270
+1:06:57.401640
42.9p
102
Sven-olof Svensson
Björkfors Goif
3:40:01.1320070
+1:07:35.405440
42.8p
103
Gustav Kleen
Orsa SK
3:40:29.1322800
+1:08:02.408170
42.7p
104
Martin Gustafsson
Garphyttans IF
3:40:59.1325830
+1:08:33.411200
42.6p
105
Tommy Siden
Borlänge
3:41:47.1330650
+1:09:21.416020
42.4p
106
BO Fredriksson
Handelsbanken IF
3:41:59.1331870
+1:09:33.417240
42.3p
107
Johnny Moraeus
Orsa SK
3:43:45.1342430
+1:11:19.427800
42.0p
108
Åke Gustafsson
IFK Grängesberg
3:43:52.1343180
+1:11:26.428550
41.9p
109
Christian Backolars
Orsa
3:44:10.1344970
+1:11:44.430340
41.9p
110
Anders Skogs
IFK Mora SK
3:44:12.1345110
+1:11:45.430480
41.9p
111
Magnus Hellström
Axa
3:45:18.1351730
+1:12:52.437100
41.7p
112
Björn Rathsman
Stockholms Landstings IF
3:46:13.1357230
+1:13:47.442600
41.5p
113
Göran Karreskog
Ikj Haninge
3:46:38.1359720
+1:14:11.445090
41.4p
114
Lars-erik Tjäder
IFK Mora SK
3:47:01.1362090
+1:14:35.447460
41.3p
115
Henrik Persson
Stockholm
3:47:11.1363020
+1:14:44.448390
41.3p
116
Per Öhlund
Falun
3:47:18.1363780
+1:14:52.449150
41.2p
117
Andreas Green
Orsa SK
3:47:41.1366090
+1:15:15.451460
41.2p
118
Christian Jonhammar
Stockholm
3:47:54.1367360
+1:15:28.452730
41.1p
119
Johan Larsson
IFK Västerås Skidklubb
3:48:02.1368150
+1:15:36.453520
41.1p
120
Emanuel Kaiser
Stockholm
3:48:57.1373660
+1:16:31.459030
40.9p
121
Mikael Haeger
Enköping
3:49:08.1374750
+1:16:42.460120
40.9p
122
Johnny Hollen
IFK Mora SK
3:49:54.1379370
+1:17:28.464740
40.7p
123
Jörgen Momqvist
IK Jarl
3:50:10.1380930
+1:17:44.466300
40.7p
124
Andreas Röjmar
Trångsund
3:50:20.1381950
+1:17:54.467320
40.6p
125
Anders Molin
IFK Västerås
3:51:53.1391220
+1:19:26.476590
40.3p
126
Lars Forsman
IFK Västerås
3:51:53.1391220
+1:19:26.476590
40.3p
127
Peter Ellström
Fryksdaldens Sparbank IF
3:52:36.1395530
+1:20:10.480900
40.2p
128
Robert Svahn
Bromma
3:52:47.1396650
+1:20:21.482020
40.2p
129
Bengt Fredrikson
Ikj Haninge
3:53:02.1398150
+1:20:36.483520
40.1p
130
Christoffer Mård
Stockholm
3:53:35.1401430
+1:21:09.486800
40.0p
131
Björn Larsson
Helsingborg
3:53:56.1403520
+1:21:29.488890
39.9p
132
Daniel Strandell
Storvreta IK
3:54:20.1405950
+1:21:54.491320
39.9p
133
Göran Nilsson
Stockholm
3:54:36.1407580
+1:22:10.492950
39.8p
134
Jonas Nykvist
Axa Sports Club
3:54:49.1408810
+1:22:22.494180
39.8p
135
Per Andersson
Q-med FF
3:55:42.1414160
+1:23:16.499530
39.6p
136
Pär Thyren
Orsa
3:55:47.1414620
+1:23:20.499990
39.6p
137
Namnlös 1014
Okänd
3:56:41.1420090
+1:24:15.505460
39.4p
138
Tomas Höglund
IK Livsnerven
3:57:15.1423470
+1:24:49.508840
39.3p
139
Thomas Ibsen Jensen
Københavns Skiklub
3:57:26.1424510
+1:24:59.509880
39.3p
140
Erik Fagerberg
Orsa SK
3:57:43.1426230
+1:25:17.511600
39.2p
141
Ulrik Nuottaniemi
Stockholm
3:58:32.1431160
+1:26:06.516530
39.1p
142
Johan Sixtensson
Enebyberg
3:58:40.1431960
+1:26:14.517330
39.1p
143
Daniel Åkerlund
Tullinge
4:00:16.1441540
+1:27:50.526910
38.8p
144
Ulf Ståhl
Q-med FF
4:01:04.1446300
+1:28:37.531670
38.6p
145
Karl-gustav Frank
Falun
4:01:23.1448230
+1:28:57.533600
38.6p
146
Kristoffer Aronsson
Accenture IF
4:03:11.1459020
+1:30:44.544390
38.3p
147
Björn Thyr
Falun
4:05:18.1471740
+1:32:52.557110
37.9p
148
Fredrik Näs
Saltsjö-boo
4:05:19.1471880
+1:32:53.557250
37.9p
149
Joakim Larsson
IFK Mora
4:06:49.1480880
+1:34:23.566250
37.6p
150
Joachim Englesson
Uppsala
4:09:37.1497690
+1:37:11.583060
37.2p
151
Mikael Svedberg
Enköping
4:09:46.1498580
+1:37:20.583950
37.1p
152
Sven Jansson
Svärdsjö
4:10:11.1501030
+1:37:45.586400
37.1p
153
Daniel Jonsson
Ffss Uppsjö
4:10:21.1502060
+1:37:55.587430
37.0p
154
Åke Gisslar
Spik
4:10:34.1503320
+1:38:07.588690
37.0p
155
Thomas Højland
Københavns Skiklub
4:10:53.1505250
+1:38:27.590620
37.0p
156
Hans Törnblom
IFK Västerås Skidklubb
4:11:24.1508370
+1:38:58.593740
36.9p
157
Mattias Skarin
Täby IS Skidklubb
4:12:55.1517470
+1:40:29.602840
36.6p
158
Rolf Wuopio
Arlanda-Märsta SK
4:13:26.1520530
+1:41:00.605900
36.5p
159
Christian Lilja
Gustavsberg
4:16:28.1538740
+1:44:02.624110
36.1p
160
Urban Rombing
Flens FS
4:16:33.1539290
+1:44:07.624660
36.1p
161
Lars Blecko
Sigtuna OK
4:18:15.1549420
+1:45:48.634790
35.8p
162
Gustaf Blecko
Sigtuna OK
4:18:17.1549620
+1:45:50.634990
35.8p
163
Andreas Johansson
Axa Sports Club
4:19:23.1556230
+1:46:57.641600
35.6p
164
Cristofer Degervall
Sälens IF
4:19:51.1559040
+1:47:25.644410
35.6p
165
Anders Allborg
ÅF Skidklubb
4:20:54.1565350
+1:48:28.650720
35.4p
166
Johan Dahlman
Enköping Garnison IF
4:24:06.1584510
+1:51:39.669880
34.9p
167
Reine Thyselius
IFK Västerås
4:24:28.1586780
+1:52:02.672150
34.9p
168
Fredric Nilsson
Stockholm
4:24:49.1588870
+1:52:23.674240
34.8p
169
Hans Nilborn
Nacka-värmdö SK
4:33:52.1643170
+2:01:26.728540
33.6p
170
Andreas Anderljung
Axa Sports Club
4:34:17.1645630
+2:01:51.731000
33.5p
171
Brian Frisendahl
Københavns Skiklub
4:34:35.1647440
+2:02:09.732810
33.5p
172
Mats Eklund
Stockholm
4:37:26.1664580
+2:05:00.749950
33.1p
173
Jonas Engström
Våmhus
4:51:42.1750160
+2:19:16.835530
31.3p
174
Torbjörn Bodling
Trollhättan SOK
4:58:44.1792360
+2:26:18.877730
30.5p
-
Joakim Ahlberg
Avesta
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Ekström
Lerum
23:59:58.8639700
-
-
Patrick Esplund Niss
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Erik Hedström
Macho Sportsclub
23:59:58.8639700
-
-
Erik Johansson
IK Jarl
23:59:58.8639700
-
-
Roger Karlsson
Valbo Aif
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Landström
Valbo Aif
23:59:58.8639700
-
-
Johan Lindqvist
Saltsjöbadens Slalomklubb
23:59:58.8639700
-
-
Bengt Sundgren
Borlänge
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Sundström
Falun
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Svahn
Enebybergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Johan Westerholm
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Ali Alipour Latneh
Orsa SK
23:59:58.8639700
-
-
Jan Haag
Enköping
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Mattson
Volvo IF
23:59:58.8639700
-
-
Dick Hedman
Nacka
23:59:58.8639700
-
-
Johan Snellman
Stockholm
23:59:58.8639700
-
-
Anders Bergqvist
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Björn
Metso IF
23:59:59.8639800
-
-
Gustaf Christoffersson
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Cullin
Göteborg
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Ekman
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Jan Eriksson
Metso IF
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Eriksson
Oxvretens SK
23:59:59.8639800
-
-
Joel Flygare
Sälens IF
23:59:59.8639800
-
-
Peter Forsling
Nora
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Henrik Fräsen
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Olof Hansson
Johanneshov
23:59:59.8639800
-
-
David Hellman
Uppsala
23:59:59.8639800
-
-
Otto Jander
Nacka
23:59:59.8639800
-
-
Nicklas Larson
Nordea
23:59:59.8639800
-
-
Johan Liss
Leksand
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Lundberg
Vreta Skid Och Motion
23:59:59.8639800
-
-
Johan Nyberg
Björklöven IF
23:59:59.8639800
-
-
Johan Olaison
Eksjö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Jan-owe Olsen
Stöllet
23:59:59.8639800
-
-
Kenneth Petersson
Rasbo IK
23:59:59.8639800
-
-
Jan Stenbäck
Metso IF
23:59:59.8639800
-
-
Ola Stenudd
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Stoor
Karlstad
23:59:59.8639800
-
-
BO Terkelsen
Københavns Skiklub
23:59:59.8639800
-
-
Anders Thyr
Sundsvall
23:59:59.8639800
-
-
Michael Walter
Västerås
23:59:59.8639800
-